Pomysły na tatuaż

Pielęgnacja tatuażu po przekłuciu – wskazówki dotyczące pielęgnacji nowego tatuażu

Prawidłowa pielęgnacja po-tatuażu jest bardzo ważna i traktowana właściwymi środkami

Wreszcie projekt tatuażu, który miałeś na myśli od miesięcy, stał się rzeczywistością. Aby jednak Twoja skóra szybko się zagoiła, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji tatuażu, aby wyglądała jeszcze fajniej. Ale jak działa pielęgnacja? Jak dbać o świeży tatuaż, jednocześnie upewniając się, że dobrze się goi, a na koniec wygląda dokładnie tak, jak lubisz? Oto wszystko, co musisz o tym wiedzieć.

Właściwa pielęgnacja tatuażu

długowłosa kobieta z żółtym swetrem i tatuażem buddy jako tatuażem na ramieniu na ramieniu

Tatuaż to osobiste i trwałe dzieło sztuki. Jest to jednak również rodzaj rany, ponieważ pistolet do tatuażu wykorzystuje szybko poruszającą się igłę do wstrzykiwania atramentu głęboko w skórę. Tak jak właściwa pielęgnacja zapewnia, że ​​obraz może wisieć bez uszkodzeń w galerii przez lata, pielęgnacja tatuażu jest ważnym elementem utrzymania tatuażu w dłuższej perspektywie. Opieka pooperacyjna może być dla niektórych dezorientująca, zwłaszcza jeśli chodzi o pierwszy tatuaż lub nową pielęgnację po nim. Z tego powodu niniejszy poradnik zawiera szczegółowe instrukcje dotyczące pielęgnacji tatuażu po nakłuciu. Zawiera również wskazówki, jak zachować młodą i zdrową skórę z tatuażem.

Instrukcje krok po kroku dotyczące dalszej opieki

pielęgnacja tatuażu przez tatuatora owija ramię klienta folią spożywczą, aby przyspieszyć proces gojenia

Właściwa pielęgnacja w ciągu pierwszych kilku tygodni po wykonaniu tatuażu może pomóc w zapobieganiu infekcji i utrzymaniu tatuażu w najlepszym stanie. Pielęgnacja tatuażu powinna rozpocząć się odpowiednio w studiu tatuażu. Po wykonaniu tatuażu tatuator nałoży cienką warstwę żelu do tatuażu lub kremu nawilżającego na cały wytatuowany obszar. W takim przypadku zwykle należy całkowicie zakryć obszar folią spożywczą lub bandażem, aby zapewnić odpowiednią ochronę.

kobieta-z-okularami-przeciwsłonecznymi-i-niebieską-koszulkę-pokazuje-ramię-z-kolorowym-tatuażem

Choć może to być kuszące, aby zdjąć osłonę ochronną, aby przyjrzeć się tatuażowi, bandaż lub folia stretch powinny pozostać na kilka godzin po zabiegu. Czas trwania zależy również od wielkości i obszaru ciała, na którym znajduje się tatuaż. Ta osłona chroni otwartą skórę przed bakteriami, światłem słonecznym i otarciem o odzież.

Pierwsze pranie

Ostrożnie-używaj-gąbki-do-mycia-tatuazów-w-obszarze-użądlenia

Nie należy zdejmować bandaża i myć tatuażu przed upływem 5 godzin. Po dokładnym umyciu rąk tatuaż można delikatnie przemyć palcami hipoalergicznym mydłem i ciepłą wodą. Krem do pielęgnacji tatuażu może być Bepanthen lub z drogerii. To rozpuści się na skórze, a tatuaż może wyglądać, jakby sączył się atrament lub gęsta, lepka substancja. Ta reakcja zwykle nie jest powodem do niepokoju, ponieważ jest to po prostu nadmiar płynu i tuszu z procesu tatuowania.

balsam do pielęgnacji tatuażu na bazie bepantenolu o działaniu łagodzącym swędzenie

Po kąpieli należy przetrzeć wytatuowany obszar skóry czystym ręcznikiem papierowym i pozostawić do wyschnięcia na powietrzu do godziny. Kiedy obszar jest całkowicie suchy, możesz nałożyć cienką warstwę kremu nawilżającego na tatuaż. Pozostaw go jednak swobodnie, aby skóra mogła oddychać. Przez pierwsze kilka dni wytatuowana skóra może być ciepła i czerwonawa. Kolory mogą również wydawać się bardzo jasne na reszcie skóry. Tatuaż stanie się mniej żywy w miarę postępu procesu gojenia.

