Prace ogrodowe

Ogrodnictwo na belach słomy: Niezależnie od powierzchni i bez chwastów

Ogrodnictwo na belach słomy instrukcje-przygotowanie słomy

Ogrodnictwo na belach słomy? Podobnie jak w przypadku podniesionych zagonów, technika ta umożliwia uprawę warzyw nawet na ubogiej glebie lub na balkonie. Nie potrzebujesz do tego dużego ogrodu ani wysokiej jakości wierzchniej warstwy gleby. Tylko jedna lub więcej bel słomy i dwa tygodnie na przygotowanie. Ta metoda jest prosta, tania i czysta. Dziś dajemy Ci kilka wskazówek, jak działa sadzenie na belach słomy i jakie inne korzyści daje. Jeśli chcesz zbierać organiczne warzywa, chrupiące sałatki i świeże zioła, możesz zacząć przygotowywać już teraz!

Ogrodnictwo na belach słomy: idealna naturalna sadzarka

Ogrodnictwo na belach słomy - kapusta-marchew-

Bez kopania, bez grabienia, bez chwastów. Ta rewolucyjna metoda uprawy została wynaleziona przez Amerykanina Joela Karstena i staje się coraz bardziej popularna. Jego książka „Genial Gärtnern mit Strohballen” została opublikowana w 2014 roku i opowiada o nowej technologii sadzenia z genialnymi zaletami.

Korzyści z uprawy bel słomy

 • niskie koszty wejścia – zakup kulek ze słomy jest stosunkowo tani
 • Niezależnie od warunków glebowych dobre plony można uzyskać ze słabej gleby
 • elastyczne warunki lokalizacyjne – ogród można rozłożyć w dowolnym miejscu: na tarasie, balkonie czy w brukowanym ogrodzie przydomowym
 • zminimalizowane obciążenie pracą
 • bez pielenia
 • nie ma obluzowania ziemi
 • lepsze plony dzięki podwyższonej temperaturze wewnątrz bel słomy
 • można sadzić na boku
 • Praktycznie wykluczone są nasiąkanie wodą i choroby przenoszone przez glebę
 • rozłożona słoma jest kompostowalna

Tak działa ogrodnictwo na belach słomy

ogrodnictwo-słoma-bela-warzywa-pomidor-burak-marchew

1. Zdobądź suche bele słomy

Najlepiej byłoby, gdyby bele słomy były kupowane bezpośrednio z lokalnego gospodarstwa. Szukaj prostokątnych bel słomy, a nie dużych kółek do bel słomy. Zauważ, że istnieje jedna zasadnicza różnica między słomą a sianem: siano składa się głównie z trawy i ziół, które nie zostały wymłócone. Może również zawierać nasiona chwastów.

Jeśli nie możesz znaleźć tego, czego szukasz w sklepie na farmie lub w stadninie, możesz również zamówić bele słomy online. Najłatwiej zdobyć bele słomy jesienią. Jeśli przygotujesz wszystko do ogrodu ze słomy przed zimą, możesz sadzić rośliny wiosną.

ogrodnictwo-bela-słomy-instrukcje-porządne-bele-kwadrat

2. Ustaw bele słomy

Przed rozłożeniem bel słomy połóż na ziemi matę ochronną (włóknina chwastów), aby zapobiec przerastaniu chwastów przez bele. Ułóż prostopadłościenne bele obok siebie w rzędach, otwartą łodygą do góry. Bele powinny być jak najbardziej kwadratowe i płaskie. Wskazane jest również naprawianie bel, ponieważ ulegną one rozkładowi w trakcie sezonu. Najczęściej mocuje się je za pomocą słupków i drutu.

3. Przygotuj bele słomy

Bele słomy należy przygotować około dwóch do czterech tygodni przed sadzeniem. Ogólna zasada to: podlewać przez dwa do trzech tygodni dziennie i nawozić co dwa dni. W ten sposób słoma dostarczana jest w składniki odżywcze. Od początku marca możesz zacząć dodawać nawóz do bel słomy. Bele słomy są nawożone i podlewane, aż wewnątrz beli będzie ciepło, co sprzyja wzrostowi roślin.

ogrodnictwo-słoma-bela-korzyści-niezależna-jakość-gleby

Który nawóz jest odpowiedni?

