żłobek

Urządzanie pokoi dziecięcych dla bliźniaków – najlepsze wskazówki od narodzin do dorastania

Pokój dziecięcy-bliźniaki-ustawione-dwa łóżka-konie na biegunach

Posiadanie dziecka samo w sobie jest wystarczająco ekscytujące, ale jeśli chodzi o bliźnięta, przyszli rodzice stają przed zupełnie nowymi pytaniami i wyzwaniami. Jednym z nich jest wyposażenie i projekt przyszłego pokoju dziecięcego. Czy dzieci powinny dzielić pokój, a jeśli tak, to w jakim wieku jest to w porządku? Czy wszystko trzeba kupować dwa razy i jak rodzice dbają o to, żeby dzieci bawiły się razem, ale żeby każde dziecko miało też wyraźnie wyznaczoną przestrzeń w pokoju dziecięcym?

Urządzanie pokoi dziecięcych dla bliźniaków – wskazówki dotyczące dzielenia pokoju dziecka

Pokój dziecięcy-bliźniaki-układ-pomysły-słodka dzianinowa czapka

Jak pokazują poniższe statystyki, porody mnogie są zazwyczaj wyjątkiem. Na każde 1000 noworodków przypada średnio 35 wielokrotności, czyli bliźnięta, trojaczki, a nawet czworaczki.

Dla przyszłych rodziców narodziny bliźniąt to oczywiście zawsze duża niespodzianka, a także duże wyzwanie. Czy rodzice bliźniacy naprawdę muszą kupować wszystko dwa razy i czy dzieci od razu śpią w łóżeczkach, czy z rodzicami? Oto kilka dobrych wskazówek na pierwszy raz w życiu rodziców bliźniaków.

Uwaga ryzyko pomyłki

Zwłaszcza w przypadku bliźniąt jednojajowych nawet rodzice mogą nie być w stanie odróżnić swoich dzieci od razu, wkrótce po urodzeniu. Najpóźniej jednak babcia i dziadek, ciocie i wujkowie oraz reszta rodziny i przyjaciele będą mieli z tym problemy. Choć ubieranie bliźniaków dokładnie w ten sam sposób jest urocze, rodzice zalecają, aby jedno dziecko nosiło przede wszystkim jeden kolor, a drugie drugie, aby zminimalizować ryzyko pomyłki. Przydatne są również plakietki nad łóżeczkiem. Naklejki ścienne z odpowiednim imieniem dziecka wyglądają bardziej stylowo. Jeśli chodzi o popularne i znane imiona dla dzieci, takie naklejki również można szybko znaleźć. Jeśli nadal potrzebujesz inspiracji do wyboru nazwy, znajdziesz ją tutaj lista najpopularniejszych imion dziewcząt i chłopców, a także ich pochodzenie i znaczenie. Rodzice szybko jednak zauważą, że nawet identyczne bliźniaki mają bardzo różne charaktery i nawet jeśli wyglądają prawie w 100 procentach tak samo, można je łatwo odróżnić na podstawie ich cech.

Załóż pokoje dziecięce dla bliźniaków – Początkowo maluchy śpią w sypialni rodziców

Pokój dziecięcy-bliźniaki-ustawione-łóżeczko-rodzice-sypialnia

Większość rodziców pozwala swoim dzieciom spać w swojej sypialni przez pierwsze kilka miesięcy. Albo bezpośrednio w łóżku rodziców, albo za pomocą kącika dla dziecka obok. Jest to szczególnie przydatne ze względu na karmienie piersią w nocy, ponieważ mama nie musi za każdym razem wstawać i chodzić do żłobka. Wszystko, co musi zrobić, to ubierać swoje dzieci, jeden po drugim, a potem może dalej błogo drzemieć, przynajmniej do czasu, gdy jedno z maluchów znowu poprosi o jedzenie. Pokój dziecięcy, który jest pięknie urządzony na kilka miesięcy przed porodem, jest więc zazwyczaj potrzebny dopiero w wieku ośmiu miesięcy. Niemniej jednak proces projektowania i urządzania jest częścią stania się rodzicem, a zwłaszcza w czasie ciąży matki odczuwają potrzebę stworzenia przytulnego gniazda dla swojego potomstwa. W każdym razie warto nie przesadzać i ograniczać się do najważniejszych rzeczy – potem można stopniowo kupować nowe rzeczy. Jeden z mniej sensownych zakupów dla bliźniąt, według Blog bliźniaczej mamy, gondola. Wygląda uroczo i na początku jest nawet miejsce dla obojga dzieci, ale po chwili jest już za mały. Dodatkowo maluchy nudzą się w łóżeczku, bo nie mają się czym dziwić.

