Piękno

Witch Hazel Toner: 12 pomysłów jak używać oczaru wirginijskiego

Sam toner oczaru wirginijskiego przynosi korzyści

Rdzenni mieszkańcy Ameryki znali już działanie oczaru wirginijskiego: w tym czasie stosowano go jako lekarstwo na użądlenia i oparzenia. Obecnie składniki aktywne znajdujące się w ich liściach i korze są wykorzystywane do produkcji kosmetyków, takich jak tonik oczarowy, kremy i maści. W ramach zabiegów pielęgnacyjnych oczar wirginijski może wiele zdziałać: łagodzi swędzenie, działa przeciwzapalnie, odświeża skórę, neutralizuje zaczerwienienia i działa antybakteryjnie. Ale organiczne środki czyszczące, zapachy do pomieszczeń, odplamiacze i neutralizatory zapachów również zawierają wodę z oczaru wirginijskiego. Zebraliśmy dla Ciebie 12 pomysłów na ten temat, dowiedz się, jak używać oczaru wirginijskiego i jak zrobić własne naturalne kosmetyki i uniwersalne środki czyszczące.

Toner z oczaru wirginijskiego: przegląd rośliny leczniczej oczaru wirginijskiego

Hamamelis Tonik do twarzy Oczar wirginijski Użyj produktów kosmetycznych Roślina lecznicza

Oczar wirginijski to wieloletni krzew z rodziny oczarów wirginijskich, który pochodzi z Ameryki Północnej i Azji. Obecnie w Europie jako rośliny ozdobne powszechnie występuje sześć gatunków i kilka odmian mieszańcowych. Nie należy ich jednak mylić z Hamamelis virginiana, oczarem Wirginii. Jest jedyną rośliną leczniczą z rodziny oczarów wirginijskich iw przeciwieństwie do innych odmian kwitnie jesienią. Bylina może osiągnąć wysokość kilku metrów i ma owalne, żółtawe liście, ułożone naprzemiennie. Latem tworzy liczne zdrewniałe kapsułki, które otwierają się na krótko przed kwitnieniem jesienią i wyrzucają czarne nasiona. Aktywne składniki znajdują się w korze i liściach rośliny. Taniny garbnikowe pozyskiwane są z kory i garbniki katechinowe oraz olejki eteryczne z liści.

Oczar wirginijski może być używany nie tylko do produkcji tonera oczaru wirginijskiego. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, jak możesz zrobić własną herbatę, nalewkę lub kompres. Oczywiście przed użyciem należy najpierw skonsultować się z lekarzem i farmaceutą na temat działania rośliny leczniczej.

Zrób sam przepis na tonik do twarzy Hamamelis Oczar wirginijski

Herbata z oczaru wirginijskiego Do okładów i płukania ran: Herbatę przygotowuje się z suszonych liści oczaru wirginijskiego i posiekanych kawałków wołowiny. Dwie łyżeczki mieszanki liścia i wołowiny wkładamy do kubka i zalewamy 250 ml gorącej wody (najlepiej 90 stopni). Pozostaw herbatę do zaparzenia przez 10 do 12 minut, następnie odcedź i odstaw na bok. Możesz go używać do mycia skóry objętej stanem zapalnym, kąpieli w niej od 10 do 20 minut lub nakładania kompresu. Herbatę możesz przechowywać w lodówce do 24 godzin.

Kompres z herbatą z oczaru wirginijskiego: Nakłada się je jako kopertę na dotkniętą część ciała lub na ranę. Pozostaw kompres na 2,5 – 3 godziny. Przy pierwszym użyciu kompresu, po 20 minutach sprawdź, czy nie występują reakcje alergiczne, takie jak obrzęk lub zaczerwienienie.

Zrób własny przepis na nalewkę z oczaru wirginijskiego

Kąpiel z herbatą z oczaru wirginijskiego: Ponieważ herbata z oczaru wirginijskiego może łagodzić stany zapalne, często stosuje się ją rozcieńczoną do kąpieli bioder. Taka kąpiel biodrowa może być wykorzystana np. do skutecznego łagodzenia objawów hemoroidów. Herbatę po prostu wlewa się do ciepłej wody, a następnie można w niej kąpać się przez 15 minut. Pomaga również przy stanach zapalnych lub ciężkich nogach, tym razem herbatę należy dodać do wody w kąpieli stóp.

