oświetlenie

Integracja naturalnego oświetlenia w pomieszczeniach – praktyczne wskazówki i pomysły na Twój dom

naturalne oświetlenie projekt wnętrz szkło okienne światło integruje szklaną sypialnię,

Nie ma nic bardziej sensownego niż wykorzystanie naturalnego oświetlenia do poprawy jakości przestrzeni i efektywności energetycznej budynków. Fakt, że zasoby naturalne nie są nieskończone, a wymagania dotyczące zmniejszenia zużycia energii coraz bardziej zmniejszają znaczenie systemów sztucznego oświetlenia. Z tego powodu architekci zmuszeni są szukać bardziej efektywnych rozwiązań konstrukcyjnych. W tym celu podjęto różne środki, aby lepiej uchwycić naturalne oświetlenie w projektowaniu pomieszczeń.

Ekspozycja na naturalne światło ma wiele zalet. Należy je rozpatrywać zarówno z psychologicznego punktu widzenia w odniesieniu do nastroju, jak i ogólnie w celu zmniejszenia kosztów energii elektrycznej. Możesz zaplanować okna i drzwi w taki sposób, aby zapewniały wystarczającą ilość energii i naturalne oświetlenie w Twoim domu.

Czym właściwie jest naturalne oświetlenie?

naturalne oświetlenie projektowanie wnętrz szkło okienne światło integruje miejsce pracy budynek mieszkalny salon ogród

Światło dzienne to strategiczne rozmieszczenie okien, aby wpuścić do domu jak najwięcej naturalnego światła. Naturalne oświetlenie można również uzyskać, instalując w domu świetliki lub inne otwory. Wprowadzenie światła zewnętrznego do wnętrza staje się priorytetem dla większości właścicieli domów, którzy szukają lub budują nowy dom ze względu na liczne korzyści. Systemy do oświetlenia naturalnego mogą również gwarantować doskonałe właściwości przestrzenne, jeśli je odpowiednio zaprojektujesz. W poniższym przewodniku zebraliśmy kilka podstawowych pomysłów i przydatnych wskazówek dotyczących przyszłych projektów budowlanych. Uwzględnij naturalne oświetlenie w swoich planach budynków, aby uzyskać optymalne warunki przestrzenne w swoim mieszkaniu.

naturalne oświetlenie projekt wnętrz szkło okienne światło integruje przestrzeń życiową ze szkła okiennego,

Okna są łącznikiem pomiędzy środowiskiem zabudowanym a światem zewnętrznym. Wpuszczają naturalne światło, oferują widoki na zewnątrz, poprawiają efektywność energetyczną i mogą naprawdę zmienić wrażenia w pomieszczeniach. Jednak posiadanie dużej ilości okien wiąże się z wieloma wyzwaniami. Większość z was zgodzi się, że w budynku nigdy nie może być za dużo okien. Ale musimy też przyznać, że może to mieć wpływ na ochronę przeciwsłoneczną. Tradycyjne szkło nie kontroluje całkowicie rozwoju ciepła czy olśnienia, przez co tworzy nieprzyjemną atmosferę dla mieszkańców. Powszechnym rozwiązaniem tego problemu są zazwyczaj masywne rolety i rolety, które tworzą barierę dla świata zewnętrznego i wpływają na estetykę pomieszczenia. Jak więc wykorzystać więcej naturalnego światła, aby stworzyć wygodne, zdrowe otoczenie i piękne wnętrza??

Wykorzystanie naturalnego oświetlenia w aranżacji pomieszczeń – zalety

naturalne oświetlenie projektowanie wnętrz projekt szkło okienne światło integruje miejsce pracy budynek mieszkalny fasada salon

Wiele już powiedziano o korzyściach płynących z naturalnego światła słonecznego lub światła dziennego. Jest ważny dla naszego układu odpornościowego, zwiększa spożycie witaminy D i zapewnia zdrowe kości. Prawidłowe wykorzystanie światła dziennego może stworzyć zdrowsze i bardziej komfortowe warunki do życia i pracy. Zmniejsza również zapotrzebowanie na sztuczne światło, co może obniżyć koszty eksploatacji. Nie musisz być ekspertem, żeby zobaczyć, że nie wykorzystujemy w pełni i prawidłowo światła dziennego, zwłaszcza w dużych miastach.

