Prace ogrodowe

Jak często można nawozić pomidory fusami z kawy? Powinieneś na to zwrócić uwagę!

Fusy z kawy są polecane przez ogrodników-amatorów na całym świecie w przypadku wielu problemów ogrodniczych. Od nawożenia, przez ściółkowanie, po zwalczanie szkodników – wydaje się, że nie ma nic, czego nie może zrobić łyżka zużytych fusów po kawie. Ale czy można nawozić pomidory fusami z kawy? Wyjaśnimy, w jaki sposób możesz użyć domowego środka, aby nie zaszkodził twoim roślinom pomidora.

W jaki sposób fusy z kawy pomagają roślinom pomidora??

czy mogę nawozić pomidory fusami z kawy?

Fusy z kawy dostarczają dużych ilości niezbędnych składników odżywczych, z których wszystkie są potrzebne do zdrowego wzrostu i nadal powinny być korzystne dla pomidorów poprzez:

 • zwiększa zawartość składników odżywczych
 • równoważy pH
 • temperatura gleby stabilizuje się
 • zwiększa się magazynowanie wody
 • redukuje szkodliwe bakterie i grzyby
 • poprawia się kiełkowanie
 • tempo wzrostu wzrasta
 • promuje aktywność dżdżownic
 • służy jako naturalny i organiczny środek owadobójczy
 • Zmniejszenie chwastów

Nawozić pomidory, aby uniknąć niedoborów składników odżywczych

Najważniejsze składniki odżywcze, które fusy z kawy dodają do gleby to:

 • azot
 • fosfor
 • magnez
 • Miedź

Ponieważ azot i fosfor to dwa z trzech głównych składników odżywczych dla roślin (drugi to potas), fusy z kawy to świetny sposób na nawożenie roślin pomidora. Chociaż poziom azotu może się różnić, często jest to najcenniejszy składnik odżywczy fusów kawowych.

Istnieją również dowody na to, że fusy z kawy są dobre dla dżdżownic i robaków kompostowych, co z kolei poprawia jakość gleby.

Ponadto badania sugerują, że naturalne bakterie i grzyby znajdujące się na rozkładających się fusach kawy redukują szkodliwe grzyby, a nawet zapobiegają ich osadzaniu się w glebie roślin pomidora.

Fusy z kawy mają odpędzić ślimaki od grządki warzywnej

Wreszcie fusy z kawy mogą być również używane jako naturalny środek owadobójczy. Powodem tego jest zawarta w nim kofeina. Zazwyczaj insektycydy mają szkodliwe działanie, ponieważ zabijają również pożyteczne robaki i owady zapylające, ale fusy z kawy są znacznie bezpieczniejszą i naturalną alternatywą. Na przykład istnieją dowody na to, że fusy z kawy odstraszają owady, takie jak mrówki, ślimaki i ślimaki nagoskrzelne.

Jednak wciąż trwa debata na temat nauki na ten temat, niektórzy uważają, że kofeina zniknęła po zrobieniu kawy, a inni twierdzą, że wciąż jest dużo w fusach z kawy.

Fusy z kawy sprawiają, że ziemia staje się kwaśna?

Fusy z kawy mogą zakwasić glebę

Pomidory są kwaśnym pokarmem, więc nic dziwnego, że lubią lekko kwaśną bazę. Rośliny pomidora preferują pH gleby między 6,0 a 6,8, podczas gdy pH neutralne jest mierzone przy 7,0.

Nauka nie zgadza się, czy fusy z kawy powodują zakwaszenie gleby. Krótko mówiąc, niewykorzystane fusy z kawy są kwaśne, ale większość kwasu jest tracona w procesie parzenia. Oznacza to, że użyte fusy mają tylko lekko kwaśne pH 6,5-6,8. Ponieważ jednak to pH jest dokładnie w zakresie preferowanym przez rośliny pomidora, fusy z kawy są świetnym dodatkiem do gleby.

pH gleb poddanych działaniu fusów kawowych wzrośnie w ciągu pierwszych trzech tygodni, a następnie powoli spadnie. Z tego powodu warto co kilka miesięcy sprawdzać pH gleby.

Jak używać fusów z kawy jako nawozu do pomidorów

Pomidory nawozić tylko fusami z kawy

Istnieją zasadniczo trzy sposoby wykorzystania zużytych fusów z kawy jako nawozu lub odżywki do gleby dla roślin pomidora:

 • Możesz rozłożyć go bezpośrednio na podłodze
 • wymieszać ze ściółką
 • najpierw kompostuj

Zasadniczo fusy z kawy można położyć bezpośrednio na glebie rośliny pomidora. Jednak kawa mielona może łatwo zlepiać się, jeśli jest używana w dużych ilościach, zapobiegając przedostawaniu się powietrza i wilgoci na dno. Dlatego najlepiej najpierw wymieszać fusy z mulczem lub kompostować. Liście, kora i igły sosnowe mogą służyć jako ściółka pod pomidory.

