opieka dentystyczna

Dobra higiena jamy ustnej i jej znaczenie dla stanu zdrowia

 kobieta myje zęby dobra higiena jamy ustnej ważna wizyta regularnie

Jak powszechnie wiadomo, oczy są zwierciadłem duszy. W związku z tym usta powinny być oknem na ciało. Dlatego gra dobra higiena jamy ustnej ważna rola.

Dobra higiena jamy ustnej chroni przed próchnicą i chorobami dziąseł 

 higiena jamy ustnej zdrowie całe ciało używaj nici dentystycznej

Choroby ogólnoustrojowe wpływają na jamę ustną. W nim zwykle pojawiają się pierwsze objawy. Choroby takie jak cukrzyca, AIDS, zespół Sjogrena są często wykrywane dzięki zmianom w śliniankach jamy ustnej lub innym zmianom, które powodują w jamie ustnej. Usta są pełne bakterii, które mogą powodować między innymi próchnicę zębów i choroby dziąseł, zwłaszcza jeśli tego nie zrobisz dobra higiena jamy ustnej mieć. Jednym z nich jest choroba przyzębia. Choroba przyzębia jest ściśle związana z chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak choroby naczyń krwionośnych, zawały i bakteryjne zapalenie płuc. Stwierdzono również, że kobiety w ciąży z chorobami przyzębia częściej rodzą dzieci z niedowagą. Nie można tego z całą pewnością powiedzieć, ale wielu badaczy podejrzewa związek między bakteriami przyzębia a tymi, które odpowiadają za choroby ogólnoustrojowe. Ale trudno powiedzieć dokładnie, jakie mają ze sobą relacje. Nie jest jasne, czy osłabiona odporność wirusem HIV sprzyja powstawaniu choroby przyzębia, czy istniejąca choroba przyzębia sprzyja zakażeniu wirusem HIV. Te same rozważania dotyczą innych chorób ogólnoustrojowych. Równie możliwe, że nie ma między nimi związku, pomimo ich jednoczesnego występowania.

Dobry Hygiena jamy ustnej jest wszystkim i końcem wszystkiego

kobieta lekarz duże znaczenie może powodować choroby ogólnoustrojowe

Jeśli teraz weźmiesz pod uwagę, że może istnieć pewien związek między paradontozą a wymienionymi chorobami ogólnoustrojowymi, profilaktyczne działania przeciwko paradontozie i dobra higiena jamy ustnej ale szczególnie wskazane. Trzeba powiedzieć, że podobnie jak cukrzyca i choroby naczyń krwionośnych, również choroby przyzębia i próchnica zależą od diety. Ogólnie rzecz biorąc, oznacza to, że ograniczanie słodyczy jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia. Regularnie odwiedzaj swojego dentystę na badania profilaktyczne. Równie ważne jest, aby zwracać uwagę na to, czy podczas mycia zębów masz krwawiące dziąsła, czy dziąsła są zaczerwienione lub opuchnięte, czy mimo regularnego mycia zębów masz nieświeży oddech, który może być oznaką infekcji lub zapalenia miazgi. W anamnezie wystawionej przez lekarza stomatologa oprócz informacji o jamie ustnej musi się znaleźć również informacja o ewentualnych chorobach ogólnoustrojowych. Oznacza to, że oprócz lekarza i farmaceuty dentysta musi wiedzieć o wszystkich przyjmowanych lekach.

higiena jamy ustnej ważna pielęgnacja zębów dwa razy dziennie

matka małe dziecko razem bakterie ochrona przed próchnicą