Prace ogrodowe

Dziury w trawniku i ziemi ogrodowej: jakie zwierzę tam kopie?

Dziury w trawniku są prawie zawsze powodowane przez kopiące zwierzę. Może to być jeż, ale też borsuk, a nawet lis. Kopanie gryzoni, takich jak krety, może również zepsuć sytuację, tworząc system jaskiń.

dziury-ogrodowe-trawnikowe-identyfikujące-sprawców

Ale zanim podejmiesz środki zaradcze, powinieneś wyraźnie zidentyfikować winowajcę. Jeśli nie zostanie od razu złapany na miejscu, będziesz musiał zrobić małą robotę detektywistyczną.

Zidentyfikuj winowajców

Otwory w trawniku bez-kopca-5cm-okrągłe

Aby dowiedzieć się, które zwierzę mogłoby wykopać takie dziury w ogrodzie, spróbuj najpierw odpowiedzieć na poniższe pytania.

  • Jaki jest rozmiar i kształt otworów??
  • Czy to tylko powierzchowna dziura? Albo prowadzi do jaskini w ziemi lub całego systemu tuneli?
  • Czy wokół dziury jest kał, czy jest stosunkowo czysty??
  • Czy gdzieś w ogrodzie znajdują się hałdy ziemi lub wyrzuty ziemi??
  • Czy jakiekolwiek rośliny, drzewa lub cebulki są uszkodzone, nadgryzione lub podarte??

Dziury w trawniku ze stertami ziemi

Dziury-ogród-trawnik-z-kretem-stożkiem

krety, Voles i wiele innych gryzoni ryjących się w ziemi tworzy system rozgałęzień tuneli głęboko pod ziemią. W ten sposób ziemia, która gromadzi się podczas kopania, jest wypychana na powierzchnię ziemi, tworząc typowe stosy ziemi. Kształt i rozmiar kopca wskazują, czy jest to nornica, czy kret.

dziury-ogród-trawnik-kopiec-kret

Kopulaste kretowiska mają około 25 cm wysokości i mogą osiągnąć średnicę do 30 cm. Zwały ziemi norników są natomiast mniejsze, niepozorne i nieregularnie rozmieszczone. Często są one przeplatane częściami korzeniowymi i są spiętrzone z boku właściwego systemu kanałów. Ponieważ norniki lubią gryźć korzenie roślin, cebulki kwiatowe, ziemniaki i warzywa korzeniowe i mogą powodować duże szkody, konieczne są aktywne środki zwalczania. Z drugiej strony krety nie są szkodliwe i są również chronione. Dlatego nie wolno ich zabijać ani polować. Jakie są możliwości wypędzenia kreta z ogrodu?, Tutaj dowiesz sie więcej.

Dziury w trawniku bez kupki ziemi?

dziury-trawnik-okrągły-10cm-szczury

Brązowe szczury mogą mieć 25 centymetrów wzrostu i zawsze rozmnażać się tam, gdzie mogą znaleźć wystarczającą ilość jedzenia. Kupa kompostu jest preferowanym miejscem do życia dla szczurów. Zamieszkałe szczurze nory rozpoznać można po tym, że mają średnicę od 8 do 12 cm i często prowadzą prawie pionowo w ziemię. Posyp pasek bezwonnego proszku dla niemowląt lub mąki o szerokości około stopy wokół otworu. Wtedy szczur zostawia typowe ślady wleczenia na ogonie. Wskazanie na inwazję szczurów Oprócz tropów szczurów znajdują się tam również sterty ekskrementów oraz zjedzonych odpadów i zapasów.

dziury-ogród-trawnik-króliki-kopanie-żarówek-jedzenie

Jeśli są jakieś ślady jedzenia na roślinach w dowolnym miejscu w ogrodzie, to na pewno! Króliki lub jeden Brązowe zające. Na wolności króliki żyją pod ziemią w grupach i kopią całą sieć tuneli i komór. Tam króliki śpią i wychowują młode. Wejście do króliczej nory można rozpoznać po zdeptanej trawie dookoła.

dziury-ogród-trawnik-lejek-rozmiar-pięść

Wykonuje też małe dziurki w kształcie lejka Jeż. Małe kratery są wielkości pięści, mają tylko kilka centymetrów głębokości i są rozmieszczone na całym trawniku. Jeże zwykle przychodzą w nocy i kopią pniami w trawę, aby wykopać ślimaki i robaki.

