Obszar patio

Projekt tarasu na dachu – porady i wskazówki dla większego blasku

Pomysły na projekt tarasu na dachu meble podłogowe widok wiatrochron

Daniel Keeley, założyciel i dyrektor Design DK w Fayetteville, Arkansas, niedawno przeprojektował dwa sąsiadujące ze sobą tarasy dachowe na Fayetteville Square, które prezentują miejskie życie na świeżym powietrzu w najlepszym wydaniu. ten Projekt tarasu na dachu oferuje niepowtarzalną atmosferę rozrywki i relaksu w gronie przyjaciół i rodziny. Wraz z tą atmosferą pojawia się wyjątkowy zestaw warunków, które wpływają na cały proces planowania i budowy. Tutaj Keeley dzieli się pięcioma uwagami dla właścicieli domów, którzy chcą przekształcić swój dach w luksusową przestrzeń życiową.

Projekt tarasu na dachu – podziel teren na różne strefy

Projekt tarasu na dachu kominek na zewnątrz telewizor podłoga

Dla tych, którzy chcą mieć ogród na dachu lub przestrzeń życiową na świeżym powietrzu, szczegółowe planowanie i organizacja są niezbędne. Największym wyzwaniem dla Keeleya i jego zespołu podczas projektowania tarasu na dachu była logistyka. Luksusowe mieszkania znajdują się na drugim poziomie nad lokalem komercyjnym, więc zebranie całego sprzętu, materiałów i mebli wymagało kreatywności. Do cięższych elementów użyto dźwigu, podczas gdy część materiału roślinnego została przeniesiona windą.

„Bądź gotów wydać więcej pieniędzy na zaprojektowanie lub przebudowę tarasu na dachu niż na budowanie go na ziemi”, ostrzega Keeley. Prace budowlane na dachu są droższe z powodów, o których wspomniałem wcześniej – dodaje.

Projekt tarasu na dachu – ochrona przed słońcem i wiatrem jest priorytetem

Projekt tarasu na dachu część wypoczynkowa ozdobiona miską ognia lampy ogrodowe

Podczas pracy na ziemi drzewa zapewniają gęsty cień i chronią przed wiatrem. Na dachu czasami panują ekstremalne warunki pracy, słońce i wiatr mogą być prawie nie do zniesienia, więc ochrona przed tymi dwoma jest naszym najwyższym priorytetem. Keeley zbudował pawilon namiotowy na jednym z tarasów, który rzuca cień na część wypoczynkową. „Ponieważ wiatry są tu czasami bardzo silne – do 60 mil na godzinę, przymocowaliśmy konstrukcję stalowymi wkładkami pod belkami stropowymi” – wyjaśnia. W innej części tego tarasu było już wystarczająco dużo cienia, do mieszkania dołączono cedrową pergolę. Ponadto Keeley zaleca wbudowane miejsca do przechowywania mebli, poduszek i poduszek, które można łatwo zdmuchnąć silnym wiatrem. Na jednym z jego tarasów znajduje się ściana z szafek ze stali nierdzewnej, które służą temu celowi.

Projekt tarasu na dachu – odpowiednia osłona prywatności

Projekt tarasu na dachu jadalnia krzesła ogrodowe tapicerka

Tarasy na dachach znajdują się zazwyczaj w centrum miasta, gdzie budynki są bardzo blisko siebie, a widok nie zawsze jest najlepszy. Te mieszkania nie znajdują się na środku Manhattanu, więc Keeley musiała wziąć pod uwagę bliskość sąsiadów. „Tylko balustrada oddzielała te tarasy od siebie i zapewniały one niewiele prywatności” – wspomina. Panele ogrodzeniowe i żywopłoty skrzynkowe pomagają wyraźnie oddzielić te dwa obszary. Żywopłoty skrzynkowe zostały również wykorzystane do blokowania niechcianych widoków, aby można było patrzeć na góry Ozark w oddali.

Projekt tarasu na dachu – rośliny wybierać

Krzesła drewniane ogrodzenia na dachu drewniany stół

„Od początku wiedzieliśmy, że te tarasy powinny stanowić przedłużenie wewnętrznej przestrzeni życiowej o elementy ogrodu” – mówi Keeley. Oznaczało to, że potrzeba tam czegoś więcej niż tylko roślin ozdobnych. Na obu tarasach dla złagodzenia wystroju zastosowano meble tapicerowane. Każde patio ma również miejsce na ognisko, które ogrzewa atmosferę na zewnątrz w te chłodne wieczory, kiedy właściciele domów chcą oglądać piłkę nożną na dachu, na świeżym powietrzu.

Zaprojektuj taras na dachu – podłoga powinna być antypoślizgowa

Projekt tarasu na dachu kominek płytki podłogowe meble drewniane

Starannie dobrana została również podłoga każdego tarasu. „Początkowo oba pokłady były wyłożone drewnem, ale chciałem czegoś lepszego dla bosych stóp”, mówi Keeley. Na jeden taras wybrał deski Trex z recyklingu o wyglądzie drewna, które są łatwe w pielęgnacji i antypoślizgowe, dzięki czemu nie ma ryzyka poślizgnięcia się dla wnuków właściciela. Na drugim tarasie płyty kwarcytowe oferują gładką, chłodną i elegancką powierzchnię.

Zaprojektuj taras na dachu – tak robią to profesjonaliści

Pomysły na oświetlenie tarasu na dachu wieczorem na zewnątrz

Planując własny taras na dachu, ważne jest, aby najpierw upewnić się, że taras pasuje do Twojego stylu życia. Podstawową funkcją każdego z tych obszarów jest służenie jako miejsce spotkań rodziny i przyjaciół. Każdy taras obejmuje jadalnię i część wypoczynkową, a także kuchnię na świeżym powietrzu. Jednak obie rodziny mają nowe domy, w których mogą spędzić trochę czasu. Tarasy dachowe również wymagają minimalnej konserwacji. Z tego powodu Keeley ograniczył zieleń do minimum i zainstalował automatyczne nawadnianie kroplowe. „Ten zautomatyzowany system nawadniania kropelkowego zapobiega zbyt szybkiemu wysychaniu roślin z powodu ekstremalnego stresu, na jaki są narażone tutaj” – podkreśla..

Taras na dachu podzielony jest na różne strefy

Projekt tarasu na dachu patio meble ogrodowe salon sofy

Projekt autorstwa Projekt DK