opieka dentystyczna

17 domowych sposobów na ból zęba – jak możesz sobie pomóc w domu

domowe sposoby na ból zęba kobieta-policzku-ból-loki-brązowa-biała-bluzka

Ból zęba to horror dla każdego i zawsze powód do jak najszybszej wizyty u dentysty. Ból zęba może mieć różne przyczyny. Aby ból chwilowo był bardziej znośny do wizyty u lekarza, mamy kilka naturalnych Domowe sposoby na ból zęba który może złagodzić ból, wspomóc proces gojenia i zmniejszyć stan zapalny.

Domowe sposoby na ból zęba – fajne z kompresami

domowe sposoby na ból zęba kostki lodu-szklana-miska-woda-zimno-zimne-drewno

Przeziębienie może pomóc cierpiącemu na ból, ponieważ naczynia krwionośne kurczą się, a obrzęk ustępuje. Zimno znieczula zakończenia nerwowe i łagodzi ból zęba. Zawiń kilka kostek lodu lub worek z lodem w cienką bawełnianą szmatkę i przytrzymaj go przy policzku obolałej strony przez około 10 minut. Nie należy kłaść kostek lodu bezpośrednio na dotknięty ząb, ponieważ bezpośredni kontakt może nasilić ból.

Domowy środek na ból zęba – roztwór soli

domowe sposoby na ból zęba sól himalajska sól morska gruboziarnista miska drewno

Innym domowym środkiem, który jest zdecydowanie dostępny w każdym gospodarstwie domowym, który może złagodzić ból zęba, jest sól. Mocny roztwór soli można przygotować rozpuszczając pół łyżeczki soli morskiej lub himalajskiej w szklance ciepłej wody. Pozostaw ten roztwór w ustach przez około dwie minuty, a następnie wypluj ponownie.

Złagodzić ból zęba alkoholem

domowe sposoby na ból zęba alkohol-szklana-butelka-złoty-brązowy-płyn

Inną metodą złagodzenia bólu opuchlizny jest płukanie wysokoprocentowym alkoholem. Aby zdezynfekować stan zapalny, weź mały łyk wódki, brandy lub koniaku do ust i wypluj go po 2 minutach. W razie potrzeby możesz powtórzyć płukanie.

Przyprawy jako skuteczny środek – pieprz

domowe sposoby na ból zęba czarny pieprz ziarno-mielona skórka liście laurowe

Kolejnym domowym lekarstwem na ból zęba, które zawsze masz w swojej kuchni, jest czarny pieprz. Dwie do trzech łyżek mielonego czarnego pieprzu i szczyptę soli dodaje się do odrobiny wody i miesza na pastę. Następnie po prostu nałóż kilka kropli tego płynu bezpośrednio na dotknięty ząb. Te dwa antybakteryjne składniki pomagają złagodzić ból.

Goździki pomagają w walce z bólem zęba

domowe środki-na ból-zębów-goździki-przyprawa-pachnąca-suszona

Ta pachnąca przyprawa zawiera znieczulający eugenol, który działa antyseptycznie i zabija bakterie. Istnieje kilka opcji używania goździków. Wymieszaj olej roślinny z dwoma zmiażdżonymi goździkami i nałóż mieszaninę na bolący ząb. Alternatywnie możesz skropić bawełniany wacik olejkiem goździkowym i przetrzeć ząb. Możesz również przeżuć kilka ząbków w pobliżu bolesnego obszaru, ale zrób to delikatnie.

Suszone liście rozmarynu i pietruszka pomagają zmniejszyć ból zębów

domowe środki-na ból zębów-zioła-świeża-zielona-kiść-pietruszka-rozmaryn

Jeśli masz w domu suszone liście rozmarynu lub pietruszkę, mogą również pomóc w nagłym bólu. Po prostu żuj liście. Zawierają również wiele różnych olejków eterycznych, które pomagają złagodzić ból.

Zioła jako domowe lekarstwo na ból zęba – rumianek

domowe lekarstwa-ból-zeba-kwiaty-rumianku-suszone-torebki-herbatę

Rumianek to dobrze znany i szeroko stosowany domowy środek na ból zęba. Letni pakiet rumianku jest umieszczany na dotkniętym obszarze i trzymany tam przez chwilę. Zawiń kilka kwiatów rumianku w gazę, namocz je w gorącej wodzie i pozwól im ostygnąć. Pakiet jest gotowy.

Płyn do płukania jamy ustnej z różnymi rodzajami herbaty

domowe środki-ból zęba-herbata ziołowa-mięta-kubeczki-czajnik-drewniana deska

Płyn do płukania jamy ustnej z herbatą antybakteryjną zapewnia również ulgę w bólu. Napary z różnymi ziołami są łatwe w przygotowaniu i skuteczne w domu. Herbatę rumiankową, miętową lub szałwiową można stosować jako zwykły płyn do płukania jamy ustnej zarówno na ból zęba, jak i na problemy z dziąsłami. Świeże liście ziół zagotować wodą, ostudzić i przepłukać nimi usta. Ze względu na zawarte w niej taniny korzystne działanie ma również zielona i czarna herbata.

