Pergola i altanka

21 pomysłów na pergolę w ogrodzie – funkcjonalne projekty na taras

pergola w ogrodzie romantyczne czarne nowoczesne pnącza meble rattanowe

Jeden Pergola w ogrodzie ma wiele zalet – jest łatwy do samodzielnego zbudowania i daje wiele możliwości aranżacyjnych – może wnieść orzeźwiający chłód i zostać osłonięty markizą lub posłużyć jako dekoracja i stać się prawdziwą atrakcją w Twoim ogrodzie. Pergole są szczególnie skuteczne tam, gdzie znajduje się wykładzina podłogowa – ścieżki ogrodowe, tarasy czy tarasy z drewnianymi podłogami to tylko kilka przykładów. Ta prosta konstrukcja daje możliwość ustawienia fotela, który jest świeży i zachęcający dzięki kolorowym kwiatom i roślinom. Mamy dla Ciebie 21 pomysłów Pergola w ogrodzie podsumowane, które obejmują funkcjonalne i praktyczne projekty dla każdego ogrodu lub patio.

Pergola w ogrodzie – zorganizuj przytulną część wypoczynkową

pergola w ogrodzie brązowe drewniane filary taras grill

Pierwszym krokiem w budowie pergoli jest znalezienie dla niej optymalnej lokalizacji. Najlepiej byłoby, gdyby zadaszenie było ustawione w miejscu o równej powierzchni. Pergola może więc pokryć cały taras lub tylko jego niewielką część, stać swobodnie na dziedzińcu lub połączyć wejście do ogrodu z drzwiami wejściowymi. W przypadku pergoli z reguły nie jest wymagane pozwolenie na budowę, ponieważ nie ma ona stałego dachu. Oczywiście należy zachować niezbędną odległość od sąsiedniej posesji.

Wybór materiału

pergola-wolnostojąca-czarna-stalowo-drewniana-listwy

Jeśli chcesz zbudować pergolę, masz różne opcje. Większość pergoli jest wykonana z drewna. Inni łączą drewno z ramą wykonaną ze stali lub aluminium. Materiały budowlane muszą być odporne na warunki atmosferyczne i stabilne. Wybór wariantu ostatecznie pozostaje kwestią osobistego gustu i stylu domu. Decyzja oczywiście zależy również od budżetu. W końcu pergola powinna dobrze komponować się z domem.

pergola-drewniane-słupki-taras-jadalnia

Odporność na warunki atmosferyczne i wymagania konserwacyjne różnią się w zależności od użytego drewna. Świerk i sosna są dobre do budowy pergoli, ale mogą zostać zaatakowane przez szkodniki, takie jak korniki. Jeśli drewno ma bezpośredni kontakt z ziemią lub w wilgotnym miejscu, istnieje ryzyko gnicia. Modrzew jest znacznie droższy od świerka, ale ma dużą nośność, co sprawia, że ​​ten gatunek drewna jest szczególnie polecany na elementy nośne. Drewno dębowe idealnie nadaje się do użytku na zewnątrz nawet bez impregnacji. Regularnie przeprowadzaj badania dotyczące właściwości różnych rodzajów drewna i konserwacji, których potrzebują.

Konstrukcje wykonane z metalu są znacznie trwalsze niż drewniane pergole. Są niezwykle stabilne i znacznie lżejsze. Metalowa pergola nie wymaga regularnej konserwacji, ale zawsze wymaga ochrony przed rdzą.

pergola-drewno-jadalnia-listewki

Gdy już zdecydujesz się na materiały, możesz zacząć budować. Dobry fundament to podstawa i koniec wszystkiego: pale muszą być bezpiecznie zakotwiczone w ziemi. W końcu chcesz otrzymać solidną pergolę. W przypadku konstrukcji drewnianych ważne jest, aby słupki znajdowały się nad ziemią. W kontakcie z ziemią drewno szybko zaczyna gnić. Słupki najlepiej umieszczać na kotwach słupowych wykonanych z metalu, które są zabetonowane lub wbite w ziemię.

pergola-drewno-rama-czarna-stal

Gdy tylko fundament jest gotowy, na stosy kładzie się pokrycie dachowe. Chociaż z definicji jest to konstrukcja półotwarta na górze, wielu budowniczych decyduje się na stały dach, aby pergola mogła być używana również w lekkim deszczu. Również tutaj istnieje wiele różnych opcji dotyczących możliwych materiałów. Wszystkie mają pewne zalety i wady.

Zielona pergola

pergola-drewno-białe-rośliny do wspinaczki w wannie

W razie potrzeby pergolę można również łatwo rozbudować, na przykład o osłonę prywatności lub dodatkowe kraty i elementy wspinaczkowe. Najpopularniejszym elementem dekoracyjnym pozostają pnącza, które zamieniają rusztowanie w zielony raj. Klasykami są winorośle, róże pnące, wisteria i rdest. Kwitnące rośliny pnące cieszą oko i wydzielają przyjemny zapach.

Pergola w ogrodzie z ekranem prywatności

pergola w ogrodzie jednokolorowy szary rattan meble ogrodowe basen

Jeśli masz Pergola w ogrodzie budynek w bezpośrednim sąsiedztwie domu, zawsze będziesz mógł cieszyć się miejscem wypoczynku. Aby nic Ci nie przeszkadzało, możesz osłonić pergolę markizami lub zabezpieczyć prywatność konstrukcją z drewna i pnączy. Wygląda to nowocześnie i stanowi ładny kontrast z klasycznymi kolumnami.

