Pomysły na rękodzieło

Świetne pomysły na to, co nałożyć na pisanki i jak zrobić to samemu

Jeśli chcesz zaprojektować kreatywne pisanki, nie musisz zadowalać się zwykłymi kolorami. Zamiast tego lub dodatkowo możesz użyć szerokiej gamy materiałów i przykleić je do pisanek. Tkaniny, pióra, perły, papier, a nawet przyprawy i nasiona – jeśli masz ochotę na coś nowego w tym roku, możesz wypróbować jeden z naszych pomysłów już dziś. Świetnie sprawdzają się również, jeśli szukasz zdobienia pisanek z dziećmi lub technik wielkanocnych do przedszkola.

Przyklejanie jajek wielkanocnych – wypróbuj techniki pięknych jajek z dziećmi i dorosłymi

Przykryj pisanki różnymi materiałami - pomysły, wskazówki i instrukcje

Jeśli chodzi o projektowanie jajek ze zdobieniami i klejem, można używać dowolnych rodzajów jajek. Oznacza to, że nadają się nie tylko jajka gotowane i dmuchane, ale także te wykonane z plastiku, styropianu, drewna lub innych materiałów. Wybór nalezy do ciebie!

Jaki klej?

Nawiasem mówiąc, dotyczy to również wyboru kleju. Klej w sztyfcie do papieru i serwetek, popularny klej na gorąco do pereł lub dżetów, klej tekstylny do tkanin lub cokolwiek innego, co masz pod ręką, są odpowiednie, jeśli chcesz skleić jajka wielkanocne. Wszystko zależy od tego, z czym wolisz pracować i jaki materiał chcesz naprawić na jajkach. Tylko jeśli chcesz ozdobić gotowane jajka, które będą później zjedzone, powinieneś wybrać nieszkodliwy klej na bazie wody.

Przykryj pisanki tkaniną

Przykryj pisanki lnem w kolorze szarym i koronką

Chcesz ozdobić pisanki z dziećmi? Wtedy nasz pierwszy pomysł jest idealny. Użyj wszelkich skrawków materiału, które pocięto na kawałki lub paski, aby następnie przykryć jajka. Kolorowa tkanina oczywiście najlepiej nadaje się dla dzieci i ma również motywy wielkanocne, a więc jeszcze lepiej! Dorośli też mogą odważyć się na taki pomysł vintage, sklejając pisanki i łącząc len z koronką, aby stworzyć wyjątkową dekorację stołu.

Przyklej jajka wielkanocne samoprzylepnymi taśmami materiałowymi w pięknych kolorach

Są też świetne wzorzyste, samoprzylepne taśmy materiałowe, które ułatwiają rękodzieło nie tylko dzieciom. Możesz pokroić paski na kawałki o dowolnej długości, a następnie rozłożyć je na jajku. Takie taśmy świetnie przyklejają się zarówno do prawdziwych, jak i sztucznych jaj.

Pisanki pokryte są paskami niebieskiego dżinsu i marimekko w czerni i bieli

A co powiesz na pomysł, że możesz nosić swoje stare dżinsy? Obok znów można zobaczyć modny pomysł, do którego wykorzystano tkaniny Marimekko. Wytnij wzory i motywy i przyklej je do jajek. Możesz oczywiście zrobić to samo z serwetkami Marimekko, używając techniki serwetkowej (patrz poniżej) i przyklejając jajka wielkanocne.

Ozdabianie pisanek papierem – techniki i odpowiednie rodzaje papieru

Papierowe konfetti do zaprojektowania jajek w jasnych kolorach

A może przykleisz papier do jajek wielkanocnych. Do tego celu nadają się różne rodzaje papieru. Podobnie jak w przypadku tkaniny, zaleca się najpierw przygotować mniejsze kawałki. Możesz je przyciąć nożyczkami lub po prostu oderwać, co dodaje im dodatkowego uroku. Ale są też inne sposoby, w jakie można przykleić pisanki papierem. A może na przykład konfetti? Oto kilka innych pomysłów i technik:

Przykryj pisanki gazetą

Przykryj pisanki gazetą lub papierem muzycznym, aby uzyskać styl vintage

Twoje jajka zyskują pewien urok vintage, jeśli używasz papieru gazetowego do tworzenia (tak samo jest w przypadku papieru muzycznego). To także świetny sposób na recykling niektórych zebranych gazet. Najlepszym klejem jest pasta. Rozerwij gazetę na kawałki, rozprowadź pastę na całym jajku, a następnie nałóż papier. Poszczególne elementy powinny zachodzić na siebie.

W razie potrzeby możesz dodać drugą warstwę. Na koniec zaklej wszystko warstwą kleju i pozwól mu wyschnąć lub dodaj kilka innych ozdób, takich jak pióra, guziki, nici, koronkowe wstążki i tym podobne. Takie dodatkowe elementy ozdobne można również przykleić później, tj. po wyschnięciu.

