żłobek

Oświetlenie w pokoju dziecięcym – 30 porad i pomysłów na uczciwe planowanie oświetlenia

Oświetlenie w pokoju dziecięcym -pokój dziecięcy-jasny-zalany światłem-gęstszy

Świat dzieci szybko się zmienia, podobnie jak pokój dziecięcy. Tam, gdzie wcześniej dziecko spało spokojnie, później bawi się, bawi się i robi rękodzieło. Po latach dodano biurko, komputer i telewizor. Ta wszechstronność wymaga dobrze przemyślanego Oświetlenie w przedszkolu, która jest dostosowana do stale zmieniających się potrzeb dzieci.

Naturalne oświetlenie i wymagania konstrukcyjne w pokoju dziecięcym

Oświetlenie w pokoju dziecięcym -jasny-pokój dziecięcy-biały-zalany światłem

Przede wszystkim przy planowaniu oświetlenia należy wziąć pod uwagę naturalne źródła światła – okna i ich wielkość, a także orientację pomieszczenia. Istnieje jednak szereg wymagań konstrukcyjnych, które sprawiają, że pomieszczenie wydaje się ciemniejsze, np. roślinność w bezpośrednim sąsiedztwie okien. Są też pory roku, kiedy bardzo wcześnie robi się ciemno.

Źródła światła w pokoju dziecięcym – planowanie światła

Oświetlenie w przedszkolu -pokój dziecięcy-światło naturalne-światło dzienne-łóżeczko dziecięce

Te powody, na pierwszy rzut oka banalne, warto wziąć pod uwagę w odpowiednim czasie przy planowaniu oświetlenia. Jeśli pokój dziecięcy służy głównie do gier, ważne jest, aby uzyskać tutaj podstawowe oświetlenie. Zapewnia to przede wszystkim przyjemne, rozproszone światło i jest w większości niepozorne. W dowolnym momencie można wstawić dodatkowe źródła światła w określonych punktach.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym – oświetlenie podstawowe i dodatkowe źródła światła

Oświetlenie w pokoju dziecięcym - lampy dziecięce - lampa sufitowa - lampa sufitowa

Wbudowane reflektory sufitowe są zwykle wystarczające do podstawowego oświetlenia w pokoju dziecięcym. Można je układać w określonej kolejności, zapewniając w ten sposób równomierne oświetlenie pomieszczenia. Bardzo ważny jest również rodzaj i moc źródła światła. Podobnie jak w każdym innym pomieszczeniu, istnieje również wiele dopasowanych do designu lamp dziecięcych i systemów oświetleniowych, które można elastycznie projektować.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym – oświetlenie podstawowe

Oświetlenie w przedszkolu -pokój dziecięcy-biała-deco-zmieniana lampa stołowa

W każdym pomieszczeniu połączenia są zwykle z góry ustalone – najczęściej na środku stropu. Klasyczna lampa wisząca lub lampa sufitowa może, w zależności od wielkości pomieszczenia, emitować wystarczającą ilość światła, ale też nie. Ponieważ wiele modeli to po prostu wiązka światła skierowana w dół i przebiegająca na stosunkowo ograniczonym promieniu.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym – Lampy dziecięce

Oświetlenie w pokoju dziecięcym - lampa sufitowa - lampa sufitowa - lampa dziecięca - pokój dziecka

Lekkie systemy napinające to dobry wybór do każdego pomieszczenia, także pokoju dziecięcego. Charakteryzują się elastycznością, a także mają tę zaletę, że dostosowują się do różnych sytuacji w pomieszczeniu. Oznacza to, że równomierne oświetlenie jest przynajmniej możliwe nawet przy nachyleniach i kątach.

Oświetlenie w pokoju dziecka – światło na przewijaku

Oświetlenie w pokoju dziecięcym -biały-tradycyjny-zmieniający się stół-zmieniający się stołowy-lampa-biały

Zasadniczo pokój maluszka różni się od pokoju dziecięcego oświetleniem. Powodem jest to, że pokój powinien przede wszystkim odpowiadać potrzebom rodziców, ponieważ dziecko nie jest jeszcze samodzielne. Wymagane jest spójne oświetlenie w miejscach takich jak przewijak, krzesełko do karmienia, łóżeczko dziecięce, a także subtelne oświetlenie nocne.

