oświetlenie

Planowanie oświetlenia ogrodu: powinno być funkcjonalne, dekoracyjne i bezpieczne!

ogród-oświetlenie-led-trawnik-dom-nowoczesny

Niezbędne jest zaplanowanie oświetlenia zewnętrznego. I to nie tylko dlatego, że wieczorem chcesz wygodnie usiąść na tarasie. Światło daje poczucie bezpieczeństwa, podkreśla akcenty i jest funkcjonalne. Co nie mniej ważne, światło zwiększa również bezpieczeństwo. Instalując odpowiednie oświetlenie, możemy zobaczyć drogę do drzwi wejściowych, oświetlić schody i krawędzie na dziedzińcu, a tym samym uniknąć niebezpieczeństwa potknięcia się. Dodatkowo oświetlenie ogrodowe wpływa na nastrój na zewnątrz i oczywiście wpływa na wygląd całego domu. W tym artykule dowiesz się szczegółowo, które aspekty są szczególnie ważne przy planowaniu oświetlenia zewnętrznego.

Oświetlenie ogrodowe musi być odporne na warunki atmosferyczne

oświetlenie-ogrodu-planowanie-projektowanie-powierzchnie-przeznaczenie

Oświetlenie zewnętrzne musi być odporne na warunki atmosferyczne. To może być oczywiste na pierwszy rzut oka, ale jest niezbędne, ponieważ bezpieczeństwo powinno być najważniejsze. W przeciwieństwie do innych typów lamp, oświetlenie zewnętrzne należy chronić przed wnikaniem wilgoci, kurzu i brudu. Wodoodporne światła są oznaczone IP44, IP54, IP65, IP67. Cyfry wskazują klasę ochrony. Oprawy IP65 i IP67 są idealne do ogrodu (reflektory punktowe na ziemi) i bez problemu wytrzymują wiatr i pogodę. W przypadku kinkietów na tarasach można również zastosować stopień ochrony IP44. Z drugiej strony IP54 oznacza ograniczoną ochronę przed kurzem i ochronę przed zachlapaniem.

Aby uniknąć zwarć itp., światła muszą być również prawidłowo zainstalowane. Jeśli nie masz pewności, czy Twoja wiedza jest wystarczająca do instalacji, skontaktuj się ze specjalistą.

Oświetlenie ogrodowe 12 V lub 230 V?

oświetlenie ogrodowe-led-schody-wpuszczane-oświetlenie-na zewnątrz-kuchnia

Oświetlenie zewnętrzne oferowane jest w dwóch wersjach z napięciem 12 V lub 230 V. Oświetlenie niskonapięciowe oparte na 12 woltach wystarcza, aby gustownie oświetlić ogród. W przeciwieństwie do systemów opartych na 230 V, kable niskonapięciowe można układać bezpośrednio pod chodnikiem lub pod cienką warstwą ziemi. To oszczędza wiele robót ziemnych! Ponadto oświetlenie 12 V jest całkowicie bezpieczne i nieszkodliwe, nawet w przypadku uszkodzenia.

Aby zainstalować oświetlenie ogrodowe 12 V, zalecamy:

  1. Wybierz swoje oświetlenie.
  2. Do działania żarówek Led 12V jest a transformator niezbędny. Możesz po prostu zsumować zużycie wszystkich lamp, aby dowiedzieć się, jakiego transformatora potrzebujesz. Na przykład, jeśli pobór mocy wynosi 45 watów, potrzebny jest transformator o mocy 60 watów. Wskazane jest dobranie transformatora ok. 30-40% większego niż całkowity pobór mocy podłączonych lamp.
  3. Każda oprawa jest następnie wyposażona w złącze śrubowe Podłączono główny kabel. Określ, ile przedłużaczy i rozdzielaczy kabli potrzebujesz. Upewnij się, że dla transformatora o małej mocy np. 60 W wystarczą kable z oznaczeniem typu SPT-1W. Przy mocy wyjściowej 150 i 300W należy stosować kable typu SPT-3.
  4. Możesz podłączyć oświetlenie 12 V za pomocą złącza kablowego łatwo dostosować w dowolnym momencie.

Oświetlenie ogrodowe LED – najbardziej zrównoważona i energooszczędna opcja

oświetlenie ogrodowe-led-pachołki-oświetlenie-chodnik-orientacja

Lampy halogenowe są używane coraz rzadziej i za kilka lat ogrody będą oświetlane wyłącznie diodami LED. Termin „dioda elektroluminescencyjna” kryje się za skrótem LED. Lampy ogrodowe LED są znacznie wydajniejsze niż konwencjonalne źródła światła i charakteryzują się niskim zużyciem energii. Charakteryzują się również wyjątkowo długą żywotnością, od 25 000 do ponad 100 000 godzin świecenia. Diody LED generują również mniej ciepła niż żarówki i nie przyciągają tak bardzo owadów.

