Prace ogrodowe

Ogród w listopadzie – jakie prace należy wykonać

jesienny listopadowy ogród kolorowe wskazówki dotyczące hibernacji

Ogród w listopadzie nie jest już tak piękny jak do niedawna. Petunie, róże i astry wyblakły, ozdobne krzewy i drzewa owocowe zrzucają teraz ostatnie liście. Zniknęła kolorowa różnorodność i piękno naszego ogrodu, wkrótce pokryje go gruba warstwa śniegu. Ale naszym życzeniem jest, aby ponownie pięknie zakwitła następnego lata, jeszcze piękniej niż w tym roku. A teraz, zanim zrobi się chłodniej, czas zrobić coś więcej Ogród w listopadzie aby nasze życzenia spełniły się w przyszłym roku.

Ogród w listopadzie – Kwietnik

kwietnik w listopadzie rustykalna pielęgnacja zima jesień

W kwietniku trzeba usunąć resztki jednorocznych kwiatów z rabatek, glebę spulchniać i kompostować, wzbogacać nawozami superfosfatowymi i potasowymi. Łodygi kwiatów dwuletnich i wieloletnich należy przycinać nisko i przykrywać liśćmi, słomą lub podobnym materiałem. W ten sposób chronisz je przed silnymi zimowymi mrozami. Ponadto w ogrodzie w listopadzie należy również spulchnić glebę wokół krzewów ozdobnych i drzew oraz wzbogacić ją nawozami organicznymi i mineralnymi. Najlepsze dni w listopadzie można wykorzystać na sadzenie róż oraz innych ozdobnych krzewów i drzew.

Ogród w listopadzie – Grządka warzywna

warzywne łóżko podnoszone pielęgnacja ogrodu kapusta listopadowa

Jest też wiele do zrobienia w ogródku warzywnym. Chodzi tu przede wszystkim o uprawę głęboką (jako wskazówkę dobierz długość szpadla), której towarzyszy nawożenie nawozami organicznymi i mineralnymi. W ogrodzie w listopadzie czas zebrać ostatnią kapustę, bo nie warto trzymać jej w ziemi. Dotyczy to również buraków, marchwi i selera. Pod koniec listopada przyszedł czas na bezpośredni siew sałaty, marchwi, pietruszki i kilku innych warzyw.

Drzewa owocowe w ogrodzie w listopadzie

jabłka sad ogród w listopadzie czerwone porady pielęgnacyjne

W sadzie uprawę należy dokończyć, bo pogoda jest coraz gorsza. Ważne jest, aby owinąć pnie młodych jabłoni i gruszy, aby chronić je przed królikami i innymi szkodliwymi gryzoniami. Kiedy następuje ostatnie opadanie liści, nadszedł czas na sadzenie nowych drzew owocowych i nie należy ignorować tego sprzyjającego momentu. Zanim w listopadzie opadną liście w ogrodzie, należy zastosować odpowiednie jesienne opryski przeciw kędzierzawie brzoskwini, wczesnej brunatnej zgniliznie i innym chorobom wiśni, moreli, śliwek, jabłoni i gruszy. Należy podjąć ważne środki ochrony roślin. Obejmuje to na przykład usunięcie starej popękanej kory. To dlatego, że jest to idealne miejsce na zimę dla wielu szkodników.

Ogród w listopadzie – Utrzymuj ogród kwiatowy

jesienne liście ogrodowe czerwono-brązowe porady dotyczące pielęgnacji zima

W listopadzie temperatury na zewnątrz są znacznie niższe, a w listopadzie trzeba przestawić ogród na hibernację. Pomożemy Ci w tym z kilkoma wskazówkami dotyczącymi ogrodu w listopadzie!

Jesienny ogród w listopadzie

listopadowe liście w ogrodzie przygotowanie liści klonu drzewa

Trawy ozdobne przez wiele miesięcy zdobiły ogród i tworzyły soczystą zieleń. Teraz potrzebują hibernacji. Nie należy ich odcinać, ale można je pozostawić związane w wiązkę do wiosny. A jeśli na dworze jest bardzo zimno, ogródek z trawą ozdobną można w listopadzie pokryć fizelinowym pokryciem dachowym.

Ogród skalny w listopadzie

ogród skalny schody kwiaty rośliny ogród w listopadzie

Jeśli masz ogród skalny na swoim podwórku, w którym rosną trawy ozdobne i inne rośliny górskie, powinieneś rozważyć przyzwyczajenie się do hibernacji pod grubą warstwą śniegu. Jeśli w tym roku nie ma dużo śniegu, w listopadzie użyj odpowiedniego materiału w ogrodzie, aby uchronić go przed zimnem. Wiele rodzajów roślin w ogrodzie skalnym nie toleruje wysokiej wilgotności. Tak wrażliwe rośliny należy przykryć liśćmi i gałązkami, które są usuwane w marcu.

