Prace ogrodowe

15 sprytnych pomysłów na to, gdzie sadzić truskawki

Świeże truskawki z własnego ogródka są szczególnie smaczne i aromatyczne. Jeśli chcesz zbierać własne truskawki latem, powinieneś rozpocząć uprawę wiosną. Najlepszy czas na sadzenie truskawek to koniec kwietnia do połowy czerwca. Główny sezon zbiorów przypada wtedy od początku maja do końca lipca. Truskawki są łatwe w uprawie i rosną praktycznie wszędzie, o ile mają bogatą w składniki odżywcze glebę i słoneczne miejsce. Czy w ogrodzie, w doniczkach, na balkonie czy na parapecie – w tym artykule pokażemy Ci kilka najlepszych pomysłów na uprawę truskawek w sposób oszczędzający miejsce.

Zalety naszych pomysłów na sadzenie truskawek

Uprawiaj truskawki w skrzynkach na kwiaty na balkonie

Jeśli nie masz miejsca w ogrodzie lub na balkonie, możesz spróbować uprawiać truskawki w pionie. Piramidy, wieże i rury z truskawkami zajmują bardzo mało miejsca i bez problemu mieszczą się na każdym małym balkonie lub tarasie.

Kolejną zaletą uprawy truskawek w doniczce lub na podwyższeniu jest to, że dojrzewające owoce nie mają kontaktu z ziemią, dzięki czemu są chronione przed brudem, gniciem, chorobami i ślimakami. Możesz również zapewnić swoim roślinom dokładnie takie warunki, jakie kochają, na przykład umieszczając donicę lub podwyższoną grządkę w najbardziej nasłonecznionym miejscu, aby promować idealny wzrost.

Ile miejsca potrzebują truskawki w doniczce lub skrzynce na kwiaty?

Bez względu na to, jaki pomysł na sadzenie truskawek wybierzesz, ważne jest, aby pamiętać, że powinieneś regularnie podlewać rośliny, aby były nawilżone. Ważne jest również cotygodniowe wzmacnianie gleby nawozem potasowym w okresie wegetacji, aby zapewnić dobre zbiory. Więcej o pielęgnacji truskawek przeczytasz w naszym poradniku.

Posadź truskawki w doniczce

Truskawki w doniczkach na balkonie

Truskawki również dobrze rosną w doniczce, ale nie może być ona za mała, aby rośliny mogły się prawidłowo rozwijać. Ile miejsca potrzebują truskawki w doniczce? Każda roślina truskawki zwykle potrzebuje około 25-30 cm³ podłoża. Na przykład możesz umieścić maksymalnie 3 młode rośliny (sadzonki) w doniczce o wymiarach 25 cm x 25 cm. Wadą tej metody uprawy jest niski plon. Dlatego będziesz potrzebować kilku doniczek, aby uzyskać większy plon.

Truskawki w doniczce z terakoty na balkonie

Doniczki z terakoty idealnie nadają się do uprawy truskawek, ponieważ dłużej zatrzymują ciepło promieni słonecznych. Są też cięższe od innych materiałów, co czyni je idealnymi na niezabezpieczone patio lub schody ogrodowe. Tylko upewnij się, że ziemia wysycha szybciej w doniczkach i wanienkach z terakoty. Plastikowe doniczki są lżejsze, ale nie przepuszczają wody i mogą powodować zalanie.

Truskawki w małym garnku na balkonie

Zrób sobie wieżę doniczkową

Wieża doniczkowa na truskawki z doniczek z terakoty

Aby wyhodować jak najwięcej truskawek na jak najmniejszej powierzchni, możesz również zbudować wieżę doniczkową. Idealnie nadaje się na tarasy i balkony. Potrzebujesz po prostu kilku doniczek o różnych rozmiarach, które następnie wypełniasz ziemią i układasz w stos, tworząc wieżę. Rośliny są następnie umieszczane na wolnych krawędziach doniczki i na górze.

