Okna i drzwi

Projektowanie dużych okien – porady i rozwiązania dotyczące ochrony przeciwsłonecznej

duże okna nowy budynek-energo-korzyst-docieplenie

Duże fronty okienne w elewacji i świetliki na poddaszu to niemalże standardowe wyposażenie nowoczesnych domów. W dzisiejszych czasach nikt nie chce mieszkać w ciemnych pomieszczeniach i jest to zrozumiałe z wielu powodów. Światło dzienne ma bezpośredni wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne ludzi. Nie tylko poprawia nastrój, ale także poprawia samopoczucie i wydajność. Im większe okno, tym pomieszczenie wydaje się bardziej otwarte, jaśniejsze i bardziej przytulne. Dziś opowiemy, jakie jeszcze zalety niosą ze sobą duże okna i na co warto zwrócić uwagę przy ich projektowaniu.

Duże okna niosą ze sobą wiele zalet

duże okna nowy-zabudowa-rolety-białe-aluminium-widoczność-ochrona przeciwsłoneczna-jadalnia-kuchnia

Nowoczesne domy takie jak domy zeroenergetyczne i pasywne przekonują nie tylko wizualnie, ale również pod względem energooszczędności. Doskonała izolacyjność termiczna ścian i okien domu podkreśla ten trend i gwarantuje optymalne wykorzystanie energii. Na dłuższą metę przynosi to znaczne oszczędności i jest przyjazne dla środowiska. Planując nowoczesne domy pasywne Kardynał wskazuje na układ okien aby wnętrza mogły optymalnie wykorzystać promienie słoneczne i padające światło. Na północy nie opłaca się dużych okien, ale na południu można wykorzystać darmową energię słoneczną jako dodatkowe źródło ciepła. Technicznie, montaż frontu okiennego jest możliwy również retrospektywnie w każdym domu. Jeśli chcesz zastąpić istniejącą ścianę dużymi oknami izolacyjnymi, musisz wystąpić o pozwolenie na budowę.

Zaizoluj duże okna

duże-okna-nowa-budynek-rolety-białe-xxl-jadalnia

W przypadku dużych okien zdecydowanie zalecane jest zastosowanie potrójnego oszklenia izolacyjnego lub przeszklenia termoizolacyjnego. Twoje zalety: niskie straty ciepła i duży potencjał oszczędności. Te okna termoizolacyjne są wykonane z potrójnym szkleniem, a także zawierają wypełnienia gazem obojętnym w przestrzeniach między nimi. Kupując okno należy wziąć pod uwagę wartość U (współczynnik przenikania ciepła). Wartość U wskazuje, ile ciepła jest uwalniane z wnętrza pomieszczenia przez okno na zewnątrz. Im mniejsze U, tym lepszy efekt izolacyjny przeszklenia. W przeciwieństwie do starych okien, nowe okna energooszczędne mają znacznie lepszy współczynnik U w zakresie 0,6 – 1,5 W/(m²K). Wybierając nowe przeszklenie okienne, zdecydowanie warto zapoznać się z wartością g. Wartość g waha się od 0 do 1,0 i pokazuje przepuszczalność oszklenia na energię słoneczną. Idealne okno ma zatem wysoką wartość g i jak najmniejszą wartość.

Stare i nieszczelne okna w starych budynkach oddają dużo energii grzewczej do otoczenia i zwiększają koszty ogrzewania, dlatego należy rozważyć możliwość imitacji wymiarów izolacji. Dostępnych jest tutaj kilka alternatyw dla zastąpienia starych, jednoszybowych okien. Na przykład taśma kompresyjna dobrze nadaje się do uszczelniania ram okiennych, ponieważ po zamocowaniu rozszerza się od 2 do 10 mm i przynajmniej eliminuje efekt śluz powietrznych. Komfort zależy głównie od temperatury okna. Aby oszczędzać energię i czuć się bardziej komfortowo przy oknie, szyby powinny być dobrze ocieplone. Folie chroniące przed zimnem można przymocować do okna od wewnątrz i odbijać ciepło z powrotem do pomieszczenia, dzięki czemu można uzyskać skuteczną ochronę przed zimnem.

Zacienienie dla dużych okien

duże-drzwi-francuskie-nowy-budow-zasłona przeciwsłoneczna-żaluzje-umeblowanie-domek-wiejski w stylu vintage

Duży front okienny powinien wpuszczać do pomieszczenia światło i ciepło, ale także dawać możliwość zaciemnienia i ochrony prywatności. To, co jest pożądane zimą, latem może szybko stać się za dużo. Jeśli nie masz pewności co do wyboru, możesz uzyskać poradę od swojego wyspecjalizowanego sprzedawcy. Poniżej przedstawiamy jednak kilka pomysłów na duże okna.

Nie tylko małe okna można wyposażyć w rolety. Nawet bardzo duże fronty okienne do 4,5 m szerokości i 4 m wysokości można zasłonić roletą maxi. Stanowią atrakcyjną alternatywę dla klasycznej zasłony, a także mogą stać się dekoracyjnym elementem przyciągającym wzrok dzięki nadrukowi fotograficznemu. Praktycznym rozwiązaniem byłyby również żaluzje, które są szyte na miarę i dzięki temu można je idealnie dopasować do każdego klasycznego lub nowoczesnego frontu okiennego. Wymagania konstrukcyjne, takie jak skośne sufity i wykusze, również nie stanowią problemu.

duże okna nowy budynek-dostęp-na zewnątrz-kuchnia-jadalnia

Żaluzje pionowe, zwane również żaluzjami pionowymi, są zwykle pierwszym wyborem przy urządzaniu biur, ale obecnie znajdują zastosowanie również w pokojach prywatnych. Na przykład wiele kuchni i salonów w nowoczesnych domach zapewnia mnóstwo światła dziennego przez duże fronty okienne i bezpośredni dostęp do tarasu lub balkonu. Dzięki swojej elastyczności, zasłony lamelowe można szybko otworzyć, aby umożliwić dostęp na zewnątrz. Można również elastycznie regulować padanie światła i widok na zewnątrz.

Zasłony przesuwne to świetna opcja projektowa, zwłaszcza przy szerokich frontach okiennych. Zasłony panelowe doskonale łączą funkcjonalną prywatność i ochronę przed słońcem oraz kreatywny projekt pomieszczenia. Zasłony przesuwne zawieszane są na wózkach w karniszach wielobiegowych i zapewniają ochronę przed olśnieniem dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne. W systemie szynowym można prowadzić do pięciu torów jeden za drugim. Daje to świetne warianty i możliwości łączenia: materiały transparentne i nieprzezroczyste, jednokolorowe i wzorzyste długości tkanin, a także całe obrazy okienne z indywidualnymi motywami. Twoja kreatywność nie ma granic!

duże okno-zasłona przeciwsłoneczna-roleta rzymska-podłoga-sufit-przeszklenie-jadalnia

Źródła obrazów: © Photographee.eu