Podróże i wakacje

Wakacje na Malcie: przydatne wskazówki i atrakcje, które trzeba zobaczyć!

Po ponad roku pandemii korony wiele osób tęskni za małą przerwą, a kilka dni z dala od stresującej codzienności brzmi dość kusząco. Na szczęście granice są otwarte od strony niemieckiej i jest wiele krajów bez kwarantanny po powrocie, które można by odwiedzić. Co powiesz na przykład na egzotyczne wakacje na Malcie? Ta mała wyspa leży między Sycylią na Morzu Śródziemnym a Afryką Północną i przyciąga miliony turystów przez cały rok swoimi czarującymi zatokami i plażami. Niezależnie od tego, czy interesujesz się kulturą, podwodnymi fanami, windsurferami czy poszukiwaczami słońca – państwo wyspiarskie ma coś dla każdego i każdy znajdzie swój własny raj. Czy marzysz też o słońcu i relaksujących wakacjach na plaży? Wtedy masz rację z nami! Jakie są wymagania wjazdowe na Maltę, czyli najpiękniejsze plaże i zabytki oraz wiele więcej, powiemy Ci w następnym artykule!

Wymagania wstępne Malta: na co należy zwrócić uwagę!

Wymagania dotyczące wjazdu na Maltę wakacyjna podróż bez kwarantanny Europa

Liczba nowych infekcji na Malcie gwałtownie spadła w ostatnich tygodniach, a sklepy, restauracje i kawiarnie będą mogły ponownie obsługiwać klientów od 10 maja. Od 27 kwietnia wjazd na Maltę z krajów z tzw. „bursztynowej listy” (Safe Corridor Countries) jest ponownie możliwy, jeśli zostanie przedstawiony negatywny wynik testu PCR, który nie jest starszy niż 72 godziny w momencie wjazdu. Jeśli nie można przedstawić żadnego negatywnego testu, turyści muszą przystąpić do testu na lotnisku lub przejść na 14-dniową kwarantannę. Ponadto podróżni muszą wypełnić „Public Health Travel Declaration” oraz „Passenger Locator Form” w całości i oddać je na lotnisku przed wyjazdem na wakacje na Malcie. Od 1 czerwca w pełni zaszczepione osoby będą mogły wjechać do Niemiec 14 dni po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki bez testów PCR – ale tylko wtedy, gdy zostanie wprowadzony „Zielony Paszport Szczepień UE”.

Wakacje na Malcie: szczegółowy harmonogram dalszego złagodzenia środków koronacyjnych

Odwiedź stolicę Malty, Vallettę, podróżuj bez kwarantanny po powrocie

Blokada na śródziemnomorskiej wyspie będzie stopniowo zwalniana, a turystyka międzynarodowa rozpocznie się ponownie od 1 czerwca. Abyś mógł w pełni cieszyć się wakacjami na Malcie, przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową listę dalszego łagodzenia zabiegów koronowych.

Od 17 maja

 • Restauracje i kawiarnie mogą być otwarte do północy.
 • Baseny w hotelach mogą być wykorzystywane do pływania do godziny 20:00..

Od 1 czerwca

 • Turystyka zaczyna się od nowa.
 • Używanie masek na plażach i basenach nie jest już wymagane przez prawo.

Od 7 czerwca

 • W restauracjach dozwolone jest 6 osób na stolik (wcześniej cztery).
 • Grupy do 6 osób są publicznie dozwolone (poprzednio cztery).
 • Teatry i kina znów otwarte.
 • Kluby i bary mogą być ponownie otwarte zgodnie z protokołami restauracji.

Jaka jest pogoda na Malcie w maju i kiedy jest najlepszy czas na podróż?

