Prace ogrodowe

Lasagna cebulowa: jak sadzić wiosenne kwiaty w warstwach!

Kolorowe sadzenie w wannie naprawdę wydobywa twoje wiosenne kwiaty. Większość wiosennych kwiatów ma ograniczony okres kwitnienia, ale kiedy połączysz wczesne, średnie i późne kwitnienie w skrzynce lub doniczce, otrzymasz prawdziwy kolorowy spektakl, który kwitnie przez cały sezon, a nie tylko kilka tygodni. Holendrzy opracowali sprytną technikę sadzenia, w której cebulki i glebę można układać warstwami jak lasagne. Jeśli jesienią posadzisz cebulki warstwami, od wczesnej wiosny do wczesnego lata zostaniesz nagrodzony obfitością kwiatów. Za chwilę wyjaśnimy, jak przygotować lasagne z cebulek kwiatowych!

Co to jest lasagne z bulw?

cebulki kwiatowe sadzą białe krokusy

Sadzenie lasagne polega na sadzeniu różnych cebulek kwiatowych w kilku warstwach z odrobiną ziemi pomiędzy nimi – jak lasagne. W ten sposób uzyskasz sadzenie w pojemniku, które kwitnie w tej samej doniczce przez całą wiosnę.

Sztuką jest wybrać odmiany, które kwitną w różnym czasie na wiosnę i zmieniają się na wiosnę. Kiedy pierwsze piętro cebulek kwiatowych wyblaknie, nadejdzie następne.

Najlepszą wskazówką na długi okres kwitnienia jest posadzenie późnych kwitnących na dole i wczesnych kwitnących na górze doniczki. Krokus kwitnie już w lutym, a następnie hiacynt gwiazda Scilla i żonkil.

Rośliny cebulowe wcześnie kwitnące w doniczce

Niektórzy wybierają tylko mieszankę tulipanów, np. tulipany Fosteriana, tulipany Kaufmannia i tulipany Viridiflora. Inni sadzą tylko dwie warstwy, na przykład tulipany w połączeniu z hiacyntami winogronowymi. Należy pamiętać, że zbyt wiele warstw może uniemożliwić cebulkom dotarcie do góry na dół. Wystarczą dwie do trzech warstw.

Instrukcje Jak prawidłowo sadzić cebulki - jak głęboko

Sadząc cebulki kwiatowe należy również przestrzegać zalecanej głębokości sadzenia. Zależy to przede wszystkim od wielkości cebulek kwiatowych i wysokości kwiatu. Im większe, tym głębiej trzeba wbić cebulę w ziemię.

Sadzenie cebul na poziomach – Oto jak zrobić lasagne z bulw

Ułóż cebulki w warstwie zgodnie z techniką lasagne

Na początku może się to wydawać skomplikowane, ale tworzenie lasagne z cebulek kwiatowych jest w rzeczywistości dość proste. Najlepszy czas na sadzenie cebul wiosennych to okres od września do listopada.

Do sadzenia lasagne będziesz potrzebować:

  • Duży, głęboki garnek z otworami w dnie, aby umożliwić odpływ nadmiaru wody. Jest to ważne, aby żarówki nie gniły. Garnek powinien być również mrozoodporny, aby nie pękł zimą.
  • Kulki z gliny ekspandowanej jako drenaż na dnie doniczki, aby gleba nie zatykała otworów
  • Ziemia doniczkowa bogata w składniki odżywcze
  • Cebulki wiosennych kwiatów, np. krokusy, żonkile, tulipany, hiacynty i niebieskie gwiazdki (Scilla)

Sadzić cebulki jesienią metodą lasagne

 Tak to działa krok po kroku:

1. Najpierw pokryj podłogę cienką warstwą kulek z ekspandowanej gliny. Zapobiegnie to wyciekaniu gleby lub zatykaniu otworów drenażowych.

2. Kolejna warstwa składa się z około 10 cm bogatej w składniki odżywcze ziemi doniczkowej.

3. Następnie umieść w ziemi pierwsze cebulki kwiatowe. Końcówka powinna być skierowana do góry. Zacznij od największych, późno kwitnących cebul, takich jak żonkile, tulipany czy allium. Ułóż cebule blisko siebie, ale tak, aby nie stykały się ze sobą ani ze ściankami garnka.