Oświetlenie na przewijaku w pokoju dziecka

oświetlenie-pokój dziecięcy-przebieralnia-lampa-lampa stołowa-biała-dekoracja

Podczas przewijania dziecka rodzice zwykle są odwróceni plecami do światła sufitowego, dlatego przewijak znajduje się w ich cieniu. Dlatego wymagana jest dodatkowa lampa, która zapewni wystarczającą ilość światła. jednak nie może to być światło bezpośrednie, ale światło rozproszone, emitujące światło do góry.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym jako środek umeblowania

oświetlenie-przedszkole-komoda-przedszkola-kinkiet-chmura-akcent

Ponieważ niemowlęta są nadal bardzo wrażliwe na światło, zalecamy oświetlenie w pokoju dziecięcym skierowane bezpośrednio na dziecko i łóżeczko. Polecamy tutaj kinkiety i kilka źródeł światła, które zapewniają zabawne, ale subtelne światło. Zbyt mocne oświetlenie tylko zdenerwuje dziecko i negatywnie wpłynie na jego percepcję.

Dekoracyjne kinkiety do dodatkowego oświetlenia w pokoju dziecięcym

oświetlenie-pokój dziecięcy-pokój dziecięcy-mobilny-kinkiet-bajkowe światła

Lampy dziecięce o zabawnym designie, lampki figurowe i małe lampki ożywiają pomieszczenie i tworzą przytulną, zabawną atmosferę. Chociaż są one przeznaczone właśnie do pokoi dziecięcych i dziecięcych i mają niską moc, nie można lekceważyć faktu, że pracują również z napięciem sieciowym 220-230 woltów

Oświetlenie w przedszkolu – lampy wiszące nad łóżeczkiem

oświetlenie-pokój dziecięcy-pokój dziecięcy-łóżeczko dziecięce-drewno-lampa sufitowa

Lampka przy łóżku jest wygodna zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Wiele dzieci, młodszych i starszych, po nagłym przebudzeniu odczuwa łagodne światło kojące. To pozwala im szybko rozpoznać znajome środowisko i od razu zasnąć. Lampki oznaczeniowe i orientacyjne do gniazda są zaprojektowane dokładnie do obudowy. Te naprawdę zużywają bardzo mało energii elektrycznej i możesz pozwolić im pracować przez całą noc.

Lampa podłogowa przy łóżku w przedszkolu

oświetlenie-pokój dziecięcy-lampa podłogowa-łóżeczko dziecięce-pokój dziecięcy-białe-trójkąty

Wybierając lampę odpowiednią do obszaru przy łóżku, należy wybrać taką, która emituje światło w górę. Prawie każda konwencjonalna lampa podłogowa lub stołowa z kloszem jest do tego idealna. Jedyną rzeczą jest to, że światło nie może padać bezpośrednio na twarz dziecka z góry.

Oświetlenie w pokoju dziecka – światło na fotelu do karmienia

oświetlenie-pokój dziecięcy-lampa podłogowa-pokój dziecięcy-fotel-dekoracja-tapeta

Źródło światła tuż obok fotela lub fotela do karmienia może być szczególnie praktyczne podczas karmienia piersią w nocy. Nie będzie działał przez cały czas, ale będzie po prostu włączany w razie potrzeby, a następnie ponownie wyłączany. Lampa lub żarówka również nie powinna być bardzo mocna, w przeciwnym razie z pewnością byłaby uciążliwa podczas snu. Lampa podłogowa lub ścienna, która emituje słabe światło, na pewno nie oślepia ani nie irytuje w ciemności nocy.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym – kinkiet na fotelu pielęgnacyjnym

oświetlenie-pokój dziecięcy-zwykły-biały-kinkiet-skandynawski-design

Potrzebne jest dodatkowe oświetlenie przestrzeni przy przewijaku i obok fotelika do karmienia. Możliwa jest tutaj lampa ścienna i podłogowa z ruchomym ramieniem oraz, w zależności od wyposażenia, lampa stołowa. W wieku raczkującym rodzice powinni być szczególnie uważni i nie sprawdzać ciekawości swojego potomstwa i unikać lub przynajmniej zabezpieczać dodatkowe światła w zasięgu rąk dzieci.