Ten kosz z sygnalizacją świetlną z wkładkami kokosowymi jest również ciekawą alternatywą

Truskawki w wiszącym koszu z kokosową wkładką

Posadź truskawki w skrzynkach okiennych

Posadź truskawki w skrzynce na kwiaty

W doniczce można również sadzić truskawki. Dzięki kompaktowemu kształtowi doskonale nadaje się na parapet lub balkon. Tutaj również ważne jest, aby sadzonki truskawek miały wystarczająco dużo miejsca. Na przykład możesz posadzić 4 sadzonki w skrzynce balkonowej o wymiarach 60 cm x 15 cm x 18 cm. Aby uzyskać większe plony, należy ponownie posadzić kilka skrzynek z truskawkami.

Truskawki w długich i wąskich skrzynkach okiennych

Posadź truskawki w wiszących koszach

Posadź truskawki w wiszących koszach z rattanu

Najlepszym sposobem na uprawę wiszących truskawek jest użycie wiszącego kosza. W ten sposób słodkie owoce są również optymalnie chronione przed ślimakami. W wiszącym koszu o średnicy 40 cm można posadzić do 6 sadzonek truskawek. Truskawki w wiszącym koszu muszą być regularnie podlewane i nawożone, ponieważ zapasy składników odżywczych w ograniczonym podłożu zwykle bardzo szybko się wyczerpują.

Niech truskawki wyrosną w wiszącym koszu na balkonie

Posadź truskawki w tubie

Uprawiaj truskawki w rurze PCV i wiadrze, aby zaoszczędzić miejsce

Słupki truskawkowe wykonane z rur PCV cieszą się od kilku lat dużą popularnością. Rury można ustawić pionowo lub poziomo. Instrukcje budowy tuby truskawkowej oraz wskazówki dotyczące najlepszych odmian truskawek znajdziesz w naszym artykule “Sadzenie truskawek w tubie”.

truskawki w rurze pcv poziomej;

Truskawki w rurze PCV poziomo

Posadź truskawki w wiadrze

Posadź truskawki w plastikowych wiaderkach

Wiaderko plastikowe o pojemności 20 litrów to kolejne ciekawe i niedrogie rozwiązanie do uprawy truskawek. Wskazane jest, aby nie zdejmować uchwytu wiadra, aby łatwiej przenosić swój „mini ogród”. Możesz więc po żniwach umieścić truskawki w garażu lub szopie ogrodowej, aby bezpiecznie przetrwać zimę. Ułatwia również obracanie wiadra, dzięki czemu rośliny mają równomierne światło słoneczne dookoła.

Posadź truskawki w 20-litrowych plastikowych wiaderkach

Zbuduj truskawkową wieżę z wiader

Wieża truskawkowa z wiader

Chcesz osiągnąć wysokie plony przy niewielkim zapotrzebowaniu na miejsce? Następnie z plastikowych wiader zbuduj truskawkową wieżę. Ta metoda uprawy pozwala wyhodować wiele sadzonek na małym obszarze. W tym artykule pokazujemy, jak samodzielnie zbudować wieżę truskawkową.

Posadź truskawki w plastikowej beczce

Sadzenie truskawek w plastikowej beczce w ogrodzie

Zamiast budować wieżę z plastikowych wiader, możesz po prostu użyć plastikowej beczki o większej pojemności. Ponieważ jednak po posadzeniu może to być dość trudne, bardzo pomocny byłby trójnóg z wałkami. Dzięki niemu możesz łatwiej przesuwać lufę.

Podnoszone łóżko na truskawki z plastikowej beczki

Posadź truskawki pionowo w plastikowej beczce

Truskawki w małej plastikowej beczce na balkonie

Posadź truskawki w drewnianych beczkach

Posadź truskawki w dużej drewnianej beczce

Jeśli masz starą beczkę whisky lub wina, której już nie używasz, nie wyrzucaj jej. Zamiast tego zamień go w truskawkową wieżę do swojego ogrodu. Jest nie tylko praktyczny, ale także nadaje rustykalny, vintage wygląd każdemu ogródkowi w domku.

