Prace ogrodowe

Klon czerwony: szybko rosnące drzewa „Acer rubrum” zapewniają piękny kolor jesienią

Klon czerwony (bot. Acer rubrum), znany również jako klon czerwony, klon czerwony lub klon bagienny, jest szybko rosnącym drzewem ozdobnym. Wiosną przyciąga wzrok swoim obfitym kwitnieniem, a jesienią drewno o atrakcyjnym czerwonym ulistnieniu zapewnia wspaniały kolor w ogrodzie. Drzewo jest nie tylko przyciągającym wzrok, ale także praktycznym elementem wystroju na zewnątrz. Okrągły wierzchołek drzewa rzuca chłodny cień latem i zapewnia prywatność domowi i na zewnątrz.

Klon czerwony Acer rubrum Ogród z trawnikiem i okrywą na skraju trawnika i ścieżką ogrodową z kostką brukową

Łatwy w pielęgnacji i niewymagający: klon czerwony jest bardzo popularny nie tylko w swoim ojczystym kraju, USA. Również w Niemczech jest jednym z najpopularniejszych drzew ozdobnych. A jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca w ogrodzie na drzewko, możesz dodać odrobinę koloru na tarasie z drzewkiem bonsai. Wyjaśnimy Ci, na co zwrócić uwagę przy wyborze lokalizacji, w jaki sposób możesz promować wzrost z odpowiednią opieką oraz jak w odpowiednim czasie zidentyfikować i zwalczyć wszelkie choroby.

Klon czerwony: pochodzenie i odmiany

Klon czerwony Acer rubrum zmienia kolor na zielony w ogrodzie Ochrona przed słońcem z szybko rosnącym drzewem pośrodku ogrodu

Klon czerwony należy do rodziny drzew mydlanych i pochodzi z Ameryki Północnej. Obecnie jest powszechna w lasach wschodniej Kanady i Ameryki, gdzie rośnie na wysokości od 400 do 1600 metrów. Szczególnie podczas „indyjskiego lata”, okresu suchej i ciepłej pogody od września do października, drewno inspiruje swoimi czerwonymi liśćmi. Chociaż nie jest rodzime, ale zostało sprowadzone do Europy, stało się ważną częścią ekosystemu i jako „pszczoła” przyczynia się do ochrony pszczół.

Sadzenie czerwonych liści klonu Acer rubrum jesienią w czerwonym kolorze drzewa ozdobnego w ogrodzie

Ponieważ dzikie gatunki mogą osiągnąć wysokość do 30 metrów, kilka niższe odmiany do ogrodu wychowany. Ogrodnik hobbysta może znaleźć w sklepach następujące drzewa ozdobne:

1. Odmiana „October Glory” to drzewo ozdobne, które może osiągnąć wysokość do 12 metrów. Jej ciemnoczerwone gałęzie, szaroniebieski pień i piękne jesienne kolory sprawiają, że przyciąga wzrok. Drzewo zachowuje swoje czerwone liście do grudnia. Nadaje się jako: samotne drzewo w ogrodzie od frontu, które zapewnia prywatność i ochronę przed słońcem na tarasie. Wrażliwy na mróz i dlatego rozpowszechniony tylko w południowych Niemczech.

2. „Northwood” to bardzo wytrzymała roślina, która z łatwością znosi śnieg, mróz i silne wiatry. Traci liście szybciej niż odmiana „October Glory”. Dorasta do 12 metrów wysokości i jest używana głównie jako samotne drzewo w średniej wielkości ogrodach.

3. „Śnieżny ogień” to szybko rosnąca odmiana o jaskrawo zabarwionych czerwono-pomarańczowo-żółto-zielonych liściach. Jesienią jej zielone liście żółkną do intensywnie ognistoczerwonych. Korona jest szeroko piramidalna, drzewo ozdobne osiąga szerokość wzrostu do 10 metrów i maksymalną wysokość 15 metrów.

4. Korona „Czerwonego zachodu słońca” jest również piramidalna i szeroka. Ta odmiana zrzuca liście pod koniec jesieni i jest popularna ze względu na piękne czerwone liście. Drzewo ozdobne jest bardzo wytrzymałe i może bez problemu rozwijać się nawet w temperaturach poniżej zera.