dziury-kuna-drapieżnik-las

kuna nie buduj domów na ziemi. Żyją zazwyczaj jako samotnicy na wyraźnie wytyczonym terenie i bronią się przed intruzami. Kuny są bardzo płochliwe i przeważnie nocne. W ciągu dnia wycofują się do kryjówki, często są to strychy, stajnie, stodoły, szopy ogrodowe. Nawet przenikają w komorze silnika pojazdu a. Po zachodzie słońca kuna opuszcza swoją dzienną kryjówkę w poszukiwaniu pożywienia. Drapieżniki żywią się małymi ssakami, takimi jak myszy i szczury, a także owadami i dżdżownicami, ptakami i ptasimi jajami. Więc nie kopią prawidłowo, chyba że chcą włamać się do kurnika. Zasadniczo: wszędzie tam, gdzie pasuje jajo kurze, kuny też mogą się przedostać. Wydaje się wątpliwe, czy kuna kopie dziury w trawniku. Chyba że robi to dla zabawy.

Duże dziury – 20 cm lub więcej

dziury-ogród-trawnik-duży-lis-kopanie

Kopanie jest również częścią zachowania lisy. Mogą kopać dziury w ogrodach, aby ukryć jedzenie, buty ogrodowe, zabawki dla dzieci i inną zdobycz. Wiosną tworzą nory z systemami korytarzy, w których wychowują młode. Ale wolą miejsca, w których mogą pozostać w spokoju. Młode lisy wychodzą ze swoich kryjówek od maja i swoją zabawą najczęściej wyrządzają szkody w ogrodzie. Jeśli była wizyta lisa, musisz szybko zapełnić dziury, zanim zaczniesz kopać zbyt głęboko. Lisy zwykle wracają.

dziury-trawnik-duży-borsuk-kopie-nos

Borsuki czują się wyjątkowo komfortowo w ogrodach na skraju lasu. Z reguły jednak budują swoje jaskinie w lesie. Borsuki są wszystkożerne i żywią się korzeniami, ptasimi jajami i myszami. Czasem też wykopują trawniki, bo przez powierzchnię ziemi wyczuwa pędraki z chrząszcza czerwcowego. Dzicy kopią nosami w trawniku dziury wielkości pięści i wyrzucają ziemię w górę. Otwory nie są głębokie, ale mają około 5 do 10 centymetrów średnicy i nie wyglądają ładnie. Gdy wiosną pędraki przepoczwarzają się i wykluwają, borsuk już nie przyjdzie.

Zwróć uwagę na rozmiar i kształt dziury, którą zwierzę
Dziura z kupą ziemi, przejście nie jest wyraźnie widoczne kupa ziemi w kształcie kopuły, zwykle w regularnych odstępach

– Otwory służą do wentylacji przejść podziemnych

Kret
– płaskie i nieregularnie rozmieszczone hałdy

– Karmienie uszkodzeń roślin

– odsłonięte otwory są ponownie zamknięte

szlem
Dziury bez kupki ziemi – ok. 2 cm duży otwór, bezpośrednio pod nim tunel – brak uszkodzeń roślin Ryjówka (należy do owadożercy)
Około 6 – 8 cm otwór, otwarte przejście, w pobliżu kompostu lub źródła wody Brązowy szczur
lejkowate otwory wielkości pięści, głębokie tylko na kilka centymetrów, rozmieszczone wszędzie Jeż
15 cm lub więcej

ewentualnie kał i futro przy wejściu

Bawełniany Ogon
Głębokie jaskinie z wykopaną ziemią wokół wejścia – mieszka w pobliżu pól i łąk, a także na obrzeżach lasów

– buduje duże nory w lesie

– Wykopuje w ogrodzie dziury wielkości pięści

Borsuk
– Buduje konstrukcje z systemami korytarzowymi, które służą do wychowywania młodych

– Zwykle jest jeden otwór wejściowy, resztki jedzenia i zapach stęchlizny

– kopie dziury w ogrodzie, aby ukryć paszę lub inną zdobycz

Lis

Po ustaleniu, kto jest odpowiedzialny za spustoszenie w ogrodzie, powinieneś również przeprowadzić badania, jak odpędzić zwierzę. W niektórych przypadkach wystarczy kilka sztuczek, aby dogadać się ze zwierzęciem.