Podróże i wakacje, przyjazne dla środowiska

Zero odpadów podczas podróży – wskazówki dotyczące zrównoważonych wakacji!

Zero Waste Porady dotyczące podróży Bagażowe okulary przeciwsłoneczne

W dzisiejszych czasach modne stało się wszystko, co zdrowe, przyjazne dla środowiska i naturalne. Ten trend wcale nie jest zły, wręcz przeciwnie, ponieważ stajemy się coraz bardziej świadomi naszych decyzji. Aby zminimalizować szkody, jakie wyrządzamy na Ziemi, nieustannie staramy się wprowadzać nowe zrównoważone alternatywy do naszego codziennego życia. Ale co, jeśli nadszedł czas na podróż? Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, co zostawiasz za sobą i jak to wpływa na przyrodę? Według statystyk turystyka odpowiada za 8% światowego zanieczyszczenia. Czy wzbudziliśmy Twoje zainteresowanie i chcesz dowiedzieć się więcej o nowym trendzie Zero Waste podczas podróży? W takim razie przeczytaj nasze wskazówki dotyczące wakacji bez marnotrawstwa!

Sprytnie zapakuj – akcesoria Zero Waste Travel

Prawidłowo przygotuj bagaż podróżny zero waste

Zabierz ze sobą własną butelkę do picia – czy to ze stali nierdzewnej, czy ze szkła z odchylanym wieczkiem. Okej, to nic specjalnego – coraz więcej osób przyzwyczaja się do posiadania przy sobie własnej butelki z wodą. W krajach, w których woda jest łatwo dostępna i bezpieczna do picia, powinieneś być w stanie bez problemu napełnić butelkę. Można to zrobić w dowolnym miejscu – rano w hotelu przed wyjazdem, w toalecie w dowolnej kawiarni lub restauracji itp. Jeśli podróżujesz z grupą lub przyjaciółmi, możesz również przypominać sobie o napełnieniu butelek.

W podróży zero waste zawsze miej przy sobie butelkę z wodą

Ale co robisz w krajach, w których woda z kranu nie nadaje się do picia? Mamy dla Ciebie kilka pomysłów, które pozwolą Ci zachować zero odpadów. Każdy hotel lub restauracja ma wodę pitną do restauracji i za pomocą zdjęć, lub jeszcze lepiej – tłumacza internetowego, możesz zaoferować ludziom pieniądze na uzupełnienie butelki. Ale jeśli uznasz to za zbyt denerwujące i czasochłonne, możesz po prostu kupić butelkę na wodę ze zintegrowanym filtrem wody. Inną opcją byłyby tabletki do oczyszczania wody, które są niedrogie i dość łatwe do znalezienia. Po prostu dodaj tabletkę do wody, a pół godziny później będziesz mieć czystą wodę! Termos może się przydać tym z Was, którzy lubią pić herbatę lub kawę. Zanim opuścisz śniadanie w hotelu, możesz napełnić butelkę i będziesz mógł cieszyć się ciepłą kawą przez cały dzień, pozostając przy tym zero waste.

Zero Waste Travel Sztućce wielokrotnego użytku wykonane z bambusa

Podstawowy sprzęt Zero Waste obejmuje oczywiście również sztućce wielokrotnego użytku. W porządku, większość hoteli i restauracji używa sztućców ze stali nierdzewnej, ale co z samolotami lub wszystkimi sieciami fast foodów? Z takim zestawem sztućców możesz cieszyć się posiłkiem na wynos bez niepotrzebnego marnotrawstwa.

Lubisz chodzić na zakupy, ale nie chcesz używać plastikowych toreb, którymi pakuje się jedzenie lub prezenty? W takim razie zdecydowanie potrzebujesz torby na zakupy wielokrotnego użytku i torby siatkowej na swoją podróż zero waste. Te ostatnie są idealne na zakupy przekąsek, owoców i warzyw. Torby te są lekkie, praktyczne i można je znaleźć w prawie każdym supermarkecie. Niektóre z nich mają nawet bardzo ładne wzory i wyglądają naprawdę świetnie!