Lot z wioski rybackiej Marsacclovk na Maltę

Klimat na Malcie jest śródziemnomorski i charakteryzuje się ciepłym, suchym latem oraz łagodną i raczej wilgotną zimą. Dzięki do 12 godzin nasłonecznienia miesiące letnie są nie tylko bardzo przyjazne, ale także dość długie. Już w marcu pogoda będzie zauważalnie łagodniejsza i jest idealna na spacery, zajęcia sportowe i wycieczki kulturalne. Pogoda na Malcie w maju oferuje optymalne warunki dla tych, którzy chcą wygrzewać się na słońcu. Temperatury wahają się od 25 do 30 stopni, a morze jest już na tyle ciepłe, że można w nim pływać. Maj jest wyraźnie częścią głównego sezonu i jest idealnym czasem na wakacje na Malcie. W maju można również znaleźć dość tani lot na Maltę. Powodem tego są loty wakacyjne i czarterowe, które latają tam od wiosny.

Stolica Malty, Valletta, jest zawsze warta odwiedzenia

Wakacje na Malcie w drodze powrotnej do krajów bez kwarantanny

Ze względu na swoją powierzchnię zaledwie 316 kilometrów kwadratowych Malta znana jest również jako państwo karłowate. Stan wyspiarski jest w rzeczywistości mniejszy niż obszar miasta Brema. Ale pomimo swojej zwartości, śródziemnomorska wyspa ma do zaoferowania wiele ekscytujących zabytków i pięknych plaż. Przez większość czasu, gdy szukasz zdjęć Malty w Internecie, zobaczysz piękną panoramę Valletty z wieżą prokatedry św. Pawła i kopułą kościoła karmelitów. Stolica Malty, Valletta, to wyjątkowy widok, którego każdy musi doświadczyć podczas swojej podróży. Znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest kulturalną stolicą Europy w 2018 roku. Piękne, stare miasto zachwyca wszystkich turystów swoją typową maltańską architekturą, a jeden historyczny budynek podąża za drugim wąskimi uliczkami. Liczne restauracje, kawiarnie oraz małe lokalne sklepy i butiki są idealnym miejscem na krótką przerwę. Stolicę Malty, Vallettę, najlepiej zwiedzać pieszo – zaleta, jeśli jesteś w najmniejszej stolicy Europy.

Konkatedra św. Jana jest koniecznością na wakacjach na Malcie

najpiękniejsze kościoły na Malcie wakacje bez kwarantanny

Valleta jest domem dla najwspanialszego i najpiękniejszego kościoła na Malcie – konkatedry św. Jana. Stosunkowo niepozorny z zewnątrz, w środku znajdziesz naprawdę imponujący dom Boży. Sufity są bogato zdobione ogromnymi malowidłami, a to, co nie jest malowane, zostało uszlachetnione złotem płatkowym. Katedra została zbudowana w latach 1573-1578 i do dziś jest NAJWAŻNIEJSZĄ atrakcją stolicy Malty, Valletty. Jednak ukończenie wnętrza zajęło prawie 100 lat, a kiedy wejdziesz do środka, zrozumiesz dlaczego. Szczególnie imponująca jest marmurowa posadzka, na której znajduje się ponad 400 różnie zdobionych nagrobków, które mają przypominać rycerzy zakonu joannitów.

Porady na wakacje na Malcie: poznaj Trójmiasto

Atrakcje turystyczne na Malcie Trzy miasta Wskazówki dotyczące zwiedzania Valletty

Miasta Vittoriosa, Cospicua i Senglea są również znane jako „Trzy Miasta” i znajdują się naprzeciwko stolicy Malty, Valletty. Oferują turystom bardzo szczególny wgląd w przeszłość i teraźniejszość wyspy. Jako mało odwiedzane miejsce, są one, że tak powiem, małym kawałkiem nieskażonego stylu życia i dlatego należą do najlepszych wskazówek na wakacje na Malcie dla wszystkich, którzy interesują się kulturą i historią. Każde z trzech miast ma swój wyjątkowy charakter i wyjątkową atrakcję. Możesz zwiedzać miasta pieszo lub autobusem hop-on, hop-off. Daj się oczarować pięknu przeszłości i odwiedź niektóre z wielu restauracji, winiarni lub mariny.

