Piękno

Zrób sobie mydło z koziego mleka – 2 proste przepisy z ługiem i bez

Po utwardzeniu pokroić mydło z koziego mleka na kawałki

Dziś moda na domowe kosmetyki naturalne! Olej kokosowy, mleko, olejki eteryczne… te naturalne składniki działają cuda na Twoją skórę i włosy i szkoda byłoby ich nie używać! Po naturalnych kremach do twarzy, maseczkach i naturalnych szamponach hitem na Pintereście są domowe mydła, a zwłaszcza mydło z koziego mleka. Jeśli wolisz również w 100% naturalną pielęgnację skóry, możesz samodzielnie zrobić własne mydło z koziego mleka.

Jaki jest efekt mydła z koziego mleka?

Mydło z koziego mleka sam wytwarzaj w 100 procentach naturalne kosmetyki

Mydło z koziego mleka znane jest ze swoich właściwości nawilżających i przeciwstarzeniowych, a także pomaga w problemach skórnych, takich jak łuszczyca, egzema czy zapalenie skóry. Tutaj podsumowaliśmy 6 najlepszych korzyści dla skóry płynących z używania mydła z koziego mleka:

  • Mydło z koziego mleka jest skuteczne w leczeniu trądziku. Mleko kozie zawiera wiele witamin, ale jest szczególnie bogate w witaminę A, która jest niezbędna do regeneracji uszkodzonej tkanki skórnej i utrzymania zdrowej cery.
  • Wiadomo, że mleko kozie może łagodzić stany zapalne skóry oraz łagodzić suchą i podrażnioną skórę.
  • Mydło z koziego mleka może redukować zmarszczki i zwalczać oznaki starzenia.
  • Wartość pH mleka koziego jest zbliżona do pH naszej skóry. Dzięki temu naturalna samoobrona skóry nie zostaje zakłócona.
  • Mleko kozie zawiera ważne składniki odżywcze i witaminy, takie jak witaminy A, C, B1, B6, B12 i E..
  • Mydło z koziego mleka działa jak delikatny peeling. Zawiera alfa-hydroksykwasy, takie jak kwas mlekowy, które usuwają martwe komórki naskórka z powierzchni skóry. Dzięki temu skóra wygląda na gładszą i młodszą.

Zrób sobie mydło z koziego mleka za pomocą wody z mydłem

Zrób sobie przepis na mydło z mleka koziego z ługiem

Jeśli planujesz używać świeżego mleka koziego, koniecznie użyj wody z mydłem. Aby samemu zrobić tę wodę z mydłem, musisz rozpuścić stały wodorotlenek sodu (NaOH) w wodzie. NaOH do produkcji mydła jest zwykle dostępny w aptekach. Powoli dodaj kulki lub płatki wodorotlenku sodu do wody destylowanej i delikatnie mieszaj, aż do całkowitego rozpuszczenia. Niech roztwór kaustyczny ostygnie. Następnie do roztworu można dodać kilka kropel naturalnych olejków. Tak proste jak to!

Należy jednak zauważyć, że soda kaustyczna NAOH stosowana w mydle jest żrącą, niebezpieczną substancją chemiczną, która może powodować poważne oparzenia. Jeśli jest coś, co powstrzymuje ludzi przed samodzielnym wytwarzaniem mydeł, to strach przed obchodzeniem się z roztworami żrącymi. Dopóki przestrzegasz zasad bezpieczeństwa i nie skracasz kroków, nie powinieneś mieć problemów z użyciem ługu w produkcji mydła.

Sam przygotuj wodę z mydłem i sodą kaustyczną

Podczas używania sody kaustycznej należy przestrzegać następujących środków ostrożności:

• Zawsze noś rękawice i okulary ochronne podczas pracy z alkaliami.

• Nie używaj żadnych przyborów aluminiowych, które mogłyby zostać uszkodzone przez sodę kaustyczną.

• Nosić respirator, aby uniknąć wdychania oparów. Najlepiej pracować na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

• Zawsze dodawaj sodę kaustyczną do wody, a nie odwrotnie.

• W przypadku kontaktu ze skórą przemyć kilkakrotnie wodą.

Przepis na mydło z koziego mleka z miodem

Zrób sam przepis na mydło z koziego mleka z miodem

Składniki na 8-10 kostek mydła

350 ml oliwy z oliwek

175 ml oleju kokosowego

75 ml oleju z awokado

90 ml wody destylowanej

95 ml mleka koziego

85 g wodorotlenku sodu (zwanego również sodą kaustyczną)

1 łyżka miodu

1. Zanim zaczniesz, zamroź mleko kozie w foremkach do lodu, aby nie przypaliło się po zmieszaniu z roztworem ługu. Mleko można zostawić na papkę lub całkowicie zamrozić.

