Prace ogrodowe

Hortensje w ogrodzie – wskazówki dotyczące sadzenia, pielęgnacji, nawożenia, cięcia

hortensja ogrodowa krzew niebieska gleba pH warta

Hortensje w ogrodzie są bardzo popularne jako kwiaty letnie. Są łatwe w pielęgnacji, przekonują wspaniałymi kwiatami w atrakcyjnych kolorach i mają urok wiejskiej sielanki. Tutaj znajdziesz kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji hortensji oraz informacje o tym, jak je nawozić i przycinać, a także jak wpływać na kolor kwiatów.

Hortensje w ogrodzie utrzymywać prawidłowo

Hortensje w ogrodzie letni krzew kwitnący zmieniają kolor na niebieski

Różnorodność hortensji jest ogromna. Rozróżnia się hortensje kuliste, hortensje ogrodowe, hortensje wiechowe, hortensje talerzowe, hortensje dębowe i hortensje aksamitne. Różnice tkwią w kształcie kwiatów i ich własnych potrzebach, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie. Więc sam Hortensje w ogrodzie czuć się dobrze, lokalizacja jest ważna. Większość gatunków hortensji najlepiej radzi sobie w półcieniu, w miejscu jak najbardziej osłoniętym od wiatru. Gleba powinna być luźna i próchnicza. Podlewanie jest szczególnie ważne w pielęgnacji hortensji. Hortensje nigdy nie mogą wysychać i potrzebują wystarczającej ilości wody.

Hortensje w ogrodzie – Nawożenie, cięcie i zimowanie

Bukiet z kwiatów ciętych hortensji w szklanym wazonie

Nawożenie daje hortensjom siłę i odbywa się wiosną i ponownie wczesnym latem, między majem a lipcem. Użyj stałego nawozu o niskiej zawartości fosforu. Jeśli nie masz nawozu do hortensji, ten jest również dobry dla azalii i rododendronów.

To, czy twoje hortensje wymagają przycinania, zależy od odmiany. W przypadku hortensji rolniczych i hortensji talerzowych wiosną należy usuwać jedynie przemarznięte pędy i za wszelką cenę unikać radykalnego cięcia. Ponieważ te gatunki tworzą pąki na następny rok jesienią. Z kolei hortensja wiechowa, hortensja śnieżna i hortensja dębowolistna znoszą intensywne cięcie jesienią. Przycinaj raczej za mało niż za dużo, w przeciwnym razie ryzykujesz, że hortensje nie zakwitną wiosną.

Hortensje są wytrzymałe, zwłaszcza hortensje wiechy. Ale nadal można chronić krzew przed mrozem lekką zimową osłoną z chrustu lub korzeni grubą warstwą ściółki.

Hortensje w kolorze niebieskim

Kolor niebieskich hortensji w ogrodzie Wartość pH gleby

Hortensje mają imponującą osobliwość – hortensje zmieniają kolor w zależności od pH gleby. Na glebach kwaśnych kwiaty hortensji kwitną na niebiesko, na glebach obojętnych – na różowo. Jeśli chcesz pokolorować swoje różowe kwiaty, dodaj dwie łyżki siarczanu glinu do podlewanej wody i pozwól hortensji aktywować niebieski kolor. Idealny czas to wiosna, tuż przed otwarciem pąków.

Hortensje jako kwiaty cięte są wspaniałymi plamami koloru w domu. Ale po zakończeniu kwitnienia hortensje można powiesić z łodygą do góry i wysuszyć. Suszone główki służą następnie jako ładna dekoracja i są również popularne wśród dekoracji jesiennych.

Pielęgnacja hortensji, końcówki do cięcia, kolorowanie na niebiesko

hortensja ogrodowa porady dotyczące pielęgnacji krzewów niebieski fioletowy kolor

hortensje pielęgnacja ogrodu porady dotyczące cięcia kwitnące na niebiesko

Utrzymuj hortensje wycięte letnie bloomer

Hortensje w ogrodzie, pielęgnacja końcówek, cięte różowe kwiaty

Hortensje w ogrodzie porady dotyczące pielęgnacji różowy wazon na dżem z kwiatów ciętych

hortensja pielęgnacja ogrodu fioletowa niebieska hortensja gospodarska

hortensje doniczki ogrodowe pielęgnacja cięcie fioletowe różowe

Hortensje w ogrodzie taras basen żywopłoty krzew biały uprawa cięcie

hortensje ogrodowe gatunki żywopłotów żywopłot romantyczny

hortensja ogrodowa niebieski fioletowy krzew kwitnie

hortensje ogrodowe niebieskie kwiaty pielęgnują cięcie

hortensja sucha dekoracja w stylu vintage w stylu wiejskim

kwiaty hortensji suche jesienne dekoracje domu