Prace ogrodowe

Jak i kiedy ciąć Buddleia: Wskazówki dotyczące wszystkich aspektów pielęgnacji krzaków motyli

Buddleia to piękny krzew, który latem wydaje ciemnofioletowe kwiaty. Jej pąki kwiatowe nie tylko cieszą oko, ale także wydzielają przyjemny zapach. Dopóki lokalizacja i gleba spełniają jego wymagania, krzew wymaga niewielkiej pielęgnacji. Jest jednak jedna rzecz, o której ogrodnik-hobbys nie może zapomnieć: zmniejszyć to. Wyjaśniamy, jak i kiedy wyciąć buddleia.

1. Dlatego powinieneś wyciąć Buddleię

Bzy motylkowe cięte po okresie kwitnienia lub zimą

Krzew motyli nie poradzi sobie bez przycinania. Roślina szybko się zdrewnia, a następnie przestaje wytwarzać kwiaty. Podobnie jak większość krzewów jagodowych, tworzy kwiaty tylko na nowych pędach. Dlatego cięcie jest niezbędne. Kiedy to się odbywa i na co zwrócić uwagę??

1.1. Przycinanie Buddleia: Właściwy czas jest kluczowy

roczne przycinanie krzewów motylkowych lub nie wskazówki

Właściwy czas na przycinanie to wiosna. Krzew można przycinać pod koniec lutego – na początku marca, ponieważ wtedy zwykle nie ma już wiecznej zmarzliny i roślina ma wystarczająco dużo czasu do lata, aby wytworzyć nowe pędy. Przycinanie wiosną może opóźnić formowanie kwiatów pod koniec lata.

Nawiasem mówiąc, buddleia to inwazyjny gatunek rośliny. Rozprzestrzenia się przez nasiona i może wypierać inne rośliny w przydomowym ogrodzie. Dlatego bardzo ważne jest, aby usunąć wszystkie sadzonki w odpowiednim czasie. Jeśli nie możesz zapanować nad rośliną, na przykład z powodu braku czasu lub po prostu nie możesz wykonać żmudnego zadania, najlepiej jest całkowicie usunąć ją z ogrodu.

1.2. Jak prawidłowo wyciąć Buddleię: instrukcje

Wskazówki dotyczące cięcia i szkice Buddleia dla prawidłowej techniki cięcia

Krzew motyli nie jest rośliną wiecznie zieloną. Jeśli jednak w miesiącach zimowych pogoda pozostaje stosunkowo łagodna, a temperatury nie spadają poniżej 0 ° Celsjusza, może zachować zielone liście. Niezależnie od tego, czy ma zielone liście na wiosnę, czy nie: należy ją mocno przycinać od połowy lutego do początku marca. Wspomaga to tworzenie i wzrost kwiatów. Postępować w następujący sposób:

Jak i kiedy ciąć Buddleia Porady dla hobbystów

1. Usuń stare pędy, które zakwitły w poprzednim roku.

2. Przerzedzenie krzewu poprzez skrócenie zbyt cienkich i słabych pręcików do poziomu gruntu.

3. Wędki wyczynowe również powinny być przycinane blisko ziemi. W ten sposób możesz zapobiec ich ponownemu wzrostowi na wiosnę.

4. Odetnij wszystkie gałęzie, które zakwitły w poprzednim roku. Zostaw dwa zestawy liści stojących.

Aby szybko wykonać pracę, potrzebujesz odpowiednich narzędzi ogrodniczych. Ponieważ krzew ma grube gałęzie, nie zawsze można je odciąć sekatorami. W takim przypadku piła składana jest idealna. Nie zapomnij założyć rękawiczek sprzętowych.

Różne techniki cięcia dla każdego gatunku Buddleia

Odmiany inwazyjne krzewów motyli dobre lub złe w przydomowym ogrodzie

Oczywiście techniki przycinania różnią się dla różnych gatunków Buddleia. Na przykład żółty liliowy letni nie jest odporny na zimę i nie może być pozostawiony na zewnątrz w zimnych porach roku. W Niemczech jest więc uprawiany w wiadrze. W innych krajach, gdzie rośnie w ogrodach, przycina się ją w maju. W przypadku rośliny doniczkowej zaleca się jednak przycinanie w lutym. Oczywiście będziesz musiał wtedy przenieść krzew do szklarni lub nieogrzewanego pomieszczenia, aby nie zamarzł na śmierć.

Wyjątkiem jest również naprzemienny liść bzu. Tworzy kwiaty na starych pałeczkach z poprzedniego roku. Dlatego mocne przycinanie nie wchodzi w rachubę. Większość ogrodników hobbystów po prostu odcina uschnięte pędy i przerzedza je, jeśli to konieczne. W pojedynczych przypadkach, np. jeśli naprzemienny liliowy letni jest mocno zdrewniały, warto go przyciąć na początku wiosny.

Bardzo ważne: po skoszeniu krzewu należy wyrzucić przycięte gałęzie, aby nie rozprzestrzeniły się w ogrodzie lub na łonie natury.

1.3. Cięcie Buddleia: przydatne wskazówki

Cięcie krzewu motyla w ogrodzie Instrukcje dla ogrodników hobbystów

 Abyś mógł długo cieszyć się swoją buddleią, podczas krojenia należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych zasad:

1. Coroczne przerzedzanie krzewu. W zasadzie każdy stary pęd, który nie został przycięty poniżej podstawy liścia, utworzy nowe pędy w następnym roku. Krzew staje się zbyt gęsty już po kilku latach. Tracisz trop i nie możesz dosięgnąć starych pędów, aby je odciąć. Następnie zaczynają się zdrewniać, formowanie kwiatów ustaje, a krzew traci swój urok. Nie musi tak być: Oszczędzaj czas i wysiłek i przerzedzaj buddleię każdego roku.

Wytnij krzew motyla po kwitnieniu lub nie

2. Jeśli cięcie zostanie wykonane w niewłaściwym czasie, roślina może umrzeć. Wielu ogrodników hobbystów popełnia błąd przycinania krzewu po kwitnieniu późnym latem lub jesienią. Świeżo przycięte pędy nie mają czasu na regenerację i mogą zamarznąć na śmierć podczas pierwszych przymrozków w październiku.

3. Wytnij pędy w niewłaściwym miejscu. Stare pędy należy przyciąć na drugim szpiku, cienkie, chore lub konkurujące gałęzie przyciąć do poziomu gruntu. W ten sposób unikniesz radykalnego przycinania w przyszłości.

Porady dotyczące cięcia Buddleia na wiosenne pomysły

4. Użyj niewłaściwych narzędzi ogrodniczych. Ponieważ buddleia często zdrewniają, zawsze powinieneś mieć przy sobie składaną piłę. Ułatwi Ci to usuwanie dużych starych pędów i zapobiegnie pękaniu starego drewna.

Buddleia to piękny krzew, który wytwarza piękne fioletowe kwiaty. Aby kwitła długo i obficie, należy ją regularnie ścinać, przestrzegając kilku podstawowych zasad. Wszystkie rodzaje krzewów motylkowych można energicznie przycinać wiosną. W przypadku niektórych odmian nie jest to jednak konieczne: naprzemienny liść bzu nie wymaga cięcia zwężającego się, ale może sobie poradzić z regularnym przerzedzaniem.