naturalne oświetlenie projektowanie wnętrz przeciąg okienny szkło światło integruje miejsce pracy budynek mieszkalny miejsce pracy

Naturalne światło umożliwia doświetlenie domu lub mieszkania w ciągu dnia bez użycia sztucznych źródeł światła. Ponadto naturalne oświetlenie pomaga chronić środowisko. Światło dzienne jest zatem lepiej dostosowane do ogólnej kondycji fizycznej i zdrowia. Według badań przeprowadzonych przez Northwestern Medicine i University of Illinois, ludzie regularnie narażeni na światło słoneczne są bardziej optymistyczni, lepiej śpią w nocy i czują się bardziej komfortowo niż inni w ciągu dnia. Zastosowanie światła zewnętrznego może również pomóc w obniżeniu kosztów energii. Możesz wykorzystać pozycję słońca, aby naturalnie ogrzać dom zimą lub zapewnić chłód i komfort latem.

Niektóre wady oświetlenia nocnego

naturalne oświetlenie projektowanie wnętrz przeciąg szklany zintegruj światło

Chociaż światło dzienne ma wiele zalet, niewprowadzanie naturalnego światła do domu może mieć potencjalne wady. Bez odpowiednio ocieplonych okien naturalne oświetlenie może prowadzić do zwiększonego nagrzewania się i olśnienia w miesiącach letnich oraz utraty ciepła w zimie. Wybór dobrze uszczelnionych i izolowanych szklanych drzwi i okien może oznaczać różnicę między wymarzonym domem, który jest dobrze oświetlony, a ciemnym, źle zaplanowanym rozkładem pomieszczeń.

naturalne oświetlenie projekt wnętrz okno szklane światło integruje miejsce pracy budynek mieszkalny świetlik

Mamy dwa negatywne warunki ekstremalne, ponieważ niektóre budynki nie przepuszczają wystarczającej ilości światła dziennego do biur lub jednostek mieszkalnych. Mają dużo ciemnych pomieszczeń i korytarzy bez wystarczającej ilości światła dziennego i naturalnej wentylacji. Istnieją nawet budynki prywatne i rządowe z klimatyzacją do odprowadzania gorących spalin w publicznych korytarzach. Z drugiej strony, niektóre fasady przepuszczają tak dużo bezpośredniego światła słonecznego do budynków przez zwykłe szerokie szklane otwory, że są problemy z ciepłem dla mieszkańców. Nieuchronnie mieszkańcy zasłaniają okna improwizowanymi osłonami przeciwsłonecznymi, takimi jak zasłony, duże plakaty itp., aby zminimalizować gromadzenie się ciepła.

naturalne oświetlenie projektowanie wnętrz szkło okienne światło integruje miejsce pracy apartamentowiec budynek salon kanapa

Włączenie światła dziennego do budynku lub mieszkania nie jest tak trudne, jak się wydaje, gdy bierze się je pod uwagę we wczesnej fazie projektowania projektu. Obecnie istnieją różne strategie projektowe i urządzenia służące do wychwytywania naturalnego światła i kierowania go w głąb budynków w celu zminimalizowania lub nawet wyeliminowania światła elektrycznego w ciągu dnia. Jedną z możliwości jest zintegrowanie atrii lub wewnętrznych dziedzińców i okien klifowych, aby wnieść światło dzienne do domu lub budynku. Dziedzińce, które znajdują się centralnie w budynku, rozpraszają naturalne światło z możliwością chłodzenia sąsiednich pomieszczeń.

