Okładziny ścienne

Fototapety znów cieszą się dużym zainteresowaniem – przegląd rodzajów i wzorów tapet

Tapeta ścienna sypialnia-białe-meble-liliowo-szare-pióro-wzór-jasna podłoga z drewna

Papiery ścienne mają za sobą niezwykle ekscytującą historię: gdy zdobiły każdą ścianę, były odrzucane jako pozbawione wyobraźni i staromodne. Ale w międzyczasie wywalczyli sobie drogę z powrotem do wyboru dekoratorów wnętrz. Nic dziwnego, ponieważ tapeta jest dostępna w bardzo różnych materiałach i w różnych wzorach, które prawie nie pozostawiają niespełnionych życzeń projektowych.

Nie wszystkie tapety są takie same jak tapety – rozróżnienie między okładzinami ściennymi

tapety-tapety-tapety-rodzaje-rolki-wzory-wzory

Obecnie nie wszystkie tapety są takie same. W tym akapicie należy najpierw skupić się na materiale. Jednak rozróżnia się również strukturę powierzchni, jakość koloru i powłokę. Możesz przeczytać ogólne pogrupowanie oklein ściennych w DIN EN 235, wymienia osiem rodzajów okładzin ściennych:

1.) Okładzina ścienna z tworzywa sztucznego (z podkładem papierowym)

2.) Okładzina ścienna z tworzywa sztucznego (bez podkładu papierowego)

3.) Okładziny ścienne wykonane z naturalnych materiałów

4.) Okładzina ścienna wykonana z papieru

5.) Okładzina ścienna wykonana z tkaniny

6.) Okładzina ścienna z weluru

7.) Okładzina ścienna wykonana z polaru

8.) Okładzina ścienna z efektem metalicznym

Im bardziej widoczna tapeta, tym bardziej zmniejszona powinna być reszta wystroju wnętrza

tapeta ścienna salon-używany-wygląd-akwarela-wygląd-biały-meble

Ale teraz przejdźmy do dwóch najbardziej znanych rodzajów tapet: tapety z flizeliny i tapety papierowej. Tapety flizelinowe są szczególnie popularne, ponieważ błyszczą bardzo stabilnie. Nie jest konieczne długotrwałe moczenie tapety. Można to zrobić łatwo i przede wszystkim szybko Tapety flizelinowe można przykleić do ściany techniką klejenia ściennego. Tapety papierowe składają się – jak sama nazwa wskazuje – z papieru, który podczas produkcji jest drukowany w wielu kolorach. Specjalna forma, tłoczona tapeta, jest nie tylko zadrukowana kolorem, ale również wytłoczona reliefem. Tapety ścienne, które mają dwuwarstwowe tłoczenie, a zatem są bardzo stabilne wymiarowo, określane są jako tapety duplex.

Tapety ścienne w skrócie – która tapeta pasuje do której ściany?

tapety-tapety-kwiaty-wzór-vintage-design-sypialnia-odcienie szarości

Ze względu na fakt, że początkowo rozciągnięto osiem różnych okładzin ściennych, konieczne jest teraz dołączenie wyjaśnienia, które okładziny ścienne pasują teraz do której ściany. Poniższa tabela ma stanowić użyteczną pracę referencyjną.