Ogród w listopadzie – dbaj o kosiarkę

kosiarka do trawy ogród pielęgnacja w listopadzie

Jeśli w listopadzie zadbasz o kosiarkę do swojego ogrodu, będzie Ci służyła przez długi czas. Pamiętaj jednak, aby przed rozpoczęciem pracy dokładnie zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa! Teraz musisz wyczyścić kosiarkę i przygotować ją do przechowywania w zimie, ale zanim to zrobisz, wyjmij świece zapłonowe i dopiero wtedy zabierz się do pracy. Po oczyszczeniu koła maszyny i wszystkie ruchome części należy dokładnie nasmarować olejem. Jeśli olej silnikowy będzie wymieniany co rok lub co dwa lata (przed hibernacją kosiarki), kosiarka będzie Ci służyła w ogrodzie przez długi czas. Zaleca się również regularną wymianę filtrów powietrza.

Ogród w listopadzie – Przygotuj staw ogrodowy na zimę

staw ogród w listopadzie pielęgnacja końcówek rośliny lilia wodna

Staw ogrodowy jest również częścią pielęgnacji ogrodu w listopadzie. Jeśli powierzchnia Twojego oczka ogrodowego jest już pokryta liśćmi z pobliskich drzew, usuń je bezpośrednio przed opadnięciem na dno. Możesz to zrobić za pomocą specjalnej sieci rybackiej lub wiosła. Pozostawienie ich w wodzie może z czasem przysporzyć więcej kłopotów. Liście rozkładają się w wodzie wzbogacając ją w składniki odżywcze, a to zaktywizuje rozwój wielu glonów.

Urządzenia wodne, pompy i filtry należy oddzielić i przechowywać. Nie należy pozostawiać w stawie roślin wodnych wrażliwych na niskie temperatury, takich jak lwia paszcza zwyczajna (Orontium) i paproć pierzasta (Azolla). Lepiej dla nich hibernować gdzie indziej.

Ogród w listopadzie – rozmnażanie krzewów ozdobnych

liliowy włócznia krzew krzew różowy biały kwiat ogród listopad

Niezależnie od tego, czy włócznia bzu (Buddleja), forsycja, czy też liliowa (forsycja) i leszczyna amerykańska (Corylus), każdy z tych pięknie kwitnących krzewów można rozmnażać z dojrzałymi sadzonkami. Twoim pierwszym zadaniem w związku z tym i w ogrodzie w listopadzie jest przygotowanie sadzonek późną jesienią.

Następnie pokrój je na sadzonki o długości 20-30 cm. Zbierz je w pakiety i oznacz. Następnie włóż sadzonki do pojemnika, posyp je mokrym piaskiem i przechowuj w ciemnym pomieszczeniu w temperaturze 0-10 stopni Celsjusza. Nie należy sadzić sadzonek w szklarniach do końca lutego.

Inne przydatne wskazówki dotyczące ogrodu w listopadzie

dereń krzew roślina wskazówki dotyczące pielęgnacji ogrodu białe kwiaty

Jeśli zimą musisz posypać solą ścieżki ogrodowe, pomyśl także o okolicznych krzewach i postaraj się je chronić. Sól może je uszkodzić, a nawet może od niej umrzeć. Zakreśl je lub przykryj odpowiednim materiałem.

Twoje dwuletnie fiołki i margerytki są mrozoodpornymi kwiatami, ale w listopadzie muszą jeszcze zapewnić niezbędną ochronę w ogrodzie, w przeciwnym razie ucierpią z powodu niskich temperatur na zewnątrz.

Dereń z jaskrawoczerwoną korą zdobi ogród nawet w chłodne miesiące. Pod koniec zimy wskazane jest cięcie starych gałęzi.

Wiele ptaków ma swoje gniazda w twoim ogrodzie również zimą, prawda? Prosimy o ochronę ptaków, małych i dużych oraz ich małych „miejsc bytowania”, ponieważ pomogą one w walce ze szkodliwymi owadami.

Pokój & Rośliny balkonowe przy ogrodzie w listopadzie

listopad balkon pokój roślina pielęgnacja doniczki

Pielęgnacja kwitnących storczyków

orchidea uprawiać ogród w listopadzie różowe kwiaty egzotyczna roślina

Oprócz ogrodu storczyki wymagają również odpowiedniej pielęgnacji w listopadzie. Kwitnące storczyki potrzebują podpór, aby kwiat nie pękał pod własnym ciężarem. Te tropikalne piękności lubią ciepło i dobrze się czują, gdy temperatura przekracza 20 stopni. Storczyki nie są przesadzane w okresie kwitnienia. Lepiej przesadzać tydzień po wyblaknięciu orchidei. Gdy liście rozety są ściśnięte razem, roślinę można podzielić na dwie części. Podczas wyjmowania storczyka z doniczki uważaj, aby nie uszkodzić korzeni. Ostrożnie oddziel korzenie nożem, następnie przytrzymaj roślinę za liście i wyjmij ją z doniczki wraz z mieszanką gleby. Nowy pojemnik powinien być nieco większy od poprzedniego i wypełniony specjalnym podłożem dla storczyków. Zwykłe podłoże kwiatowe nie jest odpowiednie dla storczyków, ponieważ zawiera za dużo torfu. A te rośliny ozdobne tego nie tolerują!

