Okładziny ścienne

Układanie płytek Metro w łazience i kuchni – pomysły kolorystyczne na autentyczny wygląd

płytki metra metro-industrial-metal-stal-czarny-prysznic-białe-ściany

Jeśli chcesz poczuć atmosferę wielkiego miasta w swoich czterech ścianach, najlepiej postawić na tak zwane kafelki metra. Czy to w łazience czy kuchni, na ścianie czy na podłodze, to nie ma znaczenia. Ich szczególny urok tworzy mieszankę stylu retro, nowoczesności i komfortu, podkreślając każde wnętrze. W kolejnych wierszach dowiesz się dokładnie, co reprezentują kafelki Metro, a także kilka świetnych pomysłów na ich wykorzystanie. Zaprojektuj swoje pokoje w szczególnie uroczy sposób!

Czym są płytki metra?

płytki metra metro-białe-czarne-podłogowe-sześciokątne-sześciokątne-projekt

Jak sama nazwa wskazuje, płytki metra, znane również jako płytki metra, to klasyczne płytki ścienne i podłogowe, które kiedyś były używane do projektowania stacji metra. Ponieważ dziś nie są już używane w tym celu, można je nawet nazwać płytkami retro. Bo oprócz odrobiny wielkiego miasta, wnętrze stwarza również wrażenie cofania czasu.

metro płytki metro-drewniana-szafka-umywalnia-stylowe-klasyczne-meble

Jest to prostokątny kształt płytek przypominający kafelki z fazowaną krawędzią. Płytki są ułożone naprzemiennie jak cegła, chociaż często można zobaczyć wzory z płytkami jedna na drugiej i są wykonane z ceramiki. Szczególnie autentycznie wyglądają białe płytki Metro. Białe płytki metra najlepiej komponują się również z ciemnymi fugami. Wtedy najlepiej naśladować wygląd stacji. Ma to również tę zaletę, że z czasem nie pojawiają się przebarwienia, a czyszczenie jest szczególnie łatwe.

płytki metra metro-nowoczesny-miejski-biały-beżowo-brązowy-retro

Jednak pod względem koloru istnieje obecnie wiele różnych opcji. Oprócz białych płytek można również znaleźć płytki metra w kolorze żółtym, zielonym, szarym i innych i wykorzystać je do projektowania ścian i podłóg. Białe modele bardzo dobrze komponują się z płytkami podłogowymi w kolorze szarym, które również mogą mieć nowoczesny styl. Powstaje ciekawy kontrast, dzięki któremu oba kolory doskonale się podkreślają. W tym miejscu należy również wspomnieć o patchworkowych płytkach jako kombinacji. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na kolory dla płytek Subway.

Białe płytki metra

płytki metra metro-czarno-biało-industrial-style-zlew-vintage

Neutralny kolor sprawia, że ​​jest szczególnie wszechstronny. Rezultatem jest bardzo klasyczny, prosty i stylowy wygląd. Po dodaniu ciemnych spoin można zastosować różnorodne kombinacje kolorów. Na przykład w łazience tylko połowa ściany może być wyłożona płytkami, podczas gdy górną powierzchnię można wykorzystać na dowolny kolor, taki jak zielony, czerwony, niebieski lub podobny. Nawet połączenie z ciemnoszarym, a nawet czarnym, wygląda bardzo atrakcyjnie i nie mniej autentycznie. Płytki Metro świetnie sprawdzają się również jako płytki ścienne do kuchni.

metro-płytki-metro-prysznic-akcent-szara-podłogowa-płytki-nowoczesny-sufit

Alternatywnie możesz po prostu ustawić akcenty w łazience i połączyć je z innymi rodzajami płytek. Na przykład możesz użyć płytek Metro pod prysznicem lub do pokrycia wanny lub jako lustra kafelkowego w obszarze zlewu lub toalety, jeśli chcesz zaprojektować łazienkę z płytkami Metro. Płytki Metro w kuchni mogą z kolei stworzyć jedynie lustro kafelkowe i tym samym w szczególnie ciekawy sposób podkreślić szafki kuchenne.

Płytki Metro w kolorze czarnym i szarym

metro-płytki-metro-czarny-elegancki-miejski-akcent ścienny-wanna

Bardzo atrakcyjne są również czarne płytki metro, choć ciemny kolor najlepiej nadaje się tylko do akcentowania ścian. W przeciwnym razie pokój będzie po prostu zbyt ciemny. Płytki Subway można wykorzystać w łazience do podkreślenia wanny. Jeśli jest to również wanna w stylu retro, efekt będzie jeszcze lepszy. Czarne modele wyglądają również bardzo ładnie jako lustro kafelkowe.