Oczywiście dwoje dzieci potrzebuje więcej miejsca niż jedno. Jeśli łóżko rodziców jest bardzo obszerne, początkowo oboje dzieci mogą spać w łóżku. W przeciwnym razie łóżeczko okazało się dobrym rozwiązaniem. W ciągu dnia warto spać bliźniakom w leżance w salonie, wyposażonej w gniazdo i baldachim.

Ponadto przyszli rodzice często martwią się, że będą musieli liczyć się z podwojeniem kosztów wyposażenia pokoju dziecka. To właściwie nie do końca prawda – ponieważ maluchy potrzebują znacznie mniej miejsca do przechowywania w ciągu pierwszego roku. Na przykład wystarczy przewijak i szafa, wystarczy też wanienka dla dziecka.

Urządzanie pokoi dziecięcych dla bliźniaków – zalety i wady wspólnego pokoju w różnych grupach wiekowych

Przedszkole-bliźniaki-ustawienia-pomysły-projektowanie-pokoju dziecięcego-zoo-wall-design

Szczególnie w przypadku bliźniaków sensowne jest, aby dzieci dzieliły wspólny pokój. Często po prostu brakuje miejsca, aby każdemu dziecku zapewnić własny pokój. Ale jakie są zalety i wady współdzielenia pokoju dziecięcego, w jakich fazach życia ma to sens i kiedy istnieje ryzyko konfliktów?

Niemowlęta i małe dzieci

Dzieci potrzebują kontaktu z innymi dziećmi. W ten sposób mogą szybciej rozwinąć wstępne zrozumienie społeczne, ponieważ dowiadują się, że mają pewne własne pomysły i życzenia, ale także, że te pomysły nie zawsze mogą zostać wdrożone. Obserwacja innych dzieci pozwala na dokonywanie porównań i wyciąganie wniosków. Mogą się ze sobą komunikować i mierzyć się ze sobą. Dzięki temu rozwija się ich osobowość i uczą się, jak ważne jest branie pod uwagę innych. Jest to szczególnie przydatne w przypadku bliźniaków, ponieważ świetnym kontrapunktem w stosunku do wspólnego pokoju dziecięcego jest zbyt duża różnica wieku. Jeśli dzieci dzielą więcej niż trzy lub cztery lata, znajdują się w zupełnie różnych stadiach rozwoju i często niewiele mogą ze sobą zrobić. Oczywiście u bliźniaków ten problem nie istnieje.

Wiek szkoły podstawowej

Im starsze dzieci, tym bardziej zróżnicowane mogą być ich zainteresowania. Dotyczy to również bliźniąt. Niektóre bliźniaki są nierozłączne i chcą robić wszystko razem, podczas gdy inne zawsze szukają dla siebie czasu i przestrzeni. To, czy wspólny pokój nadal ma sens w wieku szkolnym, zależy w dużej mierze od charakteru dzieci i tego, czy dzieci chcą wspólnego pokoju, czy nie. Zalety są oczywiste. Jeśli dzielisz pokój z rodzeństwem bliźniakiem, zawsze masz z kim porozmawiać i pobawić się. Poza tym zazwyczaj łatwiej jest zasnąć, a strach przed potworem pod łóżkiem nie jest już taki zły, jeśli ktoś jeszcze jest w pokoju i możecie się o siebie nawzajem troszczyć. Ale codzienne życie szkolne niesie ze sobą również pewną presję na występy. Czasami lepiej jest, jeśli dzieci mają możliwość wycofania się, na przykład po to, aby mogły skoncentrować się na odrabianiu lekcji. W tym wieku różnice między płciami pogłębiają się. Dziewczęta i chłopcy mają wtedy często różne zainteresowania i często różne grupy przyjaciół. Rodzice i ich potomstwo muszą dowiedzieć się, czy można to połączyć ze wspólnym pokojem.