Lumeny zamiast watów?

oświetlenie ogrodowe-schody-led-listwy-wpuszczane-oświetlenie-spoty-drzewo

W przypadku żarówek moc dostarczała informacji o jasności lampy. W przypadku diod LED, energooszczędnych lamp itp. możesz użyć lumenów do oszacowania jasności lampy. Na przykład żarówka o mocy 60 W świeci z mocą ok. 700 lumenów. Oczywiście nie można ogólnie powiedzieć, jaka jasność jest odpowiednia dla oświetlenia zewnętrznego. Aby optymalnie oświetlić kuchnię, łazienkę i gabinet, należy zaplanować np. około 280 lumenów na metr kwadratowy. W zależności od wielkości ogrodu może być wymagane kilka tysięcy lumenów.

Ciepłe lub zimne światło

oświetlenie ogrodowe-led-zimno-biały-temperatura-kolorowa-taras

Kolejnym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze oświetlenia ogrodu, jest temperatura barwowa. Podczas gdy do salonów wybierane jest ciepłe, białe światło, neutralne białe i białe światło dzienne sprawdziły się na zewnątrz. Temperatura barwowa jest mierzona w kelwinach. Wartość 3300 kelwinów stanowi górną granicę dla ciepłego białego światła. Wyższe wartości są bardzo zbliżone do światła dziennego, gdy niebo jest jasne. Na przykład poranne lub wieczorne słońce ma temperaturę 5000 kelwinów. W takim przypadku do oświetlenia ogrodu idealna byłaby temperatura barwowa między 4000 a 8000 Kelwinów.

Wskazówka: Należy jednak pamiętać, że byłoby lepiej, gdyby wszystkie światła miały taką samą lub przynajmniej zbliżoną temperaturę barwową. To sprawia, że ​​ogólne wrażenie jest o wiele bardziej harmonijne. Kupując oświetlenie ogrodowe, wystarczy spojrzeć na informację o temperaturze barwowej na opakowaniu LED.

Solarne oświetlenie ogrodowe

oświetlenie ogrodowe-led-bollard-światła-słoneczne-kwiaty-rabaty

Solarne lampy ogrodowe stały się w ostatnich latach coraz bardziej popularne, ponieważ do działania nie jest wymagana energia elektryczna. W ciągu dnia ogniwo słoneczne zamienia energię słoneczną na energię elektryczną i przechowuje ją w akumulatorze. Gdy zaczyna się zmierzch, lampa włącza się automatycznie. W dzisiejszych nowoczesnych lampach solarnych instalowane są głównie źródła światła LED. Potrzebują bardzo małej mocy (od 0,1 do maks. 5 watów) i mają wyjątkowo długą żywotność.

Czas świecenia światła słonecznego zależy od lokalizacji i ilości światła słonecznego. Stanowisko z bezpośrednie światło słoneczne. Jeśli lampa znajduje się w cieniu, bateria nie będzie mogła się prawidłowo naładować. Duże znaczenie ma również źródło światła i jakość baterii.

Większość lamp słonecznych ma jedną Czas palenia maksymalnie 12 godzin. Teoretycznie niektóre modele mogą świecić nawet do 50 godzin. Decydującym czynnikiem jest tutaj wydajność ogniwa słonecznego i akumulatora.

oświetlenie ogrodowe-solar-led-żarówki-zimna biel

Większość dzisiejszych Ogniwa słoneczne składa się z dwutlenku krzemu, który jest przetwarzany na krzem monokrystaliczny, polikrystaliczny lub amorficzny. Różnice leżą w odpowiedniej wydajności.

Wykonanie i jakość Baterie są stale rozwijane. Coraz częściej stosowane są baterie litowo-jonowe. Oferują wyższą moc wyjściową niż tańsze modele, takie jak akumulatory niklowo-kadmowe lub niklowo-metalowo-wodorkowe. W tańszych modelach baterie są instalowane na stałe, w droższych modelach stosowane są baterie wymienne.

oświetlenie-ogrodowe-różne-obszary-różne-przeznaczenie

Również Instalacja oświetlenia słonecznego jest bardzo łatwe. Nie ma instalacji elektrycznej, splątanych kabli ani prac przygotowawczych. A lokalizację możesz wybrać całkowicie dowolnie. Lampy zasilane energią słoneczną nie mogą być jednak używane do oświetlania większych obszarów, ponieważ mają stosunkowo niską jasność. Dlatego nadają się szczególnie jako oświetlenie akcentowe, ścieżkowe lub obrysowe. Stanowią również cudownie stylowe akcenty świetlne w donicach. Ale jeśli chcesz całkowicie oświetlić swój ogród, powinieneś zdecydować się na mocne oświetlenie sieciowe.

