żłobek

Optymalne oświetlenie biurka dla dzieci – 6 zasad, które musisz znać

Wakacje się skończyły, wkrótce znów zacznie się szkoła! Czy to dla pierwszoklasistów, czy dla starszych dzieci – przygotowania do nowego roku szkolnego zawsze wiążą się z dużą ilością emocji. W odpowiednim momencie rozpoczęcia nauki w szkole warto również zwrócić uwagę na prawidłowe zaprojektowanie przestrzeni do nauki dla ucznia i stworzenie optymalnej atmosfery dla lepszej nauki. Oświetlenie biurka jest ważnym czynnikiem podczas odrabiania lekcji. Niewłaściwe światło może powodować zmęczenie dziecka i niezdolność do koncentracji, a nawet przyczyniać się do złej postawy i słabego wzroku. Zebraliśmy najważniejsze wskazówki, o których należy pamiętać przy wyborze najlepszego oświetlenia biurka dla dzieci.

1. Umieść lampę prawidłowo na biurku dziecięcym

optymalne oświetlenie biurka lumenów 400 do 1000

Umieszczając lampkę na biurku dziecka, pamiętaj, że oświetlenie biurka powinno znajdować się po lewej stronie dla praworęcznych i po prawej dla leworęcznych. Odległość między głowicą lampy a oświetlaną powierzchnią powinna wynosić maksymalnie 35 cm. Jeśli chodzi o rodzaj oprawy, masz do wyboru:

  • klasyczny Lampy biurkowe, które są umieszczone na blacie
  • tak zwany Oświetlenie architektoniczne, które są przymocowane do biurka za pomocą śrub zaciskowych. Są stabilne, zajmują mało miejsca i można je przenosić w dowolne miejsce w dowolnym momencie.
  • Lampy z klipsem – małe, lekkie lampki, które można przypiąć do krawędzi biurka lub półki. Można go również odłożyć, aby zaoszczędzić miejsce, gdy nie jest potrzebny.

oświetlenie biurka dla dzieci dla lepszej nauki

Najważniejszą cechą konstrukcyjną lampy biurkowej jest możliwość dostosowania kierunku padania światła w zależności od potrzeb. W sklepach znajdziesz:

  • Ruchome lampy czołowe – możliwość regulacji kąta świecenia poprzez obrót głowicy lampy
  • Lampy z elastycznym ramieniem – Umożliwiają bardzo dobrą kontrolę światła poprzez zmianę wysokości elastycznego ramienia

2. Wybierz lampę biurkową o ciekawym designie

optymalne oświetlenie biurka do pokoju dziecięcego

Najważniejsza jest oczywiście funkcjonalność, ale nie należy też zapominać o wyglądzie! W końcu lampka biurkowa ma pomagać dziecku w nauce, więc dobrze, jeśli jest również przyjemna dla oka. Dla młodszych dzieci lub pierwszoklasistów wybierz lampę z kolorowym wzorem. Ciekawym pomysłem na oświetlenie biurka są również lampy w kształcie zwierząt – dinozaurów, żyraf, kotów czy psów.

Starsze dzieci i młodzież preferują lampy architektoniczne lub nieco futurystyczne lampy o minimalistycznych kształtach. Wybierając oświetlenie wraz z dzieckiem, należy również wziąć pod uwagę styl, w jakim urządzony jest jego pokój.

3. Zwróć uwagę na odpowiednią intensywność światła

oświetlenie biurka led ile lumenów

Wybierając lampę biurkową do pokoju dziecięcego, zwróć uwagę na modele o optymalnej jasności. Lampa o niewystarczającej mocy zaciemnia biurko, przez co dziecko niepotrzebnie wytęża wzrok i pochyla się nad książkami. Jeśli światło jest zbyt silne, uszkodzi twoje oczy.

Obecnie najpopularniejsze są lampy energooszczędne i lampy LED. Przy wyborze należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wartość w lumenach (lm), tj. H. na jednostce, która określa ilość emitowanego światła. Im więcej lumenów, tym jaśniej lampa – do prawidłowego oświetlenia dziecięcego biurka potrzebna jest lampa o jasności od 400 do 1000 lm. Odpowiada to około 5-10 W..

4. Wybierz odpowiedni kolor światła

pozycja oświetlenia biurka i barwa światła,

Kolejnym ważnym aspektem jest barwa (temperatura) światła emitowanego przez lampę. W tym przypadku jednostką miary jest Kelvin (K) – im więcej Kelvina, tym chłodniejsze światło. Dzięki lampom LED masz wybór między:

  • ciepłe światło (2200-3500 K) – żółte światło, które tworzy przytulną atmosferę i sprzyja relaksowi
  • światło neutralne (3500-4500 K) – neutralne białe światło, które uważane jest za uniwersalne
  • Zimne światło (4600-11000 K) – białe lub lekko niebieskie światło o działaniu stymulującym

Do dobrego oświetlenia biurka wymagane jest białe światło o temperaturze 4000-6000 K. Lampy i żarówki emitujące żółte światło poniżej 4000 K mogą upośledzać koncentrację i powodować senność, natomiast niebieskie światło około 10 000 K męczy oczy. Nowoczesne lampy LED często posiadają funkcję zmiany barwy światła, dzięki czemu można je dostosować do sytuacji i indywidualnych potrzeb.

5. Zwróć uwagę na wskaźnik oddawania barw

Wybór odpowiedniego oświetlenia biurka dla dzieci

Podczas nauki Twoje dziecko będzie miało do czynienia z podręcznikami z kolorowymi ilustracjami. To drobiazg, ale może wpłynąć na radość z nauki. Prawidłowe postrzeganie barw oświetlonych obiektów jest szczególnie ważne, jeśli uczeń interesuje się sztuką i lubi rysować.

Wybierając lampę biurkową, zwróć uwagę na wartość CRI, która waha się od 1 do 100. Im wyższa wartość CRI, tym bliższe jest postrzeganie koloru do rzeczywistego wyglądu. Wskaźnik oddawania barw powinien wynosić co najmniej 80.

6. Upewnij się, że jakość światła jest wysoka, bez efektu migotania

najlepsza lampa biurkowa dla studentów

Migotanie światła to zjawisko spowodowane wahaniami napięcia w sieci energetycznej. Wpływa negatywnie na organizm człowieka i może powodować zawroty głowy, słabą koncentrację, a nawet epilepsję. Migotanie występuje przede wszystkim w przypadku żarówek, które są teraz prawie całkowicie zastąpione znacznie stabilniejszym oświetleniem LED.

Jednak lampy i żarówki LED nie są całkowicie odporne na wahania napięcia – zwłaszcza jeśli są tanie lub pochodzą z niepewnych źródeł. Dlatego zawsze warto stawiać na lampki biurkowe znanych producentów, posiadających odpowiednie atesty i certyfikaty.

odpowiednie oświetlenie biurka

Wierzymy, że nasz przewodnik rozwiał wszelkie wątpliwości, jaki rodzaj oświetlenia biurka będzie najlepszy dla Twojego dziecka. Wybierając lampę LED należy zwrócić uwagę na parametry jasności, barwy (temperatury) oraz współczynnika oddawania barw. Używaj lamp znanych producentów, które zapewniają jednolite światło bez efektu migotania. Kształt i design lampy należy dostosować do dostępnej przestrzeni na biurku oraz preferencji dziecka.

Miejsce do nauki w pokoju dziecięcym dla dziewczynek