Prace ogrodowe

Ogrodnictwo z dziećmi – ekscytujące eksperymenty z roślinami przybliżają naturę

ogrodnictwo z dziećmi eksperymentuje z zaopatrzeniem kwiatów w wodę

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu wzbudza w dzieciach ciekawość – codziennie odkrywają coś nowego w ogrodzie lub w parku. Rodzice mogą również zachęcić ich do zainteresowania naturą – przedstawiamy kilka ekscytujących eksperymentów z roślinami, które w zabawny sposób wyjaśniają ogrodnictwo. Najmłodsi nie są tylko obserwatorami, ale mogą w nich uczestniczyć – sami podejmują decyzje, obserwują procesy i wyciągają wnioski. Jednak największą zaletą prac ogrodniczych z dziećmi jest to, że poprzez obchodzenie się z roślinami lepiej poznają i doceniają swoje otoczenie.

Ogrodnictwo z dziećmi – podstawowe zasady

ogrodnictwo z dziećmi eksperymentuje z kolorowaniem kwiatów

Po osiągnięciu pewnego wieku odpowiednie są różne prace ogrodnicze, które rodzina może wykonywać razem. Ale zanim wszyscy wyjdą do ogrodu, rodzice powinni nauczyć swoje potomstwo podstawowych zasad naukowych. Co oznacza cykl wodny, jaka jest struktura roślin, jak są zaopatrywane w składniki odżywcze, jaką rolę w ich rozwoju odgrywa właściwa gleba. W tym celu można przeprowadzić kilka eksperymentów przybliżających naturę. Najmłodsi od samego początku muszą być poinformowani o pewnych środkach bezpieczeństwa i przećwiczyć prawidłowe obchodzenie się ze sprzętem i narzędziami ogrodniczymi. Dopiero wtedy możemy zacząć.

Ogrodnictwo z dziećmi – eksperyment z obiegiem wody

wyjaśnij obieg wody ogrodnictwu z dziećmi

Wcześniejsza wiedza: Jak dokładnie woda jest transportowana i magazynowana, można wyjaśnić terminem cykl wodny. Proces rozpoczyna się od promieni słonecznych ogrzewających wodę w oceanie, stawie lub jeziorze. Woda paruje i jest transportowana na ląd przez powietrze i wiatr. Wilgotne powietrze z czasem staje się coraz zimniejsze i dlatego może wchłonąć mniej wody. Woda skrapla się i staje się parą wodną. Najpierw tworzą się małe kropelki, które łączą się, tworząc chmury, a następnie większe kropelki, które spadają na ziemię w postaci deszczu. Krople deszczu wracają do oceanu, stawu lub jeziora przez system podziemny.

Materiały do ​​eksperymentu: marker permanentny, worek na suwak lub worek próżniowy, taśma klejąca, niebieski barwnik spożywczy (opcjonalnie), woda.

Instrukcja: Najpierw na woreczku narysuj szkic obiegu wody markerem permanentnym, następnie wlej trochę wody do woreczka, zamknij woreczek i przyklej go do okienka taśmą klejącą. Promienie słoneczne ogrzewają wodę, która najpierw odparowuje w woreczku, a następnie ponownie opada większymi kroplami na dno woreczka. Obserwuj proces razem z dziećmi i w razie potrzeby odpowiedz na dalsze pytania.

Ten eksperyment jest wprowadzeniem do tematu i powinien nauczyć najmłodszych, dlaczego obieg wody odgrywa tak dużą rolę we wzroście roślin.

Ogrodnictwo z dziećmi – transport wodny w kwiatach

ogrodnictwo z dziećmi transport wodny eksperymenty nasadzeń

Wiedza: Woda odgrywa kluczową rolę we wzroście roślin – jest materiałem wyjściowym do fotosyntezy. Rośliny i kwiaty pobierają wodę przez korzenie i przenoszą ją przez naczynia roślinne – wiązki naczyniowe – do liści i kwiatów. Kwiaty cięte mają również zdolność transportu wody, nawet przez krótki czas. Proces ten można szczególnie łatwo wyjaśnić za pomocą eksperymentu.

