Pomysły na rękodzieło

Technika Kirigami – Wszystko o japońskiej sztuce wycinania papieru

Składane szablony opowieści Kirigami

Kirigami to japońska sztuka cięcia papieru, której nazwa składa się ze słów „kiru” (cięcie) i „kami” (papier). Symetria jest bardzo ważnym aspektem techniki kirigami. Piękne i precyzyjnie wycięte płatki śniegu, gwiazdki i kwiaty to dobre przykłady prostych projektów, w których najważniejsza jest symetria projektu. Jeśli lubisz sztukę i rzemiosło, pop-upy, scrapbooking i origami, pokochasz również te projekty rzemieślnicze. Z Kirigami możesz zrobić nie tylko wyjątkowe prezenty i kartki na każdą okazję, ale także piękne ozdoby na własne cztery ściany. Dowiedz się więcej o historii sztuki papierowej i spróbuj samodzielnie zrobić wyskakującą kartkę!

Sztuka współczesna rzeźby Kirigami

Kirigami i origami są często mylone, ale te dwie techniki papieru nie są takie same. Oba używają papieru składanego do tworzenia kwiatów, zwierząt i innych projektów. Jednak czyste origami nie pozwala na żadne przecięcia papieru, kleju czy rozdarcia. Nożyczki są również używane w Kirigami. Rezultatem są mistrzowsko wyglądające przedmioty, które Cię zadziwią. Odmianą sztuki wycinania papieru są tzw. pop-upy, które fascynują młodych i starszych.

Origami w historii Kirigami

KIRIGAMI: Jak powiedziałem, chodzi o sztukę wycinania papieru. Używasz nożyczek lub noża rzemieślniczego z cienkim ostrzem.

ORIGAMI: Origami to najpopularniejsza i najbardziej znana technika papiernicza. Złożenie jednej kwadratowej kartki papieru tworzy wspaniałe figury. Chociaż dozwolone jest wykonywanie tylu ruchów składania, ile jest to konieczne, zabronione jest cięcie papieru lub używanie kleju.

MAQUIGAMI: To sztuka, w której tworzysz figury bez użycia przyborów. Na papierze można pracować tylko rękami – rozdzierając, sklejając, składając i bigując.

KUSUDAMA: Ta technika składania opiera się na origami. Kilka złożonych figurek z papieru jest sklejonych razem, tworząc kulę. W przeciwieństwie do rzemiosła kirigami są to znacznie bardziej złożone kompozycje. Wymagają one więcej niż kartki papieru, a ich trudność może się różnić w zależności od liczby części, z których składa się figura. Dosłownie przetłumaczony z japońskiego termin „piłka lekarska” oznacza.

Jakich akcesoriów potrzebujesz?

Materiały i narzędzia do kirigami

Nie musisz jechać do Japonii, żeby nauczyć się kirigami. Nie potrzebujesz też drogich narzędzi. Zdobądź gazety do rozłożenia, matę do cięcia, nożyczki, nóż rzemieślniczy z cienkim ostrzem i kolorowy papier budowlany. Najlepiej używać grubego papieru do drukarki. Przy cięciu pomocna może być również linijka. Możesz stworzyć własne projekty lub wydrukować gotowy szablon. Zanim jednak zaczniesz, powinieneś dowiedzieć się więcej o historii kirigami.

Krótka historia

Japoński budynek architektury Kirigami

Uważa się, że kirigami po raz pierwszy użyto w japońskich świątyniach do składania ofiar bogom. W XVII wieku została uznana za formę sztuki w całej kulturze azjatyckiej. Ludzie w Japonii i Chinach stworzyli projekty kirigami, które reprezentują bogactwo, wdzięk i związek człowieka ze wszechświatem.

Kirigami dekoracja bajkowego lasu dzwonkowego słoika

W Stanach Zjednoczonych kirigami stało się popularne dopiero w latach 60. i 70. XX wieku. W 1962 roku ukazała się książka “Kirigami, kreatywna sztuka cięcia papieru” Florence Temkos, która przybliżyła to azjatyckie rzemiosło ludziom w USA. Jednym z interesujących aspektów kirigami w Stanach Zjednoczonych jest to, że ludzie zaczęli łączyć techniki kirigami z różnymi innymi tradycjami. Bunraku, forma japońskiego teatru lalek, jest czasami tworzona z papierowych lalek, które mają ruchome części ciała.