Oświetlenie ogólne w pokojach dziecięcych i młodzieżowych

oświetlenie-pokoju-dziecięcego-dwa-dwukolorowa-kula

Zarówno dzieci, jak i dorośli uwielbiają komfort oświetlenia. Do pokoju dziecięcego, ale także do każdej sypialni idealnie sprawdzi się oświetlenie sufitowe z możliwością ściemniania, które daje dodatkową możliwość regulacji jasności w zależności od nastroju. Zawsze zalecana jest ciepła biała barwa światła.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym dla dwojga

oświetlenie-pokój dziecięcy-pokój-dziewczęcy-dwa-dach dwuspadowy

Jeśli dwoje dzieci ma dzielić wspólny pokój, przy planowaniu – sprzęt i oświetlenie, należy zawsze brać pod uwagę, że każde dziecko potrzebuje własnej przestrzeni, ale też będzie korzystało wspólnie z części pokoju. Ta szczególna cecha musi być uwzględniona w koncepcji oświetlenia, ponieważ w tym przypadku pojedyncza lampa sufitowa nie będzie wystarczająca.

Spójne oświetlenie w pokoju młodzieżowym – optymalnie wyrównaj biurko

oświetlenie-przedszkola-chłopców-biurko-nocna-lampka-do-czytania

Dla dzieci w wieku szkolnym niezmiernie ważne jest dostateczne, selektywne oświetlenie podczas odrabiania lekcji, ale przede wszystkim ważne jest korzystanie z naturalnych źródeł światła. O ile to możliwe, światło naturalne jest zawsze lepsze od sztucznego. Dlatego ustawienie biurka powinno być optymalnie dostosowane do okoliczności, a tym samym przechowywane przed powierzchnią okna.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym – światło na biurku

oświetlenie-pokój dziecięcy-pokój młodzieżowy-małe-biurko-lampka-stolik-lampka do czytania

Naturalne padanie światła daje dzieciom możliwość relaksu, jeśli w międzyczasie mogą wyjrzeć na zewnątrz.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym – światło na łóżku w pokoju młodzieżowym

oświetlenie-pokoje-dziecięce-pokoje-chłopców-meble-czarna-lampka-nocna-lampa-do-czytania

Lampka przy łóżku w pokoju młodzieżowym nie powinna być zbyt jasna, ponieważ służy do czytania lub jako lampka nocna. Powinno umożliwiać swobodne czytanie, dlatego idealne jest selektywne padanie światła z góry. Świetną opcją jest również kinkiet przy wezgłowiu nad łóżkiem na ścianie. Jeśli dostępny jest stolik nocny, w każdej chwili można na nim postawić lampkę stołową.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym – lampka nocna w pokoju młodzieżowym

oświetlenie-pokój dziecięcy-pokój młodzieżowy-łóżko-lampka nocna-kinkiet-księżyc

Oświetlenie jest ważną częścią wnętrza i służy jako element wyposażenia. Zwłaszcza w pokojach dziecięcych lampy dziecięce pełnią funkcję umeblowania i nie można ich traktować po prostu jako źródła światła. Strefy i meble są podkreślone i uwydatnione pięknymi lampami.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym – światło na biurku

oświetlenie-przedszkola-chłopców-biurko-do-czytania-półki-lampy

Szczególnie ważne jest, aby pamiętać, że sztuczne i naturalne światło nie może się mieszać i rzucać cienia podczas pisania lub pracy. Na przykład dla osoby leworęcznej optymalne jest, aby światło wpadało z prawej strony, a dla osoby praworęcznej – z lewej.