Owiń jajka wielkanocne bibułą

Uformuj kulki z bibuły lub bibuły i przyklej je do jajek

Możesz również użyć bibuły do ​​stworzenia pstrokatych jajek, jeśli chcesz przykleić pisanki zamiast je pokolorować. Wytnij małe fragmenty z bibuły. Mogą mieć dowolny kształt, ale nie powinny być za małe. Następnie posmaruj jajko pastą lub klejem rzemieślniczym i zacznij dociskać skrawki do powierzchni (patrz zdjęcie pod kalką kreślarską).

Następnie możesz wygładzić fragmenty za pomocą pędzla. Jak tylko całe jajko zostanie pokryte, można je jeszcze raz posmarować klejem i przykleić drugą warstwę papieru. Teraz pasta musi tylko wyschnąć i można ozdobić dom pisanki.

Pomysły z bibułą

Udekoruj duże jajko wielkanocne bibułą jako pomysł dla dzieci

Nawiasem mówiąc, w ten sam sposób można również nakleić bibułę na jajka wielkanocne. Możesz też uformować kulki z małych kawałków papieru, które następnie przyklejasz do skorupki jajka (lub plastiku lub styropianu), co jest również świetną opcją, jeśli projektujesz pisanki z małymi dziećmi. Podoba nam się też pomysł z powyższego obrazka, w którym jajko najpierw owinięto długim paskiem bibuły aż do całkowitego pokrycia, a następnie można je ozdobić ozdobnymi paskami bibuły lub innymi kształtami (np. w formie fali, zygzaka). , kropki itp.).

Zrób zabawną pinhatę z bibuły z jajka

Jajko Pinhata

Pisanka powyżej ma imitować pinhatę. To, czy użyjesz plastikowego jajka, aby je otworzyć, jak w przykładzie, zależy od Ciebie. Tak czy inaczej, będziesz potrzebować pasków bibuły. Następnie kilkakrotnie natnij nożyczkami jeden z dłuższych boków, aby utworzyć frędzle.

Pomysł na papier krepowy w stylu pinhata w kolorze różowym, różowym i żółtym

Następnie możesz przykleić jajka wielkanocne: zacznij od dołu i stopniowo przesuwaj się w górę. Nałóż klej na pozbawioną frędzli połowę paska i przyklej go wokół jajka. Następny rząd powinien zawsze zachodzić na poprzedni.

Przezroczysty papier

Przyklej pisanki bibułą, aby uzyskać kolorowe ozdoby wielkanocne w koszyku wielkanocnym

W przeciwieństwie do bibuły, kalka kreślarska jest grubsza, a także łatwiejsza do majsterkowania. Więc jeśli chcesz robić rękodzieło z dziećmi, ten papier jest lepszy od bibuły, aby mogły naprawdę cieszyć się projektem rękodzieła. W przeciwnym razie możesz również postępować zgodnie z powyższymi pomysłami, jeśli chcesz pokryć pisanki kalką kreślarską. Ten rodzaj papieru jest idealny do przedszkola.

Technika serwetkowa

Pisanka decoupage - twórz piękne motywy techniką serwetkową

Nie zapomnij o starej dobrej technice serwetkowej, jeśli chcesz przykleić jajka wielkanocne. Jeśli chcesz nakleić serwetki na pisanki, będziesz potrzebować następujących przedmiotów:

 • Jajka
 • Serwetki z pasującymi motywami
 • nożyce
 • płaska szczotka
 • Klej do szkła lub porcelany lub specjalny klej do techniki serwetki
 • Lakier akrylowy do uszczelniania

Przykryj pisanki serwetkami – instrukcje

Wytnij wybrane motywy z serwetki, a następnie ostrożnie zdejmij wierzchnią warstwę (tę z motywem) z pozostałych warstw. Następnie możesz przykleić pisanki. Aby to zrobić, zanurz pędzel w kleju, umieść motyw w wybranym miejscu na jajku i rozprowadź na nim klej. Papier jest bardzo cienki, więc uważaj, aby go nie podrzeć ani nie pomarszczyć.

Dodaj tyle wzorów, ile chcesz, a następnie pozostaw klej do wyschnięcia. Następnie możesz pokryć gotowe jajko lakierem akrylowym i utrwalić motywy.

Pomysł ze zdjęciami

Rozdawaj spersonalizowane jajka ze zdjęciami na Wielkanoc

Za pomocą techniki serwetkowej możesz nawet umieścić zdjęcia na pisankach. Jak? Potrzebujesz drukarki i wszystko, co musisz zrobić, to wydrukować wybrane zdjęcie na serwetce i działa to tak:

 • Umieść serwetkę na kartce papieru do drukarki i przyklej ją wokół krawędzi.
 • Wybierz zdjęcie, które chcesz (na komputerze lub za pomocą skanera i kopiarki) i wydrukuj je na tej kartce papieru z serwetką.
 • Podczas dokonywania ustawień upewnij się, że zdjęcie rzeczywiście trafia na serwetkę.
 • Pozostaw atrament do wyschnięcia.
 • Wytnij motyw i ostrożnie zdejmij górną warstwę serwetki, na której również znajduje się zdjęcie.
 • Użyj techniki serwetkowej z powyższych instrukcji, aby przenieść zdjęcie na jajko.