Ogród w listopadzie – storczyki o zwiędłych kwiatach nie są nawożone. Rośliny w stanie uśpienia są podlewane tylko wtedy, gdy ziemia doniczkowa jest sucha.

Rośliny domowe przy ogrodzie w listopadzie – Anturium

anturium kwiat czerwony roślina doniczkowa ogród w listopadzie

Anturium (nadal nazywane kwiatem flaminga lub ogona) lubi wysoką wilgotność. Jeśli macie w domu to „dziecko tropików”, musicie spodziewać się jego kaprysów. Jej liście należy spryskiwać wodą nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu w normalnej temperaturze pokojowej. Pożądane jest, aby temperatura powietrza nie była niższa niż 15 stopni, a temperatura podłoża w doniczce nie niższa niż 18 stopni. Lepiej więc nie zostawiać kwiatu ogona na zimnej ziemi! Najlepiej, jeśli tę piękną roślinę postawisz wysoko, na przykład na półce.

Ogród w listopadzie – Podlewanie roślin domowych i światło

rośliny konewka konewka mosiężne końcówki listopadowy ogród

W listopadzie dni stają się coraz krótsze, a niebo coraz częściej ponure. To nie jest dobre dla twoich roślin domowych. Często cierpią na to gatunki traw, które mają lekko czerwony kolor, gdy woda spływa bezpośrednio na ich liście podczas nawadniania. Żarówki cyklamenu mogą również łatwo gnić, jeśli nie będziesz ostrożny podczas podlewania! Lepiej wlać wodę do dna garnka. Pracujące w sposób ciągły grzejniki sprawiają, że powietrze w pomieszczeniu jest bardzo suche i dlatego często trzeba wycierać liście palm i innych roślin ozdobnych. Zawsze warto często spryskiwać liście. Wszelkie szkodniki na tych roślinach należy jak najszybciej usunąć, w zależności od tego, kiedy je zauważyłeś.

W miesiącach zimowych, gdy światło dzienne nie jest już wystarczające, rośliny domowe potrzebują dodatkowego oświetlenia w pomieszczeniu, aby normalnie się rozwijać. Natężenie światła zmniejsza się dwa razy na metr od okna, co oznacza, że ​​w odległości trzech metrów jest tylko 25% naturalnego światła słonecznego. Ponadto kwiaty w pomieszczeniach nie otrzymują teraz wystarczającej ilości promieni słonecznych, których potrzebują do fotosyntezy. Fluorescencyjne ciała świetlne są dobrą alternatywą dla promieniowania słonecznego. Ich światło emitowane jest z odległości 2 m i ma pozytywny wpływ na rośliny domowe.

Ogród w listopadzie – rośliny pnące w ogrodzie zimowym

pnącze trachelospermum jasminoides ogród w listopadowym ogrodzie zimowym

Zimne miesiące to czas hibernacji większości roślin, ale zielone rośliny w oranżeriach wciąż mogą nas zachwycać pięknymi liśćmi, a nawet wspaniałymi kolorami.

Egzotyczne rośliny pnące są teraz najpiękniejsze. Do dalszego normalnego rozwoju potrzebują temperatury co najmniej 5 stopni.

groszek koralowy roślina pnąca fioletowy biały ogród zimowy ogród w listopadzie

Groch koralowy, zwany także Hardenbergie, pochodzi z Australii. Jest gęsto pokryta fioletowo-niebieskimi kwiatami w gronach od stycznia i kolorowym wyborem do Twojego ogrodu w listopadzie.

kielich złota żółte kwiaty ogród pnący listopad

Możesz jednocześnie podziwiać złoty kielich (Solandra) w swoim ogrodzie w listopadzie, z wieloma pachnącymi kwiatami, pnąca pnąca może osiągnąć wysokość 10 metrów. Kwiaty są niezwykle piękne, duże, jasnożółte. Te dwie rośliny pnące wymagają nawożenia, można do tego celu użyć płynnych nawozów kompletnych. Przycinanie ma nastąpić po kwitnieniu.