Dobór oświetlenia zgodnie z przeznaczeniem

oświetlenie ogrodowe-led-ball-oświetlenie akcentujące

Aby optymalnie oświetlić swój ogród, musisz połączyć oświetlenie funkcjonalne i dekoracyjne. Zastanów się dokładnie, które obszary powinny być oświetlone. Następnie możesz zdecydować, jaki rodzaj lampy będzie tam najlepiej pasował. Oprócz osobistych preferencji bierzesz pod uwagę również inne aspekty, które mogą mieć wpływ na dobór lamp. Niepozorne oświetlenie podłogowe w rejonie podjazdów i dróg dojazdowych może np. być zimą często pokryte śniegiem i lodem. Jeśli chcesz tego uniknąć, lepszym rozwiązaniem będą słupki o wysokości 30 lub 60 cm.

oświetlenie ogrodowe-led-pachołki-oświetlenie-chodnik-oświetlenie-orientacyjne

W zależności od zastosowania rozróżnia się podstawowe typy oświetlenia:

Funkcjonalne oświetlenie ogrodu: Ten rodzaj oświetlenia krajobrazu ma praktyczne zastosowanie i jest stosowany wszędzie tam, gdzie wymagane jest funkcjonalne światło. Oświetlenie podstawowe pozwala światłu widzieć i stanowi połączenie oświetlenia bezpośredniego i pośredniego.Dzięki oświetleniu funkcjonalnemu bezpieczeństwo i technologia są na pierwszym planie. Automatycznie włączane światło jest bardzo praktyczne, bezpieczne i energooszczędne. Lampy z czujnikiem ruchu doskonale sprawdzają się przy wejściach do domów, podjazdach i chodnikach.

oświetlenie-ogrodu-woda-wodospad-pośrednie-światło-bezpośrednie-

Oświetlenie orientacyjne: Orientację w ogrodzie poprawia się poprzez tworzenie punktów i linii świetlnych. Obejmuje to oświetlenie chodnika, aby wszyscy bezpiecznie dotarli do wybranego miejsca. Schody, obszary o ograniczonym dostępie, wejścia i linie architektoniczne są również oznaczone światłami orientacyjnymi.

Oświetlenie akcentujące: To oświetlenie przyciąga uwagę i wizualnie wysuwa przedmioty na pierwszy plan. Struktury i powierzchnie są podkreślone przez skierowane światło. W tym celu najczęściej stosuje się reflektory, naziemne reflektory kierunkowe, reflektory kierunkowe w górę i w dół.

oświetlenie ogrodowe-led-dekoracje-bajkowe światła-drzewa-świąteczne

Oświetlenie dekoracyjne tworzy świąteczny nastrój i zapewnia przytulność. Możesz użyć bajkowych świateł i taśm LED, aby uzyskać piękne efekty świetlne.

Oświetlenie architektoniczne: Oświetlenie to podkreśla formy architektoniczne takie jak elewacje domów, kolumny itp..

Lampy ogrodowe LED dostępne są w wielu wzorach 

oświetlenie ogrodowe-led-bollard-światła-chodnik-metalowy

Duża różnorodność lamp zewnętrznych umożliwia znalezienie idealnego modelu w zależności od pożądanego zastosowania. Ale wybór jest tak duży, że prawie tracisz go z oczu. Jednak staraliśmy się podsumować najważniejsze rodzaje oświetlenia zewnętrznego.

ten Światło na słupku to lampa zewnętrzna w kształcie małego słupka. Źródło światła ma od pół metra do półtora metra. Słupki oświetleniowe zapewniają dobrą orientację na chodnikach, na podjeździe lub wokół stopni i schodów. Aby ścieżka była wyraźnie widoczna, słupek rzadko pojawia się sam, ale zwykle kilka ustawionych w rzędzie. Podczas instalacji należy zwrócić uwagę na prawidłową odległość. Ogólnie rzecz biorąc, im niższy punkt świetlny, tym bliżej należy umieścić słupki oświetleniowe.

ten Światło na cokole jest niższy niż słupek, poza tym ma te same właściwości i służy temu samemu celowi.

oświetlenie-ogrodowe-reflektory-updlights-ściana-drzewa

Reflektory mają obrotowe lub uchylne głowice lamp i umożliwiają indywidualne ustawienie światła. Pozwala to na umieszczenie na scenie obiektów w ogrodzie, takich jak posągi, figury, fontanny, krzewy lub rośliny. Idealnie nadają się również do oświetlania budynków, elewacji domów i domków ogrodowych.

