oświetlenie

Oświetlone ścieżki rowerowe – nowa ścieżka rowerowa jest oświetlona panelami słonecznymi

Oświetlone ścieżki rowerowe do jazdy planem trasy w kolorze soalr

Niedawno w Holandii zaprezentowano nową trasę rowerową. Oświetlone ścieżki rowerowe jest wszędzie, ale ten pomysł holenderskiego projektanta Daana Roosegaarde przedstawia zupełnie nową koncepcję – zamiast pożyczać tradycyjne oświetlenie ogrodowe, Roosegaarde opracował specjalną powłokę asfaltową – tak zwaną farbę słoneczną. Warstwa ta jest ładowana przez światło słoneczne w ciągu dnia, a wieczorem świeci. Dzięki temu każda trasa jest bezpieczniejsza i piękniejsza!

Oświetlone ścieżki rowerowe – inspirowane Vincentem Van Gogh

Oświetlone ścieżki rowerowe w wieczornym cyklu po romantycznych ścieżkach

Pomysł Daana Roosegaarde na oświetlone ścieżki rowerowe został zainspirowany obrazem „Gwiaździsta noc” malarza Vincenta Van Gogha. Trasa rowerowa powstała w prowincji Brabancja Północna /gdzie urodził się i wychował utalentowany artysta/. Wraz z oficjalnym otwarciem trasy 13 listopada rozpoczęły się obchody 125. rocznicy śmierci Van Gogha. Turyści i mieszkańcy mogą korzystać z trasy bezpłatnie przez rok. A na pewno warto, bo ścieżka świeci w delikatnych pastelowych kolorach – niebieskim i zielonym – i tworzy efektowną iluzję optyczną. Zapewnione jest również dodatkowe oświetlenie LED – ale lampy są włączane tylko wtedy, gdy w ciągu dnia nie było wystarczającej ilości światła słonecznego, aby naładować panele słoneczne.

Oświetlone ścieżki rowerowe – specjalny kolor solarny może zastąpić konwencjonalne oświetlenie?

Oświetlone ścieżki rowerowe Holandia Oświetlenie LED romantyczne

To, co na pierwszy rzut oka może wydawać się ciekawym projektem artystycznym, może jednak w przyszłości stać się przyjazną środowisku alternatywą dla konwencjonalnego oświetlenia. Dzięki specjalnej powłoce można wytyczyć ścieżki rowerowe, ścieżki ogrodowe, a nawet parki publiczne. Na przykład w zeszłym roku trasa tramwajowa w Holandii została pomalowana farbą słoneczną. Utalentowany projektant chciałby zrealizować kolejne projekty również w tym roku.

Utalentowany projektant Daan Roosegarde zrealizował projekt z pomocą firmy Heijmans

oświetlone ścieżki rowerowe Trasa Holland pokryta słoneczną zieloną farbą

 Trasa rowerowa może być oświetlona do ośmiu godzin

Oświetlone ścieżki rowerowe Holandia nowy projekt artystyczny Ekologiczne oświetlenie

 Projekt został zainspirowany obrazem Gwiaździstej nocy Van Gogha

Oświetlone ścieżki rowerowe Holandia jedzie na rowerze pięknymi ścieżkami

 W następnym roku mija 125. rocznica śmierci Van Gogha

Oświetlona trasa ścieżek rowerowych upamiętnia 125. rocznicę śmierci Van Gogha

Prot ze studia Roosegaarde