Na tej łące można wbić plastikowe pisanki, ale też prawdziwe jajka.

Pióra jako dekoracja

Kolorowe piórka jako ozdoba do pisanki - prosty pomysł na rękodzieło dla dzieci i dorosłych

Możesz szybko i łatwo przykleić pióra do pisanek. To, czy użyjesz bardziej subtelnego pomysłu z tylko jednym piórkiem na jajko, jak na powyższym obrazku, czy pokryjesz nimi całe jajko, jest kwestią gustu. Nałóż trochę kleju na jajko, dokładnie tam, gdzie chcesz, aby była gładka część pióra. Mocno dociśnij tam sprężynę. Przymocuj puszystą część kroplą gorącego kleju.

Oryginalna dekoracja wielkanocna - Bukiet wielkanocny z gałęzi i jajek z piórami

Jeśli chcesz skleić całe pisanki, zacznij od góry i idź do zaokrąglonego końca jajka. Każdy nowy rząd powinien zachodzić na siebie. Takie jajka są wspaniałymi wisiorkami do bukietu wielkanocnego i mogą być ozdobione kolorowymi i naturalnymi piórami. Ogólnie rzecz biorąc, pióra są idealne do dekoracji wielkanocnych.

Koraliki do ładnych wzorów pisanek

Zaprojektuj drogocenne jajka na Wielkanoc z perłami lub kryształkami

Niezależnie od tego, czy wykonujesz rękodzieło z jajek dmuchanych czy gotowanych, perły to świetny sposób na tworzenie wspaniałych wzorów i motywów, które zadowolą nie tylko dziewczynki. Ale ponieważ prawdopodobnie szkoda byłoby zniszczyć dzieło sztuki później, gdy jajko musi zostać obrane, zaleca się oczywiście użycie dmuchanych lub sztucznych jajek podczas przyklejania pisanek, aby używać ich co roku do dekoracji wielkanocnych.

Złote jajka z białymi perłami na wielkanocnym stole

Jeśli chcesz przykleić pisanki bardzo małymi perełkami, możesz również najpierw pokryć jajko klejem rzemieślniczym, a następnie zanurzyć je bezpośrednio w perełkach, aby przykleiły się do powierzchni. Następnie możesz go ostrożnie docisnąć. Istnieją również samoprzylepne półperełki, które nadają się do zdobienia.

Przykryj jajka wielkanocne skorupkami

Mozaikowe jajka w jasnych kolorach ze skorupkami jako pomysł na przedszkole

Jest to obecnie dość znany pomysł, ale chcielibyśmy tutaj wspomnieć o mozaikowych jajkach, ponieważ są tak świetne, gdy przykleja się jajka wielkanocne z dziećmi: małe kawałki skorupki przykleja się do całego jajka. Powinien być kontrast kolorów. Na przykład możesz przykleić brązowe skorupki jajka do białego jajka lub odwrotnie. Klej rzemieślniczy nadaje się jako klej, ale także klej na gorąco (nie dla małych dzieci!), którego używasz oszczędnie.

Zrób kolorową mozaikę na jajka kurze lub plastikowe jajka z gorącym klejem i skorupkami jaj

Możesz równie łatwo pokolorować ugotowane jajka, a następnie obrać jajko i użyć tej kolorowej skorupki do ozdobienia jaj wielkanocnych, aby uzyskać kolorowe wariacje. Ponadto nie trzeba przykrywać całego jajka. Równie łatwo można tworzyć wzory i na przykład po prostu uformować pasek lub zaprojektować kropki. Bądź kreatywny!

Dekoracja wełną

Kolorowe jajko wielkanocne z wełnianą włóczką do zawieszenia

Możesz również stworzyć piękne wzory, przyklejając wełnę do jajek wielkanocnych. Do wykonania najlepiej używać szybkoschnącego kleju, takiego jak klej na gorąco. Umieść jej kroplę na górze lub na dnie jajka i przyklej koniec wełnianej nici na miejscu. Teraz zacznij owijać nitkę wokół jajka. Wszystkie rzędy powinny być blisko siebie, a nić powinna być lekko naciągnięta podczas klejenia pisanek wełnianymi nitkami.

Okrywanie kolorowych pisanek wełną - pomysł na przedszkole

Tu i tam ponownie naprawiasz wełnianą nitkę klejem. Jeśli przykleisz pisanki, możesz bawić się kolorami nici i tworzyć wzory. Aby to zrobić, wystarczy odciąć nić i przejść do następnej, oklejając jej koniec i kontynuując owijanie.

Albo nie możesz owinąć całego jajka, ale po prostu ustawić akcent za pomocą kilku obrotów lub formując kwiatek, słońce i inne motywy za pomocą nitek. Możesz wybrać ten pomysł na jajka wielkanocne dla dzieci, ponieważ jest stosunkowo łatwy do odtworzenia. Gorący klej nie jest jednak odpowiedni dla mniejszych dzieci!