Piękno

Przetestowane naturalne filtry przeciwsłoneczne: czy naprawdę pomagają?

Branża pielęgnacji skóry osiągnęła sprzedaż w wysokości ponad 5,6 miliarda dolarów tylko w 2018 roku. Marki reklamowane jako „naturalne” w znacznym stopniu przyczyniły się do wzrostu rynku. W szczególności oleje roślinne, ekstrakty i suplementy diety były reklamowane jako naturalne filtry przeciwsłoneczne lub zamienniki konwencjonalnych produktów przeciwsłonecznych. Ale czy naturalna ochrona przeciwsłoneczna jest naprawdę skuteczna? Zespół Examine.com dokładnie przyjrzał się temu pytaniu. Ich analiza opiera się na dowodach i zawiera 42 unikalne odniesienia do prac naukowych.

Naturalna ochrona przeciwsłoneczna a filtry przeciwsłoneczne

Ochrona przeciwsłoneczna z SPF 50 jest zalecana dla skóry wrażliwej i suchej

Wykazano, że same naturalne filtry przeciwsłoneczne (w tym suplementy i oleje roślinne) nie są wystarczająco skuteczne w ochronie skóry przed szkodliwym działaniem słońca. Niektóre można łączyć z wypróbowanymi i przetestowanymi metodami ochrony przeciwsłonecznej (krem przeciwsłoneczny, odzież, cień), aby zapewnić dodatkową ochronę przed słońcem. Żadna z tych metod nie powinna być jednak stosowana jako substytut ochrony przeciwsłonecznej.

Promieniowanie ultrafioletowe może uszkodzić skórę i oczy

Światło ultrafioletowe może uszkodzić skórę i oczy

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne bez ochrony może sprzyjać starzeniu się skóry i rakowi skóry. Szczególnie niebezpieczne jest światło ultrafioletowe (widmo UV), którego długość fali jest krótsza niż światła widzialnego, ale dłuższa niż promieniowanie rentgenowskie.

W szczególności promieniowanie UVA i UVB może powodować uszkodzenia skóry. UVA odpowiada za ponad 90 procent promieniowania słonecznego na powierzchni Ziemi, a UVB tylko około 5%. Razem mogą powodować oparzenia słoneczne, uszkodzenia DNA i przyspieszać starzenie się skóry.

Stosowane prawidłowo i konsekwentnie filtry przeciwsłoneczne mogą zapobiegać starzeniu się skóry wywołanemu przez słońce (tj. fotostarzeniu) i zmniejszać ryzyko raka skóry.

Czy oleje roślinne są skuteczne jako naturalna ochrona przeciwsłoneczna??

naturalny test ochrony przeciwsłonecznej w porównaniu do filtrów przeciwsłonecznych spf

Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się stosowanie kremu przeciwsłonecznego o szerokim spektrum działania (tj. ochrony UVA + UVB) o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) co najmniej 30 lub wyższym, jeśli Twoja skóra łatwo ulega poparzeniu. Czy zatem naturalne oleje roślinne nadają się do tego wyzwania? Krótko mówiąc, nie do końca. Przynajmniej nie dla siebie.

Wiele olejów roślinnych, testowanych wyłącznie pod kątem ochrony przed promieniowaniem UVB, ma współczynnik ochrony przeciwsłonecznej na poziomie < 8 na. Olejki te można dodawać do dostępnych na rynku filtrów przeciwsłonecznych, aby poprawić ogólny współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, ale same nie są wystarczające do ochrony przed promieniowaniem UV.

naturalny olejek przeciwsłoneczny nieskuteczny

Niezawodność może również stanowić problem podczas tworzenia naturalnych alternatywnych filtrów przeciwsłonecznych w domu. Filtry przeciwsłoneczne są formułowane przy użyciu określonych składników w określonych ilościach, a procesy produkcyjne są stosowane w celu zapewnienia równomiernego rozmieszczenia tych składników chroniących przed promieniowaniem UV w całym filtrze przeciwsłonecznym. Ten proces jest trudny do powtórzenia w domu.

Mała uwaga: niektóre z tych olejów roślinnych mogą powodować reakcje alergiczne lub podrażnienie skóry. Reakcje te mogą mieć charakter łagodny lub ciężki.

Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) olejów roślinnych

W większości przypadków w badaniach brana jest pod uwagę tylko ochrona przed promieniowaniem UVB. Jeśli współczynnik ochrony przeciwsłonecznej jest mierzony zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA, wartości te są jeszcze niższe. Na przykład olej kokosowy oferuje SPF 7 tylko dla promieni UVB, ale SPF ≤1 dla UVA + UVB.

Same oleje roślinne nie powinny być stosowane jako substytut filtrów przeciwsłonecznych, ponieważ nie zapewniają odpowiedniej ochrony. Można je jednak stosować jako część niektórych filtrów przeciwsłonecznych, aby zwiększyć współczynnik ochrony przeciwsłonecznej.

