Podróże i wakacje

Zamki w Niemczech: 10 bajkowych zamków na letnie wakacje w domu!

Chociaż pandemia COVID-19 nadal mocno trzyma świat, istnieje wiele krajów, które ponownie otworzyły swoje granice dla turystów. Czy to w Austrii, na Malcie, czy na wakacjach na Kefalonii – każdemu z nas przydałaby się mała przerwa od codzienności! Ale żeby dobrze się bawić, nie musimy od razu wsiadać do samolotu, ponieważ w Niemczech jest tak wiele pięknych zakątków, które tylko czekają na odkrycie. W zamkach i pałacach zawsze było coś naprawdę fascynującego i każdy z nas marzył o tym, by w pewnym momencie swojego życia zostać księżniczką lub księciem. Republikę Federalną w pełnej krasie poznałeś dopiero po zwiedzeniu najpiękniejszych zamków w Niemczech. A ponieważ dom jest zawsze najpiękniejszy, w tym artykule zebraliśmy kilka z najbardziej magicznych miejsc. I uwierz nam – z 20 000 zamków w tym kraju nie było to łatwe zadanie. Więc czytaj dalej i zacznij planować kolejną przygodę!

Zamek Neuschwanstein to jeden z najpiękniejszych zamków w Niemczech

Zamek Neuschwanstein odwiedza zamki w Niemczech

Kto tego nie zna – słynny Zamek Disneya? Położony w Alpach Bawarskich i ze wspaniałym widokiem na dolinę Hohenschwangau, znajdziesz sielankowy zamek Neuschwanstein. Błyszczący biały budynek stoi na tronie na górze, a wieże wznoszą się imponująco w powietrze. Zamek Neuschwanstein jest najczęściej fotografowanym budynkiem w Niemczech i przy około 6000 odwiedzających dziennie jest jednym z najpopularniejszych miejsc wakacyjnych w Europie. Został zbudowany pod koniec XIX wieku jako pomysłowe schronienie dla króla Bawarii Ludwika II. Sam król mieszkał tam zaledwie kilka miesięcy. Wspaniałe obrazy i mieniące się żyrandole zdobią każde pomieszczenie, ale absolutną atrakcją jest grota pomiędzy gabinetem a salonem – sztucznie utworzona jaskinia naciekowa.

Zamek Hohenschwangau, Bawaria

Zamek Hohenzollern najpiękniejsze zamki w Niemczech

Zaledwie 30 minut spacerem od zamku Neuschwanstein to kolejna perła, która jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych zamków w Niemczech. Zamek Hohenschwangau jest często niedoceniany, ale zupełnie niesłusznie. Imponujący budynek powstał w XIX wieku dla wciąż młodego króla Ludwika II i jego ojca Maksymiliana II Bawarskiego. Wtopiony w zapierające dech w piersiach piękno Alp Bawarskich i otoczony górskimi lasami zamek Hohenschwangau wygląda, jakby wyrósł z bajki. Wybierz się na wycieczkę z przewodnikiem i daj się oczarować scenom folklorystycznym, które zdobią ściany i sufit zamku. Doświadczenie, którego na pewno nigdy nie zapomnisz! A co powiesz na połączenie wizyty z krótką wędrówką po Schwanseepark? Znajduje się bezpośrednio pod zamkiem Hohenschwangau i z ponad 60 kilometrami szlaków turystycznych jest prawdziwym marzeniem wszystkich poszukiwaczy przygód!

Zamek Eltz, Nadrenia-Palatynat

Wakacje nad Mozelą najpiękniejsze zamki w Niemczech Burg Eltz

Piękny zamek Eltz znajduje się między Koblencją a Trewirem i dlatego jest absolutną koniecznością dla każdego, kto planuje wakacje nad Mozelą. Dramatyczna budowla położona jest pośród gęsto zalesionych wzgórz i wznosi się na stromym klifie, otoczona Elzbachem, który z trzech stron otacza budowlę jak fosa. Zamek był darem cesarza Fryderyka I Barbarossy dla szlacheckiej rodziny Eltzów i do dziś należy do prawdziwego hrabiego. Unikalna architektura z wieloma wieżami o wysokości do 35 metrów to prawdziwa uczta dla oczu. Ale to, co czyni zamek tak wyjątkowym, to fakt, że nigdy nie został zniszczony przez wojnę. Zbrojownia ze wszystkimi artefaktami ze srebra i złota, a także biżuterią i porcelaną jest w rzeczywistości jedną z najlepszych w Europie. Sala rycerska z niezwykłymi głowami głupców i zbrojami symbolizującymi wolność słowa opowiada zwiedzającym ekscytującą historię zamku i jego mieszkańców. A jeśli chcesz poznać naturalny krajobraz wokół zamku, zdecydowanie powinieneś wybrać się na wycieczkę pieszą po wymarzonej ścieżce „Eltzer Burgpanorama”.