Oświetlenie na stoliku do zabawy w pokoju dziecięcym – solidny stolik lub lampka do czytania

oświetlenie-przedszkole-chłopców-biurko-do czytania-lampa-lampa-stołowa-zabawki

Chociaż małe dzieci nie czytają i nie piszą, potrzebują również spójnego światła na swoim stole rzemieślniczym. Solidne lampy biurkowe najlepiej pasują do stołu do gier.

Oświetlenie w przedszkolu – punktowe światło do rękodzieła

oświetlenie-przedszkole-dziewczęce-biurko-rękodzieła-stół-lampa-do-czytania-różowa

Biurko, jak każdy inny mebel, można ustawić w taki sposób, aby osiągnąć jak najlepszy pomysł i dostosować się do okoliczności.

Oświetlenie pokoju dziecięcego – Oświetlenie dekoracyjne nad łóżeczkiem

oświetlenie-pokoju-dziecięcego-dekoracja-drewniana-tradycyjna-lekka-łóżko-kuli

Różne lampy mogą być używane w różnych miejscach jako element dekoracyjny. Dobrymi tego przykładami są bajki, świecące kule i lampki figurowe. Z meblami tworzy się wspaniały zespół.

Oświetlenie dekoracyjne w pokoju dziecięcym – bajkowe światełka stawiają akcenty 

oświetlenie-pokoju-dziecięcego-łóżko-poddasze-nocna-lampka-zrób to sam

Wróżki raczej nie nadają się jako źródło światła, ale świetnie sprawdzają się jako oświetlenie akcentujące. Dzięki temu obszary, które na pierwszy rzut oka wydają się nudne, można ożywić, jak w tym przykładzie – dolna część łóżka na poddaszu ozdobiona jest kulami światła.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym – udekoruj światłami

oświetlenie-pokój dziecięcy-bajkowe światła-loft-łóżko-dekoracja-zrób-siebie

Lampki wróżkowe tworzą piękne akcenty w ciemności i świetnie sprawdzają się jako lampki nocne. Ponadto nie nadają się jako źródło światła. Ale zwłaszcza jeśli dziecko często budzi się w nocy, dużo bardziej chodzi o czynnik psychologiczny i atmosferyczny.

Motyw pokoju dziecięcego – dopasuj oświetlenie do wyposażenia

oświetlenie-pokój-dziecięcy-tematyczne-umeblowanie-chmura-namiot-sufit-światło

Lampki choinkowe są wspaniałym dodatkiem do podstawowego oświetlenia i tworzą przytulną atmosferę w połączeniu z lampami sufitowymi. Lampy wiszące i wiszące do pokoju dziecięcego są dostępne w niezliczonych wariantach, dzięki czemu można je łatwo łączyć z resztą wyposażenia.

Zabawne oświetlenie w pokoju dziecięcym – dziewczęcym

oświetlenie-pokoju-dziecięcego-pokoju-młodzieżowego-pokoju-dziewczęcego-łóżko-baldachim-łańcuch świetlny

Pokój dziecięcy nie zawsze musi być oświetlony w 100%, ale przynajmniej powinieneś mieć taką możliwość. W niektórych punktach, takich jak kącik do czytania i biurko, wymagane jest światło punktowe, a na łóżku wymagane jest delikatne oświetlenie.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym – zabawne lampki nad łóżkiem młodzieżowym

oświetlenie-pokoju-dziecięcego-nastolatka-łóżko-bajkowe światła

Umieszczony nad lub obok łóżka łańcuch lampek działa jak cudowna lampka nocna i emanuje relaksującą atmosferą. Można go zaprojektować w bardzo zabawny sposób, na przykład owinąć wokół wezgłowia lub ułożyć nad łóżkiem.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym – lampy dziecięce osiągają świetne efekty świetlne 

oświetlenie-pokój dziecięcy-lampa dziecięca-lampa dziecięca-gwiazda-wzór-światło-efekty

Lampy dziecięce powinny nie tylko spełniać swoje praktyczne przeznaczenie, ale także wywoływać efekt estetyczny i wywoływać dobry nastrój. Światło jest wymagane z praktycznego punktu widzenia, ale jednocześnie tworzy atmosferę pomieszczenia.