żłobek

Wyposażenie pokoju dziecięcego w zależności od wieku – wskazówki dotyczące wyboru odpowiednich mebli dziecięcych

Pokój dziecięcy-pomysł-odpowiedni-do-umeblowania-pomysłów-huśtawka

Przyszli rodzice na kilka miesięcy przed porodem stają przed pierwszą ważną decyzją – planowaniem pokoju dziecka. Powinna być praktyczna, ale jednocześnie zorientowana na przyszłość. I choć dziecko potrzebuje tylko łóżeczka i przewijaka w pierwszym roku życia, jego wnętrze jest stopniowo uzupełniane nowymi meblami. Dzięki tym przydatnym wskazówkom łatwo można sprostać wyzwaniu polegającemu na urządzaniu pokoju dziecięcego w sposób odpowiedni do wieku.

Umeblowanie pokoi dziecięcych odpowiednie do wieku – dobre planowanie to podstawa

Pokój dziecięcy-odpowiedni dla wieku-pomysłów-umeblowania-projekt ściany

Nie każdy pokój w domu nadaje się na pokój niemowlęcy, a później dziecięcy. Dlatego rodzice muszą zastanowić się, który pokój najlepiej odpowiada potrzebom dziecka. Przede wszystkim powinno być jasno i w miarę możliwości nie wychodzić na ruchliwą ulicę – hałas może powodować zaburzenia snu u małych dzieci. Zasadniczo dziecko potrzebuje co najmniej 12 metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej, aby czuć się komfortowo. Rodzeństwo może dzielić pokój, jeśli nie dzieli ich wiek.

Następnym krokiem jest przyszłościowe planowanie pokoju dziecięcego. W tym celu najpierw sporządzany jest szkic pomieszczenia, w którym zaznaczone są drzwi, okna, skośne sufity i przyłącza elektryczne. Wtedy można również wybrać meble.

Urządź pokoje dziecięce w sposób odpowiedni do wieku – podstawowe wyposażenie dla niemowląt i małych dzieci

Pokój dziecięcy-wiek-odpowiedni-pomysły-umeblowanie-łóżeczko-pufa

Niemowlęta i małe dzieci do trzeciego roku życia mogą bez problemu spać w łóżeczku – korzystne są modele, w których można regulować wysokość powierzchni do leżenia i zdejmować bok kraty. Łóżeczko wraz z przewijakiem stanowi podstawowe wyposażenie żłobka. Ponieważ w tym momencie pokój jest dość pusty, kolorowe tapety lub naklejki ścienne mogą upiększyć ściany. Idealnie powinny one być przymocowane na wysokości oczu malucha – z jednej strony na pewno przyciągną jego uwagę, a z drugiej można je później schować w szafie lub biurku.

Umeblowanie pokoi dziecięcych odpowiednie do wieku – projektowanie wnętrz dla wieku przedszkolnego

Stół do gry w wieku dziecięcym, odpowiedni do wieku, do umeblowania, do przedszkola

W wieku przedszkolnym maluchy są bardzo aktywne, a pokój dziecięcy musi być odpowiednio zaprojektowany. Łóżeczko wymieniamy na łóżeczko, które rośnie razem z dzieckiem, przewijak na szafę. Następnie przed oknem powstaje mały plac zabaw – ze stołem do zabawy, z miejscem do przechowywania zabawek i przyborów malarskich. Półki, kosze i plastikowe pudełka są praktyczne. Rodzice mogą obejść się bez dekoracji ściennych – zamiast tego pokój dziecięcy zdobią kolorowe zasłony i pościel.

Umeblowanie pokoi dziecięcych odpowiednie do wieku – wystrój wnętrz dla wieku szkolnego

Pokój dziecięcy-odpowiedni dla wieku-pomysły-umeblowanie-nowoczesny

W wieku szkolnym rodzice mogą zastąpić stół do gier biurkiem – to szybko zamienia plac zabaw w miejsce do czytania. Na półkach znajdują się książki, a zabawki trzymane są w wiszących koszach obok szafy. Od 10 roku życia można również kupić łóżko do połowy wysokości z pojemnikiem na łóżko. Od tego wieku dekorację pozostawia się dziecku.

Nowocześnie i stylowo urządzony pokój dziecięcy dla dzieci w wieku szkolnym

Pokój dziecięcy-odpowiednie do wieku-wyposażenie-łóżko-biurko na antresoli