Naturalna ochrona przeciwsłoneczna od środka: Czy suplementy diety mogą Cię chronić??

naturalna ochrona przeciwsłoneczna dzięki odżywczemu kakao

kakao

Przy stosowaniu specjalnie przetworzonego proszku kakaowego z wysoką zawartością flawanolu lub czekolady, po 6 tygodniach suplementacji stwierdzono niewielką poprawę odporności skóry na uszkodzenia UV w trzech randomizowanych badaniach kontrolowanych (RCT). Prawie wszystkie uczestniczki stanowiły kobiety z typem skóry Fitzpatricka II lub III. Wyniki są obiecujące i dość spójne we wszystkich istniejących badaniach. Potrzebne są jednak dalsze badania.

Leucotomos polipodium

Polypodium leucotomos jako naturalna ochrona przeciwsłoneczna

Polypodium leucotomos to południowoamerykański gatunek paproci z rodziny Polypodiaceae. Zarówno w badaniach na zwierzętach, jak i na ludziach, Polypodium leucotomos wykazał zdolność do zmniejszania uszkodzeń komórek skóry wywołanych promieniowaniem UV, uszkodzeń DNA i stresu oksydacyjnego. Tylko w badaniach na ludziach, zarówno w skrócie (< 1 tydzień) oraz w badaniach długoterminowych (1 do 3 miesięcy) wyniki były zgodne.

Typy skóry Fitzpatricka od I do VI

Jedynym zastrzeżeniem jest to, że prawie wszystkie te badania przeprowadzono na osobach z typem skóry Fitzpatricka od I do III. Wpływ P. leucotomos na typy skóry od IV do VI nie został jeszcze odpowiednio zbadany.

Jedna mała uwaga ostrzegawcza: szacowana ochrona SPF P. leucotomos wynosi około 4. Jest znacznie poniżej zalecanego poziomu co najmniej 30. Nie należy go stosować jako alternatywy dla filtrów przeciwsłonecznych.

Astaksantyna

naturalna ochrona przeciwsłoneczna astaksantyna

Astaksantyna, silny przeciwutleniacz, może pomóc zmniejszyć uszkodzenia DNA spowodowane promieniowaniem UV. Jednak dotychczasowe wyniki badań są niekompletne i niezbyt wysokiej jakości. Potrzebne są lepsze badania, zanim można będzie wyciągnąć jednoznaczne wnioski na temat jego skuteczności.

Ekstrakt z rozmarynu i grejpfruta

Rozmaryn i grejpfrut to dobre połączenie

W dwóch obiecujących badaniach na ludziach zbadano połączenie ekstraktów z rozmarynu i grejpfruta jako naturalną ochronę przed słońcem.

Pierwsze było małym badaniem pilotażowym z 10 uczestnikami, a drugie było badaniem uzupełniającym, w którym zrandomizowano 90 osób. W obu badaniach połączenie było w stanie zwiększyć tolerancję na promieniowanie UV i zmniejszyć markery uszkodzeń oksydacyjnych w skórze.

Pomimo obiecujących wyników, z tych ograniczonych danych nie można wyciągnąć jednoznacznych wniosków.

Witamina E.

naturalna ochrona przeciwsłoneczna od wewnątrz pobiera witaminę E poprzez odżywianie

Podczas gdy badania na zwierzętach i komórkach wykazały, że witamina E zapewnia naturalną ochronę przed słońcem, badania na ludziach wykazały mieszane (ale obiecujące) wyniki – zarówno w przypadku stosowania miejscowego, jak i suplementacji doustnej.

Kolejny problem: w wielu badaniach testowano witaminę E jako część formuły wieloskładnikowej, więc bardzo trudno powiedzieć, jakie działanie może mieć ta witamina stosowana samodzielnie.

A co z filtrami przeciwsłonecznymi, które są oznaczone jako „naturalne”??

naturalna ochrona przeciwsłoneczna bez chemii

Określenia „naturalny” i „organiczny” nie gwarantują żadnej przewagi nad konwencjonalnymi produktami przeciwsłonecznymi. Umieszczenie tych terminów na etykiecie nie zawsze oznacza, że ​​produkt jest bezpieczniejszy dla konsumentów niż produkty, które nie posiadają tych etykiet.

Istnieją jednak dwa naturalne składniki filtrów przeciwsłonecznych, które są popularne i sprawdzone w kosmetyce naturalnej – tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Związki te, często nazywane mineralnymi filtrami przeciwsłonecznymi, mogą odbijać i rozpraszać promienie UV.

Nie ma oleju roślinnego ani ekstraktu, który mógłby zastąpić filtr przeciwsłoneczny

Wniosek

Nie ma oleju roślinnego ani ekstraktu, który mógłby zastąpić filtr przeciwsłoneczny o wysokim SPF. Oleje roślinne można łączyć z kremami przeciwsłonecznymi, aby zwiększyć ich ogólną skuteczność. Należy jednak zauważyć, że u niektórych osób mogą również powodować reakcje alergiczne skóry lub stany zapalne.

Suplementy diety nie powinny być stosowane samodzielnie jako alternatywa dla ochrony przeciwsłonecznej. Spośród badanych suplementów diety Polypodium leucotomos wykazuje najsilniejsze oznaki możliwego efektu synergicznego, gdy jest stosowany w połączeniu z filtrami przeciwsłonecznymi lub innymi metodami ochrony przeciwsłonecznej.