Okna i drzwi

Zaprojektuj nowoczesny parapet do siedzenia – 20 pomysłów na projekt

Parapet do siedzenia na -nowoczesnym-siedzisku-salonie-nowoczesnym-przytulnym

Niezależnie od tego, czy jest to w dzień, czy w nocy, widok za oknem jest bardzo uspokajający. Jeśli masz obok niego miejsce, szybko stanie się ulubionym miejscem w domu do myślenia i marzeń. Parapet, na którym można usiąść to idealne miejsce, aby wygodnie wyglądać na zewnątrz od wewnątrz. Szerokie okno do siedzenia oferuje zupełnie inne wrażenia niż siedzenie w fotelu i oglądanie świata od środka. Możesz tam również ustawić wspaniały kącik do czytania. Możliwości projektowania jest wiele.

Parapet do siedzenia

Parapet do siedzenia -nowoczesne-okna-domek-drewniany-wykusz

Jeśli marzysz o niszy przy oknie jako siedzisku, istnieją trzy sposoby na zrealizowanie tego idyllicznego pomysłu: wykusz jako stała część architektury, nisza okienna dzięki niestandardowych przebudowie, która może być również wykorzystana jako miejsce do przechowywania lub rozkładane meble zamontowane pod frontem okna. Ważne jest, aby szerokość siedziska wynosiła co najmniej 40 centymetrów. Można również umieścić wygodną tapicerkę i poduszki do siedzenia, aby stworzyć przyjemną, przytulną atmosferę. Warto również pomyśleć o oknach o wysokiej izolacji termicznej, które gwarantują optymalną temperaturę w pomieszczeniu.

Parapet do siedzenia -nowoczesne-siedzisko-drewno-dekoracyjna-poduszka

Szerokie ściany z oknem zlicowanym z elewacją nadają się szczególnie do ustawienia parapetu. W ten sposób powstają głębokie wnęki okienne, które można wspaniale uzupełnić płytą wykonaną z drewna, kamienia lub betonu. Obszar ten można wykorzystać pomysłowo i niezwykle praktycznie: zaprojektowany jak witryna sklepowa prezentująca bogatą kolekcję przedmiotów dekoracyjnych lub jak przytulny kącik z pięknym widokiem.

Parapet do siedzenia – przytulne miejsce na relaks

Parapet do siedzenia na -drewnianej szafie-przestrzeń do przechowywania.nowoczesny

Nieco szersza powierzchnia jest doskonale wykorzystana, przekształcając parapet w przytulny kącik do czytania z widokiem na zewnątrz. Miękkie bawełniane poduszki lub mata wielkości parapetu zapraszają do odpoczynku. Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, ulubione przedmioty, książki czy przedmioty dekoracyjne można również ładnie zaaranżować gdzieś obok. Ponadto lokalizacja obok naturalnego źródła światła jest idealna dla roślin domowych. Te i inne pomysły i wskazówki dotyczące projektowania parapetu znajdziecie w tym poście.

Parapet do siedzenia z pięknym widokiem

Wielkoformatowe okno panoramiczne pozwala na duży, bezpośredni dopływ światła i nie tylko atmosfera mieszkania na tym korzysta. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się bardziej otwarte i przestronne. Jeśli istnieje możliwość zainstalowania nieco szerszego obszaru na oknie, powstałą pod spodem niszę można wspaniale ustawić jako dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Parapet do siedzenia: wykusz

Parapet-siedzi-nowoczesny-okien-wykusz-okno-klinkier-elewacja-dom

Okna wykuszowe były od czasów renesansu symbolem statusu i elementem stylu, który wizualnie upiększa fasadę. W większości były używane wyłącznie do celów dekoracyjnych, do optycznego powiększenia pomieszczenia i większej ilości światła. Zwykle stawały się dwuczęściowe, a rzadko trzyczęściowe. Tak zwane „wykusze” są stałym elementem angielskiej kultury budowlanej, nie tracą na popularności także we współczesnej architekturze. W związku z prostymi proporcjami budynków i ich minimalistycznym charakterem mają teraz wyrazisty prostokątny kształt.

