Prace ogrodowe

11 przydatnych wskazówek ogrodniczych dla początkujących: Jak stworzyć własny ogródek kuchenny!

porady ogrodnicze dla początkujących uprawiających mały ogródek przydomowy

Każdy początek jest trudny. Oczywiście dotyczy to również ogrodu na pełnych obrotach. Jeśli marzysz o własnym ogrodzie, to oprócz dostępnej przestrzeni potrzebujesz kilku podstawowych umiejętności ogrodniczych. Dla wszystkich nowych ogrodników zebraliśmy w tym artykule kilka wskazówek ogrodniczych dla początkujących, aby ułatwić ogrodnictwo. Jeśli będziesz przestrzegać kilku podstawowych zasad, nic nie stanie na przeszkodzie Twojej zielonej oazie.

Porady ogrodnicze dla początkujących – 1. Zacznij od małych

porady ogrodnicze dla początkujących zacznij od małej uprawy podniesionego ogrodu warzywnego

Jeśli zaczynasz swój ogród od zera, nie powinieneś sadzić wszystkich roślin z listy życzeń. Jeśli zaczniesz od dużego ogrodu, po kilku tygodniach szybko poczujesz się przytłoczony. Jeśli to Twój pierwszy rok ogrodnictwa, najlepiej poświęcić trochę czasu na przyzwyczajenie się do ogrodnictwa.

porady ogrodnicze dla początkujących porady dotyczące uprawy warzyw

Zacznij od kilku pomidorów i papryki, małego ogródka ziołowego lub odrobiny fasoli. Sałatka lub cebula też są w porządku. Przyzwyczaj się do tego, jak rosną niektóre rośliny i jakie są ich potrzeby. Najpierw posadź tylko niewielką powierzchnię, na przykład jeden metr kwadratowy. Staraj się, aby małe grządki były odchwaszczone, podlewane i wolne od szkodników przez cały czas. Jeśli wszystko pójdzie dobrze przez cały rok, możesz rozbudować mały ogródek kuchenny w następnym.

2. Zasadź to, co lubisz jeść

porady ogrodnicze dla początkujących, którzy uprawiają warzywa

Jakie owoce i warzywa preferuje Twoja rodzina? Planując swój ogród, koniecznie posadź takie rzeczy, które często jesz w domu. W ten sposób możesz zaoszczędzić pieniądze i cieszyć się najlepszą jakością jedzenia nawet na dłuższą metę. Ponieważ produkty własnej produkcji zawsze smakują lepiej niż te, które kupujesz.

3. Wybierz rośliny, które będą dobrze prosperować w Twojej strefie wzrostu

porady ogrodnicze dla początkujących stosuj rośliny zgodnie ze strefą wegetacji

Jedną z najważniejszych wskazówek ogrodniczych dla początkujących jest wcześniejsze zbadanie strefy klimatycznej, w której mieszkasz. Nawet w jednym kraju może być wiele klimatów. Ponieważ wzrost Twoich roślin zależy od warunków w Twojej strefie wegetacji, wybór należy odpowiednio dostosować. W lokalnym centrum ogrodniczym możesz uzyskać porady od ekspertów, którzy udzielą Ci dalszych wskazówek. Jeśli posadzisz nieodpowiednią roślinę dla swojej strefy, może ona w ogóle nie rosnąć. Więc kompletna strata czasu i pieniędzy.

4. Zwróć uwagę na prawidłowe odstępy między sadzeniem

wskazówki ogrodnicze dla początkujących określają prawidłową odległość sadzenia

Twoje warzywa potrzebują wystarczająco dużo miejsca, aby rosnąć i prosperować. Wielu niedoświadczonych ogrodników hobbystów nie ma pojęcia, jak duże będą ich rośliny i starają się zasiać jak najwięcej na najmniejszej przestrzeni. Ale to typowy błąd. Jeśli grządka jest zasiana zbyt gęsto, rośliny konkurują o światło i przestrzeń. Najważniejsze jest to, że nie mogą dobrze rosnąć i przyciągać więcej szkodników. Niezbędna odległość sadzenia jest zwykle podana na opakowaniu / etykiecie.

Dodatkowa wskazówka: Aby zaoszczędzić miejsce, możesz spróbować ogrodnictwa pionowego.

5. Użyj ściółki

porady ogrodnicze dla początkujących mulcz używaj lepszej gleby

Chwasty są w zasadzie jednym z największych problemów (hobbystycznego) ogrodnika. Rośnie szybko i może zdusić Twoje rośliny w ciągu kilku dni. Dlatego powinieneś codziennie pielić swoje łóżko. Jednak, aby zapobiec wzrostowi chwastów, można również mulczować ogród. Jeśli w glebie ogrodowej zostanie ułożona wystarczająca ilość ściółki, chwasty zostaną stłumione, a jakość gleby poprawi się.

