Okna i drzwi

Black Box Project: Mechaniczne okiennice zapewniają spokój i bezpieczeństwo

Okna z żaluzjami mechanicznymi w dobudówce w Londynie

Projekt „Black Box” autorstwa MATA Architects to nowoczesna rozbudowa domu w północnym Londynie, w oknach zamontowano duże czarne okiennice. Okiennice można otwierać i zamykać za pomocą mechanicznego mechanizmu składania. Elastyczny projekt spełnia pragnienie prywatności w gęsto zaludnionej dzielnicy, gdzie dom otoczony jest kilkoma sąsiednimi domami.

czarna drewniana fasada zamknięte żaluzje

Londyńska pracownia architektoniczna rozbudowała parter wiktoriańskiego budynku w Islington, zastępując ogród zimowy biurem domowym, które służy również jako pokój gościnny.

Okiennice mechaniczne zapewniają spokój i bezpieczeństwo

Rozwiązaniem dla tej typowej londyńskiej rozbudowy było wbudowanie w fasady ruchomych mechanicznych okiennic, które pełnią kilka funkcji. Rolety zapewniają prywatność, bezpieczeństwo i ochronę przed słońcem przy jednoczesnym zachowaniu widoku i naturalnego światła. „Jest to małe i pozornie proste rozszerzenie zaprojektowane jako »rekonfigurowalne pudełko« – zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie” – wyjaśnił Dan Marks, dyrektor MATA Architects.

Czarny lakierowany modrzew syberyjski kontrastuje z żółtą cegłą londyńską

Czarny lakierowany modrzew syberyjski kontrastuje z żółtą cegłą londyńską. Elewacje pokryte pionowymi listwami drewnianymi są wyposażone w dwie wykonane na zamówienie żaluzje składane, które można obsługiwać ręcznie za pomocą morskich wciągarek hamulcowych.

Okiennice składane można otwierać za pomocą morskich wciągarek hamulcowych

Samoblokujący mechanizm składania umożliwia mieszkańcom precyzyjne sterowanie składanymi okiennicami. Duże okiennice można całkowicie zamknąć lub otworzyć za pomocą zaledwie sześciu obrotów wyciągarki. Gdy są całkowicie otwarte, tworzą się zwisy przypominające markizy i chroniące okna przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Okna mają duże czarne okiennice

MATA Architekci współpracowali ze szkocką firmą „Old School Fabrications” oraz firmą budowlaną Entuitive przy opracowaniu złożonego systemu fasadowego. Konstrukcja została początkowo wykonana w kilku etapach, aby ułatwić montaż na miejscu.

Duże okiennice można całkowicie zamknąć lub otworzyć za pomocą zaledwie sześciu obrotów wyciągarki

Wnętrze jest proste. Sufit z odsłoniętymi dębowymi belkami idealnie komponuje się z półkami ściennymi, parapetami i podłogą. Okna narożne zapewniają niezakłócony widok na okoliczne domy i ogrody. Pokój ma wbudowaną przestrzeń do przechowywania i kompaktową łazienkę z żłobkowanymi szklanymi drzwiami, które wpuszczają światło dzienne do wnętrza wyłożonego białymi kafelkami.

Okna narożne zapewniają niezakłócony widok na okoliczne domy

Sufit z odsłoniętymi dębowymi belkami idealnie komponuje się z drewnianymi półkami ściennymi

Drewniany fotel relaksacyjny z bocznym stolikiem i lampą podłogową

nowoczesna dobudówka w Londynie z okiennicą z mechanizmem składania

duże okna zapewniają dobry widok na zewnątrz

Więcej o projekcie można dowiedzieć się na stronie MATA Architekci czytać