Reichsburg Cochem, Nadrenia-Palatynat

Wakacje w zamkach Moselle Reichsburg Cochem w Niemczech

Chcesz zostać przeniesiony do średniowiecza? W takim razie nie możesz przegapić imponującego Reichsburga w Cochem podczas wakacji nad Mozelą. Imponujący budynek wznosi się ponad 100 metrów nad rzeką i jest widoczny z daleka. Zamek został zbudowany około 1100 roku, a następnie służył jako zamek celny. Jednak po całkowitym zniszczeniu w XII wieku pozostał taki jako pozostałość do XIX wieku. W XIX wieku Louis Ravene, odnoszący sukcesy biznesmen z Berlina, kupił ruiny i przebudował pałac. Kiedy po raz pierwszy zobaczysz Reichsburg Cochem, będziesz po prostu zachwycony wszystkimi drobnymi szczegółami. Wybierz się na małą wycieczkę i podziwiaj wnętrze oraz neobarokową i neorenesansową część zamku. A dla wyjątkowych wrażeń możesz zafundować sobie prawdziwy rycerski posiłek w restauracji!

Zamek Hohenzollern, Badenia-Wirtembergia

Zamek Hohenzollern najpiękniejsze zamki w Niemczech

Mówiąc o najpiękniejszych zamkach w Niemczech, nie można oczywiście zapomnieć o majestatycznym zamku Hohenzollern. Znajduje się w pobliżu Hechingen na skraju Jury Szwabskiej i wznosi się imponująco i samotnie na szczycie o wysokości 855 metrów. Wspaniała budowla powstała w 1061 roku na ruinach dwóch poprzednich zamków i była niegdyś siedzibą pruskiej rodziny królewskiej oraz książąt Hohenzollernów. Kiedy na to spojrzysz, możesz pomyśleć, że patrzysz na Szkołę Magii Hogwart z filmów „Harry Potter”. Na przestrzeni lat zamek Hohenzollern był kilkakrotnie niszczony i odbudowywany, a jedynie kaplica św. Michała cudem ocalała. Do absolutnych atrakcji należą okazałe sale, takie jak Sala Margrabiów, Sala Hrabiego i Salon Błękitny. Lub podziwiaj zbrojownię i skarbiec z lśniącym rycerskim wyposażeniem i pruską koroną królewską. Aby zwiedzanie zamku było jeszcze przyjemniejsze, pozwól swoim dzieciom przechadzać się po wnętrzu w królewskim czerwonym płaszczu i fantazyjnych filcowych kapciach, a Ty rozpieszczaj się regionalnymi przysmakami w zamkowej kawiarni.

Zamki w Niemczech: Zamek Schwerin, Meklemburgia-Pomorze Przednie

Historia zamku Schwerin najpiękniejsze zamki w Niemczech

Dzięki malowniczej lokalizacji zamek Schwerin zdobył również miejsce wśród najpiękniejszych zamków w Niemczech. W przeciwieństwie do większości zamków osadzonych na stromych wzgórzach lub skalistych klifach, ta biżuteria jest prawie całkowicie otoczona wodą. Znajduje się na wyspie na wewnętrznym jeziorze Schwerin, a malowniczy krajobraz oferuje prawdziwą ucieczkę od rzeczywistości. Ze swoimi spiczastymi wieżami, wieżą i kopułami zamek Schwerin jest jednym z najważniejszych dzieł romantycznego historyzmu w Europie. Jego historia sięga X wieku i przez wieki była siedzibą wielkich książąt meklemburskich. Polityka jest tam nadal prowadzona do dziś, ponieważ zamek Schwerin jest od 1990 roku wykorzystywany jako siedziba parlamentu kraju związkowego Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Większość pięknie udekorowanych wnętrz to muzeum, które jest otwarte dla zwiedzających prawie codziennie. Można tam zobaczyć wspaniałą salę tronową oraz liczne cenne rzeźby, obrazy i rękodzieła z XIX wieku. Aby zaczerpnąć świeżego powietrza, wybierz się na krótki spacer po zamkowym ogrodzie i rozkoszuj się romantyczną atmosferą, delektując się tradycyjnymi przysmakami w kawiarni w oranżerii.