Zalety wykuszy

Parapet-siedzi-nowoczesne-okno-wykusz-okno-dom-szklana fasada

Okna wykuszowe rozszerzają kąt widzenia z 45 do 270 stopni, dzięki czemu optymalizują padanie światła. Dzięki temu wnętrze wydaje się większe i bardziej otwarte. Te właściwości oraz zastosowanie większej ilości szkła w nowych budynkach sprawiają, że montaż wykuszy jako elementu stylistycznego staje się coraz bardziej popularny. Ponadto umożliwiają różnorodny, stylistyczny design. Przeważnie służą jako przytulny element, który wzbogaca wystrój domu, na przykład parapet do siedzenia.

parapet-siedzi-nowoczesny-siedzisko-granitowo-czarny-minimalistyczny

Największym problemem przy montażu wykuszy i ogólnie dużych powierzchni szklanych jest energooszczędność. W nowych budynkach, łączących nowoczesne podejście do życia z przemyślaną, otwartą przestrzenią i współczesną architekturą, szczególnie preferowane są wielkoformatowe okna skrzynkowe. Dzięki przestrzeni izolacyjnej pomiędzy nimi zapewniają nie tylko optymalną ochronę dźwięku i izolacji, ale są również popularnym elementem stylu.

Zainstaluj parapet do siedzenia

parapet-siedzi-nowoczesny-siedzisko-biały-minimalistyczny-montaż-wykusz

Wyzwaniem przy montażu szerszego parapetu do siedzenia mogą być grzejniki, które zwykle znajdują się w starych mieszkaniach, ale nie tylko pod oknami. Jeśli są one zakryte, mają znacznie mniejszą moc grzewczą w zimie. Montaż parapetu ławkowego jest wskazany tylko wtedy, gdy w pomieszczeniu dostępna jest inna forma ogrzewania, np. ogrzewanie podłogowe, podczerwień lub ścienne.

parapet-siedząca-sypialnia-jasny-narożnik-do-czytania-poduszki

Parapet, na którym można usiąść, można zbudować w formie wysokiej półki okiennej. Byłoby szczególnie praktyczne, gdybyś zapewnił miejsce do przechowywania pod siedzeniem. Jeśli ma się na niej położyć matę piankową, aby wygodnie siedzieć, należy również zaplanować jej grubość, aby nie było problemów z otwarciem okna.

Parapet do siedzenia dla nowoczesnego projektu przestrzeni życiowej

parapet-siedzi-nowoczesne-siedzisko-drewno-lampa-okładzina ścienna

Nowoczesna aranżacja przestrzeni życiowej obejmuje duże powierzchnie okienne, które są idealnym punktem wyjścia do głębokich wnęk okiennych. Jeśli są dostępne, mogą służyć jako wygodne siedzisko i przekształcić w tak zwane okno do siedzenia. Jest to idealne miejsce w mieszkaniu na wypoczynek i może szybko stać się ulubionym miejscem całej rodziny.

Parapet-Siedzące-Nowoczesne-Siedzisko-Drewniane-Minimalistyczne

Jedynie okna wychodzące na ulicę nie są odpowiednie. Niepokojący jest hałas i ciągły ruch ludzi i środków transportu. Ponadto nie każdy chce siedzieć w oknie. Okno do siedzenia najlepiej jest zorientowane na wewnętrzny dziedziniec lub ogród, dzięki czemu zapewnia cichy widok.

Parapet do siedzenia wykonany z drewna

parapet-siedzi-nowo-drewno-kuchnia-ławka

Najlepiej zrobić parapet z drewna, na którym można usiąść. W przeciwieństwie do kamienia lub podobnych, materiał ten zachwyca ciepłym wyglądem, a także charakteryzuje się optymalnymi właściwościami termoizolacyjnymi. Okna drewniane mogą wchłaniać i oddawać wilgoć, co przyczynia się do bardzo dobrego klimatu w pomieszczeniu. W przeciwieństwie do plastiku, naturalne drewno nie ładuje się statycznie i nie gromadzi się tak dużo kurzu w rogach. Wreszcie czyszczenie jest łatwiejsze.

Parapet do siedzenia wykonany z kamienia naturalnego lub sztucznego

parapet-siedzi-nowoczesny-kamień naturalny-kominek-biały

Parapet z naturalnego lub sztucznego kamienia do siedzenia szczególnie dobrze komponuje się z nowoczesnym środowiskiem mieszkalnym. Materiał oferuje bardzo dużą różnorodność kolorów i struktur. Ale imponuje nie tylko swoimi właściwościami wizualnymi. Z czysto technicznego punktu widzenia, kamienne parapety można łatwo i precyzyjnie dopasować, aby stworzyć lepsze połączenie elewacji z oknem. Sztuczne kamienie nadają się szczególnie do użytku w pomieszczeniach i są również tańsze niż ten naturalny.

