Pomysły na rękodzieło

Składane kule Kusudama – origami modułowe wykonane z kwiatów, gwiazdek i co.

Kusudama Origami Flower Ball Różowe Szare Cyrkonie

Każdy, kto chce poszerzyć swoje umiejętności origami, lubi skorzystać z „Kusudamy” – zestawu wielu modułów origami do stworzenia dzieła sztuki. Każda kula kwiatowa Kusudama przyciąga wzrok! W kulturze japońskiej uważa się, że Kusudamas odpędzają złe duchy i przynoszą szczęście. Ta technika składania jest odpowiednia nie tylko dla entuzjastów origami, ale dla każdego, kto chce odkryć świat modułowego origami. Jeśli Ty lub Twoje dzieci jesteście zainteresowani zestawami do budowania do rękodzieła i gier, origami modułowe może być właśnie dla Was nowym hobby! Wypróbuj to!

Kusudama Flower Ball Róże Lotos Origami Niebieski Biały

Pod wieloma względami modułowe origami kusudama jest łatwiejsze niż tradycyjne origami, które polega na wielokrotnym składaniu kwadratu papieru, aż pojawi się żądany kształt. Jednak zły ruch w ostatnim kroku może zniszczyć wynik. W Kusudama pracujesz z pojedynczymi modułami i stosunkowo małymi kawałkami papieru. Przy odrobinie praktyki każda dodatkowa część działa coraz lepiej. Ponadto nie potrzebujesz dużej powierzchni roboczej ani specjalnych narzędzi.

North Flowers Kusudama Star Zielony Pomarańczowy

Modułowe origami istnieje od wieków, ale nie było tak popularne jak tradycyjne origami. Jej odrodzenie i szybki rozwój rozpoczęły się wraz z wynalazkami Mitsonobu Sonobe i Roberta Neale w latach 60-tych. Od tego czasu technika składania modułowego stała się coraz bardziej popularna i ma wielu zwolenników na całym świecie. Książki eksperta od origami, Tomoko Fuse, zainspirowały wiele osób do tworzenia małych dzieł sztuki z papieru.

Rumianek Kusudama Fuksja Zielony

Origami Kusudama nadaje się zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dzieci w wieku 12 lat i starsze mogą odkrywać magię prostych, trójwymiarowych przedmiotów z papieru, a dorośli mogą tworzyć prawdziwe arcydzieła. Dla mniejszych dzieci na pewno są pomysły o niskim stopniu trudności. Różnorodne schematy i instrukcje składania można znaleźć w Internecie na wyspecjalizowanych stronach internetowych, takich jak www.kusudama.me i www.goorigami.com.

Kulka Kusudama kręciła wielokolorowe instrukcje składania

Wielu początkujących popełnia błąd, zakładając, że ta sztuka origami jest związana z określonym rodzajem kwiatu. Japońskie słowo „Kusudama” można przetłumaczyć jako „piłkę lekarską”. Origami Kusudama to origami składające się z kilku identycznie złożonych jednostek (modułów), które są sklejone ze sobą, tworząc kulę. Kusudama jest często określany jako prekursor origami modułowego. W kuli kwiatowej Kusudama każdy arkusz papieru jest złożony w płatek. Następnie wszystkie płatki są sklejane.

Instrukcje składania kuli kwiatowej Origami Kusudama

Ze złożonych kwiatów i gwiazd origami można wyczarować bardzo różne kule Kusudama. I jeszcze lepiej: ciągle wymyślane są nowe wzory i odmiany, które otrzymują inną nazwę! Oto tylko kilka najpopularniejszych projektów, ale lista jest nieskończona.

  • Gwiazda rumianku
  • Nimfa drzewna
  • Hoya Kwiat
  • Tęcza
  • Północne kwiaty
  • Gwiezdne morze
  • Estrella
  • Jaskrawo
  • Hanami
  • Sakura

Bukiet ślubny papierowe kwiaty pastelowe przypomnienie koloru

Kusudama ma tak wiele twarzy! Te fascynujące kule kwiatowe mają wiele zastosowań: dekoracje stołów, dekoracje okienne, prezenty, ozdoby choinkowe, lampy wiszące, talizmany na szczęście. Twoja wyobraźnia jest granicą. Ponadto bukiet ślubny wykonany z samodzielnie składanych kwiatów kusudama to wspaniała alternatywa dla świeżych kwiatów. Możesz dostosować go do ślubnej dewizy lub weselnej kolorystyki i ozdobić dżetów i pereł. Kolejna zaleta: bukiet ślubny z papierowych kwiatów na zawsze pozostanie piękny!