Klon czerwony: wygląd!

Klon czerwony Acer rubrum na podwórku Wskazówki dotyczące pielęgnacji szybko rosnących drzew Wybierz miejsce i przesadź

Klon czerwony to drzewo średnie. Uprawiane odmiany osiągają maksymalną wysokość 12-14 metrów i zwykle mają około 8 metrów szerokości. Drewno przy wzroście średnio 50 cm rocznie należy do drzew szybkorosnących. Jest to korzeń serca, co oznacza, że ​​jego korzenie rozwijają się najpierw w dół, a dopiero potem pod powierzchnią ziemi tworzy się inny system. Korzenie serca są uważane za bardzo mało wymagające i mogą dostosowywać się do terenu. Szybko rosnące korzenie mogą podnosić wykładziny tarasowe i ścieżki ogrodowe.

Pokrój wzrostu i korona

Klon czerwony Acer rubrum szybko rosnące drzewa zapewniające prywatność i ochronę przed słońcem w ogrodzie

W zależności od odmiany klon czerwony może rosnąć jako drzewo standardowe lub jako krzew wielopędowy. Tylko kilka odmian ma zwarty, wyprostowany pokrój. Większość z nich ma szeroką koronę, od stożkowej do zaokrąglonej. Gałęzie są od ciemnoczerwonego do czerwonobrązowego, a pień drzewa ma kolor szaroniebieski. Już po czterech latach drzewo może zapewnić cień i zaczyna wabić pszczoły i motyle do ogrodu. Latem jest często wykorzystywany jako miejsce lęgowe.

Klon czerwony: liście

Czerwony klon acer rubrum to wysokie drzewo ozdobne do ogrodu z pomarańczowymi jesiennymi liśćmi

Liście drzew są błyszczące, trzy do pięciu klapowe i ułożone naprzeciw siebie. Drzewo zmienia kolor na zielony wiosną i zachowuje zielone liście latem. Dopiero na początku jesieni, czyli we wrześniu, liście najpierw stają się złote, potem pomarańczowe, a następnie ciemnoczerwone. Właśnie dla tego nasyconego czerwonego odcienia czerwony klon jest tak popularny. Wprowadza urozmaicenie nudnego jesiennego ogrodu i nadaje ogrodowi frontowemu dodatkowego koloru. Jeśli zima jest łagodna, nowe pąki mogą rozpocząć się już w styczniu. Liście są bardzo trujące dla koni.

Kwiaty i owoce

Klon czerwony szybko rośnie i ma czerwone liście jesienią dla prywatności i ochrony przed słońcem na podwórku obok domu

Klon czerwony ma krótki okres kwitnienia, wynoszący zaledwie dwa miesiące. Kwiaty w kształcie baldacha, podobnie jak nowe pędy, mają kolor złotobrązowy. Miesiąc później drzewo wydaje owoce, które opadają wczesnym latem. To właśnie ten wczesny okres kwitnienia i tworzenie owoców ma ogromne znaczenie dla dzikich pszczół. Ponieważ dzięki dobrej do bardzo dobrej wartości nektaru i pyłku, klon czerwony okazuje się być ważnym źródłem pożywienia dla rozwoju kilku kolonii dzikich pszczół.

Klon czerwony: wymagania dotyczące lokalizacji i gleby

Klon czerwony na podwórku Acer rubrum na trawniku obok wiecznie zielonych rodzimych bylin oraz krzewów i żywopłotów na podwórku

Lokalizacja

Klon czerwony to mało wymagające drzewo, które dobrze czuje się zarówno w półcieniu, jak i na stanowiskach słonecznych. Drzewo nie przyjmuje ciepła, dlatego ogród południowy nie jest do tego idealny. Lepiej nadaje się ciepły ogród wychodzący na zachód lub działka skierowana na wschód lub północ. W przeciwnym razie drewno nie ma żadnych specjalnych wymagań co do lokalizacji i może się rozwijać bez żadnych problemów podczas mrozu, śniegu, deszczu i wiatru.