Załóż pokoje dziecięce dla bliźniaków – pokój młodzieżowy

Ustaw pokój dziecięcy na pokój bliźniaków-nastolatków-dziewczynki

Okres dojrzewania to nerwowy czas zarówno dla nastolatków, jak i rodziców. W fazie samopoznania na porządku dziennym są wahania nastroju i konflikty. Jeśli bliźnięta nadal dobrze się dogadują, mogą nawet skorzystać ze wspólnego pokoju i wspierać się nawzajem. Jednak w okresie dojrzewania często ma sens, aby każdy miał swój własny obszar odosobnienia, w końcu nastolatki chcą przede wszystkim jednego: prywatności.

Od przedszkola do dojrzewania – inspiracje do stworzenia małego imperium

Pokój dziecięcy dla bliźniaków chłopięcy-beżowo-niebieski

Poniżej zajmiemy się projektowaniem pokoju dwuosobowego. Podano kilka wskazówek, jak łatwo tworzyć oddzielne obszary nawet w małych pomieszczeniach i jak łatwiej utrzymać porządek na dłuższą metę.

Każdy ma swój własny obszar

Niemowlęta nie są jeszcze zainteresowane własnością, ale spory o „moje” i „twoje” zaczynają się już w małych dzieciach. Wtedy ma sens, jeśli każde dziecko ma swój własny obszar w pokoju. Więc jedno łóżko może być w jednym rogu, a drugie w drugim. Dzieci mogą również wybrać, jaki kolor ścian chcą wybrać dla swojego obszaru, a także meble mogą być dopasowane. Ponieważ jednak dzieci często zmieniają zdanie, rodzice powinni oczywiście mieć ostatnie słowo w kwestii konfiguracji i projektowania. Łóżko na antresoli idealnie nadaje się do mniejszych pomieszczeń. Najpóźniej w wieku szkolnym dzieci od czasu do czasu chcą trochę prywatności. Zasłony można łatwo przymocować do takiego łóżka na poddaszu, dzięki czemu każde dziecko może stworzyć własną strefę odosobnienia. Alternatywnie, w okresie dojrzewania, kiedy prywatność staje się jeszcze ważniejsza, półki lub lekkie ściany mogą również służyć jako przegrody pokoju.

Zapewnij wystarczająco dużo miejsca do zabawy i biegania

Nawet w małych pokojach dziecięcych potomstwo powinno mieć wystarczająco dużo miejsca do zabawy, a także móc od czasu do czasu zapraszać przyjaciół. Jak wspomniano, łóżka na poddaszu to prawdziwa oszczędność miejsca. Wiszące półki na ścianie zapewniają również miejsce do przechowywania i zapewniają wolną podłogę. Następnie można na nim rozłożyć duży dywan do zabawy. Każde dziecko ma własne miejsce do przechowywania zabawek w swoim własnym obszarze, a w razie potrzeby wszystko po prostu składa się na środku pokoju

Musi być porządek

Nieporządek w pokoju dziecięcym jest całkiem normalny, zwłaszcza przy dwójce dzieci. Rodzice nie powinni tego przeceniać, ale powinni uczyć swoje potomstwo utrzymywania porządku od samego początku. Obejmuje to odłożenie zabawek z powrotem na swoje miejsce przed pójściem spać. Aby to zadziałało jednak w nieskomplikowany sposób, rodzice muszą zapewnić wystarczającą ilość miejsca do przechowywania w pokoju dziecięcym.

Ustaw pokój dziecięcy dla bliźniaków – dwa łóżeczka i przewijak na środku

Pokój dziecięcy-bliźniaki-składanie-łóżeczko-stół do przewijania

Kolejny uroczy pokój dziecięcy dla bliźniaków z baldachimem

Przedszkola Twins Dywan Zig-Zag Wzór