Prace ogrodowe

Posadź boćwinę do pysznych sałatek w trzech sezonach

kolory tęczy sałatka jarzynowa chard pomarańczowy żółty czerwony

Boćwina to idealne warzywo na wiosnę i jesień. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że w tym czasie doskonale się rozwija. Dodatkowym wkładem są liście i łodygi, które pojawiają się we wspaniałych jesiennych tonach i nadają ogrodowi jasny kolor. Te ostatnie mogą być białe, a także pomarańczowe, czerwone, różowe lub fioletowe. Liście natomiast różnią się od zielonego do czerwonego, imponująca jest również wielkość boćwiny, która może osiągnąć nawet 60 cm. Oprócz chłodnych pór roku, latem można sadzić i uprawiać boćwinę.

Sadzenie boćwiny – jaki okres jest najlepszy?

rośliny ogród warzywa sałatka kolorowe łodygi boćwina

Ponieważ boćwina potrzebuje około 60 dni na wzrost, należy ją wysiewać jak najwcześniej. W regionach o łagodnych zimach oznacza to późne zimy. W przeciwnym razie wybierz Sadzenie boćwiny Wczesna wiosna. W ten sposób uzyskasz pierwsze zbiory latem. Jeśli chcesz jesiennych zbiorów, rozważ siew późnym latem lub wczesną jesienią.

Sadzenie i pielęgnacja boćwiny

sadzonka boćwina końcówki roślin gleba łóżko warzywne

Do sadzenia boćwiny wybierz miejsce w ogrodzie, które jest w pełnym słońcu lub, jeśli klimat jest bardzo gorący, w półcieniu. Przygotowując glebę, wchodzisz w głąb. Oznacza to, że należy go poluzować również w głębszych obszarach. Ponadto należy zapewnić dobry odpływ wody. Wysiewając nasiona, zostaw między nimi odstęp 5 cm i wybierz głębokość nieco większą niż jeden centymetr. Dodaj również nawóz lub kompost. Teraz gleba powinna być wilgotna, aby nasiona zaczęły kiełkować. Wystarczy regularne podlewanie.

Boćwina w rzędach na klombie

porady ogrodowe rośliny boćwinowe pole nawadniające

Jak tylko pojawią się sadzonki, konieczne jest przerzedzenie. Pomiędzy poszczególnymi roślinami boćwiny powinna być odległość 30 cm. Nie musisz wyrzucać usuniętych sadzonek. Zamiast tego możesz użyć ich do konsumpcji. Po półtora miesiąca należy powtórzyć nawożenie. Ponadto nie zapomnij o regularnym wyrywaniu chwastów, ponieważ może to zakłócać wzrost. W boćwinie szwajcarskiej szkodniki występują rzadko. Przedstawicielami są mszyce, miniarki, ślimaki, a także króliki i inne zwierzęta domowe.

Biała boćwina szwajcarska

biała boćwina rośliny hobby ogrodnik pomysł zdrowy

Sadzenie boćwiny – żniwa

żniwa nożyce do botwiny liście cięcie warzyw ogrodowych

Zbiory odbywają się dwa miesiące po posadzeniu boćwiny. Aby to zrobić, odetnij zewnętrzne liście. W przypadku, gdy to Ci nie wystarcza i potrzebujesz więcej liści, możesz również usunąć wszystkie liście bez wyrywania rośliny. Aby to zrobić, odetnij wszystkie liście około 5 cm nad ziemią. Dzięki temu nowe liście odrastają.

Zebrane liście boćwiny 

Szwajcarski kosz roślin botwina kolorowa sałatka ogrodowa

Przygotuj pyszne sałatki ze szwajcarską botwiną

przygotowanie sałatek buraki ćwikłowe rośliny cięte deska

Plasterki w kolorach tęczy

sałata boćwina cięte łodygi liście zdrowe odżywianie