Bukiet ślubny z pereł Kusudama

Który papier jest dobry dla początkujących?

Jeśli jesteś początkującym, zaleca się używanie papieru do drukarki. Jest niedrogi w sklepach z artykułami biurowymi i jest również dostępny w różnych kolorach. Karteczki samoprzylepne świetnie nadają się również do składania origami, ponieważ większość projektów origami wymaga użycia kwadratowej kartki papieru. Karteczki samoprzylepne nie wymagają przycinania i są łatwe do złożenia. Posyp trochę krochmalu na pasek pokryty klejem, a nie będzie już lepki. Inną łatwo dostępną alternatywą jest papier pakowy. Jest łatwy do znalezienia i występuje w wielu kolorach i wzorach. Bardzo popularny jest również papier Kraft.

Alternatywne rodzaje papieru origami cienkie

Oczywiście istnieje również duży wybór specjalnego papieru origami, który jest specjalnie wykonany do składania. Ten papier jest bardziej elastyczny niż zwykły papier do drukarek lub papieru rzemieślniczego i dlatego idealnie nadaje się do składania. Arkusze papieru origami są w większości kwadratowe i występują w różnych wzorach i kolorach. Klasyczny papier origami jest drukowany tylko z jednej strony kolorem, ale wiele wzorów Kusudama wygląda oszałamiająco, gdy kwiaty są wykonane z papieru dwustronnego.

Pomocny folder Orinami Kusudama

Narzędzia, które mogą być przydatne przy tworzeniu origami

– Bardzo pomocne jest użycie składarki do kości do precyzyjnego składania. To tradycyjne narzędzie jest w większości wykonane z prawdziwej kości lub drewna. Ale są niedrogie modele wykonane z tworzywa sztucznego. Jako alternatywę dla teczki kostnej dostępne są narzędzia do plasteliny, takie jak patyczki do modelowania.

– Pęsety okazują się również bardzo pomocne podczas montażu modułów pod samą kulę. Użyj pęsety, aby połączyć moduły.

– Za pomocą długopisu możesz ładnie toczyć kwiaty origami na zewnątrz.

– Jeśli moduły rozpadną się po złożeniu kulki, możesz użyć spinaczy do papieru lub składanych spinaczy, aby połączyć elementy. Dobrym rozwiązaniem są również ozdobne drewniane spinacze do bielizny. Gdy piłka jest gotowa, można je usunąć.

– Nawet jeśli nie używa się kleju do klasycznego origami Kusudama, jest to po prostu konieczne w przypadku niektórych projektów. Ale nie martw się o to. Ta umiejętność przychodzi z doświadczeniem.

Kusudama Curler Ball Czerwona dekoracja walentynkowa

Porady i wskazówki

– Aby upiększyć kule kwiatowe, zwykle łączy się do trzech różnych rodzajów papieru. Upewnij się jednak, że są one tak mocne, jak to tylko możliwe. Używanie różnych rodzajów papieru może powodować asymetrię lub inne problemy.

– Upewnij się, że każdy moduł jest złożony jak najdokładniej. Nie jest to od razu widoczne, ale nieprawidłowe proporcje mogą decydować o ogólnym efekcie dzieła sztuki.

– Jeśli nie rozumiesz kroku w składanym przewodniku, warto po prostu spojrzeć na następne zdjęcie i po prostu przetestować.

Poniżej znajduje się zbiór prostych instrukcji składania kulek Kusudama. Spróbuj sam złożyć kwiatową kulę i daj się oczarować magii modułowego origami!

Kusudama curl

Wielokolorowa piłka Kusudama Curl

Schemat instrukcji składania loków Kusudama

Wenus Kusudama

Pomysł na kwiatową kulę Wenus Kusudama

Kusudama Venus kaktus zielone czerwone kwiaty

Lily Kusudama

Lilie Kusudama Pomarańczowe

Drzewo Kusudama Prezent Wiosna Wielkanoc

Kusudama „Flores de Amizade”

Kusudama Origami Flores de Amizade Pomarańczowy Biały

Instrukcje składania Kusudamy Złóż kulę z kwiatów

Kusudama ozdoby choinkowe różowy biały

Przykłady z książki „Kirigami Origami” Ekateriny Lukasheva

Kulki Kusudama odmiana kwiatów gwiazd

Kusudama kulki typy kształty kwiaty gwiazdy

modułowe kule kwiatowe origami