Pergola w ogrodzie – pomysł na projekt tarasu

ogród pergola projekt łuku kominek część wypoczynkowa rolety

Jeśli chciałbyś spędzić wolny czas z przyjaciółmi, możesz zbudować pergolę na tarasie pośrodku ogrodu. Piękne krzywizny projektu tej łukowatej pergoli przyciągają wzrok, a mały drewniany płot otacza całą konstrukcję.

Nowoczesne warianty pergoli

pergola w ogrodzie listwy drewniane nowoczesny design płytki kamienne fugi ławki trawiaste

Jeśli chcesz, możesz zaprojektować pergolę w bardziej nowoczesnym stylu. W tym celu można na przykład zastosować listwy zamiast drewnianych belek. Zakrzywiony kształt pergoli jest bardzo atrakcyjny, a wbudowane ławki zapewniają wygodę.

Pergola w ogrodzie – wariant oszczędzający miejsce

Ogródek działkowy z baldachimem

Myli się każdy, kto myśli, że pergole nadają się tylko do dużych ogrodów. Wręcz przeciwnie – różnorodność tej konstrukcji idealnie nadaje się na ogródki działkowe i może służyć jako akcent. Dzięki małej pergoli cała konstrukcja prezentuje się idealnie.

Wysoka pergola w ogrodzie nad żwirową ścieżką

Zakładanie ogrodzenia ogródka działkowego

Jeśli masz Pergola w ogrodzie chcesz zbudować, pomyśl o wysokości, długości i szerokości, której potrzebujesz. Na przykład wysoka pergola jest idealna do małego ogrodu i rzuca cień na żwirową ścieżkę.

Pergola z roślinami pnącymi

Pomysły na ochronę przed słońcem roślin pnących

Jeśli chcesz stworzyć wizualne połączenie z otoczeniem, możesz udekorować pergolę pnączami. Kiść winogron tworzy dramatyczny efekt w jadalni.

Pergola ma śródziemnomorski smak i pochodzi z Włoch. Tradycyjny Pergola w ogrodzie jest pokryta winogronami. Jest to romantyczna, urocza okolica, która ma wielki urok.

Niedrogi projekt i ciekawa konstrukcja

Zaprojektuj tanią konstrukcję drewnianą w ogrodzie

Nawet prosta konstrukcja może odświeżyć i dodać akcent do ogrodu. Różnorodne formy i funkcje, które może pełnić, pomagają stworzyć przytulną przestrzeń na zewnątrz, która kosztuje znacznie mniej niż altana.

Stabilne nogi pergoli

Nogi wspierające kominek ogrodowy

Nogi Pergola w ogrodzie są często mocowane do płyt betonowych. Czasami są po prostu zakopane w ziemi, ale należy to robić tylko za pomocą drewnianych pergoli. To proste rozwiązanie dla małych i lekkich altan, ale większe potrzebują solidnego podparcia. Przykład na zdjęciu połączył drewniane belki z ceglanymi wspornikami, które pasują do rustykalnego kominka.

Pergola wolnostojąca

Projekt ogrodu staw drewniana pergola naturalne kamienie

Wielką przewagą konstrukcji wolnostojących nad pergolą doczepianą do domu jest elastyczność – możesz wybrać najlepsze miejsce na swoją altanę i nie mieć ograniczeń co do dostępnej przestrzeni przed domem.

Pergola w ogrodzie z otwartym sufitem

Meble ogrodowe do projektowania tarasów

Nawet wolnostojące pergole nie muszą tworzyć całego baldachimu, czasem mniej znaczy więcej. Poczucie perfekcji i przytulności pojawia się również przy otwartej konstrukcji.

Prywatne patio

Rzeźbiące w drewnie kolorowe rośliny

Drzeworyt Pergola w ogrodzie  robi ogromne wrażenie i zapewnia prywatność przed patio. Wygląda jednocześnie prywatnie i zachęcająco, tworząc romantyczną atmosferę w ogrodzie.

Pergola w ogrodzie naśladuje statek

Pomysły na projekt stawu ogrodowego markizy

Jeden z najlepszych projektów – ta altana wygląda jakby unosiła się na wodzie. To najlepsze możliwe miejsce na odpoczynek i obserwację wody i dzikiej przyrody.

Pergola jako połączenie między domem a dobudówką

Zbuduj samodzielnie biały dach ochronny domu

Altana potrafi idealnie bezproblemowo łączyć starą i nową architekturę. Tutaj klasyczna pergola doskonale radzi sobie z połączeniem starych i nowych części budynku w stylu kolonialnym. Pasaż wita wszystkich gości i działa jako stylowy dodatek do architektury.

Pergola jako wejście do ogrodu

Zaprojektuj pergolę na wejście do domu

Stwórz wejście do ogrodu za pomocą pergoli. Szary kolor konstrukcji zaznacza i optycznie oddziela ogród od ścieżki domu.

Ochrona przeciwsłoneczna markizy altany

Ustaw dach ochronny pergoli

Projekt budowy altany

Umeblowanie pomysłów na projektowanie arkad

100 pomysłów na projekt tarasów, tarasów dachowych i balkonów

Drewniana pergola do ogrodu – 20 ciekawych pomysłów na projekt