Okładziny ścienne

Farba z farbą silikatową – zdrowa farba mineralna do użytku wewnętrznego i zewnętrznego

Farba silikatowa farba salon-akcent ścienny-żyrandol-stół-fotel-komoda-sufit-beżowo-szary

Dążysz do wyższej jakości dobrego samopoczucia i chcesz stworzyć zdrowy klimat w mieszkaniu i żyć w sposób zrównoważony? Jeśli już przeprowadzasz renowację i szukasz odpowiedniej farby do ścian, zapraszamy do skorzystania z tzw. farby silikatowej, która obiecuje zdrowy tryb życia i stanowi naturalną ochronę przed pleśnią. Z Farba silikatowa niesie ze sobą wiele korzyści, które chcielibyśmy przedstawić poniżej.

Malowanie farbą silikatową – czym jest farba silikatowa

Farba silikatowa farba powierzchnia-wapno-kamień naturalny-powierzchnia mieszkalna-naturalny brąz-odcienie-sofa-fotel-stół-drewno-belka-stolik-ekologicznie-rozmiar

Farba silikatowa to farba mineralna o specjalnych, charakterystycznych dla produktu właściwościach. Farby silikatowe to farby alkaliczne na bazie krzemianu potasu. Krzemian potasu jest otrzymywany z piasku kwarcowego i węglanu potasu w wysokich temperaturach. Dzięki temu farba silikatowa charakteryzuje się dużą wytrzymałością i odpornością.

Farba farbą silikatową – składniki mineralne o długiej żywotności

Farba silikatowa podstawowa-zalety-salon-jasny-przytulny-farba-ściana-ciemno-szara-stół-dywan-kanapa-okna-front

Niektóre fasady pomalowane farbą silikatową 20 lat temu nadal dobrze wyglądają. Farba silikatowa jest nadal znana jako farba do szkła wodnego. Często określa się ją mianem farby mineralnej, ponieważ pierwotnie była produkowana przy użyciu naturalnych, mineralnych pigmentów.

Malowanie farbą silikatową – szczególne właściwości i zalety

farba silikatowa farba do wnętrz-dzieci-pokoje-dziecięce-farba-świeże-lekkie-dywan-zabawki

Farba silikatowa charakteryzuje się wysoką zdolnością dyfuzji pary i jest zmywalna. Ponieważ jest alkaliczny, ma naturalne działanie dezynfekujące i tworzy zdrowy klimat w pomieszczeniach. Ta mineralna farba nadaje się do podłoży wykonanych z wapna, kamienia naturalnego i sztucznego. Farba silikatowa nie przykleja się do tych podłoży, ale wiąże się z nimi chemicznie. W terminologii technicznej ten proces chemiczny nazywany jest krzemowaniem.

Naturalne zapobieganie pleśni

Farba silikatowa farba dom-ogród-dziedziniec-niebieskie-akcenty-fasada-fontanna-sadzenie-drzewa

Nieodpowiednimi podłożami dla czystej farby silikatowej są tapety, powierzchnie metalowe i drewniane, farby lakierowe, farby klejowe, farby wapienne i olejne, farby do płyt gipsowo-kartonowych i emulsyjne. Farba pozwala ścianom oddychać i zapewnia bezpieczną, naturalną ochronę przed pleśnią.

Szczególnie dobrze tolerowany przez alergików

farba silikatowa-malowanie-pleśni-zapobieganie alergii-kobieta-brunetka-sofa-chusteczka

Mogą z tego skorzystać również alergicy, którzy lepiej tolerują farbę silikatową niż konwencjonalna farba ścienna. Farby silikatowe mają właściwość pochłaniania wilgoci w pomieszczeniu i jednoczesnego jej ponownego uwalniania po wyschnięciu powietrza. W ten sposób wilgotna powierzchnia, na której brakuje pleśni. Wzrostowi pleśni zapobiega również podwyższona wartość pH.

Ekologiczna i światłoodporna farba mineralna

farba-silikatowa-malarstwo-ekologicznie-ekologicznie-przyroda-park-kobieta-drzewo-liście

Dzięki spoiwu zawartemu w farbie silikatowej do jej produkcji nie stosuje się konserwantów, plastyfikatorów i rozpuszczalników, co czyni z niej farbę ekologiczną. Kolor mineralny jest niezwykle odporny na światło dzięki zawartym w nim nieorganicznym pigmentom barwnym. W ten sposób kolor pozostaje niezmieniony przez długi czas. Kolor bardzo dobrze kryje i jest bezwonny.