metro-płytki-metro-błyszczące-czarne-kafelki-lustro-białe-szafki

Masz również wybór między powierzchniami matowymi i błyszczącymi. Najlepiej używać matowych płytek metra do suchych powierzchni lub obszarów, które nie zostaną zachlapane wodą. Plamy z kamienia i inne zabrudzenia są na nim szczególnie dobrze widoczne i nieco trudniejsze do usunięcia. I chociaż płytki Metro w Glatt równie szybko uwidaczniają rozpryski wody, co dotyczy wszystkich ciemnych kolorów płytek, są one bardziej odpowiednie do wilgotnych miejsc lub tych, w których występują rozpryski, ponieważ są łatwiejsze do czyszczenia ze względu na gładką powierzchnię.

metro-płytki-metro-szare-ciemno-szare-drzwi-prysznic-szkło-mała-łazienka

Jeśli czerń jest dla Ciebie zbyt ciemna, możesz po prostu wybrać szare płytki metro jako alternatywę. Płytki Metro w kolorze ciemnoszarym lub jasnoszarym prezentują się nie mniej stylowo, a także emanują pewną nowoczesnością. Ponadto jest to również kolor neutralny, dzięki czemu można łączyć płytki w kolorze szarym z dowolnym innym kolorem do szafek, dywaników łazienkowych, zasłon czy dekoracji.

Niebieskie płytki

metro-płytki-metro-niebieskie-niuanse-patchwork-płytki-niebiesko-kuchenne szafki

Bardzo popularne są płytki w kolorze niebieskim. Nic więc dziwnego, że płytki Subway są teraz dostępne również w tym kolorze. Wybór niuansów jest bardzo duży i waha się od ciemnoniebieskiego przez jasnoniebieski do bardziej egzotycznych wariantów, takich jak turkusowe płytki. Umożliwia to nie tylko różnorodny wybór na każdy gust, ale także ciekawe kombinacje różnych niuansów, jak w tej kuchni z lustrem kafelkowym.

metro-płytki-metro-ściana-płytki-układanie-turkus-wanna-retro-parkiet

Ale nawet monochromatyczne projekty z płytkami Subway w kuchni i łazience są nie mniej atrakcyjne i można je łączyć z różnymi kolorami mebli. Zwłaszcza białe świetnie sprawdzają się i nadają płytkom vintage pewien morski charakter, który można wzmocnić odpowiednimi dekoracjami. Podsumowując, kształt płytek tworzy klasyczny, ponadczasowy wygląd.

Ściana i podłoga w kolorze zielonym

metro-płytki-metro-zielona-vintage-próżność-konsola-lustro-szachownica-podłoga-czarno-biała

Niezależnie od tego, czy płytki Metro w kolorze jasnozielonym, czy w ciemniejszym wariancie – ci, dla których neutralne kolory są zbyt nijakie, z pewnością zakochają się w zielonych wariantach. Szczególnie ciemna zieleń wzmacnia efekt retro płytek ściennych. A skoro wspominamy o stylu retro: co sądzisz o połączeniu z klasycznym wzorem szachownicy na podłodze w czerni i bieli? Po prostu wyjątkowy, prawda??

metro-płytki-metro-ciemnozielony-biały-kuchnia-lada-nowoczesna-klasyczna

Oczywiście pasują również inne niuanse, przy czym jaśniejsze modele wydają się nieco nowocześniejsze niż te ciemniejsze. Wszystko zależy więc od tego, do jakiego wyniku dążysz i jaki styl chcesz osiągnąć.

Żółto-czerwone płytki metra do łazienki lub kuchni

metro-płytki-metro-atrakcyjny-czerwony-akcent ścienny-szlachetne-meble

Możesz również uzyskać jasne kolory z czerwonym lub żółtym. Są one również najlepiej używane jako akcenty na dowolną ścianę, prysznic, tylną ścianę kuchni lub tym podobne. Jeśli chcesz zaprojektować małą toaletę dla gości z tego typu płytek, możesz również odważyć się na użycie nieco więcej koloru. W zależności od tego, czy jest okno, możesz wybrać jaśniejszy lub ciemniejszy kolor.

metro-płytki-metro-żółty-dach-łazienka-wanna

Z obu kolorów powstaje również bardzo ładne zestawienie kolorystyczne. Niezależnie od tego, czy zamieniasz pojedyncze płytki, czy projektujesz czerwono-żółtą ścianę, atmosfera na pewno będzie wyjątkowa. Użyj neutralnego koloru mebli lub koloru metalu lub drewna.

Połącz z drewnem lub metalem

metro-płytki-metro-kuchnia-pomysły-meble-drewno-rustykalne-biała-kuchnia-wyspa

Przy układaniu płytek metra warto wiedzieć, że drewno to świetny materiał i połączenie. Więc jeśli chcesz stworzyć rustykalną atmosferę, możesz to zrobić w ten sposób. Ale pomysły z metalem są nie mniej imponujące. Oprócz czarnej stali w stylu industrialnym, miedź świetnie komponuje się również z miejskim wyglądem płytek, dzięki czemu płytki metro można stosować w różnych stylach umeblowania.