Nawóz jest zwykle używany do dodawania do słomy azotu, fosforu, potasu, magnezu, wapnia i innych pierwiastków. Ale jaki nawóz jest najlepszy do beli słomy? Istnieje tak wiele różnych rodzajów nawozu, że łatwo się z nimi pogubić. Przede wszystkim ważne jest, aby wybierać nawozy bez pestycydów, takie jak środki chwastobójcze i mchowe. Powinien to być nawóz o bardzo wysokiej zawartości azotu, ponieważ dzięki azotowi mikroorganizmy wewnątrz beli słomy mogą się szybko rozbudzić. Przy wyborze zwróć uwagę na stosunek N-P-K. Są to składniki pokarmowe zawarte w nawozie: N = azot, P = fosfor, K = potas. Staraj się stosować nawóz o stosunku NPK wynoszącym 18-20% azotu, 10% fosforu i 15% potasu. Potrzebujesz około 500 g nawozu na belę.

ogrodnictwo-bele-słomy-zioła-mobilne-podniesione-łóżko

 • Nawozy do trawników i nawozy długoterminowe (rodzaj nawozu mineralnego) niekoniecznie nadają się do uprawy w belach słomy.
 • Gotowe nawozy organiczne zwykle zawierają mniej azotu lub w ogóle nie zawierają fosforu lub potasu. Ale możesz też skomponować własną mieszankę, aby wymyślić odpowiedni stosunek.
 • Dobrze nadaje się nawóz mineralny w postaci soli. Jest rozpuszczalny w wodzie i działa natychmiast.
 • Nawóz organiczny z surowców roślinnych lub zwierzęcych musi najpierw zostać rozłożony przez mikroorganizmy w słomie. Osoby pracujące z nawozem organicznym potrzebują ok. 600 g nawozu na belę.
 • Bele słomy można również przygotować z nawozami wegańskimi.

ogrodnictwo-słoma-bele-buraków-buraków-buraków

Bele słomy przygotowywane są codziennie:

Dzień 1: Podlej dokładnie podpaski. Następnie równomiernie rozprowadź nawóz na beli. Na belę słomy potrzeba od jednej do dwóch filiżanek nawozu, czyli ok. 100 g nawozu konwencjonalnego i ok. 600 g nawozu organicznego. Następnie dolej kolejne pół konewki wody do nasycenia.

Dzień 2: Tylko woda

Dzień 3: Ponownie nawozić i podlewać, aż nawóz zostanie wciągnięty

Dzień 4: Tylko woda

Dzień 5: Ponownie nawozić i podgrzać wodę

Dzień 6: Tylko woda

Bele-słomy-prawidłowo-wodne-zaciągane-nawozy

Od 7 dnia ilość nawozu można zmniejszyć o połowę: ok. 50 g nawozu konwencjonalnego i ok. 300 g nawozu organicznego. Aż do dnia. 10 nawozić i podlewać.

Dzień 10: dodaj około 200 gramów fosforu i potasu. Idealna byłaby mieszanka 1:1 mączki kostnej i popiołu drzewnego. Woda do wchłonięcia nawozu.

Każdy, kto pracował z konwencjonalnym nawozem, może sadzić 12 dnia. Lepiej poczekać kolejne 5 dni na nawóz organiczny.

Jeśli włożysz palce w śródstopie, poczujesz ciepło i wilgoć. Czarne grudki przypominające glebę są sygnałem do procesu rozkładu. Nie martw się, jeśli grzyby wykiełkują – oznacza to, że słoma rozkłada się tak, jak powinna.

Ogrodnictwo-słoma-bela-mocowanie-kapusta

Odpowiednio podlewaj bele słomy

Oprócz nawozu podlewanie jest alfą i omegą podczas przygotowywania bel słomy. Idealnie podlewasz przyjemnie ciepłą wodą. Można również użyć wody deszczowej. Zimna woda spowolni proces mikrobiologiczny wewnątrz beli słomy.