Ogród w listopadzie – Więcej przydatnych wskazówek dotyczących kwiatów wewnętrznych i ogrodowych

Kurtyny okna rośliny zimowe światło salon ogród

W swoim ogrodzie wewnętrznym w listopadzie otwórz rolety i zasłony w oknach w ciemne dni, ponieważ dodatkowo obciążają one Twoje rośliny. Każdy promień światła jest dla nich cenny o tej porze roku, bo tak przyzwyczajają się do zimowego wypoczynku.

Twoje rośliny domowe nie potrzebują teraz nawozów, zaleca się ograniczenie tego procesu do minimum.

Jeśli twoja dłoń za bardzo rośnie, musisz przesadzić ją do innego pojemnika. Uważaj, aby ich nie uszkodzić podczas przesadzania.

Ochrona roślin do ogrodu w listopadzie

ochrona rośliny ogród szkodniki jesienne sadzonki trawnik

My, ludzie, dbamy o zdrowie, ubierając się odpowiednio do pogody, jedząc zdrową, bogatą w witaminy żywność, konsultując się z apteką naturalną, a nawet przyjmując leki.

Mamy też wiele możliwości ochrony zdrowia naszych roślin w ogrodzie w listopadzie, dostarczając im odpowiednie składniki odżywcze lub wybierając dla nich odpowiednią lokalizację. Istnieją naturalni przeciwnicy szkodników, ale w razie potrzeby musimy od czasu do czasu zwalczać je „bardziej surowymi środkami”.

Do biologicznego zwalczania szkodliwych owadów proponuje się szereg pożytecznych owadów, które można wykorzystać również w ogrodzie w listopadzie. Od wielu lat prowadzone są również badania nad zwalczaniem szkodliwych grzybów. Z jednej strony szukamy naturalnych odpowiedników szkodliwych grzybów. Te bakterie i grzyby tak bardzo utrudniają rozwój szkodliwych grzybów, że patogeny z trudem mogą się rozwijać. Z drugiej strony szukasz naturalnych substancji, takich jak olejki eteryczne czy garbniki, które hamują rozwój grzybów. Ciekawe wyniki uzyskano również w zakresie biologicznego zwalczania mączniaka rzekomego na ogórkach. Eksperymenty obejmują preparaty zawierające ekstrakty roślinne. Na etapie eksperymentalnym efekty dla ogrodu w listopadzie były całkiem dobre.

Ogród w listopadzie – owady pożyteczne

mszyca marienchenkaefer nuetzling schaedling ogród różany listopad

Larwy siniaków, biedronki, pasożytnicze osy, nicienie… właściwie niektóre z nich nie wyglądają ładnie i uroczo. Ale są owadami pożytecznymi i pomagają nam zwalczać szkodniki w ogrodzie zimowym, szklarni, mieszkaniu i ogrodzie w listopadzie. Są szczególnie skuteczne, gdy same są głodne!

Ogród w listopadzie – szkodniki

ogród szkodników gąsienicowych w listopadowym kolorze żółtym

Pluskwy, wszy korzeniowe i trąba to tylko trzej nieproszeni goście, którzy mogą poważnie wpłynąć na nasze rośliny.

Ślimaki są powolne, ale mogą stanowić poważne zagrożenie dla prawie wszystkiego, co rośnie w ogrodzie w listopadzie i w każdym innym czasie. Ponieważ te tłuste i oślizgłe zwierzęta mają niemal nienasycony apetyt. A ślimaki nie są jedynymi niechcianymi gośćmi w naszych ogrodach. Mszyce usychają rośliny, krety sprawiają, że trawnik jest nieestetyczny. Aby denerwujące zwierzęta nie zdobyły przewagi w Twoim ogrodzie, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, jak możesz kontrolować i odpędzać szkodniki.

ogród ze skórką nudibranch w listopadowym brązowym liściu

Najgorszym ze wszystkich szkodników, w tym w ogrodzie w listopadzie, jest ślimak nagoskrzelny. Tylko jedno może pomóc w walce z tymi oślizgłymi bestiami: idź wieczorem uzbrojony w rękawiczki i wiadro przez ogród i zrywać ślimaki z roślin. Alternatywą byłoby użycie sody oczyszczonej.

ogród mszyc schaedling w listopadowym zielonym liściu

Mszyce najlepiej czują się przy ciepłej i suchej pogodzie i rozmnażają się ogromnie. Są nie mniej głodne niż ślimaki i mogą zrujnować twoje rośliny. Ale zanim uciekniesz się do klubu chemicznego, możesz wypróbować łagodniejszą metodę. Naturalni wrogowie, tacy jak biedronki czy larwy sikaków, po prostu zjadają mszyce. Sensowne jest zasiedlenie pożytecznych owadów w ogrodzie w listopadzie przed inwazją mszyc. Domowe środki zaradcze, takie jak roztwory detergentów, są mniej skuteczne. Poszczególne wszy przeżywają, a następnie ponownie się rozmnażają.

ogród staw most pielęgnacja drewna zima krzewy krzewy