Kawałek historii: zwiedzanie Mdina

Zwiedzanie Mdiny na Malcie zajęcia wakacyjne

Mdina ma 4 tys. lat i była stolicą Malty do XVI wieku. W tłumaczeniu oznacza to „miasto otoczone murem” i znajduje się w centrum głównej wyspy. Mdina jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych i najbardziej imponujących miejsc na wyspie i dlatego jest absolutną koniecznością podczas każdego urlopu na Malcie. Ponieważ miasto odwiedzają prawie tylko jednodniowi turyści i prawie nie ma samochodów, Mdina jest również znana jako „Ciche miasto”. Tak więc idealne miejsce na spędzenie zrelaksowanego i spokojnego dnia. Aby zmylić napastników wroga, ulice ułożono jak labirynt. Jednym z najwspanialszych zabytków w Mdinie są Katedra św. Pawła z dwuwieżową fasadą i główna brama, brama wjazdowa wybudowana w barokowym domu. Mało znanym i bardzo ciekawym faktem jest to, że stare miasto służyło jako plan zdjęciowy pierwszego sezonu znanego na całym świecie serialu „Gra o tron”. Podczas wycieczki z przewodnikiem byli członkowie produkcji pokażą najciekawsze miejsca filmowania i opowiedzą wiele wspaniałych historii o serialu. Tam też kręcono filmy „Gladiator”, „Troy” i „Assasins’s Creed” – prawdziwe marzenie wszystkich fanów filmu!

Odwiedź port rybacki Marsaxxlok

Wakacje na Malcie poleca najpiękniejsze targi rybne w Europie

Malownicza wioska rybacka Marsaxxlok jest zdecydowanie warta odwiedzenia i nie można jej przegapić podczas żadnych wakacji na Malcie. Czekają tam na Ciebie setki jasno pomalowanych łodzi rybackich różnej wielkości, a w licznych restauracjach przy promenadzie można się wyłączyć i delektować się lokalną kuchnią. Raz w tygodniu – zawsze w niedzielę – w Marsaxxlock odbywa się również targ wędkarski, na którym wszyscy miłośnicy smakoszy i kucharze hobbyści otrzymują coś wartego swojej ceny.

Wioska Popeye

Wioska Popeye Odwiedź Maltę Wskazówki dotyczące wakacji

Czy pamiętasz bohatera komiksów Popeye’a i jego puszkę ze szpinakiem? Jeśli planujesz wakacje na Malcie z całą rodziną, zdecydowanie powinieneś zatrzymać się w niezwykłej wiosce rybackiej „Popeye Village” w Mellieha. Ściśle mówiąc, nie jest to prawdziwa wioska, ale plan filmowy, który został przekształcony w fajny park rozrywki. W małych domkach w „Sweetheaven” wystawione są liczne rekwizyty z filmu, a „Wioska Popeye” jest prawdziwą atrakcją zarówno dla młodych, jak i starszych wczasowiczów. Oprócz parku wodnego i wesołego miasteczka można pospacerować po wiosce lub wybrać się na wycieczkę łodzią. Na koniec można popływać bezpośrednio w turkusowoniebieskiej zatoce.

Odkrywaj Gozo

Wakacje na Malcie najpiękniejsze plaże do nurkowania

Gozo to niewielka, sąsiednia wyspa, wciąż znana jako „młodsza siostra Malty”. Ogólnie rzecz biorąc, wyspa jest znacznie cichsza niż główna wyspa i idealna dla tych, którzy chcą spędzić spokojne wakacje na Malcie. Najlepszym sposobem na odkrywanie Gozo jest spacer i oczarowanie rustykalnymi wioskami i fascynującymi stanowiskami archeologicznymi. Abyś mógł odwiedzić najważniejsze zabytki na wyspie, powinieneś zaplanować przynajmniej jeden nocleg. Stolicą Gozo jest Victoria i znajduje się w samym centrum. Z drugiej strony Marlforn jest głównym nadmorskim miastem i oferuje wiele ciekawych i doskonałych miejsc do nurkowania z jaskiniami i rafami. Woda jest tam krystalicznie czysta i zapewnia optymalną widoczność na głębokości do 30 metrów – prawdziwy raj nurkowy!