Styl tapety Zalety niekorzyść nadaje się do …
Tapety flizelinowe Tapety flizelinowe należy stosować od razu, ponieważ materiał nie musi najpierw przesiąkać. Tapetę można ponownie usunąć podczas remontu tylko wtedy, gdy powierzchnia została odpowiednio przygotowana. Należy zastosować bardzo specjalną pastę. Tapety flizelinowe są odporne na działanie wody i pary, dlatego są również możliwą opcją w łazience i kuchni.
Tapeta papierowa Tapety papierowe to dawna klasyka, dopiero dziś dostępne są w wersji marszczonej lub tłoczonej. Zasadniczo im grubsza tapeta, tym lepsza jakość. Jeśli jakość jest słaba, papierowa tapeta może szybko się rozerwać. Obróbka jest również bardziej żmudna niż w przypadku tapet flizelinowych, ponieważ najpierw należy wchłonąć pastę, a tapeta przesiąknąć. Papierowa tapeta to klasyk, który można przykleić wszędzie tam, gdzie panuje suchszy klimat.
Tapeta z tworzywa sztucznego Nowa generacja plastikowych tapet charakteryzuje się naturalnym materiałem nośnym (papier) oraz plastikową aplikacją. Jeśli chodzi o plastikowe tapety, które są wykonane z tworzywa sztucznego na wskroś, uszczelnienie muru jest zbyt ciasne. Dlatego te plastikowe tapety nie są polecane do salonów. Zmywalny, wodoodporny, odporny na zabrudzenia. Te trzy właściwości sprawiają, że plastikowe tapety to klasyka w małych wilgotnych pomieszczeniach.
Tapety z naturalnych materiałów Najbardziej naturalnym pod względem wyglądu i treści wariantem okleiny ściennej jest tapeta z naturalnego materiału, którą można wykonać z liści, trawy i korka. Często tego typu tapety są nadal wykonywane ręcznie, co również wpływa na cenę. Nie nadaje się do każdego pokoju. Tapety z materiałów naturalnych to małe dzieła sztuki, które również należy odpowiednio umieścić. Na przykład w gabinecie możesz narysować wspaniałą atmosferę. Są również popularne w salonie.
Fototapety Fototapety stawiają wybraną ścianę w centrum uwagi, ponieważ zazwyczaj mocuje się je na całej powierzchni. Profesjonalne naklejanie fototapet bez widocznych białych krawędzi wymaga dużo praktyki. Docelowo należy stworzyć kompletne dzieło. Fototapeta może wyczarować widok na morze w sypialni lub w przenośni przenieść piaszczystą plażę do salonu. Nadaje się również do pokoju dziecięcego, jeśli dziecko ma specjalne hobby, które również należy wprowadzić wizualnie.
Welurowe tapety Powierzchnia tapet welurowych jest szczególnie miękka i dlatego ma wielu fanów. Aby umieścić welurową tapetę na ścianie, wymagana jest staranność i doświadczenie. Tapety welurowe należy umieścić jako wyróżnienie. Oznacza to również, że stosuje się je głównie selektywnie, a mniej w całym pomieszczeniu.
Tapety z efektem metalu Folie aluminiowe nałożone na papier lub flizelinę zapewniają niepowtarzalny wygląd tej tapety. Podstawowym wymogiem jest równa powierzchnia, ponieważ widoczne są tu wszelkie nierówności. Tapeta z efektem metalicznym wnosi do pokoju efekt zachwytu. Ta tapeta nadaje się szczególnie do jadalni, jeśli jest odpowiednio luksusowo umeblowana.

Raport o trendach: co jest teraz modne na ścianie?

ścienna tapeta-cegła-wygląd-autentyczny-trend-powierzchnia mieszkalna

Spojrzenie na najmodniejsze ściany 2016 roku, wzory i pastelowe odcienie, bogate wzory i warianty używanego wyglądu ujawniają się, jak pokazuje ta galeria. Szczególnie eleganckim, a jednocześnie wciąż rzadkim modelem jest ten wariant tapety z cegłą, który – zgodnie z trendem podkreślania pojedynczych ścian ścianami – prezentuje się jako praktyczna tapeta flizelinowa, która sprawia, że ​​cegła na ceglanej ścianie nie jest już potrzebna.

Fototapeta za stołem doskonale komponuje się z jadalnią

fototapeta-foto-tapeta-kuchnia-jasnozielona-kolor-sciany-foto-tapety-pomarańczowe-odcienie

Rysunek 4, 5: pixabay.com © keresi72 (domena publiczna CC0)

Rysunek 6: pixabay.com © PublicDomainPictures (domena publiczna CC0)