Zero waste podróży na bezodpadowe wakacje

 Zero odpadów w podróży i higiena

Bez względu na to, czy jest to szampon czy mydło – najlepiej kupować produkty w postaci stałej. Są one zajmujące mało miejsca, niewiele ważą, ładnie pachną i można je znaleźć w bardzo małej ilości lub całkowicie bez opakowania. Mydło do rąk świetnie nadaje się również do prania prawie wszystkiego.

Do mycia zębów polecamy szczoteczki bambusowe. W przeciwieństwie do wariantu plastikowego, który pozostaje na wysypisku przez kilka stuleci, bambus jest całkowicie biodegradowalny. A jeśli chcesz podróżować całkowicie zero waste, zapakuj do bagażu paczkę proszku sodowego – tym wszechstronnym urządzeniem możesz umyć zęby.

A teraz coś tylko dla kobiet – kubeczek menstruacyjny! Drogie Panie, to świetny wynalazek – koniec z jednorazowymi tamponami czy podpaskami! Kubeczki menstruacyjne są idealne na podróż bez odpadów, ponieważ można je w każdej chwili wyprać i łatwo użyć ponownie.

Zero waste higiena aur travel mydło do rąk mydło do włosów i bambusowa szczoteczka do zębów

Planowanie podróży bez odpadów

Przed wyjazdem możesz zacząć unikać marnowania papieru. Coraz więcej linii lotniczych oferuje możliwość odprawy online i zapisania biletu online na smartfonie. Nie osłaniaj walizki folią z lotniska – ponieważ jest wyrzucana zaraz po dotarciu na miejsce, jest ogromnym i niepotrzebnym odpadem. Jeśli chcesz podróżować bez odpadów, możesz zrobić pokrowiec ochronny na walizkę lub go kupić.

Nie lubisz jeść samolotem? Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy i podróżować bez śmieci, weź ze sobą własne przekąski do samolotu. Aby to zrobić, potrzebujesz albo składanego super słoika, albo słoika ze stali nierdzewnej, w którym jedzenie można zabrać na pokład.

Zero waste travel Przyjazne dla środowiska hotele i zakwaterowanie

Zero odpadów podczas wakacji

Na szczęście rośnie liczba ekologicznych i zrównoważonych hoteli i kurortów. Znajdź przyjazne dla środowiska zakwaterowanie, takie jak hostele, zrównoważone hotele lub hostele, lub poszukaj prywatnego domu na platformach takich jak airbnb.com. Na stronie bookitgreen.com wszystkie obiekty noclegowe są bardzo szczegółowo kwalifikowane zgodnie ze wskaźnikami recyklingu, unikaniem odpadów i innymi ważnymi czynnikami dla Twojej podróży bez odpadów.

Niestety ToGo-Food wytwarza ogromne ilości odpadów z tworzyw sztucznych. Jedną z największych radości na wakacjach jest degustacja lokalnych specjałów. Wybierz więc kilka uroczych restauracji i ciesz się posiłkiem! Co najlepsze, nie musisz nawet niczego pakować, aby w ten sposób zaoszczędzić śmieci.

Zero Waste Travel eliminuje potrzebę kupowania pamiątek

Nie kupuj tandetnych i niepotrzebnych pamiątek, większość z nich jest produkowana w innym kraju i już po kilku tygodniach trafi do szuflady. Lub jeśli chcesz podarować komuś coś w prezencie – wybierz się na zakupy do lokalnych sklepów z rękodziełem. Lepiej wydać pieniądze na doświadczenia, bo doświadczenia nas uszczęśliwiają.

Zero odpadów w drodze rowerem zamiast samochodem

Spacer po plaży, poranny jogging czy po prostu zapytanie o lokalizację? Jeśli chcesz podróżować bez odpadów, możesz pomóc chronić środowisko dzięki tym sportom. Zerowa emisja i równoczesna dbałość o kondycję – to brzmi świetnie, ale niestety nie zawsze jest to możliwe. Jeśli tak – skorzystaj z transportu publicznego, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

I na koniec zalecamy żyć z tą filozofią:

„Po prostu zostawiaj ślady, zabieraj tylko wspomnienia”.