Przy wyborze lokalizacji należy również spodziewać się szybkiego wzrostu wysokości i szerokości. Klon czerwony prezentuje się szczególnie dobrze jako samotne drzewo na środku trawnika. Ma więc wystarczająco dużo miejsca, aby rozwinąć swój system korzeniowy. Jego korona również będzie rosła w nadchodzących latach, dlatego należy pozostawić co najmniej 10 metrów wokół drzewa lub posadzić je okrywą i niskimi kwiatami.

Ogrody frontowe z czerwonym klonem z trawnikami, żywopłotami i wysokimi bylinami tworzą osłony prywatności dla szybko rosnących drzew

piętro

Jeśli chodzi o glebę, klon czerwony również nie jest wymagający. Optymalna okazuje się luźna, bogata w składniki odżywcze, wilgotna i lekko kwaśna gleba. Długie suche okresy w lecie mu nie przeszkadzają. Może szybko rosnąć na glebach piaszczystych, a także tolerować krótkotrwałe podtopienia. Jedynym problemem jest wapienna, zbita gleba, w której może tworzyć się podmokłość. Drzewo ozdobne jest umiarkowanie tolerancyjne na sól.

Klon czerwony Acer rubrum lokalizacja roślin obsługuje lato zmienia kolor na zielony

Sadzenie i przesadzanie

Wiosna to właściwy czas na posadzenie czerwonego klonu. Po wybraniu lokacji musisz wykopać dziurę, która jest co najmniej dwa, a najlepiej trzy razy szersza. Poluzuj glebę i w razie potrzeby popraw glebę piaskiem kwarcowym. Dzięki kompoście możesz zwiększyć zawartość próchnicy w ziemi.

Nie zalecamy przesadzania klonu czerwonego. Naprawdę nie może tego dobrze znieść i jest szansa, że ​​drzewo umrze. Jeśli nie ma innej opcji, należy wykopać wokół drzewa dołek o szerokości 1 metra i głębokości co najmniej 80 cm i dopiero wtedy spróbować usunąć drzewo.

Klon czerwony: pielęgnacja, przycinanie i rozmnażanie

Klon czerwony na podwórku obok krzewów i zimozielonych, odpornych, rodzimych bylin

Klon czerwony może dobrze sobie radzić przy minimalnej konserwacji. Potrzebuje wody tylko wtedy, gdy latem jest dłuższy okres suszy. Z reguły nie trzeba też dodawać nawozu. Młode drzewa można nawozić tylko raz na wiosnę. Dopóki jednak gleba spełnia wszystkie wymagania, nie trzeba już nawozić drzewka ozdobnego po pierwszym roku. Nie musisz też ścinać czerwonego klonu, ponieważ drzewo z jednej strony go nie potrzebuje, az drugiej nie toleruje cięcia. Jeśli jego korona jest zbyt gęsta i kędzierzawa, można pod koniec lata odcinać pojedyncze gałązki.

Czerwony klon jesienią jest zabarwiony zielono-czerwonym drzewem ozdobnym dla wskazówek dotyczących pielęgnacji ogrodu i przewodnika rozmnażania

Jeśli chodzi o rozmnażanie, w zasadzie możliwe jest rozmnażanie klonu czerwonego przez siew. Jednak w większości szkółek drzewa są rozmnażane przez sadzonki. W tym celu pod koniec wiosny lub na początku lata odcina się pędy o długości 15-20 cm bez kwiatów. Jeśli chcesz wypróbować tę metodę, napełnij doniczkę ziemią doniczkową i włóż pędy do połowy do ziemi. Umieść wiadro w zacienionym lub częściowo zacienionym miejscu i przykryj garnek przezroczystą folią. Roślinę należy codziennie wietrzyć, zdejmując folię na pół godziny. Po roku młode drzewo jest w zasadzie gotowe do sadzenia w ogrodzie.