Jak włączyć naturalne oświetlenie??

naturalne oświetlenie projekt wnętrza okno szklane światło integruje miejsce pracy budynek mieszkalny salon kamyki

Zamiast zmieniać położenie okien, zalecamy dostosowanie obecnej konfiguracji, aby zapewnić jak najwięcej naturalnego światła i energii w domu w odpowiednich porach roku. Podczas planowania naturalnego oświetlenia pamiętaj o następujących wskazówkach:

  • Jeśli Twoje okna lub szklane drzwi wychodzą na wschód i zachód, mogą zapewnić dobre światło dzienne rano i wieczorem.
  • Okna wychodzące na południe zapewniają więcej światła słonecznego w pomieszczeniach mieszkalnych zimą, ale mniej bezpośredniego światła słonecznego latem, zwłaszcza gdy są one odpowiednio zacienione.
  • Szklane okna umieszczone od strony północnej przepuszczają stosunkowo równomierne, naturalne światło, co powoduje niewielkie olśnienie i prawie całkowity brak niepożądanego nagrzewania się w okresie letnim.

Jeśli weźmiesz pod uwagę tę praktyczną radę na początku planowania pomieszczenia, możesz prawidłowo wprowadzić naturalne oświetlenie do swojego domu. Umożliwia to osiągnięcie optymalnego oświetlenia pomieszczeń w przyszłości.

Spójrz poza tradycyjny horyzont

naturalne oświetlenie projektowanie wnętrz szkło okienne światło integruje miejsce pracy budynek mieszkalny świetlik modułowy

Tradycyjne szkło nie może zrekompensować przyrostu ciepła lub olśnienia związanego ze światłem dziennym, a niekontrolowana ilość naturalnego światła może mieć negatywny wpływ na mieszkańców. Budynki, które nie są w stanie uwzględnić maksymalnego natężenia światła dziennego, mogą nie być w stanie uzyskać niezbędnej certyfikacji. W obecnym krajobrazie architektonicznym jest to raczej wymóg niż tylko wygodny dodatek.

naturalne oświetlenie projektowanie wnętrz szkło okienne światło integruje miejsce pracy rolety budynku mieszkalnego

Dynamiczne szkło, które pozwala promieniom słonecznym przyciemniać się o każdej porze dnia i nocy, pozwala użytkownikom budynku doświadczyć naturalnych efektów otoczenia. Możesz go również wykorzystać do osiągnięcia energooszczędnych celów poprzez ograniczenie zapotrzebowania na energochłonne systemy grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne. Ponadto zdolność dynamicznego przystosowywania się szkła do słońca pomaga zwalczać negatywne skutki promieniowania słonecznego.

Steruj sztucznym światłem w czasie rzeczywistym

oświetlenie naturalne projektowanie wnętrz okna przeciągowe szkło integrujące światło rolety zaciemniające okna czujniki przestrzeni życiowej

Dzięki nowoczesnym czujnikom, które wyczuwają światło dzienne, możesz również korzystać z naturalnego oświetlenia w swoim domu. Jeśli dostępna jest odpowiednia ilość światła, czujniki te tłumią oświetlenie elektryczne, dzięki czemu pomieszczenia mogą być oświetlone tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. W ten sposób upewnisz się, że nie polegasz zbytnio na elektrycznych źródłach światła. Ponadto, poprzez optymalizację i naturalne oświetlenie budynku, czujniki światła pomagają zminimalizować olśnienie, a tym samym zwiększyć ogólną produktywność w miejscu pracy lub w domu oraz poprawić samopoczucie mieszkańców.

Zainstaluj świetliki dla naturalnego oświetlenia

naturalne oświetlenie projekt pokoju projekt okno szkło światło integruje miejsce pracy budynek mieszkalny świetlik

Jako poziome otwory strategicznie rozmieszczone na dachach budynków, świetliki umożliwiają bezpośrednie wnikanie światła z zewnątrz. Te źródła światła zwykle zawierają na górze półprzezroczyste szkło, które pozwala na większy procent światła w pomieszczeniu. Należy jednak zachować ostrożność przy stosowaniu świetlików, ponieważ zwiększają one obciążenie cieplne budynku i podwyższają temperaturę wewnętrzną. Dlatego musisz strategicznie rozmieścić i projektować takie okna i drzwi pod względem wymiarów i materiałów uszczelniających.

oświetlenie naturalne aranżacja wnętrz przeszklenie przeszklone światło integrujące środkowy dach

