oświetlenie

Prawidłowe planowanie oświetlenia: w ten sposób stworzysz przytulną atmosferę

Nie tylko kolory, materiały i wyposażenie decydują o tym, czy czujemy się komfortowo we własnych czterech ścianach. Odpowiednie oświetlenie tworzy przytulną atmosferę, odpręża oczy i wydobywa to, co najlepsze w każdym pomieszczeniu. Dzięki wyrafinowanej koncepcji oświetlenia możesz również umieścić swoje wnętrze w centrum uwagi. Dajemy Ci przydatne wskazówki, dzięki którym możesz prawidłowo zaplanować oświetlenie i stworzyć przytulną atmosferę.

Prawidłowe planowanie oświetlenia: światło bezpośrednie i pośrednie

Prawidłowo zaplanuj oświetlenie salonu oświetlenie pośrednie sufit podwieszany

Oświetlenie tworzy atmosferę w domu. Odpowiednia barwa i natężenie światła, a także przemyślane rozmieszczenie opraw oświetleniowych, mogą znacznie poprawić samopoczucie w pomieszczeniu. Osiąga się to dzięki połączeniu miękkiego, pośredniego i silnie skupionego światła.

Światło pośrednie jest generowane przez światła osłonięte i najpierw oświetla powierzchnię odbijającą. Rozświetla ściany i podłogę, a następnie równomiernie rozprowadza się po pomieszczeniu. Tworzy to przytulną i zachęcającą atmosferę. Ale oświetlenie pośrednie może zdziałać o wiele więcej: podkreśla elementy wystroju wnętrz i w szczególnie efektowny sposób inscenizuje przejścia między ścianą a podłogą. Dzięki pośrednim źródłom światła można również lepiej zaakcentować dekoracje. Osłonięte źródła światła to np. wszelkiego rodzaju taśmy LED, a także nieoślepiające reflektory punktowe, naświetlacze sufitowe oraz kinkiety wyposażone w odbłyśnik.

Właściwy sposób na połączenie oświetlenia z żyrandolami i jadalniami

W przeciwieństwie do tego, skupione światło pada bezpośrednio na przedmioty, takie jak meble lub powierzchnie robocze. Znajduje zastosowanie tam, gdzie potrzebne jest oświetlenie robocze. Oświetlenie bezpośrednie należy więc bardzo dobrze zaplanować, najlepiej na początku remontu, aby np. zapewnić wystarczającą ilość gniazd. Różne źródła światła oferują elastyczne możliwości kombinacji. Przy zakupie należy zwrócić uwagę nie tylko na ich żywotność, ale także na barwę światła i prześwit. Znani dealerzy, tacy jak Watterie.de dlatego oferują bardzo przejrzysty przegląd różnych rodzajów źródeł światła.

Prawidłowo zaplanuj i połącz oświetlenie

Połącz salon z jadalnią i kuchnią światłem bezpośrednim i pośrednim

Jak połączyć oświetlenie pośrednie i bezpośrednie:

1. W salonie kilka źródeł światła tworzy spójny ogólny obraz. Regulowane lampy stołowe lub ścienne służą na przykład do stworzenia przytulnego kącika do czytania. Ściemniane światła typu uplight zapewniają wygodę, a dekoracyjne lampy podłogowe nadają pomieszczeniu charakteru.

2. W jadalni lampy wiszące o regulowanej wysokości zapewniają wystarczającą ilość światła nad jadalnią i reflektory – zapewniając miękkie światło w tle.

3. Kuchnia to zazwyczaj największe wyzwanie przy planowaniu oświetlenia. Jeśli masz kuchnię z wyspą kuchenną, możesz oświetlić powierzchnię roboczą wyspy kilkoma lampami lub żyrandolem. W małych kuchniach funkcjonalną i oszczędzającą miejsce alternatywą są lampy montowane pod meblościankami. Kinkiety skierowane w górę mogą zalać pomieszczenie delikatnym światłem pośrednim.

4. W łazience ściemniana lampa sufitowa tworzy przytulną atmosferę, a kilka regulowanych kinkietów umieszczonych z boku lustra zapewnia oświetlenie robocze.

Prawidłowe planowanie oświetlenia Łazienki oświetlają skośne sufity

5. W sypialni główną rolę pełnią obrotowe lampy podłogowe i stołowe, które są wyposażone w ściemniacz. Obszar wokół lustra oświetlony jest lampami sufitowymi, a do wyboru jest kilka koncepcji oświetlenia garderoby. Możesz zamontować w szafie paski lub reflektory LED lub zdecydować się na obrotową lampę sufitową.

Światło w sypialni Podświetl tapety pasami światła i połącz regulowane kinkiety i ściemniane lampy sufitowe

6. Reflektory szynowe w przedpokoju okazują się wariantem oszczędzającym miejsce i funkcjonalnym. Oferują wysoki stopień elastyczności pod względem pozycjonowania. W zależności od tego, gdzie są zorientowane, możesz oświetlić obszar na dużej powierzchni lub ustawić akcenty świetlne.