Materiały: białe kwiaty (takie jak goździki), woda, trzy szklanki i barwnik spożywczy.

ogrodnictwo dzieci transport wodny kwiaty eksperymenty

Instrukcje: Wlej wodę do szklanek, dodaj 10-20 kropli barwnika wodnego i dobrze wymieszaj. Następnie przyciąć łodygi kwiatów po przekątnej, ostrożnie usunąć liście na dole łodygi, a następnie ułożyć białe kwiaty w wazonach jako soliści (1 kwiat w każdej szklance). Pozostaw kwiaty w chłodnym pomieszczeniu na 24 godziny. Sprawdzaj co 6 godzin, czy kwiaty są nadal białe lub czy już zmieniły kolor. Nawiasem mówiąc, najszybciej działają czerwone i niebieskie barwniki spożywcze.

Zrób z dziećmi główkę trawy

ogrodnictwo z dziećmi majstrującymi pomysłami na trawę

Wcześniejsza wiedza: Kolejny eksperyment pokazuje dzieciom, jak wyhodować rośliny z nasion i co jest ważne dla późniejszej pielęgnacji. Teraz jest właściwy moment, aby szczegółowo opisać w dzienniku swoją codzienną pracę w ogrodzie. Czas trwania – około 2 tygodnie.

Do głowicy do trawy potrzebne są następujące materiały: ziemia doniczkowa, nasiona trawy, skarpeta, puszka. Do dekoracji, wyłupiaste oczy, markery permanentne, wąsy i uszy z filcu, okulary z papieru itp..

Instrukcje: Najpierw zasyp nasiona, potem glebę w pończochach – nasiona traw potrzebują światła, więc nie powinny być całkowicie pokryte ziemią. Następnie maczamy pończochę w wodzie i wkładamy ją do blaszanej puszki. Udekoruj puszkę według własnych upodobań wyłupiastymi oczami, filcowymi uszami i ustami. Umieść w jasnym i ciepłym pomieszczeniu. Kompletny! Teraz przychodzi codzienna pielęgnacja – dobrze przewietrzyć pończochę raz dziennie, aby nie doszło do nasiąkania wodą. W razie potrzeby spryskaj wodą. Po 4-7 dniach z ziemi zaczną kiełkować pierwsze trawy.

Ogrodnictwo z dziećmi – kiełkująca fasola

Gerterne dzieci wolą eksperyment z fasolą

Proces kiełkowania można jasno wyjaśnić za pomocą dużych nasion rośliny fasoli. Jeśli fasola zostanie posadzona bezpośrednio w ogrodzie, wiele delikatnych sadzonek umrze – zwykle nie radzą sobie z burzami i mrozem. Dlatego wielu hobbystów woli kiełkować fasolę w domu lub w szklarni. Proces składa się z czterech etapów – najpierw nasiona fasoli nasiąkają wodą, a następnie stają się bardziej miękkie. Okrywa nasienna otwiera się, a łodyga i korzenie zaczynają rosnąć. Na końcu pojawiają się pierwsze prawdziwe liście i sadzonkę można sadzić w ogrodzie.

Materiały – słoik mason, fasola, ręcznik papierowy. Instrukcje: Najpierw zwilż ręcznik, następnie owinąć nim nasiona i włożyć do słoika z masonem. Zamknij słój i wystaw go na słonecznym i ciepłym parapecie. Obserwuj rozwój każdego dnia. Ważne – dzieci uczą się zasad ogrodnictwa, rodzice powinni zachęcać ich do samodzielności.