najpiękniejsze plaże na Gozo Lot na Maltę

Z rafy Cirkewwa można dotrzeć do innej atrakcji na Malcie, czyli niebieska dziura. Umyślnie zatopiono tam 40-metrowy statek „Rozi”, który jest obecnie uważany za atrakcję nurkową. Innym przeżyciem dla wszystkich miłośników podwodnego świata są Jaskinia Santa Marija i Ogród Koralowy. Okrągły szlak turystyczny w pobliżu Mosty to jedna z najlepszych wakacyjnych wskazówek na Malcie dla wszystkich wędrowców, którzy lubią łączyć sport i kulturę. Na prawie 12-kilometrowej trasie czekają na Was liczne ruiny, kościoły, rzeki i wąwozy.

Wakacje na Malcie: to najpiękniejsze plaże!

Wskazówki dotyczące wakacji na plaży Ramla Bay na Malcie

Skaliste plaże, złoty lub czerwony piasek lub piaszczyste zatoki – bez wątpienia Malta oferuje jedne z najpiękniejszych plaż Morza Śródziemnego! Poniżej przedstawiamy niektóre z najlepszych miejsc do odwiedzenia podczas wakacji na Malcie!

 • Zatoka Ramla to największa piaszczysta plaża na Gozo i prawdziwa perełka z czerwono-złotym piaskiem i lekkimi falami. Zatoka leży poniżej tarasowych, stromych wzgórz i ma około 400 metrów długości. Możesz także odwiedzić historyczne ruiny wokół plaży lub grotę Calypso, która znajduje się bezpośrednio nad klifem zatoki Ramla.
 • Błękitna Laguna na Comino – Żadne wakacje na Malcie nie byłyby kompletne bez wycieczki do najpiękniejszej zatoki na wyspie. Comino to najmniejsza z zamieszkanych wysp, ale jest domem dla jednego z najważniejszych zabytków: Błękitnej Laguny. Z pewnością nigdy nie widziałeś tak cudownie niebieskiej i krystalicznie czystej wody nigdzie indziej! Więc chwyć sprzęt do nurkowania i nie przegap tego piękna! Niestety błękitna laguna od dawna nie jest dla turystów tajemnicą, a ponieważ piaszczysta plaża nie jest szczególnie duża, w ciągu dnia są prawdziwe tłumy. Jeśli masz taką możliwość, polecamy odwiedzenie Błękitnej Laguny wcześnie rano.

Blue Lagoon Beach Malta Pogoda może wakacje bez kwarantanny

 • Plaża Golden Bay jest bardzo odległa w północno-zachodniej części wyspy i chociaż nie jest tak łatwo się tam dostać, zdecydowanie jest warta wysiłku! Łagodnie opadająca plaża oferuje wystarczająco dużo miejsca na różne zabawy i dlatego jest idealna na przyjemne wakacje na Malcie z dziećmi.
 • Zatoka Mellieha – Na północy głównej wyspy, około 2 km od wioski wypoczynkowej Mellieha, znajduje się najdłuższa i największa piaszczysta plaża na Malcie. Plaża nadal znana jest przez mieszkańców jako „Ghadira Bay” i jest szczególnie polecana rodzinom z dziećmi. Turkusowa woda jest krystalicznie czysta i bardzo spokojna, prawie nie ma fal – idealna na spokojny dzień na plaży?!

Porady na wakacje na Malcie najpiękniejsze plaże na Gozo