Pielęgnacja tatuażu – pierwszy tydzień

plecy mężczyzny z małym tatuażem wyszły z wody z mokrą skórą po pływaniu

Tatuowana osoba powinna unikać zanurzania tatuażu w wodzie lub w inny sposób nawilżania go przez pierwsze 3–6 tygodni, z wyjątkiem mycia. W razie potrzeby możesz kontynuować tę technikę prania w pierwszym tygodniu. Częstotliwość mycia zależy od poziomu aktywności danej osoby i otoczenia. Ktoś, kto cały dzień siedzi w klimatyzowanym gabinecie, musi myć tatuaż tylko raz dziennie. Jednak ci, którzy pracują i pocą się w gorącym lub brudnym środowisku, mogą potrzebować zmywania tatuażu co kilka godzin.

tatuaż na przedramieniu z fioletowym tuszem do tatuażu i napisem do profesjonalnej pielęgnacji

Do konserwacji tatuażu najlepiej używać tylko czystych palców, a nie szmatki lub ręcznika, ponieważ może to podrażnić skórę i przedwcześnie usunąć wszelkie powstałe strupy. Strupy są powszechne przez pierwsze kilka dni, a atrament może nadal przesiąkać przez skórę, którą należy spłukać. Ważne jest, aby nie usuwać strupów ani nie drapać skóry. Zaczerwienienie lub lekki obrzęk zwykle ustępują pod koniec pierwszego tygodnia.

Pielęgnacja tatuażu – drugi tydzień

kobieta-z-pięknym-kwiatem-tatuaż-na-ramię-w-wolnym-naturalnym-otoczeniu

Na początku drugiego tygodnia skórki zaczynają się rozluźniać. Dlatego ważne jest, aby zachować szczególną ostrożność podczas mycia i nawilżania w tym tygodniu, ponieważ strupy mogą zostać przypadkowo usunięte, a tatuaż uszkodzony. W tym okresie skóra prawdopodobnie będzie swędzieć, ale nie należy jej drapać. Jednak dodatkowy balsam może znacznie zmniejszyć swędzenie. Używanie wazeliny do pielęgnacji tatuażu lub Bepanthen przechowywanych w lodówce może również lepiej złagodzić swędzenie lub podrażnioną skórę. W razie potrzeby możesz również przyjmować doustnie produkt dostępny bez recepty, aby złagodzić swędzenie.

Trzeci tydzień i później

blond kobieta z kolorowym kruczym tatuażem bierze prysznic z mokrymi włosami

Ostatni etap leczenia może być powolny, ale wymaga cierpliwości. Większość większych skorup teraz sama odpadła. Mogą pojawić się drobne zanieczyszczenia i martwy naskórek, które znikną wraz z postępem procesu gojenia. Pokryta strupami i łuszcząca się skóra może sprawić, że obszar będzie wyglądał na suchy i matowy. Stosowanie kremów nawilżających i ochrona tatuażu przed słońcem pomaga w tych problemach.

młoda ciemnowłosa kobieta z tatuażami na całym ciele w wannie z czarną wodą

Zewnętrzne warstwy skóry powinny całkowicie się zagoić pod koniec trzeciego tygodnia. Warstwy wewnętrzne mogą się goić dłużej, ale wymagają mniej konserwacji tatuażu. Po zagojeniu zewnętrznych warstw skóry zmniejsza się ryzyko infekcji, ponieważ nie ma już otwartych ran, które mogłyby infekować bakterie.

Zdobądź kolorowe-tatuaże-na-nogach-jako-pomysł-i-do-poprawnego-pielęgnacji-tatuażu-bepantenol-lub-od-DM

Jeśli tatuaż będzie regularnie nawilżany przez pierwsze kilka miesięcy, będzie wyglądał promiennie i czysto. W ciągu pierwszych kilku miesięcy szczególnie ważne jest również, aby chronić tatuaż przed słońcem za pomocą odzieży podczas gojenia i zawsze nakładać krem ​​​​przeciwsłoneczny po wygojeniu.

Tolerancja na tatuaż i alergia

czarny-test-tuszu-tatuaz-wypróbuj-jak-pielęgnacja-na-skórze-na-skórze

Na każdym etapie procesu gojenia organizm może odrzucić jeden kolor atramentu. Jeśli twoja skóra jest uczulona na atrament, może rozwinąć się na niej ciężka i bolesna wysypka. Aby uniknąć odpychania tuszu, niektórzy tatuatorzy wykonują test alergiczny na dany kolor, nakładając niewielką ilość na skórę. Jeśli spowoduje to reakcję, użycie jest niebezpieczne.

Wybierz-dobrego-polecanego-tatuatora-i-zwróć uwagę na-higienę-w-studio-tatuażu

Alergie na tusz do tatuażu mogą wystąpić, ponieważ tusze do tatuażu zawierają wiele różnych substancji. Na przykład czarny atrament zawiera węgiel, a czerwony atrament zawiera siarczek rtęci. Każdy, kto ma wysypkę na tatuażu lub w jego pobliżu, powinien udać się do lekarza, który może zidentyfikować wysypkę i odpowiednio ją leczyć. Jeśli to możliwe, możesz również skontaktować się w tej sprawie ze swoim tatuatorem.