Do podlewania możesz użyć konewki lub węża ogrodowego. Aby ułatwić nawadnianie, w przypadku większych ogrodów z bel słomy sensowny byłby automatyczny system nawadniania wykorzystujący węże zraszające.

Przez pierwsze cztery dni dokładnie podlewasz, aż bele zostaną namoczone, a nawóz zostanie wciągnięty. Od 5 dnia po prostu codziennie podlewaj, aż nawóz zostanie wprowadzony do kulek.

ogrodnictwo-słomy-bele-trejaże-mocowanie

4. Krata i ochrona przed mrozem w jednym

W przypadku roślin, które wąsią się, nad kulkami umieszcza się zwykle kraty o wysokości 2 metrów. Można ją przykryć folią ochronną i stosować wiosną jako zabezpieczenie przed mrozem warzyw wrażliwych na zimno, takich jak pomidory, ogórki czy papryka. Ważne, aby w słoneczne dni zdjąć pokrowiec. W przeciwnym razie młode rośliny mogą spalić się w ciepłej beli słomy.

Ogrodnictwo-słoma-bela-sadzonki-bazylia-rośliny

5. Sadź bele słomy

Użyj dobrej kielni do sadzenia, aby wybić otwory na sadzonki w bryle korzeniowej. Następnie wykorzystuje się młode rośliny. Uważaj, aby nie sadzić sadzonek zbyt gęsto. Wypełnij szczeliny między rośliną a słomą zakupionym podłożem roślinnym, aby korzenie nie wyschły.

słoma-bela-nasiona-roślin

Sadzonki czy nasiona? Oba są możliwe. W przypadku nasion wymagana jest warstwa podłoża o grubości 2 lub 4 cm na kłębie korzeniowej. Gdy tylko nasiona wykiełkują, przyczepią swoje korzenie do własnych kulek.

Co mogę wyhodować na słomie?

Ogrodnictwo-bele-słomy-przykład-rośliny-warzywa

Na słomie można uprawiać wszystko. Tylko upewnij się, że przestrzeń jest ograniczona. Między roślinami muszą być odstępy, aby nie stało się zbyt wąskie. Zaplanuj liczbę bel słomy w zależności od potrzeb. Aby utrzymać rodzinę, możesz zacząć od 5 bel słomy na głowę.

Oto propozycja sadzenia:

 • Truskawki
 • brokuły
 • Kapusta
 • ziemniaki
 • sałata rzymska
 • Pak choi
 • kalafior
 • pomidory
 • papryka
 • Ogórek
 • Dynie
 • czosnek
 • Kalarepa
 • por
 • Cebule

Również ściany boczne bel słomy mają duży potencjał i szkoda by było, gdyby przestrzeń nie była optymalnie wykorzystana. Można tam sadzić zioła lub jednoroczne kwiaty. Koper włoski, mięta, estragon, oregano, bazylia, szałwia, pietruszka, szczypiorek i boćwina to dobry dodatek do Twojego ogrodu warzywnego na słomie. Jadalne kwiaty, takie jak nagietki i nasturcje, również sprawiają, że słomiany ogród przyciąga wzrok.

ogrodnictwo-bela-słomy-przykładowe-rośliny

6. Bez pielenia!

Jeśli masz automatyczny system nawadniania, zaoszczędziłeś sobie kłopotów do czasu zbiorów. Ponieważ wysokiej jakości słoma nie zawiera nasion chwastów.

7. Kaczka po żniwach

Po żniwach bele stają się miękkie, wiotkie i szare. Następnie możesz kompostować słomę lub wykorzystać ją jako materiał na ściółkę.

ogrodnictwo-bela-słomy-dynia-kapusta

Ogrodnictwo na belach słomy to zdecydowanie nowy trend do obejrzenia. Metoda faktycznie działa i inspiruje coraz więcej ludzi na całym świecie.