2. Zważ wodę destylowaną i sodę kaustyczną. Wlej wodę do szklanej miski, a następnie dodaj sodę kaustyczną.

3. Dobrze wymieszaj, aż soda kaustyczna całkowicie się rozpuści. Zauważysz, że roztwór nagrzewa się i staje się nieprzezroczysty. Odczekaj kilka minut, aż ostygnie, a potem znów stanie się przeźroczysty.

4. Dodaj zamrożone mleko kozie do roztworu ługu i mieszaj dalej. Mieszanka może stać się lekko pomarańczowa lub brązowa, ponieważ cukry w mleku są karmelizowane przez ług. Aby zapobiec przypaleniu cukrów, mieszaj ciągle, aż wszystko się rozpuści i dobrze się połączy.

Po utwardzeniu pokroić mydło z koziego mleka na kawałki

5. Odmierz olejki w osobnej misce. Możesz zważyć je wszystkie w tej samej misce, tarując równowagę między olejami. (tj. przywróć wagę do 0 (zero) gramów). Olej kokosowy należy najpierw lekko podgrzać, aby stał się płynny. Pozostałe oleje nie wymagają podgrzewania. Jeśli temperatura jest zbyt wysoka, a cukier się pali, mydło może zbrązowieć.

6. Dodaj roztwór kaustyczny do olejków i delikatnie mieszaj, aż wszystko się połączy.

7. Teraz możesz zacząć mieszać oleje i roztwór kaustyczny ręcznym blenderem do uzyskania jednorodnej mieszaniny. Intensywnie mieszaj przez kilka minut, aż mydło nabierze kremowej konsystencji. To jest punkt w produkcji mydła, kiedy oleje i ługi są zemulgowane i rozpoczyna się proces zmydlania.

8. Teraz możesz dodać miód i dowolne olejki eteryczne lub zapachowe, których chcesz użyć. Ponownie zamieszaj blenderem ręcznym, aż zostaną całkowicie połączone.

Domowe mydło z koziego mleka idealne dla skóry suchej

9. Wlej mydło do silikonowych foremek do mydła. Jeśli na zewnątrz jest ciepło, włóż mydło do lodówki lub zamrażarki, aby zapobiec częściowemu żelowaniu mydła. W przeciwnym razie pozostaw je w chłodnym, przewiewnym miejscu.

Po kilku dniach możesz wyjąć mydło z foremek. Jeśli masz więcej cierpliwości, najlepiej pozostawić mydła do utwardzenia i wyschnięcia przez 4-5 tygodni przed użyciem.

Sam zrób mydło z koziego mleka z miodem Przepis z wodą z mydłem

Zrób sobie mydło z koziego mleka bez ługu

Zrób sobie mydło z mleka koziego z miodem

Drugą opcją samodzielnego wykonania mydła z koziego mleka jest użycie gotowej bazy mydlanej z koziego mleka. Można je teraz również kupić online.

Należy jednak zauważyć, że baza mydła „stop i wlej” nie jest uważana przez wielu za tak naturalną, jak mydła przetwarzane na zimno, ponieważ producenci często stosują wiele chemikaliów, aby zachować jego topliwą konsystencję. Sprawdź więc składniki i upewnij się, że Twoja skóra toleruje dodatkowe chemikalia użyte w bazie mydła.

450 gram bazy mydlanej z koziego mleka

2 do 4 łyżek miodu

1 łyżka naturalnego oleju, takiego jak jojoba lub ze słodkich migdałów (opcjonalnie)

Miska lub rondel nadający się do kuchenki mikrofalowej do podwójnego bojlera

Szpatułka silikonowa

Formy do mydła wykonane z silikonu

Barwnik mydlany (opcjonalnie)

Rozpuść bazę mydła z koziego mleka w kuchence mikrofalowej

1. Pokrój bazę mydła na małe kawałki i umieść w żaroodpornej misce. Rozpuść kostki w kuchence mikrofalowej lub łaźni wodnej.

2. Jak tylko baza mydła stanie się płynna, można popracować w miodzie, a następnie dodać kilka kropel olejków eterycznych. Jeśli chcesz, możesz dodać kilka kropli żółtego barwnika mydlanego, aby nadać mydłu miodowy kolor.

Piękne foremki do mydeł naturalnych domowych

3. Wlej mieszaninę do foremek na mydło i pozwól im stwardnieć przez co najmniej 1 godzinę. Jeśli się spieszysz, możesz włożyć foremki do lodówki lub zamrażarki na 30 minut i przyspieszyć proces. Następnie wyjmij mydła z foremek i pozostaw je w temperaturze pokojowej na kolejne 24 godziny.

Zrób sobie mydło z mleka koziego z różnymi rodzajami mydła