Okna i drzwi

Profile okienne – przyczyny kondensacji i pleśni

profile okienne porady dotyczące pielęgnacji pleśni kondensacyjnych

Kondensacja występuje, gdy wilgotne powietrze wchodzi w kontakt z zimnymi szybami okna. Istnieje kilka możliwych przyczyn powstawania skroplin na oknach i późniejszej pleśni. Z jednej strony może być tak, że Okno profili niewłaściwie zainstalowany i izolowany. Z drugiej strony parapet może również prowadzić do zawilgocenia, a także złej jakości profili czy szkła. Wilgoć w powietrzu to część wnętrza tworzona przez gotowanie, suszenie prania, roślin czy akwarium, a nawet kiedy mieszkańcy oddychają. A ponieważ szyby okienne i profile okienne są najzimniejszą częścią domu, są to również obszary najbardziej narażone na kondensację.

Profile okienne – Jak powstaje kondensacja i pleśń?

profile okienne kondensacja wody wewnątrz kurtyny wilgoć

W celu uniknięcia kondensacji należy dobierać profile okienne o możliwie najniższym współczynniku przenikania ciepła. Nie ma znaczenia, czy profil jest wykonany z PCV czy aluminium. W przypadku PVC jednak na wartość wpływa również m.in. ilość komór – im więcej tym lepiej. W przypadku profilu aluminiowego o tym z kolei decydują izolatory termiczne. Emisyjność oszklenia musi być również niska, a montaż okien musi być doskonały. Ważne, aby izolacja termiczna profili znajdowała się na zewnątrz.

Profile okienne – jaki wariant w klimacie wilgotnym?

profil okienny schüco system wentylacji wentylacja biały pcv

W wilgotnym klimacie ważną rolę odgrywają nie tylko profile okienne. Powinno to jednak mieć najniższą możliwą przepuszczalność cieplną. Ponadto należy rozważyć skuteczną wentylację, aby wilgoć mogła być odprowadzana z pomieszczeń. W tym przypadku korzystne są również grzejniki instalowane bezpośrednio pod oknami. Ogrzewają one zagrożone obszary, a tym samym zapobiegają tworzeniu się kondensacji.

Unikaj i usuwaj profile okienne z pleśnią i kondensacją

montaż profili okiennych schüco wentylacja kompresyjna

Tutaj również najważniejsza jest wentylacja.Należy pamiętać, że wilgoć często pojawia się nawet po wymianie okna, co nie musi oznaczać złej jakości profili okiennych. W większości jest to nawet znak, że montaż i jakość nowych okien jest bardzo dobra. W rzeczywistości mają one lepszą szczelność i zapobiegają przeciągom, które z kolei występowały w starych oknach i które wraz z ciepłym powietrzem przenosiły wilgoć na zewnątrz. Możesz uniknąć „nowo powstałej” wilgoci, izolując ściany domu od zewnątrz oprócz nowych okien i, jak już wspomniano, zapewniając dobrą wentylację. Możesz to osiągnąć ręcznie, regularnie otwierając okna lub używając skutecznego systemu wentylacji, który zainstalowałeś. Istnieją również nowoczesne okna, w których takie systemy są wbudowane w profil.

Oprócz profili okiennych izolacja zewnętrzna

izolacja okienna zewnętrzna forma kondensacyjna dom budowlany

Jednak pleśń może się również rozwinąć, jeśli połączenie między profilami a ścianą jest słabe. W przypadku małych otworów lub niewypełnionych fug do pomieszczeń może wnikać zimne powietrze, co z kolei prowadzi do wilgoci i zwiększonego ryzyka rozwoju pleśni. Problem z pleśnią polega nie tylko na tym, że wygląda nieestetycznie, ale przede wszystkim na tym, że jest szkodliwa dla zdrowia, a nawet może prowadzić do astmy. Więc sprawdź profile okienne pod kątem takich problemów i napraw je, jeśli to konieczne.

Profile okienne z wilgocią to nieprzyjemna rzecz

formowanie wilgoci okno formy porady pcv,

Jeśli powyższe wskazówki nie wykazują żadnej zmiany, pozostaje tylko najbardziej nieprzyjemna opcja, czyli wymiana okien na nowe, wyższej jakości.

Wilgoć na profilu okiennym prowadzi do powstawania pleśni

forma profil okienny pcv biała wilgoć