Zrób sam nalewkę z oczaru wirginijskiego: Do rondla wsypać ok. 120 g pokruszonej kory oczaru wirginijskiego i zalać 300 ml wody destylowanej, podgrzać na małym ogniu przez ok. 1 godzinę. Możesz co jakiś czas mieszać. Nie doprowadzaj mikstury do wrzenia! Odcedź ciepłą mieszankę. W zależności od ilości posiadanego płynu, będziesz musiał dodać taką samą ilość wody destylowanej. Na przykład, jeśli masz 200 ml płynu, dodaj kolejne 200 ml wody destylowanej. Dodaj trochę spirytusu. Dokładną ilość potrzebnego alkoholu można obliczyć w następujący sposób: 200 ml płynu + 200 ml wody destylowanej = 400 ml mieszanki oczaru wirginijskiego. 400ml X 18% = 72 ml alkoholu. Przechowuj nalewkę zamkniętą, suchą i ciemną. Sposób użycia: rozcieńczyć od 15 do 25 kropli w 250 ml wody i nałożyć na skórę wacikiem.

Zrób sam toner oczaru wirginijskiego: podstawowe przepisy i przykłady zastosowania

Witch Hazel tonik pielęgnacyjny do twarzy

Możesz kupić toner oczaru wirginijskiego, ale możesz też zrobić go samodzielnie. Wyjaśnimy szczegółowo, jak to zrobić.

Do przygotowania wody z oczaru wirginijskiego potrzebne są następujące składniki: 200 g suchej i drobno posiekanej kory Hamamelis virginiana i woda z kranu. Ponieważ musisz destylować płyn, będziesz także potrzebował destylatora. Szczególnie nadaje się do tego tak zwana destylarnia Leonardo.

Przygotowanie: Leonardo nadal składa się z czterech części: czajnika na wodę, kosza na aromaty, który jest wypełniony ziołami, kwiatami iw tym przypadku – drobno posiekaną korą, schładzaczem i nasadką. Najpierw musisz zamontować kosz na aromaty w czajniku, a następnie napełnić kosz na aromaty korą. Lekko dociśnij materiał roślinny opuszkami palców. Potem przychodzi chłodnica, teraz wystarczy podłączyć wężyki i można rozpocząć destylację. Cały proces trwa od 30 do 40 minut.

Możesz dodać tę domową wodę z oczaru wirginijskiego do innych produktów do pielęgnacji skóry lub użyć jej jako tonera do twarzy.

Woda z oczaru wirginijskiego i jej właściwości przeciwzapalne

Zrób sam produkt kosmetyczny do pielęgnacji skóry z oczaru wirginijskiego

1. Użyj toniku do twarzy z oczaru wirginijskiego przeciwko opuchniętym workom pod oczami

Cienka skóra pod oczami z wiekiem traci swoją elastyczność i dlatego wymaga regularnej pielęgnacji. Jeśli z czasem pojawią się worki pod oczami lub cienie, można je złagodzić za pomocą toniku do twarzy z oczaru wirginijskiego. Wystarczy zanurzyć płatki kosmetyczne w wodzie z oczaru wirginijskiego, złożyć je, przyłożyć do oczu na 10 do 15 minut i pozwolić składnikom oczaru wsiąknąć.

2. Oczar wirginijski na żylaki

Żylaki, znane również jako żylaki, to stan, który powoduje ból i obrzęk nóg. Objawy osób dotkniętych chorobą można złagodzić zarówno lekami, jak i ziołami. Badania wykazały, że woda z oczaru wirginijskiego ma również pozytywny wpływ. W każdym razie należy go nakładać na dotknięte części ciała co najmniej trzy razy dziennie przez trzy tygodnie, zanim widoczne będą pierwsze wyniki.

3. Woda z oczaru wirginijskiego na odparzenia pieluszkowe

Nowe badanie opublikowane w European Journal of Pediatrics przez M. Kiesera i H.H. Wolf wydany w 2007 roku wskazuje na przeciwzapalne właściwości oczaru wirginijskiego. Naukowcy doszli do wniosku, że oczar wirginijski skutecznie leczy niektóre stany zapalne skóry u dzieci.

Nałóż tonik z oczaru wirginijskiego na środki chroniące przed oparzeniami słonecznymi

4. Tonik z oczaru wirginijskiego pomaga w oparzeniach słonecznych

Oczar wirginijski może również pomóc w oparzeniach słonecznych i ukoić skórę podrażnioną słońcem. Jak tylko zauważysz lub poczujesz oparzenie słoneczne, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to wziąć chłodny prysznic. Przynosi ulgę i chłodzi skórę. Następnie możesz ostrożnie nałożyć toner za pomocą wacików.