6. Prowadź dziennik ogrodu

wskazówki dotyczące planowania ogrodnictwa dla początkujących prowadź dzienniczek ogrodniczy

Jeśli chodzi o ogrodnictwo, nie ufaj swojej pamięci. O czekających zadaniach można zapomnieć po długim tygodniu pracy, co samo w sobie niszczy ogród. Zapisywanie wszystkiego w dzienniczku ogrodowym ułatwi ci śledzenie rzeczy. Wszystkie uprawiane warzywa, sukcesy i porażki żniwne, a także zbliżające się i już zakończone prace należy odnotować w dzienniku.

Dodatkowe wskazówki ogrodnicze dla początkujących: Użyj znaków ogrodowych, aby oznaczyć siew. Niektóre rośliny potrzebują trochę czasu, aby zakwitnąć, a nawet można zapomnieć, że coś jest zasiane w ziemi.

7. Zapoznaj się ze swoimi roślinami i chwastami

porady ogrodnicze dla początkujących sadzących i dobrze znających chwasty

Bardzo ważne jest, abyś znał swoje uprawy. Niektóre młode rośliny wyglądają jak chwasty i często są mylone. Z tego samego powodu wskazane jest również poznanie różnych chwastów. Upewnij się więc, że uprawiasz odpowiednie rośliny, a nie chwasty.

8. Upewnij się, że gleba jest dobrej jakości

porady ogrodnicze dla początkujących popraw jakość gleby składniki odżywcze gleby

Zdrowe rośliny rosną w zdrowej glebie. Niezależnie od tego, czy chcesz sadzić kwiaty, owoce czy warzywa, bardzo ważna jest natura gleby. Gleba powinna zawierać w odpowiedniej ilości wszystkie ważne składniki odżywcze, takie jak magnez, wapno, fosforany i wiele innych. W razie potrzeby możesz pracować na glebie ogrodowej i wzbogacać ją kompostem, nawozem i innymi materiałami, które pasują do danego rodzaju gleby. W ten sposób tworzysz idealne warunki do uprawy.

9. Chroń ogród przed szkodnikami i szkodnikami

porady ogrodnicze dla początkujących środki przeciwko szkodnikom

Najwięksi wrogowie ogrodu to szkodniki. Jeśli chcesz założyć zdrowy ogródek kuchenny, musisz coś z tym zrobić. Wskazówek dla początkujących ogrodnictwa w zakresie zwalczania szkodników jest mnóstwo. W pierwszej kolejności możesz spróbować zapobiec problemowi, promując zdrowie roślin za pomocą gleby bogatej w składniki odżywcze, tak aby były mniej podatne. Istnieją również różne rośliny towarzyszące, które w naturalny sposób chronią Twój ogród przed szkodnikami.

10. Nie zapomnij o kwiatach

porady ogrodnicze początkujący łata warzywna kwietnik razem zapylanie

Nawet jeśli wszystko, czego chcesz, to ogród warzywny, nie powinno być bez kwiatów. Większość roślin wymaga zapylenia, aby się rozwijać. Kwietnik w pobliżu ogrodu kuchennego przyciągałby pożyteczne organizmy, takie jak pszczoły, które jednocześnie zapylają kwiaty i plony. Ponadto kwiaty pięknie wyglądają, cudownie pachną i tworzą klimatyczną atmosferę na zewnątrz.

11. Nie podlewaj ogrodu za dużo ani za mało

porady ogrodnicze dla początkujących prawidłowo podlewać rośliny potrzebujące wody

Każda roślina potrzebuje wody do wzrostu. Trudność polega jednak na dokładnym określeniu, ile wody potrzebuje Twój ogród. Jednak każda roślina ma inne zapotrzebowanie na wodę, więc musisz naprawdę dobrze znać swoje rośliny. Zasadniczo zbyt dużo lub zbyt mało wody ma zły wpływ na ogród. Dlatego należy dostosować podlewanie do wymagań różnych roślin, ale nigdy nie przesadzaj ani nie przesadzaj.

Mamy nadzieję, że te wskazówki ogrodnicze dla początkujących pomogą Ci stworzyć własny wymarzony ogród. Dużo szczęścia!

stworzenie ogródka warzywnego z jakich odmian wybrać porady ogrodnicze dla początkujących