Zamek Lichtenstein, Badenia-Wirtembergia

Zamek Lichtenstein odwiedza najpiękniejsze zamki w Niemczech

Zbudowany bezpośrednio na stromej skale naprzeciw przepaści i otoczony leśną przyrodą – trudno sobie wyobrazić bardziej dramatyczną i piękną lokalizację dla zamku. Zamek Lichtenstein to prawdziwa perełka, która mogłaby wyrosnąć prosto z bajki. Mały drewniany most prowadzi do spektakularnego kompleksu, a widok jest po prostu nie do opisania. Zamek stał w tym miejscu już w XII wieku, ale utracił status siedziby książęcej i został zburzony do murów fundamentowych. A teraz nadchodzi niespodzianka. Kilka lat później Wilhelm Graf von Württemberg zainspirował się powieścią „Lichtenstein”, a następnie zbudował piękny zamek Lichtenstein, jaki znamy dzisiaj, w latach 1840-1842 na podstawie jego pomysłów. Tak, dobrze przeczytałeś – to nie książka była inspirowana zamkiem, ale zamek skopiowany z książki.

Zamek Heidelberg, Badenia-Wirtembergia

Heidelberg zwiedzanie zamków i pałaców w Niemczech

Zamek w Heidelbergu, choć częściowo zniszczony, jest majestatyczną budowlą i jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych zamków w Niemczech. Mury wznoszą się stromo nad starówką Heidelbergu i oferują zapierające dech w piersiach, malownicze tło. Zamek Heidelberg zbudowany jest z piaskowca, a ciepły kolor magicznie kontrastuje z otaczającym go zielonym lasem. Wygląda niemal mistycznie, szczególnie o zachodzie słońca. Ruiny zamku są jedną z najważniejszych budowli renesansowych na północ od Alp i mają długą i fascynującą historię, sięgającą XIII wieku. Zamek został prawie doszczętnie zniszczony przez Francuzów w XVII wieku, a kilka lat później uderzył go piorun. Jego kamienie zostały następnie wykorzystane do budowy domów w Heidelbergu, co sprawia, że ​​atmosfera jest jeszcze bardziej wyjątkowa.

Zamek Drachenburg, Nadrenia Północna-Westfalia

najpiękniejsze zamki w Niemczech Schloss Drachenburg porady

Pośród idyllicznego i gęsto zalesionego parku przyrody „Siebengebirge” czeka na Ciebie kolejny klejnot, który jest jednym z najpiękniejszych zamków w Niemczech: Zamek Drachenburg. Leży pod ruinami o tej samej nazwie i legendarnym Drachenfels i został zbudowany w rekordowym czasie w latach 1882-1884 jako rezydencja przedsiębiorcy finansowego Stephana von Sartera. Ze swoimi bajecznymi wieżami, pinaklami i kwadratową wieżą zegarową zamek Drachenburg wygląda jak wyjątkowa, ekscentryczna mieszanka średniowiecznego zamku, gotyckiej katedry i Big Bena. Legenda głosi, że pogromca smoków Zygfryd zabił tam niebezpiecznego smoka, który kiedyś szerzył terror i strach w regionie. Dziś zamek jest prawie w oryginalnym stanie i mieści w sobie muzeum stylu wilhelmińskiego oraz muzeum historii ochrony przyrody. Do wspaniałego budynku można dotrzeć pieszo przez piękną Eselsweg lub przez pobliską stację pośrednią Drachenfelsbahn. Nawiasem mówiąc, Drachenbahn jest najstarszą wciąż działającą koleją zębatą w Niemczech.

Wartburg, Turyngia

Lista zamków Schloss Wartburg w Niemczech

Wartburg bei Eisenach nie jest typowym bajkowym zamkiem, ale wciąż jest miejscem pełnym znaczenia dla Niemiec. Powstała tam historia w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu, ponieważ Marcin Luter faktycznie przetłumaczył Nowy Testament Biblii na język niemiecki w Wartburgu. Ta imponująca budowla leży w przepaści o wysokości 410 metrów i została zbudowana między XII a XV wiekiem. Wartburg został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1999 roku i jest nie tylko jednym z najpiękniejszych, ale także jednym z najstarszych zamków w Niemczech. Na podstawie różnych struktur można zauważyć, że Wartburg był kilkakrotnie budowany i odnawiany, ale z ponad 1000-letnią historią nie można oczekiwać niczego innego. Wewnątrz zamku znajdziesz unikalną kolekcję sztuki i muzeum, które zapiera dech w piersiach.

Letnie wakacje 2021 wskazówki dotyczące najpiękniejszych zamków w Niemczech