oświetlenie

Jak sztuczne światło przyczynia się do lepszego samopoczucia w domu

Światło ma ogromny wpływ na samopoczucie. Jeśli brakuje światła dziennego, potrzebna jest przemyślana koncepcja sztucznych źródeł światła dla przyjemnej atmosfery. Przeczytaj tutaj, co jest ważne i jak światło wpływa na organizm.

Informacja o Kelvinach – decydująca o efekcie świetlnym

Temperatura barwowa świateł ma decydujące znaczenie dla efektu świetlnego

Jakość i właściwości zastosowanych źródeł światła odgrywają istotną rolę, jeśli chodzi o komfortowe zarządzanie oświetleniem. Własna barwa sztucznie generowanego światła, zwana również barwą światła, jest elementarna. Decydującym czynnikiem jest to, że Temperatura koloru, który jest określony w kelwinach (K). Aby stworzyć przytulną atmosferę w salonach, wskazane są lampy o ciepłej białej barwie światła, ponieważ zapewnia to komfort. Do wytworzenia ciepłego białego światła wymagane jest od 2700 do 3300 kelwinów. Osobom, które pracują w domu i chcą lepiej skoncentrować się w domowym biurze lub którym zależy na obiektywnym oświetleniu podczas pracy na powierzchniach roboczych w kuchni, zaleca się stosowanie następujących temperatur barwowych:

Neutralny biały: 3300-5300 kelwinów

Białe światło dzienne: 5300 kelwinów

Aby jednocześnie zrobić coś dobrego dla środowiska, zaleca się zakup diod LED. Są obecnie najbardziej ekonomicznymi źródłami światła na rynku, a teraz inspirują swoją różnorodnością. Są dostępne we wszystkich możliwych rozmiarach i do wszystkich oprawek.

Lampy światła dziennego przeciw zimowemu bluesowi

Z powodu braku światła dziennego wiele osób odczuwa wahania nastroju w miesiącach zimowych

Z powodu braku światła dziennego wiele osób odczuwa wahania nastroju w miesiącach zimowych. Mogą one stać się tak poważne, że zdiagnozowane zostaną sezonowe zaburzenia afektywne (SAD). Chodzi o zimową depresję lub zimową chandrę. Konsekwencje obejmują problemy z koncentracją, ciągłe zmęczenie i apatię. Ponieważ organizm ma kontakt ze zbyt małą ilością światła słonecznego, organizm uwalnia więcej melatoniny (hormonu snu), co z kolei powoduje Rytm snu i czuwania i Równowaga hormonalna mieć negatywny wpływ. Konwencjonalne, sztuczne oświetlenie w pomieszczeniach mieszkalnych nie może zrekompensować braku światła. Dla porównania: zwykła lampa często nie wytwarza więcej niż 150 luksów (jednostka natężenia oświetlenia), w słoneczny letni dzień natomiast na zewnątrz panuje do 100 000 luksów.

Specjalne lampy światła dziennego symulują naturalne światło słoneczne

Specjalne lampy światła dziennego to skuteczny sposób na symulację naturalnego światła słonecznego i zapewnienie organizmowi jak najlepszego wsparcia w regulacji funkcji organizmu. Produkty wysokiej jakości z co najmniej 2500 luksów nadają się do terapii światłem, ponieważ efekt medyczny występuje tylko od tej wartości. Czas użytkowania na dzień zależy od natężenia światła. Więcej informacji o lampach dziennych możesz przeczytać w przewodniku portalu testowego von Bild, który również porównuje polecane oprawy. Znajdziesz tam między innymi szczegóły dotyczące zalecanego czasu użytkowania: „Jeśli Twoja lampa ma do 2500 luksów, wystarczą 2 godziny dziennie. Od 5000 luksów nie należy używać lampy dłużej niż godzinę.”

Wyspy światła tworzą zachęcający dom

nowoczesny salon w kolorze beżowo-białym - sztuczne światło w otwartej przestrzeni

Jeśli światło i cień zmieniają się dynamicznie, tzw Wyspy światła. Są postrzegane jako szczególnie przyjemne i sprzyjają kameralnej atmosferze. Idealny do relaksu i dobrego samopoczucia. Dzięki połączeniu lamp ściennych, podłogowych i stołowych możesz nadać pomieszczeniom dodatkową głębię. Ale do tego celu idealnie nadają się również oprawy typu downlight zintegrowane z sufitami. Można to wykorzystać np. do inscenizacji obrazów, selektywnego oświetlania chodników lub wdrożenia podstawowego oświetlenia w kuchni.

światło pośrednie sprawia, że ​​kamienna ściana wygląda szczególnie interesująco

Światło pośrednie wzbogaca każde pomieszczenie

Światło pośrednie jest szczególnie interesujące dla maksymalnej atmosfery. Jego źródło światła nie jest bezpośrednio rozpoznawalne, tylko światło rozproszone. Oświetlenie pośrednie ciepłym, białym światłem daje poczucie bezpieczeństwa i zamienia każde pomieszczenie w oazę dobrego samopoczucia. Salon i jadalnia, sypialnia czy pokój dziecięcy.

Ambilight firmy Philips na spektakularne wieczory filmowe

Dzięki Ambilight firma Philips opracowała technologię do telewizorów, która wykorzystuje Podświetlenie do ekspansji w kosmos. Na przykład, jeśli aktualnie wyświetlany jest obraz dżungli, otoczenie skąpane jest w zielonym świetle, co potęguje wrażenia wizualne. Dzięki temu telewizja jest nie tylko bardziej atrakcyjna wizualnie, ale także przyjemniejsza dla oczu.

To wszystko w miksie: oświetlenie podstawowe, oświetlenie strefowe i oświetlenie nastrojowe

Dobre planowanie oświetlenia obejmuje oświetlenie ogólne, oświetlenie strefowe i oświetlenie nastrojowe

Dobre samopoczucie dzięki sztucznemu oświetleniu nie jest spowodowane samotnością Światło nastrojowe lansowany. Nastrojowe oświetlenie tworzy akcenty. Jednocześnie wpływa na Oświetlenie kwadratowe (Oświetlenie strefowe), na przykład na biurku, na lustrze w łazience lub na kuchence, aby wprowadzić nastrój w domu. To samo dotyczy tego Oświetlenie podstawowe pomieszczeń przeznaczonych do oświetlenia ogólnego i montowanych możliwie centralnie na suficie. Dobrze przemyślana koncepcja uwzględnia wszelkie wymagania dotyczące jasności i spełnia tę potrzebę poprzez ukierunkowane oświetlenie.

Jeśli światło i cień zmieniają się dynamicznie, powstają tzw. wyspy świetlne

Źródła obrazu: pixabay.com, pexels.com / Creative Commons Zero (CC0)