oświetlenie

Nastrojowe oświetlenie zewnętrzne stawia dom i ogród w centrum uwagi

 Stylowe oświetlenie jest ważne nie tylko w salonie. Lampy zewnętrzne przymocowane do domu i ogrodu oświetlają ścieżkę i pełnią nie tylko funkcję ozdobną. Tutaj bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu, ponieważ ścieżki, podjazd i strefa wejściowa powinny być dobrze widoczne. W ten sposób można uniknąć niebezpieczeństwa potknięcia się, a parkowanie na terenie posesji jest również łatwiejsze. Ale jakie są tam lampy zewnętrzne i w jakim celu są odpowiednie? Dajemy Ci przydatne wskazówki, jak stworzyć klimatyczne oświetlenie zewnętrzne.

Nastrojowe oświetlenie zewnętrzne: z góry określ obszar zastosowania

Oświetlenie zewnętrzne do pomysłów na taras i ogród na lato

Istotną rolę w doborze oświetlenia odgrywa obszar zastosowania. Czy np. wejście na podwórko lub część garażową należy oświetlić tak, aby nie było już ciemnych zakamarków? A może kwietnik potrzebuje subtelnego światła, aby uzyskać więcej nastroju w ciepłe letnie noce? Zasadniczo cel można podzielić na trzy obszary:

• Bezpieczeństwo i orientacja

• Inscenizacja ogrodu

• Ustaw jasne akcenty

Zazwyczaj jest to koncepcja oświetlenia, która obejmuje wszystkie te obszary. Stosuje się do tego różne rodzaje lamp, które tworzą harmonijny ogólny obraz. Od kinkietów przez oświetlenie ścieżek po jasne reflektory zewnętrzne — możliwości są różnorodne.

Różne rodzaje oświetlenia zewnętrznego

Oświetlenie zewnętrzne-tarasu-świece-i-kinkiety i oświetlenie pośrednie za drewnianym parawanem

• Zewnętrzna lampa ścienna

Oświetlenie na ścianie domu służy z jednej strony bezpieczeństwu, az drugiej stylowemu efektowi świetlnemu. Pytanie brzmi, czy światło powinno być emitowane z obu stron, aby w pełni oświetlić posiadłość. Niektóre modele służą do zapobiegania wypadkom i nadają się do schodów wejściowych lub wejścia do domu. Należą do nich na przykład Oświetlenie zewnętrzne z czujnikami ruchu firmy frabox. Zapewniają wysokie poczucie bezpieczeństwa i mogą być również zaopatrzone w numer domu w celu orientacji. Światło włącza się tylko wtedy, gdy jest naprawdę potrzebne.

Oświetl ścieżkę ogrodową lampami słonecznymi Pomysły na oświetlenie zewnętrzne

• Oświetlenie ścieżki

Ze względu na swój naturalny wygląd, ścieżki ogrodowe często stwarzają ryzyko wypadku w ciemności.Oświetlenie ścieżek jest właściwym sposobem na uniknięcie przeszkód i wizualne odgraniczenie klombów. Światło jest zwykle ustawiane na niskich cokołach lub wzdłuż ściany. Im wyższa podstawa, tym więcej światła w ogrodzie. Pod względem wzornictwa lamp istnieją różne style – klasyczne lub nowoczesne.

• Kropki

Indywidualne podświetlenia w domu i ogrodzie lub ukierunkowane oświetlenie najlepiej regulować punktami. Inscenizują określony obszar na ścianie lub oświetlają od dołu piękne drzewo. Podświetlone liście odbijają światło i tworzą przytulną atmosferę. Na pierwszym planie jest tutaj gra światła i cienia. Dlatego samo źródło światła powinno być dyskretnie wkomponowane w ogród. Oświetlony obiekt jest znacznie bardziej skupiony.

Nastrojowe oświetlenie zewnętrzne z dekoracyjnymi światłami na taras

• Oświetlenie dekoracyjne

Prawdziwe designerskie światła są bardziej używane do dekoracji i lubią zwracać na siebie uwagę. Mniej chodzi o strumień świetlny, ale bardziej o grę świateł elementów. Oświetlenie dekoracyjne obejmuje zarówno przytulne podgrzewacze, jak i większe figury, kule lub inne kształty w ogrodzie. Nawet lampki choinkowe w zimie można nazwać lampkami dekoracyjnymi i są montowane na stałe w niektórych nieruchomościach.

Stwórz nastrojowe oświetlenie zewnętrzne na kwietnik

• Światła słoneczne

Oczywiście oświetlenie wiąże się z wyższymi kosztami energii elektrycznej i wymaga linii zasilającej. Jeśli nie chcesz wykopać połowy ogrodu na kabel zasilający, powinieneś poszukać alternatywy. Tutaj przydają się lampy słoneczne. Możliwości zastosowania są bardzo różnorodne, a wybór wzorów ogromny. Lampy solarne są dostępne jako ozdobne kolce do gruntu, które po prostu wkłada się do kwietnika. Ale oświetlenie ścieżek współpracuje również z systemami słonecznymi, a nawet na tej podstawie opracowano już systemy reflektorowe. Samo promieniowanie słoneczne dostarcza energię do działania.

Oświetlenie zewnętrzne z lampą wokół klombu Pomysły na oświetlenie ogrodu i elewacji

• oświetlenie stawu

Oczko wodne można również oświetlić na różne sposoby. Efekty świetlne mają zupełnie inny efekt ze względu na wodę i sprawiają, że wygląda on marzycielsko. Szczególną atrakcją jest zmiana koloru LED takich świateł. Jednocześnie liczy się element zabezpieczający, dzięki czemu staw ogrodowy nie stanowi już ryzyka wypadku.

Nastrojowe oświetlenie zewnętrzne: obserwuj źródło światła i klasę bezpieczeństwa

Dekoracyjne oświetlenie zewnętrzne na elewacji domu tworzy nastrój wieczorem

Każdy, kto decyduje się na nastrojowe oświetlenie zewnętrzne, powinien przyjrzeć się bliżej klasie bezpieczeństwa i źródłu światła. W końcu lampa jest na zewnątrz w deszczu, wietrze i pogodzie. Żadna ciecz nie może wnikać do obudowy i obciążać linii elektrycznej. Dodatkowo wybór źródła światła zapewnia odpowiedni nastrój. Jeśli użyjesz lamp LED, uzyskasz różne temperatury barwowe światła. Ponadto należy wcześniej ustalić, czy jest to częsta i długa operacja, lampa efektowa, czy tylko krótkotrwała operacja z automatyczną kontrolą światła. Wybór odpowiedniego źródła światła zapewnia dłuższą żywotność.