Kirigami dla dzieci

Dzieci z płatków śniegu Kirigami robią zimowe rękodzieło

Kirigami pomaga dzieciom przekazać znaczenie japońskiej kultury, jednocześnie rozwijając ich umiejętności cięcia, zdolności motoryczne i umiejętności planowania. Najpopularniejszym przykładem dla dzieci jest robienie papierowych płatków śniegu do dekoracji okien na Boże Narodzenie. Innym dobrym przykładem są papierowe łańcuszki dla lalek, używane jako prosty sposób na rozrywkę dla dzieci.

Dzieci Kirigami papierowe wróżki z ludzkich łańcuchów

Kirigami jako hobby dla dorosłych

Frez do szablonów Kirigami

We wczesnej historii Kirigami papier był tak drogi, że rzemiosło ograniczało się tylko do bogatych. Jednak dziś każdy może cieszyć się tym ciekawym hobby. Wiele osób lubi rękodzieło, ale hobby, takie jak malowanie, scrapbooking lub obróbka drewna, jest zbyt drogie. Kirigami jest dziś bardzo niedrogim rzemiosłem. Papier jest niedrogi, zwłaszcza jeśli używasz komputera lub papieru do kopiowania, aby ćwiczyć swoje projekty. Jedyne potrzebne wyposażenie to ostry nóż lub nożyczki z drobnymi końcówkami, linijka, papier budowlany i mata do cięcia. Czerp inspirację z darmowych szablonów kirigami do swoich rękodzieła!

Architektura origami

Katedra architektury Kirigami

Architektura Origamic (OA) to rodzaj kirigami. W porównaniu z papierowymi płatkami śniegu obiekty te są prawdziwymi arcydziełami sztuki wycinania papieru. OA został opracowany przez Masahiro Chataniego w latach 80. XX wieku. On i Keiko Nakazawa opublikowali wiele książek o tym, jak samemu tworzyć te niesamowite kreacje. Rzeczywiście, wielu architektów i projektantów inspiruje się dziś sztuką origami w swoich koncepcjach budowlanych.

Karta Kirigami pojawia się w mieście architektury

Większość projektów architektury Kirigami powstaje, gdy papier jest do połowy otwarty (kąt 90 stopni). Ten rodzaj OA wymaga cięcia i składania. Przykładem może być wyskakująca karta. Ale są też warianty, w których karta jest całkowicie otwarta (kąt 180 stopni). Wymaga to cięcia, składania i klejenia. Można to zobaczyć w niektórych książkach podręcznych. Mniej popularne są projekty, które można oglądać, otwierając papier o 360 stopni.

Wycięty szablon architektury Kirigami

Katedra architektury Kirigami Darmowy szablon

Sztuka Nahoko Kojima

nahoko kojima byaku kirigami art

Jest wielu artystów, którzy poprzez wycinanie papieru tworzą fascynujące przedmioty. Mogą to być meble, akcesoria lub nowoczesne instalacje artystyczne. Na przykład japońska artystka Nahoko Kojima tworzy unikalne rzeźby zwierząt.

Lampa Kirigami nowoczesna sztuka

Sukienka Roberta Ryana

Sukienka Kirigami Vogue

W 2008 roku artysta Robert Ryan wzniósł Kirigami na nowy poziom, owijając jedyną w swoim rodzaju sukienkę wycinanymi z papieru. Projekt pojawił się w numerze Vogue UK.

Możliwe zastosowania sztuki składania we własnych czterech ścianach

Kwiaty Kirigami wycinają wiosenną ramkę na zdjęcia

Chociaż kirigami nie jest tak popularne jak origami, wciąż możemy zobaczyć wiele przykładów, jak wdrożyć tę technikę papieru we własnych czterech ścianach.

  • Dzięki tej papierowej grafice możesz tworzyć własne wyskakujące karty na każdą okazję.
  • Użyj wycinanek jako ozdób do scrapbookingu!
  • Grafika Kirigami może być również osadzona w ramce obrazu. Wycinanki można również wykorzystać do urozmaicenia różnych akcesoriów domowych. W połączeniu ze światłem, np. z żarówki, powstają fantazyjne efekty światło-cienie.
  • Z Kirigami możesz wykonać wspaniałe dekoracje sezonowe, np. na Boże Narodzenie, Wielkanoc itp. Wycinanki służą do robienia girland, nakładek na prezenty, dekoracji okien i wielu innych.