Rozłóż 1,5-centymetrową warstwę zużytych fusów po kawie wokół podstawy swoich pomidorów i przykryj je od 5 do 8 centymetrami organicznej ściółki.

Innym sposobem nawożenia pomidorów fusami z kawy jest posypanie 1 filiżanką zużytych fusów wokół podstawy rośliny pomidora i rozprowadzenie jej na wierzchu 5-8 cm gleby za pomocą kielni lub małego kultywatora. To stymuluje rozkład fusów i zapobiega problemom z ubijaniem gleby.

Fusy z kawy na kompostowniku

Jeśli najpierw kompostujesz fusy z kawy, możesz je jesienią położyć na pryzmie kompostowej, aby były gotowe do użycia na wiosnę. Powinieneś zwrócić uwagę na trzy rzeczy:

 • Fusy z kawy nie powinny stanowić więcej niż 20% całego kompostu.
 • Poczekaj 2-3 miesiące, aż się rozłoży, zanim umieścisz go na swoim podwórku.
 • Nałóż gotowy kompost na spód swoich pomidorów w warstwie od 2 do 5 cm.

Niezależnie od wybranej metody, ważne jest: nie pozwól, aby fusy kawy (lub kompost) miały bezpośredni kontakt z pomidorem. To samo dotyczy ściółki. Pomiędzy fusami a dolnymi liśćmi należy pozostawić co najmniej 2 centymetry odstępu. Dzieje się tak, ponieważ fusy i kompost z kawy mogą powodować pleśń, a ich wysoka zawartość składników odżywczych może chemicznie spalić roślinę.

Ile fusów należy użyć do pomidorów??

Pomidory z fusami kawy nawozić ile

Chociaż fusy z kawy są świetne dla gleby i kompostu, mogą być również zbyt dobre. Fusy z kawy należy używać z umiarem. Wysokie poziomy azotu i potencjalna kofeina mogą zaburzyć równowagę gleby lub kompostu, jeśli są stosowane w nadmiarze.

Ogranicz ilość fusów na kompoście do maksymalnie 20 procent. Fusy z kawy są uważane za zielony materiał, jak świeża trawa i odpadki kuchenne, i muszą być mieszane z brązowym materiałem, takim jak suszone liście. Możesz przeczytać tutaj, jak prawidłowo kompostować.

Dla standardowej pryzmy kompostowej o wymiarach 90 x 90 x 90 cm oznacza to nie więcej niż 570 filiżanek zużytych fusów. Jak widać, przekroczenie tego limitu byłoby dość trudne.

90 x 90 x 90 cm = 0,72 metra sześciennego

20% z tego to 0,144 metra sześciennego

Ponieważ 1 metr sześcienny = 4000 filiżanek, to około 570 filiżanek fusów

Kiedy i jak często nawozić pomidory fusami z kawy?

Umieść sadzonki pomidorów w otwartym terenie

Fusów z kawy można używać, gdy sadzimy młode rośliny na zewnątrz, a następnie 1-2 razy w miesiącu. Zazwyczaj większość roślin preferuje nawóz w okresie wegetacji, tuż przed owocowaniem, ale w każdym innym czasie jest w porządku.

Uważaj, aby nie użyć zbyt dużej ilości fusów, ponieważ wpłynie to na częstotliwość używania. Regularnie sprawdzaj pH swojej gleby.

Jak nawozić pomidory fusami z kawy:

 • Przekompostowane fusy wrzuć do dołka, aby poprawić skład gleby. Będzie działał jak nawóz o powolnym uwalnianiu i zapewni glebie azot przez kilka tygodni.
 • Mulcz pomidory kompostowaną kawą (lub fusami + mulcz) przez całe lato, aby utrzymać wilgoć w glebie, zapobiegać chwastom i dodawać składniki odżywcze do gleby.
 • Jesienią wsyp fusy z kawy do gleby i pozwól im się rozłożyć bezpośrednio w glebie. Eksperci zalecają wzbogacanie gleby materiałem organicznym, takim jak kompost, obornik lub fusy z kawy dwa razy w roku.
 • Pomidory w garnku: Zmieszaj fusy z kawą i ziemię w stosunku 1:1 i wlej mieszankę do garnka tak, aby dno było całkowicie przykryte. Zawsze pozwól, aby kawa w proszku dobrze wyschła przed użyciem, aby uniknąć tworzenia się pleśni.

Pomidory nawozić w garnku z fusami po kawie