Poznawanie zasad ogrodnictwa krok po kroku

ogrodnictwo dzieci w domu eksperyment

Po wyjaśnieniu procesu kiełkowania rodzina może uprawiać rośliny z różnych resztek warzyw. Zwykle są one po prostu kompostowane lub wyrzucane – ale nie więcej. Nowy trend przeciwko marnowaniu żywności promuje świadomość ekologiczną. Rzeczywiście, większość warzyw może odrosnąć pod warunkiem, że są odpowiednio pielęgnowane. Możesz dowiedzieć się, co należy wziąć pod uwagę i jakie warzywa są odpowiednie w poniższej galerii zdjęć.

Wolisz seler zrobiony z resztek warzyw

ogrodnictwo dzieci ogród warzywny eksperyment z serii słupów

Wcześniejsza wiedza: Seler pochodzi z regionu Morza Śródziemnego. W dzisiejszych czasach można znaleźć wiele przepisów z paluszkami selera – od klasycznego sosu bolońskiego po liczne sałatki i różne dania dipowe, seler cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Optymalnym miejscem dla śródziemnomorskiej rośliny jest słońce, gliniasta, wilgotna gleba stwarza idealne warunki do jej szybkiego wzrostu.

Materiały do ​​eksperymentu: łodyga selera, duża miska, woda. Instrukcje – najpierw włóż łodygę selera do miski, napełnij miskę wodą i połóż na słonecznym parapecie. Codziennie spryskuj roślinę wodą, zmieniaj wodę co 3-4 dni. Gdy tylko z łodygi selera wyrosną świeże liście, roślinę można przesadzać. Następnie potrzebuje co najmniej 6 tygodni, zanim będzie można ją sadzić w ogrodzie pod koniec maja.

Ogrodnictwo z dziećmi – przedkiełkowanie ziemniaków

ogrodnictwo dzieci robiące eksperymenty z ziemniakami

Wcześniejsza wiedza: Ziemniaki pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie są tradycyjnie podstawowym pożywieniem. Roślinę sprowadzili do Europy Hiszpanie – początkowo była to tylko roślina ozdobna w ogrodzie. W 1600 roku była to już jedna z najpopularniejszych potraw w Europie, aw niektórych regionach nawet zastąpiła zboża. Do dziś cieszy się dużą popularnością w wielu krajach – np. Polska jest jednym z największych dostawców w Europie.

Materiały: ziemniaki, woda, słoiki mason. Instrukcje – Rozrzuć ziemniaki na słonecznym parapecie i poczekaj, aż rozwiną się sadzonki o długości co najmniej 1 cm. Następnie albo pokroić ziemniaki na kawałki (każdy o grubości 3 cm) i pozostawić do wyschnięcia przez kilka dni w jasnym pomieszczeniu, albo napełnić słoik wodą i namoczyć ziemniaki na 2-3 godziny, pozostawić do wyschnięcia i posadzić w ogrodzie od początku maja. Uwielbiają słoneczne stanowiska i bogatą w składniki odżywcze glebę gliniastą, dlatego najlepiej jest wzbogacić glebę kompostem. Rośliny nie tolerują nasiąkania wodą.

Łatwe ogrodnictwo – siej pomidory

ogrodnictwo dzieci eksperymenty z sadzeniem pomidorów

Następny eksperyment jest nieco bardziej skomplikowany w porównaniu z fasolą, selerem i ziemniakami. Tutaj trzeba siać pomidory. Rośliny są niezwykle łatwe w pielęgnacji i mało wymagające. Dzieci mogą więc bez problemu poradzić sobie z zadaniem, o ile przestrzegają kilku podstawowych zasad – pomidory uwielbiają słoneczne miejsca, z łatwością potrafią oprzeć się silnym promieniom słońca. W specjalistycznych sklepach sprzedawana jest specjalna ziemia doniczkowa – zawiera ona pokarmy stymulujące wzrost roślin. Po prostu zasiej nasiona jedno po drugim w małych doniczkach, a następnie przykryj je ziemią. Codziennie sprawdzaj glebę i spryskuj rośliny wodą. Gdy osiągną wysokość 20 cm, można je przechowywać w szklarni. Od końca maja możesz przesadzać rośliny i podawać im nawóz.