Klon czerwony: używaj jako ochrony prywatności i słońca

Klon czerwony odmiany October Glory, liście jesienią przebarwiają się na czerwono

Klon czerwony dobrze czuje się w średnich i dużych ogrodach. Może zapewnić chłodny cień nad przytulnymi miejscami do siedzenia w ogrodzie. Drzewo pięknie tnie również na skraju ogrodu i automatycznie przyciąga uwagę przechodniów. Ponieważ drzewo rośnie szybko i staje się dość wysokie, podczas sadzenia należy zachować niewielką odległość od sąsiadów i domu. Planując, weź pod uwagę również przepisy władz lokalnych dotyczące drzew. Zasadniczo powinieneś przestrzegać następujących zasad:

  • Zawsze planuj minimalną odległość co najmniej trzech metrów od sąsiadów.
  • Zostaw co najmniej dwa metry między drzewem a tarasem. W ten sposób można uniknąć uszkodzeń powierzchni tarasu spowodowanych przez korzenie.
  • Odległość 5 metrów od Twojego domu gwarantuje, że do domu wpadnie wystarczająca ilość światła słonecznego nawet po 5 lub 10 latach.

Klon czerwony: choroby i szkodniki

Pielęgnacja klonu czerwonego dla odmiany October Glory ścina koronę jesienią

Klon czerwony nie jest podatny na większość szkodników. Jeśli jednak gleba przez dłuższy czas pozostaje sucha, na jej liściach mogą tworzyć się ciemne plamy. Odwrotnie – jeśli przez długi czas musi znosić nasiąkanie wodą, może zostać zaatakowany przez różne choroby grzybowe. Jeśli jest podmokły, jest również zagrożony plagą mszyc.

Klon czerwony Bonsai

Bonsai klon czerwone liście rośliny domowe rośliny doniczkowe

Jeśli szukasz łatwej w pielęgnacji i niezwykle wytrzymałej rośliny doniczkowej, to ta roślina jest dla Ciebie. Klony Bonsai mają niewielkie wymagania pod względem lokalizacji i gleby i fascynują pięknym ulistnieniem, które latem zmienia kolor na zielony, a jesienią na czerwonobrązowy. Drzewa w małym formacie mają do 40 cm wysokości i 20 cm szerokości, dzięki czemu są super zwarte. Możesz je wyeksponować na komodzie lub stoliku bocznym lub ułożyć z innymi roślinami według własnego uznania. Jednak Amerykanie najlepiej spisują się jako soliści. A jeśli chodzi o piękne liście i wierzchołki drzew, w niczym nie ustępują swoim dużym krewnym.

Klon Bonsai z czerwono-brązowymi liśćmi Pomysły na łatwe w pielęgnacji rośliny domowe

Rośliny doniczkowe są idealne dla początkujących, ponieważ mogą dobrze się rozwijać w ciepłym pomieszczeniu. Jednak to nie miejsce nasłonecznione okazuje się optymalne, ale miejsce w półcieniu. Podłoże dla drzewek bonsai z udziałem piasku stwarza najlepsze warunki do ich szybkiego wzrostu. Jeśli chodzi o dodawanie wody, należy upewnić się, że gleba nie wysycha całkowicie ani nie staje się zbyt wilgotna. Rośliny są bardzo wrażliwe na nasiąkanie wodą i z trudem je tolerują.

Bonsai Maple ma pomysły na zielone liście dla małych, łatwych w pielęgnacji roślin doniczkowych

Klon bonsai może spędzić zimę w domu, latem można go wyeksponować na tarasie lub balkonie. Drzewo może tam pozostać do późnej jesieni. Jeśli temperatura spadnie poniżej 0 stopni, musisz przynieść drzewko bonsai z powrotem do domu. Najpierw umieść roślinę w chłodnym, suchym pomieszczeniu, aż przyzwyczai się do zmiany temperatury. Tylko wtedy możesz umieścić je w centrum uwagi w swoim pokoju.

Klony Bonsai zwykle kosztują mniej niż inne drzewka bonsai, ale wyglądają równie pięknie. Nadają się również jako prezenty na specjalne okazje.

Klon czerwony Acer rubrum Szybko rosnące drzewa do słonecznych ogrodów Korona w kolorze czerwonym Klosz na taras

Klon czerwony to długowieczne drzewo, które może żyć w ogrodzie od 70 do 130 lat. Niewymagające i szybko rosnące drzewo ozdobne jest idealnym dodatkiem do dużego ogrodu. Szczególnie skutecznie może być wystawiany jako solista i dobrze prezentuje się na podwórku przed domem.

Klon czerwony zmienia kolor na zielony na letnim podwórku Ochrona przed słońcem i ochrona prywatności w domu i ogrodzie