Drewniana beczka jako podniesiona grządka na truskawki w ogrodzie

Wieża truskawkowa z pudełek na owoce i warzywa

Wieża truskawkowa wykonana z plastikowych pudełek

Możesz również użyć pustych plastikowych skrzynek na owoce i warzywa do wieży truskawkowej DIY. Są świetne do tego projektu, ponieważ są bardzo wytrzymałe i mają już duże dziury w ścianach. Gwarantuje to optymalną cyrkulację powietrza i oszczędza kłopotów z ręcznym wycinaniem.

Wieża truskawkowa wykonana z plastikowych skrzynek na warzywa

Posadź truskawki w koszu na pranie

Posadź truskawki pionowo w koszu na pranie

A oto kolejny łatwy i niedrogi pomysł na sadzenie truskawek. Na rynku dostępne są również kosze na bieliznę z otworami, które można łatwo przekształcić w truskawkową wieżę. Wrzuć do niego worek ziemniaków, zasyp ziemią, w jutowym worku przebij nożyczkami i włóż truskawki. Możesz posadzić kwiaty na górze, aby wieża truskawkowa naprawdę przyciągała wzrok.

Posadź truskawki w plastikowych koszach na pranie

Zrób sobie kolumny truskawkowe z siatki drucianej

Posadź truskawki pionowo w workach i kratach

Jeśli szukasz trwałego rozwiązania bez plastiku, te stojące słupki truskawkowe wykonane z siatki drucianej będą dla Ciebie właściwym rozwiązaniem. Ty decydujesz, jak wysokie i jak szerokie powinny być Twoje cylindry. Do wyłożenia wnętrza wieży można użyć włókniny, mat z włókna kokosowego, a nawet słomy. Przy okazji, z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co możesz uprawiać na słomie.

Uprawa truskawek w celu zaoszczędzenia miejsca Pomysł z wieżami kratowymi

Truskawkowa piramida wykonana z drewna

Piramida truskawkowa do ogrodu

Piramida truskawkowa to oryginalna alternatywa dla klasycznych drewnianych łóżek podnoszonych. Odtworzenie konstrukcji nie jest trudne, ale wymaga pewnych umiejętności manualnych. Przy cięciu desek trzeba pracować ostrożnie. Jak samemu zbudować piramidę truskawkową, dowiesz się w tym artykule!

Domowa piramida truskawkowa wykonana z drewna

Truskawkowa piramida lub słupek z opon samochodowych

Podniesiona piramida łóżkowa ze starych opon do truskawek

Jeśli jesteś fanem fajnych pomysłów na upcykling w ogrodzie, możesz zbudować piramidę z opon samochodowych. Aby to zrobić, potrzebujesz po prostu starych opon w różnych rozmiarach, które są układane jedna na drugiej, a następnie sadzone. Garnek jest zwykle umieszczany na samym szczycie, pośrodku.

Piramida ze starych opon do truskawek

Bardzo wysokie wieże truskawkowe można również zbudować z opon samochodowych o tym samym rozmiarze. Ważne jest, aby na środku kolumny umieścić perforowaną rurę PCV, aby nawadnianie było bardziej efektywne. Truskawki czują się tu szczególnie komfortowo, ponieważ opony samochodowe utrzymują je w cieple. Więcej pomysłów na ogród ze starymi oponami samochodowymi znajdziesz w tym artykule.

Wieża truskawkowa ze starych opon

Wieża truskawkowa ze starych opon w ogrodzie

Uprawiaj truskawki na drewnianych paletach

Uprawiaj truskawki i zioła pionowo na drewnianej palecie

Palety drewniane są solidne, niedrogie i bardzo uniwersalne. Poza meblami ogrodowymi, huśtawkami i parawanami, w dzisiejszych czasach dużą popularnością cieszą się własnoręcznie wykonane łóżka podnoszone z palet. Instrukcje dotyczące budowania pionowego łóżka podnoszonego z palet można znaleźć w naszym artykule „Budowanie podniesionego łóżka z palet: do truskawek, warzyw i innych produktów”.

Truskawki posadzone na drewnianej palecie