Posadź cebulki jedna na drugiej w wannie

4. Przykryj pierwsze cebule około 5 cm ziemi i delikatnie dociśnij je wokół nich. Teraz możesz sadzić kolejne cebulki kwiatowe. Ponownie, tulipany i żonkile radzą sobie dobrze, ale możesz również wybrać hiacynty dla tej warstwy. Upewnij się, że zostawiłeś kilka milimetrów przerwy, aby mogły przejść łodygi cebuli poniżej.

5. Kontynuuj naprzemienne rozprowadzanie cebulek gleby i kwiatów, z najmniejszymi cebulkami na wierzchu. Aby uzyskać dużą różnorodność w swojej doniczce, możesz użyć tutaj krokusów, hiacyntów winogronowych lub wcześnie kwitnących żonkili.

6. Wykończ warstwę ziemi i lekko ją dociśnij. Gotową lasagne z bulw wlej dobrze i umieść doniczkę w osłoniętym miejscu w ogrodzie lub w garażu na zimę.

Posadź cebulki w skrzynkach okiennych

Posadź cebulki w skrzynkach balkonowych w podłogach

Możesz także posadzić lasagne cebulową w skrzynkach okiennych. Zgodnie z tą samą zasadą naprzemiennie 5 cm gleby i cebulek kwiatowych. Ponieważ jednak skrzynka balkonowa ma płytką głębokość sadzenia, należy wybierać raczej odmiany o niskim wzroście.

Sadź lasagne z cebulek również w skrzynkach okiennych

Oto dwa przykłady:

Warstwa 1 – najniższa warstwa: ormiański hiacynt winogronowy

Warstwa 2 – warstwa środkowa: żonkile ‘Tête à tête’

Warstwa 3 – wierzchnia warstwa: wiosenny krokus „Jeanne d’Arc”

Warstwa 1 – warstwa spodnia: lilia wodna tulipan ‘Heart’s Delight’ (Tulipa kaufmanniana)

Warstwa 2 – warstwa wierzchnia: „Dwarf Iris Harmony”

Nie zapomnij dokładnie podlać skrzynki balkonowej przed umieszczeniem jej w chłodnym, ale wolnym od mrozu miejscu.

Jak zimuje żarówka lasagne??

Sadzić cebulki warstwami metodą lasagne

Doniczki z cebulkami kwiatowymi nie należy przechowywać zimą w temperaturze powyżej 9°C. Miejsce powinno być chłodne, ale niekoniecznie wolne od mrozu. Cebula w pewnym stopniu toleruje mróz i ujemne temperatury. Żarówki nie potrzebują światła, dopóki nie zaczną kwitnąć na wiosnę.

Kto nie ma dużego ogrodu, ale z. B. chcesz posadzić tulipany i inne cebulki kwiatowe na balkonie, sadzenie lasagne może zimować na balkonie lub tarasie. Tutaj też ważne jest, aby nie było za gorąco (nie powyżej 9°C) i nie za wilgotno. Pudełko styropianowe z pokrywką lub kilka koców może chronić garnki przed najzimniejszymi i utrzymywać stałą temperaturę.

3 piękne przykłady cebulowej lasagne

Posadź cebulki warstwami

Lasagne z cebulek w kolorze białym z zawilcami ‘White Splendor’ (Anemone blanda) i hiacyntem ‘Carnegie’ (Hyacinthus orientalis)

Sadzenie białych wiosennych kwiatów w wannie

Eksplozja kwiatów w kolorze fioletowym i czerwonym: tulipan Triumph ‘Couleur Cardinal’ i hiacynt ogrodowy ‘Woodstock’ 

cebulki kwiatowe w doniczce tulipany i hiacynty

Piękna niebieska lasagne: ormiański hiacynt (Muscari armeniacum), zawilec ‘Blue Shades’, tulipan Triumph ‘Blue Ribbon’, Pushkinie (Puschkinia libanotica), hiacynt ‘Peter Stuyvesant’ i ostryga syberyjska (Scilla siberica)

Sadzenie cebul w doniczce warstwami