Okna i drzwi

Rolety plisowane jako dekoracja okna: przegląd różnych typów i wskazówki dotyczące wyboru

Smukłe, zajmujące mało miejsca i dające się zmiennie obsługiwać – żaluzje plisowane są po prostu wyjątkowe dzięki swojej strukturze składania. I: Oferują znacznie więcej niż tylko prosty ekran prywatności. W zależności od rodzaju wybranej plisy zapewniają nawet skuteczną ochronę przed nagrzewaniem lub nadmiernymi kosztami eksploatacji.

plisowana biała półprzezroczysta lampa do jadalni

Swoją francuską nazwę zawdzięczają wyglądowi zewnętrznemu: „Plisowany” oznacza „złożony”. Ta specjalna tekstura materiału ma również znaczną przewagę pod względem obsługi. Złożoną tkaninę można montować nie tylko swobodnie wisząc, ale również napinać bez sznurka na górze i na dole skrzydła okiennego. Oznacza to, że żaluzję plisowaną można swobodnie przesuwać. Na przykład można go zsunąć ręcznie bezpośrednio nad fałdami, tworząc mały pakiet materiału i umieścić w dowolnym miejscu na oknie.

Wybierz odpowiednią ochronę przed światłem

czarna plisowana antyodblaskowa salon duże okna

Oprócz wariantów przezroczystych, które są bardziej czysto dekoracyjne, istnieją półprzezroczyste plisowane tkaniny, które są wyposażone w podstawową osłonę prywatności i ochronę przed słońcem, która może być całkowicie wystarczająca w niektórych pomieszczeniach.

Według informacji od sprzedawców internetowych, takich jak żaluzje plisowane, są one jednak znacznie bardziej wszechstronne wielofunkcyjne żaluzje plisowane, na przykład modele z funkcją zaciemniania. Ze wszystkich rodzajów plis mają najsilniejszą funkcję ochrony prywatności, która zapobiega nieautoryzowanemu dostępowi wieczorem nawet przy włączonym świetle. Zapewniają również skuteczną ochronę przed odblaskami w przyjazne dla oczu popołudnia przed telewizorem lub bezlusterkową obsługę ekranów. Całkowicie nieprzezroczysty charakter sprawia, że ​​są to również niezwykle wydajne okucia okienne do sypialni i pokoi dziecięcych, a także pomieszczeń na poddaszu czy ogrodów zimowych, które często narażone są na duże nasłonecznienie.

Ochrona przed ciepłem & Oszczędność energii dzięki żaluzjom plisowanym

żaluzje plisowane dwuwarstwowe o strukturze plastra miodu, termoizolacyjne, energooszczędne

W pomieszczeniach narażonych na wysokie temperatury zalecana jest również funkcja ochrony przed ciepłem. Rolety plisowane z białą powłoką lub połyskującym Perlexem z tyłu dają bardzo dobre efekty.

Jeśli chcesz również zaoszczędzić energię, idealna jest dwuwarstwowa plisowana żaluzja o strukturze plastra miodu. Struktury komórkowe w kształcie plastra miodu chronią przed ciepłem, zimnem i hałasem oraz zapobiegają przedostawaniu się ciepła wytwarzanego przez grzejnik na zewnątrz przez szybę okienną. Oszczędza to pieniądze i środowisko na dłuższą metę.

Rozwiązania mocujące do wszystkich okien

plisowana kuchnia czarna kuchnia ochrona przed światłem,

Niezależnie od tego, czy chodzi o okna pionowe, skośne świetliki, czy też o specjalnych kształtach, takich jak okna trapezowe lub pięciokątne – w przeciwieństwie do rolet, zasłon lub wszystkich innych rodzajów ochrony przeciwsłonecznej, każdy rodzaj okna można wyposażyć w plisę. Jest to możliwe dzięki różnym systemom szyn, rodzajom montażu, a przede wszystkim specjalnie dopasowanym żaluzjom plisowanym, które można precyzyjnie dopasować do dowolnej konstelacji okien. Wskazówka: w przypadku okien nienormatywnych, przed zakupem warto zasięgnąć porady specjalistycznego sprzedawcy, aby uniknąć złych zakupów.

Montaż skręcany lub bez wiercenia?

zielony plisowany akcent w kolorze salonu ochrona przed słońcem

Podobnie jak inne dekoracje okienne, żaluzje plisowane można jak zwykle przykręcić do ściany lub sufitu. Jednak mocowanie bez wiercenia jest obecnie znacznie bardziej popularne. Są to głównie powody praktyczne: żaluzję plisowaną można po prostu łatwiej zmontować za pomocą klamry zaciskowej lub mocowania na klej. Ponadto w wynajmowanych mieszkaniach często pozostawia się tylko ten rodzaj instalacji, ponieważ właściciele rzadko zatwierdzają montaż otworów na śruby w oknie.

W przypadku wszystkich funkcjonalnych żaluzji plisowanych z mocną ochroną przed światłem lub z funkcją ochrony przed ciepłem obowiązuje zasada: Należy wybrać rodzaj montażu, który odbywa się zawsze na skrzydle okna, tj. blisko szyby. To najlepszy sposób na ograniczenie do minimum ilości światła i ciepła na bokach tkaniny. Ponadto powłoki hydrofobowe na żaluzjach plisowanych perłowych lub energooszczędne poduszki powietrzne o strukturze plastra miodu na żaluzjach plisowanych o strukturze plastra miodu lepiej rozwijają swój potencjał funkcjonalny w bezpośrednim sąsiedztwie szyby okiennej.

Szczególnie elastyczne: podwójnie plisowane żaluzje

plisowana sypialnia wzorzysta dekoracja okienna ochrona przed światłem

Miłośnicy wyjątkowo ekstrawaganckiego designu okien mają pod ręką idealne rozwiązanie systemowe z tzw. podwójną plisą. Tutaj dwie tkaniny można zintegrować w jeden system, który można otworzyć na całą długość. Oprócz niebanalnego wyglądu oferują również możliwość zintegrowania żaluzji plisowanych o różnych funkcjach lub stopniach przezroczystości. Dzięki temu ochronę przeciwsłoneczną można jeszcze bardziej elastycznie dostosować do indywidualnych potrzeb i nawyków.