Kinkiety zewnętrzne są prawdziwymi wszechstronnymi. Zazwyczaj są instalowane w lub na ścianie domu. Oświetlenie wpuszczane jest często wykorzystywane jako oświetlenie schodów i bezpiecznie wskazuje mieszkańcom i gościom drogę. Dekoracyjne kinkiety zewnętrzne, które rzucają światło w górę i w dół, stanowią świetne akcenty na elewacjach domów.

oświetlenie ogrodowe-led-podwodne-oświetlenie-drzewa-uplights

Oświetlenie podwodne stawia Twój idylliczny staw ogrodowy lub basen w centrum uwagi. Światła podwodne są przymocowane do dna stawu lub basenu i oświetlają wodę od dołu. Dzięki temu możesz cieszyć się cudowną grą światła i wody.

Są szczególnie popularne we współczesnych ogrodach Światełka kuliste. Służą bardziej do celów dekoracyjnych i tworzą ekscytujące efekty za pomocą światła i cienia. Najpiękniej wygląda, gdy kuliste lampy podłogowe ustawione są w małych grupach. Źródło światła jest zwykle wykonane z nieprzezroczystego szkła akrylowego lub polietylenu, dlatego te światła emitują rozproszone światło.

Do oświetlania detali w ogrodzie od dołu Uplights, reflektory lub reflektory używany. Na przykład stojące reflektory pod drzewem podkreślają koronę i pień drzewa jako element liniowy. Zgrabną rzeźbę można również wystawić na scenę z oświetleniem od góry.

oświetlenie-ogrodowe-listwa-led-pośrednie-chodnik-łupek-żwir

Taśmy LED przekonują efektownymi akcentami świetlnymi, różnymi opcjami montażu, długim czasem świecenia i niskim zużyciem energii. Taśmy LED oferowane są na metry na rolkach lub jako wariant ze stałymi szynami aluminiowymi.

Światła naziemne służą głównie do oznaczania ścieżek, ale można je wykorzystać również do podświetlenia tarasów drewnianych. Tak zwane spoty podłogowe można łatwo zamontować również na schodach. Jeśli jednak światło jest zbyt silne i emitowane bezpośrednio w górę, może prowadzić do olśnienia.

oświetlenie ogrodowe-led-pergola-jadalnia-lampa wisząca

Z wodoodpornością Lampy podłogowe na zewnątrz przekształć swój taras w przytulny salon na świeżym powietrzu. Wielu znanych producentów, takich jak Artemide, Foscarini i Luceplan, oferuje również niektóre ze swoich najbardziej znanych modeli lamp podłogowych w wersji zewnętrznej. Wystarczy zwrócić uwagę na właściwą klasę ochrony IP. Większość zewnętrznych lamp podłogowych można ustawić wszędzie tam, gdzie dostępna jest energia elektryczna i zapewnić dużo atmosfery i komfortu.

Do zadaszonych obszarów w ogrodzie, takich jak pergola, kuchnia na świeżym powietrzu lub altana Lampy sufitowe i lampy wiszące idealne rozwiązanie. Dobrze układają się nad stołem jadalnym na zewnątrz i tworzą domową atmosferę. W tym obszarze można wybrać jasne, ciepłe, białe światło (3000 kelwinów). Nowoczesne lampy wiszące również bardzo dobrze wyglądają w świetle dziennym.

oświetlenie-ogrodowe-led-kinkiety-ogrodzenie-ogrodzenie-ciepłe-jasne

Wśród najważniejszych Kryteria decyzyjne dotyczące oświetlenia ogrodowego obejmują: przeznaczenie, zasilanie, stopień ochrony IP, jasność i barwę światła. Projekt powinien oczywiście pasować również do stylu domu.

Oświetlenie ogrodowe powinno być od początku uwzględnione w planowaniu nadchodzących prac budowlanych. Najpierw stwórz szkic swojego ogrodu i zastanów się, co chcesz oświetlić i jakiemu celowi ma służyć oświetlenie. Twoja wyobraźnia nie ma prawie żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o oświetlenie ogrodowe!

oświetlenie ogrodowe-led-lampki-cokół-reflektory-drzewa-rośliny