Okna i drzwi

Dotacja na nowe okna – koszty i możliwości dofinansowania ze strony państwa

Dotacja na nowe okna remont starego budynku

Nowoczesne, dobrze izolujące okna pozwalają zaoszczędzić znaczne ilości ciepła w mieszkaniu, a tym samym zauważalnie obniżyć koszty ogrzewania. Każdy, kto planuje modernizację okna, może liczyć nie tylko na oszczędności w kosztach energii, ale także wsparcie finansowe ze strony państwa w postaci dotacji czy ulg podatkowych. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jakie są programy finansowania nowych okien i jakie wymagania muszą spełnić właściciele domów.

Koszt nowych okien

Dotacja na nowy program Windows-430-kredyt-151

Koszt okien energooszczędnych zależy od zastosowanej warstwy oszklenia i izolacji. Najważniejszą rolę odgrywa niska wartość U okna, czyli współczynnik przenikania ciepła. Im niższa wartość, tym lepiej izoluje okno. Nowe okna kwalifikują się do KFW od współczynnika U 0,95 W/(m²K). na fensterhai.de Na przykład możesz spojrzeć na systemy profili premium, które osiągają wartości U między 0,83 a 0,90 W / (m²K).

Tylko okna z potrójnym szkleniem mają tak niskie współczynniki U i są 10-15 proc. droższe niż podwójne szyby. Oprócz ceny przeszklenia dochodzą jeszcze koszty montażu i montażu okien, które stanowią 35 – 45 proc. kosztów okna. Koszty inwestycyjne tych energooszczędnych okien są bardzo wysokie, ale przyszłe oszczędności energii są bardzo opłacalne finansowo.

Fundusze rządowe na nowe okna – dotacje i niskooprocentowane pożyczki

Grant-nowe-okna-energooszczędny-dom-standard

Chcąc sfinansować renowację okien dotacją KfW, możesz wybrać pomiędzy niskooprocentowaną pożyczką lub dotacją na inwestycje na nowe okna. Te ostatnie nie muszą być spłacane.

Te programy nadają się do modernizacji okien:

– Program 430 (dotacja inwestycyjna) – W przypadku indywidualnych działań związanych z energią, takich jak wymiana okien, dotacja wynosi 10 procent kosztów renowacji, maksymalnie do 5000 euro na każdy lokal mieszkalny. W przypadku remontów całościowych dofinansowanie KfW może wynieść nawet do 25 procent.

– Program 151/152 (pożyczka niskooprocentowana) – Do osiągnięcia standardu domu efektywnościowego KfW z reguły konieczny jest gruntowny remont. W tym celu oferowane są niskooprocentowane pożyczki. Za indywidualne działania, takie jak montaż nowych okien, przyznawane jest maksymalnie 50 000 euro na lokal mieszkalny. Jeśli cały budynek zostanie wyremontowany, właściciel domu otrzymuje do 75 000 euro i do 22,5 procent dotacji na spłatę.

Grant-nowe-okna-loft-mieszkanie-wybudowany w 1944

– Program 431 (dotacja inwestycyjna na nadzór budowlany) – Finansowane są indywidualne działania, takie jak odnawianie okien i rozbudowane pakiety działań. Jest to możliwe tylko w połączeniu z produktami 151/152 i 430. KfW wspiera przede wszystkim kontrolę budowy, odbiór i ocenę renowacji i przejmuje 50% kosztów: do 4000 euro na projekt.

– Program 455 (dotacja) – W odpowiednim do wieku programie renowacji KfW promuje działania modernizacyjne i antywłamaniowe, na przykład montaż systemów modernizacyjnych starych lub nowych okien, takich jak przykręcane zamki ryglowe, zamki grzybkowe i anty- obrotowe klamki okienne. Minimalna kwota inwestycji to 2000 euro, dotacja waha się od 1500 do 6250 euro na lokal, w zależności od planowanych działań.

Wymagania i aspekty, które należy wziąć pod uwagę

Aby się kwalifikować, te środki renowacyjne dla nowych okien muszą spełniać pewne minimalne wymagania techniczne:

  1. Wniosek należy złożyć przed wdrożeniem.
  2. Dom musiał zostać zbudowany do 31 grudnia 1994 r.
  3. Nowe okna muszą mieć współczynnik U 0,95 W/(m²K)

Inwestowanie w nowe Windows – korzyści finansowe

Dotacja-nowe-okienka-modernizacja-remont-dofinansowanie

  1. Nowoczesne okna powodują, że tracone jest znacznie mniej ciepła, co prowadzi do oszczędności kosztów ogrzewania. Biorąc pod uwagę, że żywotność okien wynosi około 40 lat, możesz liczyć na duże oszczędności kosztów ogrzewania w dłuższym okresie czasu.
  2. Jeżeli koszt wymiany okna zostanie uznany przez urząd skarbowy jako koszt konserwacji, to podlega odliczeniu od podatku w roku płatności.
  3. Koszty dla handlowców można również odliczyć od zobowiązania podatkowego. Wynagrodzenia pracowników, koszty maszyn i podróży podlegają odliczeniu. Przy montażu nowych okien można zaoszczędzić nawet 1200 euro.

Dotacja-nowe-remont-okien-zaoszczędź-energię-koszty