Przeciwzapalne leki przeciwbólowe w kuchni – czosnek i cebula

domowe środki-ból-zęba-warzywa-cebula-czosnek-lecznicza-skórka cebuli

Cebula i czosnek mają właściwości antybiotyczne i antyseptyczne oraz mogą łagodzić ból zęba. Wystarczy delikatnie przeżuć kawałek cebuli lub nałożyć go na ząb. To samo możesz zrobić z ząbkiem czosnku i w razie potrzeby powtórzyć aplikację przez kilka dni. Alternatywnie można wymieszać sprasowany ząbek czosnku ze szczyptą soli i umieścić na zębie na około 10 minut.

Warzywa jako pierwsza pomoc na ból zęba – kapusta włoska

domowe środki zaradcze-ból zęba-kapusta włoska-liście-prana-ścierka-w kratkę-zielona

Jeśli masz problemy z zębami, pomocne mogą być zewnętrzne kompresy. Świeże liście kapusty włoskiej bez żeberka są do tego idealne. Liście rozwija się wałkiem lub szklaną butelką, kładzie na ściereczce i dociska do bolesnej strony.

Domowy środek na ból zęba – ziemniak

domowe środki-ból zęba-plasterki ziemniaczane-skórka ziemniaków-nóż-deska do krojenia

Warzywa takie jak ziemniaki są prawie zawsze w kuchni. Czy wiesz, że ziemniaki mają właściwości gojące rany i mogą zapobiegać stanom zapalnym? Aby pomóc w bólu zęba, musisz najpierw schłodzić ziemniaka w lodówce. Po chwili pokrój plasterek ziemniaka i połóż go na bolącym miejscu w ustach.

Chili i imbir zmniejszają ból zęba

domowe środki-chilli-chilli płatki-chilli-papryka-miska-biała

Jeśli odczuwasz nagły dyskomfort w zębach, możesz skorzystać z chilli i imbiru, ponieważ są one dobrymi środkami przeciwbólowymi. Zmieszaj równe proporcje tych dwóch domowych środków z niewielką ilością wody, aż uzyskasz pastę.

Sprawdzony domowy środek na ból zęba – imbir

domowe środki-na ból-zęba-kawałki-imbiru-cała-drewniana-miska-drewniana-łyżka-pokrojona

Ta mieszanka jest nakładana bezpośrednio na ząb, unikając języka i dziąseł, ponieważ może naprawdę palić. Te ostre przyprawy działają antybakteryjnie na bakterie próchnicowe.

Domowy środek na ból zęba – ciągnięcie oleju

domowe środki zaradcze-ból-zęba-kobieta-łazienka-ręcznik-szklany-płukanie-usta

Wyciąganie oleju ma niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie zębów. To także sprawdzona metoda profilaktyki. Wyciąganie oleju polega na płukaniu ust około łyżką tłoczonego na zimno oleju słonecznikowego, sezamowego lub kokosowego przez kilka minut, a następnie wyplucie. To zabija bakterie powodujące próchnicę i działa antybakteryjnie.

Sprawdzone domowe sposoby na ból zęba – olejki eteryczne

domowe lekarstwa-ból-zęba-olejek-miętowy-koszyk-butelka

Uznanym cudem w walce z bólem zęba są olejki eteryczne, takie jak olejek z drzewa herbacianego, olejek goździkowy, olejek szałwiowy, olejek tymiankowy i olejek cynamonowy. Olejki te stosuje się w niewielkich ilościach w postaci nierozcieńczonej bezpośrednio na bolący ząb za pomocą wacika lub rozcieńczone letnią wodą do płukania.

Alternatywne środki z natury – mirra

domowe środki-ból zęba-drewniana łyżka-mirra-żywica-zielona-złoty-brązowy

Mirra jest również starożytnym domowym lekarstwem na ból zęba i jest również stosowana w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej. W przypadku nalewki z mirry łyżeczkę zmielonej żywicy gotuje się w pół litrze wody przez około pół godziny. Przesiej płyn i pozwól mu ostygnąć. Do płukania ust łyżeczkę tej nalewki miesza się z pół szklanki wody i używa kilka razy dziennie.

Pasta pomaga przy wrażliwych zębach

domowe środki-na ból-zębów-pasta-niebieska-szczoteczka-biała-pomarańczowa

Prawdopodobnie znasz nagły ból zęba spowodowany zimnymi lub gorącymi napojami. Przyczyną tego mogą być wrażliwe szyjki zębów. W takich przypadkach odrobina pasty do zębów z fluorem może pomóc w bolesnym obszarze, ponieważ tworzy krótkotrwałą warstwę ochronną. Są oczywiście przypadki, w których samodzielne leczenie środkami domowymi jest nieodpowiednie, na przykład po operacji. Skonsultuj się z dentystą, a szybko wszystko będzie dobrze.