Wyciągnij marchewki

ogrodnictwo dzieci uprawiają marchew marchew

Uprawa marchwi to zadanie niezawodne – wystarczy odciąć wierzchołki marchewki i włożyć do miski z wodą. Odczekaj kilka dni, wtedy marchewki powoli uformują pierwsze korzenie – a warzywa można posadzić w doniczkach. Dzieci mogą obserwować codzienne postępy i rozwój roślin, a wiosną pomagać przy przesadzaniu w ogrodzie. Jeśli dzieci biorą udział w codziennych pracach ogrodniczych, z pewnością będą oczekiwać efektu końcowego. Więc opłaca się angażować najmłodszych.

Ogrodnictwo z dziećmi – siew papryki

Dzieci ogrodnicze sieją paprykę

Papryka jest dość wymagającą rośliną – potrzebuje dużo światła do kiełkowania nasion, jest też bardzo wrażliwa na mróz i może rosnąć tylko wiosną w ogrzewanym pomieszczeniu o temperaturze pokojowej około 25 stopni. Sam siew jest niezwykle prosty – nasiona umieszcza się głęboko w specjalnej glebie doniczkowej, a następnie spryskuje wodą. Najlepiej przykryć doniczkę przezroczystą folią na końcu i umieścić ją w pomieszczeniu od strony południowej. Im jaśniejsze i cieplejsze, tym szybciej rosną rośliny. Po jednym lub dwóch tygodniach każda roślina papryki uformuje cztery liście – potem można ją przesadzić.

Nie każdy ogrodnik hobbystyczny może z powodzeniem siać paprykę – aby nie było rozczarowań, powinieneś mieć pewne doświadczenie. Stwórz plan dnia z potomstwem, niech dzieci sprawdzają temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu co trzy lub cztery dni, a podłogę co trzy lub cztery dni. Wentyluj rośliny raz dziennie, aby zapobiec zaleganiu wody.

Ogrodnictwo z dziećmi – obserwacja wzrostu roślin

dzieci ogrodnicze obserwują wzrost roślin

Niektóre rośliny, takie jak cebula, ziemniaki, rzepa, rzepa i marchew rosną w ziemi i rozwijają się w tym samym czasie co rośliny o liściach, kwiatach itp. Jeśli te rośliny nie są sadzone bezpośrednio w ogrodzie, ale ułożone w płytkiej misce przez jakiś czas dzieci mogą obserwować proces.

Materiały – różne warzywa, płytka miska, woda. Po chwili posadź warzywa w ogrodzie. Nawiasem mówiąc, teraz jest właściwy czas na przekazanie zadań dzieciom. Najlepiej na początku stworzyć szczegółową listę i harmonogram, maluchy też muszą się tego trzymać. W ten sposób uczą się brać odpowiedzialność w zabawny sposób. Nawiasem mówiąc, mała, słoneczna nisza na zewnątrz może pomieścić wyżej wymienione rośliny. Tak więc rodzina może oczekiwać wyników, a maluchy wiedzą, że muszą dbać o te warzywa. Ogrodnictwo z dziećmi to świetna zabawa dla każdego.

W każdym razie dzieci mogą opiekować się roślinami tylko pod nadzorem. Narzędzia ogrodowe i narzędzia ogrodowe nie są zabawkami, więc dziecko nie powinno mieć do nich dostępu. Nawozy i różne pestycydy również powinny być przechowywane oddzielnie. Teraz jest odpowiedni czas, aby pokazać maluchom szczegółowy szkic ogrodu i zwrócić ich uwagę na różne trujące rośliny. Strefy wodne w ogrodzie również mogą okazać się niebezpieczne, dlatego też tutaj zaleca się ostrożność. Dziecko powinno również nauczyć się prawidłowo radzić sobie z wężami, ptakami i owadami. Dopiero wtedy sezon letni może rozpocząć się na świeżym powietrzu.