Parapet granitowy do siedzenia

parapet-siedzący-nowoczesne-miejsce-przy-oknie-wielkoformatowe-okna

Niezależnie od tego, czy jest to granit, marmur czy inny kamień naturalny, zrównoważony materiał obiecuje trwałą przyjemność z przedmiotu. Solidny wygląd bardzo dobrze komponuje się z plastikiem, aluminium lub stalą, z których zwykle wykonuje się ramy okienne i drzwi tarasowe. Kilka miękkich poduszek i tapicerowana mata do siedzenia zmiękczają wygląd i zapewniają wysoki poziom komfortu podczas wygodnego siedzenia i patrzenia.

Parapet do siedzenia wykonany z betonu

parapet-siedzisko-nowoczesne-drewno-betonowe-siedzisko-poduszka-siedziska

Parapety betonowe są nieodłączną częścią obecnego stylu industrialnego. Są szyte na miarę, dzięki czemu mogą w pełni sprostać indywidualnym wyobrażeniom i wymaganiom. Ponadto charakteryzują się wysoką trwałością i minimalistyczną estetyką. Materiał można również przyciemniać i w ten sposób dopasować do każdego wnętrza.

Udekoruj parapet do siedzenia

parapet-siedzący-nowoczesne-przytulne-poduszki-lampy

Na szerokiej ławce pod oknem można nie tylko siedzieć, ale i wygodnie leżeć nawet z całą rodziną. Wyposażona w przytulne akcesoria domowe, takie jak poduszki, koc i oczywiście wygodną, ​​pokrytą matą piankową, ławka przy oknie zaprasza do spędzenia wielu godzin relaksu, a także służy jako leżanka lub łóżko gościnne.

parapet-siedzi-nowoczesne-siedzisko-przy-drewniane-ławki-przytulne-poduszki

Mata piankowa lub podkładka filcowa i poduszki sprawiają, że siedzisko wykonane z wytrzymałego materiału, w tym przypadku z drewna, jest wyjątkowo przytulne. Do relaksu, zabawy, picia kawy lub po prostu patrzenia na zewnątrz, ta ławka przy oknie z pewnością przyniesie wiele radości i radości wszystkim mieszkańcom. Nawiasem mówiąc, szyby okienne są przesuwane na zewnątrz, tak jak w tym przypadku, podczas otwierania nie trzeba niczego sprzątać. Ukryty schowek pod spodem to oryginalny i oszczędzający miejsce pomysł, który jest kolejną atrakcją. Właśnie tę praktyczną funkcję ten wyjątkowy mebel estetycznie wkomponowuje w całe wyposażenie domu.

Udekoruj parapet roślinami i ziołami do siedzenia

parapet-siedzi-nowoczesne-siedzisko-drewno-zbuduj-rośliny-dekoracja

Obszar przy oknie jest idealny dla roślin domowych, które lubią dużo światła. Na parapecie prestiżowe miejsce znajdują niewielkie aranżacje egzotycznych gatunków roślin lub nowoczesne wzornictwo i przedmioty dekoracyjne. Szybko stają się ważnym elementem wystroju pomieszczenia i nadają mu indywidualny charakter.

Zbuduj swój własny parapet, na którym możesz usiąść

Parapety-siedzące-nowoczesne-lampy-siedzisko-w-przemysłowym-styl

Każdy rzemieślnik hobbystyczny może również samodzielnie zbudować siedzisko pod oknem. Najlepiej nadaje się do tego materiał drzewny, ponieważ jest łatwy w obróbce. Konstrukcja różni się w zależności od osobistych preferencji lub dostępnej przestrzeni i potrzeby dodatkowej przestrzeni do przechowywania. Można tam przechowywać materiały do ​​czytania lub zabawki dla dzieci, ale także drewno opałowe do kominka. Niewielki dodatkowy schowek na filiżankę herbaty i ciepłe oświetlenie doskonale uzupełniają atmosferę. Na przykład możesz codziennie cieszyć się śniadaniem ze wspaniałym widokiem i rozpocząć dzień całkowicie zrelaksowany. Wtedy nikt się nie zdziwi, że ulubionym miejscem w całym domu jest ten mały zakątek.

Parapet do siedzenia zamienia się w kącik do czytania

parapet-siedzi-nowoczesne-siedzisko-przy-kamień naturalny-przytulna-poduszka-lampa

Jeśli pozycja i orientacja okna jest szczególnie korzystna, można tam stworzyć przytulny kącik do czytania. Wymagane jest dostateczne oświetlenie, ale nie oślepiające, szczególnie wieczorem lub gdy nie ma wystarczającej ilości światła dziennego. Lampki do czytania do montażu na ścianie są prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie zajmują dużo miejsca do zainstalowania. Lampa podłogowa jest oczywiście zawsze elastyczną alternatywą.