Wady farby silikatowej

farba silikatowa-malarstwo-malarstwo-zewnętrzne-projektowanie-ścian-farba-ściana-czerwony-zielony-pędzel-człowiek

Jeżeli zdecydowałeś się już na malowanie farbą silikatową, przed nałożeniem farby podłoże należy odpowiednio oczyścić i odpowiednio je zszorstkować. Niestety farby silikatowej nie można przechowywać i dlatego należy ją zużyć w ciągu 1 do 2 dni. Chcąc w późniejszym czasie usunąć farbę silikatową trzeba być przygotowanym na to, że usuwa się również wierzchnią warstwę tynku.

Maluj czystą farbą silikatową – uzyskaj rezultaty bez smug

farba-silikatowa-malarstwo-para-mężczyzna-kobieta-dekoracja-ścienna-próbka-pędzel-malarski-wałek

Przed przystąpieniem do malowania dużej powierzchni wskazane jest wykonanie pierwszej warstwy próbnej, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy używasz farby silikatowej. Jako narzędzie do malowania potrzebny jest pędzel o krótkim włosiu, dzięki któremu można nakładać farbę cienko i równomiernie. Pokryj wszystkie powierzchnie, które nie mają być dobrze pomalowane, ponieważ farba silikatowa jest nieco cienka. W przypadku większych obszarów sensowna jest praca z kilkoma osobami, aby uzyskać warstwę farby bez smug

Zastosowanie farby silikatowej do renowacji elewacji i powierzchni wewnętrznych

farba silikatowa-lakiernia-dwukondygnacyjny-zew-fasada-jasno-niebiesko-żółta-garaż-samochód ogrodowy

Farba silikatowa stosowana jest zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Dzięki mineralnemu spoiwu wodnemu, farba ta jest bardzo wytrzymała, odporna na warunki atmosferyczne i długotrwała, dlatego jest również stosowana do ochrony zabytków i renowacji elewacji. Spoiwo jest ważną częścią każdej farby, a także decyduje o jej jakości. Zapewnia przyczepność farby silikatowej do podłoża. Ponieważ farba silikatowa ma wysoką wartość pH, zaleca się noszenie okularów ochronnych i odzieży ochronnej podczas używania farby.

Obszary zastosowania farby silikatowej 

farba silikatowa-malarstwo-zabytek-ochrona-budynek-projektowanie-ścian-świeczniki-reppen-farba-ściana-brąz

W przypadku kontaktu farby ze skórą lub innymi powierzchniami należy ją natychmiast wyczyścić. Ze względu na przepuszczalność pary wodnej i naturalną alkaliczność farba silikatowa stosowana jest jako powłoka ścienna w salonach, pomieszczeniach roboczych i sypialniach, a także w pokojach dziecięcych, przedszkolach, szkołach i domach spokojnej starości.

Kolorowa farba silikatowa

farba silikatowa-malowanie-renowacja-kolorowa-puszki-mieszanie-kobieta-farba-ściana-wnetrze-fioletowe-wiadro

Nie wszystkie pasty kolorowe nadają się do farb silikatowych, dlatego jaskrawo zabarwione farby silikatowe nie są dostępne we wszystkich odcieniach. Jeśli chcesz zabarwić farbę silikatową, najprawdopodobniej nie znajdziesz jej w zwykłych sklepach ze sprzętem.

Duża różnorodność kolorów

farba silikatowa-farba-pigmenty-kolorowa-proszkowa-fioletowa-niebiesko-pomarańczowa-różowa-zielona

W mniejszym sklepie specjalistycznym znajdziesz jednak odpowiednie pigmenty kolorowe. Jeśli zależy Ci na wyjątkowych i bardziej intensywnych niuansach kolorystycznych, pozwól producentowi wymieszać kolor za Ciebie. Jeśli nie masz pewności co do zastosowania tej innowacyjnej farby, najlepiej zasięgnij porady personelu specjalistycznego.