Podłogi i płytki

Parkiet czy laminat? Pokrycie z prawdziwego drewna po prostu dobrze się czuje

Podłoga z prawdziwego drewna -parkiet-biały olejowany

Drewno uważane jest za ekologiczny materiał budowlany o doskonałych właściwościach strukturalnych i estetycznych. Do naturalnych zalet drewna należy w szczególności pozytywny bilans energetyczny, wyjątkowość każdego pnia oraz regulacja wilgotności. Wygląd drewna od wielu lat jest sztucznie odtwarzany na rynku podłóg. Imitacje drewna, takie jak podłogi laminowane lub winylowe, stały się w ostatnich latach coraz bardziej autentyczne. Obecnie niektórych replik trudno odróżnić optycznie od drewnianego oryginału. Ze względu na wizualne obcinanie sztucznie wytworzonych wykładzin podłogowych właściciele budynków często zapominają o uwzględnieniu w decyzji zakupu naturalności wykładziny.

Wygląd to nie wszystko

Parkiet-pokrycie z prawdziwego drewna-jasny-nowoczesny-biały

Nawet jeśli tak wyglądają, laminaty i podłogi winylowe nie są podłogami z prawdziwego drewna i dlatego nie mają swoich naturalnych właściwości. Jeśli przejdziesz po podłodze z prawdziwego drewna bez butów, od razu poczujesz różnicę. Drewniana powierzchnia jest ciepła i przytulna – nawet bez ogrzewania podłogowego. Tęsknota za tą „autentycznością i szczerością” często pojawia się u właścicieli budynków dopiero wtedy, gdy mieszkają w lokalu od dłuższego czasu.

Parkiet lakierowany lub olejowany?

Parkiet-dąb-jasny-olejowany-biały

Przez długi czas niekwestionowaną obróbką powierzchni parkietu było nałożenie ochronnej warstwy lakieru. Uszczelnianie lakierem zabezpiecza drewno utwardzanym filmem przed wilgocią i siłami mechanicznymi, ale zapobiega bezpośredniemu kontaktowi z drewnem. Ta trwała i łatwa w pielęgnacji obróbka powierzchni jest nadal stosowana w szczególności w wynajmowanych nieruchomościach.

parkiet-jasny-dąb-biały-kuchnia

Każdy, kto świadomie decyduje się na podłogę z prawdziwego drewna, parkiet wysokiej jakości, jest właściwym wyborem z powierzchnią olejowaną oksydacyjnie. W przypadku parkietu olejowanego olej wchłania się w drewno i twardnieje w porach. Utrzymywany jest bezpośredni kontakt z drewnem, parkiet może regulować wilgotność tak jak w stanie naturalnym, pozostaje otwarty na dyfuzję. Ponieważ obróbka powierzchni olejem nie tworzy filmu, nie ma ładunków elektrostatycznych, które sprzyjają zawirowaniu kurzu. Ponadto parkiet olejowany można miejscami naprawiać. W przypadku uszczelnionej powierzchni, całą powierzchnię należy zawsze przeszlifować i ponownie uszczelnić.

Możliwości projektowania parkietu olejowanego oksydacyjnie

parkiet-jasna-jadalnia-kuchnia

Sprawdzeni specjaliści, tacy jak szwajcarscy pionierzy olejowanych oksydacyjnie powierzchni drewnianych, Parkiet Graf, wiedzą, jak nadać drewnu niemal dowolny kolor za pomocą różnych metod obróbki. Roztwory żrące, bejce, mydła i barwniki spełniają życzenia klienta – od wyglądu surowego drewna po każdy niuans kolorystyczny.

podłoga z prawdziwego drewna-parkiet-szary