5. Woda z oczaru wirginijskiego dla wrażliwej skóry głowy 

Suchą, wrażliwą i skłonną do zaczerwienień skórę głowy można z powodzeniem leczyć wodą z oczaru wirginijskiego. W takim przypadku naturalny produkt może złagodzić swędzenie i pomóc skórze szybko się zagoić, ale odpowiednia delikatna pielęgnacja włosów może na dłuższą metę wiele zmienić. Łagodny szampon i regularne maseczki do włosów z 5-6 kroplami nalewki z oczaru wirginijskiego zrównoważą skórę głowy.

Zastosuj tonik do twarzy z oczaru wirginijskiego stwórz swój własny przepis

6. Tonik z oczaru wirginijskiego pomaga przeciw ukąszeniom komarów

Wymieszaj sodę oczyszczoną z tonikiem oczaru wirginijskiego i nałóż pastę na dotknięte obszary. Podamy Ci również prosty przepis na organiczny spray odstraszający owady. Wymieszaj wodę destylowaną i tonik z oczaru wirginijskiego w stosunku 1:1, dodaj 30 kropli jednego z następujących olejków eterycznych: eukaliptusowy, lawendowy, miętowy, rozmarynowy. Energicznie wstrząsnąć butelką i spryskać nią skórę.

7. Oczar wirginijski na rozstępy

Woda z oczaru wirginijskiego może być stosowana nie tylko profilaktycznie na skórę, ale może również rozjaśnić już powstałe rozstępy.

Toner z oczaru wirginijskiego w gospodarstwie domowym

Witch Hazel Toner Domowe środki czyszczące

8. Środki czyszczące do marmuru i granitu

Marmur i granit to wrażliwe kamienie naturalne, których powierzchnia może się odbarwiać. Delikatne środki czyszczące są więc absolutną koniecznością. Toner z oczaru wirginijskiego może być szczególnie skuteczny w czyszczeniu mocno wypolerowanych powierzchni. Spryskaj powierzchnię, a następnie przetrzyj ściereczką z mikrofibry. Aby być po bezpiecznej stronie, możesz najpierw przetestować działanie tonera do twarzy na niepozornym obszarze.

9. Jako odplamiacz w gospodarstwach domowych ze zwierzętami

Każdy, kto ma zwierzaka, zna ten problem: wyzwaniem jest nie tylko usunięcie plam, ale także neutralizacja zapachów. Tutaj przydaje się toner z oczaru wirginijskiego. Najpierw zetrzeć płyn ręcznikiem papierowym, następnie spryskać plamy wodą z oczaru wirginijskiego, a następnie oczyścić plamy enzymatycznym środkiem czyszczącym.

Wytrzyj domowy środek czyszczący z oczaru wirginijskiego

10. Jako środek do czyszczenia dywanów

Toner z oczaru wirginijskiego jest również stosowany do usuwania brudu z dywanów, wycieraczek i tym podobnych. Wymieszaj nitron z tonikiem do twarzy z oczaru wirginijskiego, najpierw przetestuj gotową pastę w niepozornym miejscu, a następnie użyj jej do wyczyszczenia dywanu.

11. Jako środek do czyszczenia biżuterii

Im dłużej nosisz ulubioną biżuterię, tym bardziej się brudzą. Woda z oczaru wirginijskiego to delikatny detergent, który skutecznie usunie brud z Twoich kolczyków, naszyjników i bransolet.

12. Sam stwórz zapachy do pokoju za pomocą wody z oczaru wirginijskiego.

Stwórz własny, oczarowy tonik do twarzy według przepisów

Podstawowy przepis na zapach do pokoju składa się z trzech składników: wody destylowanej, wody z oczaru wirginijskiego i olejku eterycznego do wyboru. Dla inspiracji oferujemy cztery kombinacje, które możesz wykonać samodzielnie:

Składniki na podstawową recepturę: 100 ml wody destylowanej, 1 łyżka toniku do twarzy z oczaru wirginijskiego, 50 kropli olejku zapachowego do wyboru.

Pobudź świeżość dzięki następującym olejkom eterycznym: 20 kropli olejku cytrynowego, 15 kropli olejku bazyliowego, 10 kropli olejku rozmarynowego, 5 kropli olejku miętowego.

Letni nastrój z następującymi olejkami zapachowymi: 20 kropli olejku lawendowego, 20 kropli olejku cytrynowego, 10 kropli olejku rozmarynowego.

Dla lepszej koncentracji: 30 kropli olejku miętowego, 20 kropli olejku rozmarynowego.

Użyj toniku do twarzy z oczaru wirginijskiego Stwórz własne naturalne kosmetyki