oświetlenie

Wskazówka dotycząca dekoracji: ustaw piękne akcenty świetlne za pomocą elastycznych taśm LED

Różowe paski LED przyklejone do kredensu za telewizorem w salonie

W przeszłości paski świetlne powszechnie kojarzone były ze świętami i imprezami, ale dziś są szeroko stosowane w projektowaniu oświetlenia. Elastyczne taśmy LED zapewniają wystarczającą jasność i dają zupełnie nowe możliwości projektowania. Te wszechstronne lampy można stosować wszędzie: od salonu, w którym kolorowe światła LED tworzą różne nastroje, po sypialnię, w której miękkie, pośrednie oświetlenie tworzy spokojną i przyjemną atmosferę.

Gdzie można przymocować paski LED?

Taśmy LED 12V pomarańczowe przymocowane do biurka jako oświetlenie ambientowe

Kreatywność jest kluczem do projektowania oświetlenia i ogranicza się jedynie do aspektów technicznych, które należy wziąć pod uwagę podczas realizacji. Jednak nie powinieneś przesadzać z czynnikiem wow.

W większości przypadków zaleca się montaż taśm LED tam, gdzie tworzą się cienie, np. w narożnikach, za i pod meblami. Paski świetlne są elastyczne i można je łatwo umieścić za rogiem. W razie potrzeby można je skrócić lub wydłużyć do odpowiedniej długości.

Wymagania techniczne dotyczące oświetlenia taśmami LED

elastyczne paski LED RGB fioletowe na metry

Przed zakupem taśm LED warto zapoznać się z danymi technicznymi. Gęstość diod LED na taśmie określa jasność wytwarzanego oświetlenia. W przypadku taśm o wysokiej wydajności gęstość montażu LED/m może wynosić nawet 240-360 diod. Oczywiście im większa liczba diod, tym większe zużycie energii. Napięcie zasilania pasów jest znormalizowane. Najpopularniejsze modele są zaprojektowane na 12, 24 i 230 woltów. Opcje niskonapięciowe, takie jak Taśmy LED (12 V) jako szczególnie efektywne kosztowo i energetycznie. Do podłączenia potrzebny jest specjalny zasilacz lub transformator, który dostarcza napięcie DC. Stopień ochrony IP wskazuje odporność taśmy LED na wpływy zewnętrzne, takie jak ciała obce i woda. Na przykład model o klasie ochrony IP20 jest pyłoszczelny, ale nie jest chroniony przed wilgocią. W strefie wanny lub prysznica oświetlenie musi mieć IP65 lub IP67.

Możliwości zastosowania elastycznych taśm LED są niemal nieograniczone

Taśmy LED jako pośrednie oświetlenie sufitowe lepiej prezentują drewniane okładziny ścienne

Zanim kupisz taśmy LED, musisz znać nie tylko warunki pracy, ale także jaki efekt chcesz dzięki nim osiągnąć – czy jest to oświetlenie dekoracyjne, czy oświetlenie funkcjonalne. Istnieją zasadniczo cztery sposoby na stworzenie atrakcyjnego światła otoczenia za pomocą taśm LED:

Światło pośrednie

Dzięki taśmom LED oświetlenie pośrednie staje się dziecinnie proste. Montowane jako Ambilight na telewizorze, pod kredensem, za lustrem w łazience lub na biurku – listwy świetlne stawiają przedmioty w centrum uwagi. Możesz również użyć światła, aby podkreślić strukturalne powierzchnie, takie jak kamienna ściana.

Zimnobiałe paski LED pod blatem toaletki w łazience

Oświetlenie funkcjonalne

Taśmy LED przekonują nie tylko wizualnie, ale także wysoką funkcjonalnością. Ze względu na swoją wszechstronność mogą być wykorzystywane do różnych zadań oświetleniowych. Listwy są chyba najlepszym rozwiązaniem do oświetlenia podszafkowego w kuchni, ponieważ równomiernie rozpraszają światło na całej powierzchni roboczej. Są również szczególnie pomocne jako źródło światła w ciemnej szafie.

opornik

Za pomocą ściemniacza możesz przyciemnić paski LED, aby znaleźć idealną jasność w każdej sytuacji. Na przykład, aby obejrzeć film lub wziąć relaksującą kąpiel. Przyciemnione światło jest łagodne dla oczu i nadaje pomieszczeniu romantyczną atmosferę.

Regał ze zintegrowanym oświetleniem Umieść książki w centrum uwagi

Ustaw akcenty

Dzięki taśmom LED można ustawić atrakcyjne akcenty świetlne za pomocą kolorowego lub białego światła LED, a niektóre obszary można podświetlić. Pozwala to uzyskać efekt unoszenia lub rozmycia krawędzi. Najbardziej uderzającym przykładem jest rozmieszczenie taśm LED na obwodzie sufitu, co stwarza złudzenie, że unosi się w powietrzu absolutnie nieważko i nie dotyka sąsiednich ścian. Listwy LED przymocowane pod krawędzią łóżka nadają łóżku pewnej lekkości.

Jeśli szukasz dodatkowej kreatywności, postaw na kolorowe diody RGB i skorzystaj z nich Siła psychologii koloru. Jeśli chcesz stworzyć w pomieszczeniu ekscytujący nastrój, włącz fioletowe światło. Z kolei zielone światło pobudza kreatywność. Istnieją nie tylko różne kolory światła, ale także różne programy oświetleniowe.

Niezależnie od tego, czy są kolorowe, ciepłe czy zimne białe, światła LED z pewnością będą przyciągać wzrok!

Taśmy LED zintegrowane za szklanym panelem na ścianie

Źródło obrazu: pixabay.com / unsplash.com