Kwiaty Kirigami

Kwiaty Kirigami w kolorze papieru wiosna

Jesienne liście

Jesienne rękodzieło dla dzieci liście kirigami

Jesienne liście Dzieci Kirigami robią rękodzieło

Tinker jesienna dekoracja Dzieci Kirigami

Jak złożyć arkusze papieru kirigami?

Szablony Kirigami jesienne liście

Pajęczyna Kirigami na Halloween

Pajęcza sieć dla dzieci Kirigami Halloween

Boże Narodzenie

Kirigami kwiaty błyszczący papier złoty srebrny

Wyskakuj kartki świąteczne

Kartki świąteczne motywy gwiazdy anioła

Ozdoby choinkowe wykonane z papieru

Papier świąteczny Kirigami

Lampy stołowe

Lampiony Kirigami w jasnym odcieniu różane wąsy

Wycinanki papierowe z lampą Kirigami w cieniu

Twórz własne wyskakujące karty

Pop up tort urodzinowy z owocami

Kartki wyskakujące są czasami nazywane „kirigami”, ponieważ papier jest najpierw składany, a następnie cięty. Gdy Twoje dziecko opanuje te umiejętności, jest gotowe do zrobienia kilku wyskakujących kart. Te wyskakujące karty są łatwe do wycinania, ale kiedy ta płaska kartka papieru przekształca się w trójwymiarowe dzieło sztuki, emocje są ogromne! Wydrukuj jeden z poniższych szablonów i wypróbuj go sam!

Kirigami wyskakuje szablon tortu urodzinowego

Kirigami pop-up card cake print szablon

Wyskakująca karta motyla Kirigami

Szablon motywu druku 3D Kirigami Butterfly Kirigami pop-up szablon bajki fortepian

szablony kirigami motywy wyskakujących kart

Szablon kartki urodzinowej Kirigami Szablon wyskakującej karty Kirigami Motyl Kirigami wyciąć szablon kwiatu Szablon smoczej łodzi Kirigami Kartka Kirigami Szablon walentynkowy spirala serca Wyskakująca spirala z jabłek Szablon ptaka Kirigami Szablon świąteczny Kirigami jodła Szablon Kirigami Choinka świąteczna Szablon świątecznego łosia Kirigami

Stwórz architekturę Kirigami samodzielnie: szablony zamków i pałaców

Szablony Kirigami Architecture Pop-up Ślusarz

W naszych szablonach istnieją dwa rodzaje szablonów kirigami: wielokolorowe z liniami w różnych kolorach oraz czarno-białe. W przypadku oryginałów wielokolorowych różne kolory linii oznaczają różne rodzaje zagięć i wykrojów papieru, a mianowicie zagięcia do wewnątrz, zagięcia na zewnątrz i linię cięcia. Na przykład tutaj czerwona linia to linia zagięcia do wewnątrz, szara linia to linia cięcia, a niebieska linia oznacza „zagięcie na zewnątrz”. Należy jednak pamiętać, że kolory każdego szablonu mogą się różnić. Ale kiedy spojrzysz na ukończone projekty, możesz łatwo zrozumieć znaczenie każdej linii.

Wycięte linie zamku Kirigami

W drugim typie szablonu – czarno-białym – zamiast kolorów stosuje się różne rodzaje linii.

linia ciągła -> skaleczenie

kropkowany -> złóż do środka

Linia punktów -> złożyć na zewnątrz

Po wydrukowaniu wzoru z zamkiem umieść arkusz na macie do cięcia i za pomocą ostrego noża wytnij wzdłuż linii na szablonie. Składanie jest nieco trudniejsze, dlatego najlepiej użyć linijki. W zależności od rodzaju żyłki złóż do środka lub na zewnątrz.

Baw się dobrze, robiąc rękodzieło!

Szablon architektury zamku

Wyskakujący szablon zamku do wydrukowania

Kroki szablonu architektury origami