Z maścią pielęgnacja tatuażu do pielęgnacji

pielęgnacja tatuażu maścią cynkową stosować krem ​​nawilżający do nawilżenia

Każdy tatuator prawdopodobnie ma inne zalecenia dotyczące stosowania maści nawilżającej. Ogólne zalecenia są następujące:

 • Bezalkoholowe maści lecznicze, takie jak Eucerin lub Curel

  Olej kokosowy

 • Utrzymuj świeży tatuaż olejem kokosowym
 • Czyste masło kakaowe lub masło shea
 • Ważne jest, aby nie używać perfumowanych kremów ani balsamów. Silne chemikalia mogą podrażnić ranę i uszkodzić wytatuowaną skórę.

Do pielęgnacji tatuażu stosuj kosmetyki organiczne na bazie oleju kokosowego, masła shea, maści cynkowej i innych naturalnych substancji

Tatuowana osoba powinna również unikać stosowania kremów przeciwsłonecznych na tatuażu, dopóki nie zostanie on całkowicie wygojony, ponieważ może to zatkać pory i zatrzymać bakterie. Przydatna jest również pielęgnacja tatuażu maścią cynkową, kremem Eucerin, olejem kokosowym lub czystym masłem kakaowym i masłem shea, ponieważ są one zwykle dostępne również online.

Przydatne wskazówki dotyczące tatuaży podsumowane

potraktuj skórę kremem nawilżającym i nałóż balsam dla lepszej pielęgnacji tatuażu przed podrażnieniami, wysypkami i stanami zapalnymi

Tatuaże są zobowiązaniem na całe życie i wymagają szczególnej troski, aby wyglądały dobrze przez wiele lat. Możesz również zrobić dobrą pielęgnację tatuażu w następujący sposób:

 • Podczas pielęgnacji tatuaży zawsze używaj bezzapachowego, hipoalergicznego mydła i kremu nawilżającego, ponieważ ostre środki chemiczne i zapachy mogą podrażniać, a nawet uszkodzić świeżo wytatuowaną skórę.
 • Użyj kremu nawilżającego, który pozwala skórze oddychać, ponieważ zatkane pory mogą powodować infekcję.
 • Upewnij się, że obszar jest całkowicie suchy przed użyciem go do pielęgnacji, ponieważ nadmiar wilgoci uwięziony pod skórą może powodować podrażnienie i wysypkę.
 • Myj tatuaż regularnie, ale delikatnie, szczególnie po brudnych lub spoconych czynnościach.
 • Pij dużo wody, aby skóra była nawilżona i elastyczna.
 • Podczas gojenia zakryj tatuaż ubraniem lub bandażem, jeśli jest wystawiony na działanie słońca.

Czego powinieneś unikać??

pierwsza pielęgnacja jako tatuaż unikaj pływania z tatuażami ze względu na groźne infekcje skórne

Możesz wesprzeć proces gojenia, postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 • Unikaj mydeł i środków nawilżających z zapachami lub ostrymi chemikaliami. Nawet jeśli produkt normalnie nie podrażnia skóry, może podrażnić wytatuowany obszar.
 • Nie drap strupów, ponieważ mogą tworzyć się blizny.

  Nawet jeśli swędzi, nie drap swojego tatuażu.

 • Niekosmetyczne nawilżające oleje mineralne zapobiegają zatykaniu porów.
 • Nie używaj kremu przeciwsłonecznego na tatuażu, dopóki całkowicie się nie zagoi.
 • Nie pływaj ani nie kąp się, dopóki tatuaż się nie zagoi.

Kiedy iść do lekarza?

lekarz w okularach i gumowych rękawiczkach jako ochrona trzyma urządzenie do usuwania tatuażu

Tatuaż można łatwo wykonać po zrozumieniu procesu. Jednak są chwile, kiedy możesz potrzebować lekarza. Infekcja jest najczęstszym powodem szukania pomocy medycznej po wykonaniu tatuażu. Jeśli nie zadbasz o to odpowiednio, Twój tatuaż może zostać zainfekowany przez agresywne bakterie. Zakażony tatuaż staje się ciepły, zaogniony i bolesny.

Połącz farbowane niebieskie włosy z kolorowymi rękawami z tatuażami

W takich przypadkach skóra może również tworzyć ropę. Infekcje krwi mogą również wystąpić, jeśli tatuator używa brudnych igieł lub atramentu. Infekcje te mogą obejmować tężec, zapalenie wątroby typu B, C, a nawet HIV i prątkowe infekcje skóry. Z tego powodu powinieneś natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki infekcji.

lekarz z białym fartuchem i tatuażem na dłoni pokazuje kciuk w górę jako gest aprobaty

Dlatego najważniejszym czynnikiem w pielęgnacji tatuażu jest praca z profesjonalnym, wysoce polecanym artystą tatuażu. Pozwala to uniknąć komplikacji i ułatwia proces gojenia. Stosowanie się do instrukcji tatuatora dotyczących samoopieki jest często najlepszą linią obrony przed infekcją i słabym gojeniem. Regularna pielęgnacja tatuażu może pomóc w zapobieganiu infekcji i utrzymaniu sztuki ciała w dobrej kondycji przez wiele lat.