Prace ogrodowe

Ogród z ziemniakami – tak pielęgnujesz pyszne ziemniaki

porady ogród z ziemniakami cebula roślina juta

Ziemniaki to jedna z tych upraw, które nie tylko rozwijają się w chłodniejszych porach roku, ale także je uwielbiają. To, co jest dla nich szczególnie dobre, to chłodniejsza ziemia. Dlatego latem ich wzrost jest zaburzony. Ponieważ ziemniaki również nie są kruche i można je łatwo wyhodować, świetnie nadają się do nauki ogrodu. Poza tym jest też zabawna strona, którą można zobaczyć przez różne kolorowe odmiany w Ogród z ziemniakami może stworzyć. Aby to zrobić, po prostu wymieszaj ziemniaki białe, czerwone, żółte, brązowe i niebieskie.

Ogród z ziemniakami w jasnych kolorach

kolorowe ziemniaki czerwone niebieskie żółte brązowe odmiany ogrodowe

Praktyczne jest również to, że możesz bez problemu uprawiać ziemniaki w większych pojemnikach, jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca w ogrodzie. Na przykład nadają się do tego beczki po winie. To, co zdecydowanie powinieneś wiedzieć o ziemniakach, to to, że nie nadają się do spożycia, dopóki nie stracą zielonego koloru. Nawet zielone plamy nie powinny już być obecne, ponieważ ziemniaki są wtedy trujące. Dlatego nie zbieraj ziemniaków z ogrodu, dopóki nie osiągną tego samego koloru, co dojrzałe. Wszystkie inne części rośliny ziemniaka również są trujące.

Sadzenie ogrodu z ziemniakami – przygotowanie gleby i bulw

oczy ziemniaka pędy korzenia rośliny ogród kuhlen

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że wybierasz ziemniaki przetestowane i wolne od chorób. Nie powinieneś używać ziemniaków z supermarketu do swojego ogródka ziemniaczanego. Gdy masz już bulwy, możesz zacząć przygotowywać glebę. Wybierz do tego słoneczne miejsce w ogrodzie.

Sadzeniaki do ogrodu z pierwszymi pędami

strzelać do ogrodu z ziemniakami oczy sadzić ziemniaki pomoc

Gleba w ogrodzie z ziemniakami powinna być bogata w składniki odżywcze i nie dopuszczać do cofki. Ponadto konieczna jest wartość pH poniżej 5,5. Kiedy już się tego upewnisz, wykop bruzdy. Powinny one mieć głębokość ok. 10 cm. Pozostaw odstęp od 60 do 90 cm między poszczególnymi bruzdami. Im bliżej siebie znajdują się rośliny, tym lepszy cień gwarantuje, że ziemia pozostanie chłodna.

Pokrój ziemniaka na kawałki

ziemniaki kawałki nasiona korzenie bulwy przygotowanie końcówek

Teraz pokrój sadzeniaki w kostkę. Upewnij się jednak, że mają około trzech i pół centymetra wzrostu i co najmniej dwoje oczu. Teraz pozostaw gotowe kawałki do wyschnięcia na dwa dni. Zmniejszy to ryzyko gnicia. To koniec przygotowań do ogrodu z ziemniakami.

Ogród z ziemniakami – Siew

Ziemniaczane bruzdy saeen fajne pole ogród wiosna

Rozłóż kawałki ziemniaków w wykopanych bruzdach. Pomiędzy poszczególnymi kawałkami pozostawić odstęp od 2,5 do 4 cm. Oczy również muszą być skierowane w górę. Następnie przykryj bulwy 5 cm ziemi. Gdy tylko pojawią się sadzonki ziemniaka, należy dodać kolejne 5 cm, pozostawiając odkryte czubki rośliny. W ten sposób w ogrodzie w regularnych odstępach dodaje się nową ziemię z ziemniakami, aż uformują się małe kopczyki o wysokości 10 cm i szerokości 45 cm.

Pielęgnacja ogrodu z ziemniakami

Ogród roślinny z ziemniakami wzgórze bruzdy bulwy

Oprócz przygotowania i wysiewu ziemniaków w ogrodzie, podczas uprawy trzeba wykonać inne prace. Dlatego ważne jest, aby zawsze usuwać chwasty. Gleba musi być zawsze równomiernie wilgotna. Możesz regularnie mulczować, aby zapewnić zimną glebę. Kiedy większość roślin zbrązowieje, możesz po raz ostatni podlać. Następnie odetnij rośliny po siedmiu do dziesięciu dniach.

Szkodniki w ogrodzie – stonka ziemniaczana

Ogród szkodnika ziemniaczanego z roślinami ziemniaczanymi

Szkodniki, które mogą powodować problemy z ziemniakami w ogrodzie to znane stonki ziemniaczane, a także mszyce, pchły ziemniaczane, koniki polne i drutowce. Możliwe są również niektóre rodzaje brązowej zgnilizny.

Zbiory w ogrodzie z ziemniakami

ogród z ziemniakami cebulki pielęgnacja końcówek gleby

W sumie ziemniaki dojrzewają w ciągu 90 do 120 dni. Możesz zbierać młode ziemniaki ze swojego ogrodu z ziemniakami, gdy roślina ziemniaka kwitnie. Aby to zrobić, kop wokół roślin. Jeśli masz różne ziemniaki, które nie kwitną, rozważ dwa miesiące jako przewodnik.

Roślina ziemniaczana z niebieskimi kwiatami

kwiat ziemniaka ogród odmiana niebiesko-fioletowa

Do zbioru dojrzałych ziemniaków najlepiej wybrać chłodniejszy, pochmurny dzień. Możesz je zbierać od 5 do 7 dni po ścięciu roślin w ogrodzie z ziemniakami. Szczególnie nadaje się do tego widły do ​​kopania. Zmniejsza to również ryzyko zranienia bulw. Wykop około 30 cm od rośliny. Gdy roślina zostanie odsłonięta, możesz otrząsnąć się z ziemi i schować ziemniaki w koszach lub workach.

Ogród z ziemniakami – przechowywanie po zbiorach

ogród z ziemniakami juta przechowywanie warzyw porady

Na początek konieczne jest ciemne i wilgotne miejsce do przechowywania ziemniaków. Powinna być temperatura między 10 a 15 stopni. Gwarantuje to warunki, jakie miałbyś z ziemniakami w swoim ogrodzie. Ziemniaki przechowywane w koszu najlepiej przykryć jutą. Po dwóch tygodniach możesz przechowywać je w suchym miejscu, które również powinno być ciemne. Ważna jest również dobra wentylacja. W tym momencie ważne jest również, aby usunąć zranione i zniekształcone ziemniaki.

Kwiaty ziemniaka na różowo

różowy kwiat ziemniaka roślina ogrodowa żniwa kultywacja wskazówki