Jako alternatywę dla górnej uszczelki można do świetlików dodać warstwę szkła laminowanego lub poliwęglanu. Oznacza to, że naturalne światło przenika pośrednio, a ilość światła można zmniejszyć. Jako jeden z najpowszechniej stosowanych systemów oświetleniowych, świetliki polecane są do mniej zamieszkałych przestrzeni, takich jak ruch uliczny, korytarze czy łazienki. Ponadto systemy te są dostępne w wielu modelach i różnią się konstrukcją, wymiarami i materiałem.

naturalne oświetlenie projekt wnętrz szkło okienne światło integruje szklaną kuchnię okienną,

Tego typu źródła światła, które wielokrotnie wykorzystywane są w budynkach przemysłowych i magazynach z metalowymi dachami, są konfigurowane jako urządzenia oparte na piłokształtnej geometrii dachów. Zbocza są strategicznie rozmieszczone, aby uzyskać określoną ilość światła. Zazwyczaj ustawia się je w stosunku do elewacji o mniejszym nasłonecznieniu. Umożliwia to naturalne oświetlenie bez bezpośredniego światła słonecznego. W niektórych przypadkach rozważają również otwory wentylacyjne. Różnice w wymiarach i nachyleniach są zaprojektowane na podstawie procentu światła we wnętrzu, które wpuszcza mniej lub więcej światła. Ten system oświetleniowy musi być zamknięty szklanymi ramami, aby zapobiec przedostawaniu się deszczu.

Oświetlenie naturalne przez zadaszenie

naturalne oświetlenie projekt pokoju projekt okna szkło światło integruje miejsce pracy budynek mieszkalny świetlik modułowy

Takim zadaszeniem można użyć do zakrycia ogrodu np. przez otwory wystające w stosunku do dachu. Użyj go, aby utworzyć małe szkliste wypukłości, które otrzymują naturalne światło z obu stron. Oprócz padania światła system umożliwia ciągłą wymianę powietrza w przypadku zastosowania ruchomych ram okiennych. Zapewniają one stałe naturalne oświetlenie i wentylację, ponieważ gorące powietrze ma tendencję do unoszenia się.

Dach kopulasty

naturalne oświetlenie projekt wnętrza okno szklane światło integruje dach kopuły

Dachy w kształcie kopuły oferują bardziej rozbudowany efekt świetlny w porównaniu z poprzednimi propozycjami. Jednak ze względu na założone duże wymiary w większości przypadków generują one duże obciążenia cieplne wewnątrz budynku. Z tego powodu dach w kształcie kopuły można zastosować w miejscach dostępu, dziedzińcach lub obszarach centralnych.

Atrium

naturalne oświetlenie projekt pokoju projekt szkło okienne światło integruje atrium

Świetliki otwierane bezpośrednio na dachach, najczęściej o geometrii piramidy lub szczytu, z profilami metalowymi i zamknięciami szklanymi. W przeciwieństwie do powyższych przykładów, ta typologia jest zalecana dla budynków o większej liczbie kondygnacji. W związku z tym umożliwiają one również dostęp do większej mocy światła bez generowania wysokich obciążeń termicznych.

Świetlówka

naturalne oświetlenie projekt pokoju projekt szkło okienne światło integruje światłowód

Oprócz świetlików można montować światłowód w różnych dachach płaskich lub pochylonych. Dzięki różnym długościom i szerokościom można zamontować naturalne oświetlenie tego typu elastycznie lub bez wstrząsów. Różnica polega na tym, że przenoszą one światło dzienne poprzez odbicia w takich wnętrzach i dachach. Zwłaszcza tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania innych systemów oświetleniowych, takich jak opisane powyżej.

naturalne oświetlenie projektowanie wnętrz szkło okienne światło integruje miejsce pracy apartamentowiec budynek salon kanapa

Wewnątrz świetlówki są powlekane i wyposażone w materiały odblaskowe. Ze względu na swoje wymiary i materiał, wytwarzają one różne natężenia światła i stanowią optymalne rozwiązanie dla projektów przemysłowych i komercyjnych.Na rynku dostępne są również modele z włókna szklanego, które są dostępne jako mieszkania lub mniejsze budynki, szczególnie w przypadku projektów budowlanych z krótkimi odległościami między niebem a sufit.