żłobek

Łóżko domowe dla dzieci: wielofunkcyjny mebel w pokoju dziecięcym Montessori

Łóżko domowe dla dzieci włochaty narzuta czarna tablica ścienna girlanda zwisająca w paski zabawki

Urządzanie pokoju dziecięcego nie tylko praktyczne i funkcjonalne, ale przede wszystkim przyjazne dziecku, okazuje się dla wielu rodziców dużym wyzwaniem. Ostatecznie ludzie śpią, bawią się, biegają i uczą się tam! Zaprojektowanie wielofunkcyjnej przestrzeni, w której maluchy codziennie uczą się czegoś nowego, rozmawiają i odkrywają świat w zabawny sposób, to trudne zadanie. Tu właśnie wkracza koncepcja pedagogiczna przygotowanego środowiska autorstwa Marii Montessori. Stwierdza, że ​​rolą dorosłych jest zapewnienie dziecku środowiska odpowiadającego jego potrzebom i nastawionego na jego pragnienie nauki. W ten sposób może swobodnie rozwijać swoje umiejętności i stopniowo stawać się bardziej samodzielna. Decydującą rolę odgrywa w tym tzw. łóżko domowe dla dzieci. Mebel spełnia kilka ważnych funkcji i wspiera dzieci w swobodnym rozwijaniu zainteresowań.

Łóżko domowe dla dzieci: jakie jest podejście edukacyjne Montessori?

Dom łóżko dla dzieci łóżko z baldachimem lustro dziewczyny pokój kropki motywy różowy pastelowy zielony lustro okrągłe

Na pierwszy rzut oka łóżko do domu wygląda jak zwykłe łóżko do zabawy. Aby jednak zrozumieć, dlaczego promuje rozwój dziecka i jaką rolę pełni w pokoju dziecięcym, musimy przyjrzeć się pedagogicznemu podejściu Marii Montessori.

Maria Montessori urodziła się we Włoszech w 1870 roku i ukończyła medycynę na Uniwersytecie Rzymskim. W tym czasie kobietom zabroniono studiowania medycyny, ale dzięki doskonałym wynikom Montessori została przyjęta i pomyślnie ukończyła kurs. Wkrótce potem została zatrudniona jako lekarz w klinice uniwersyteckiej i początkowo pracowała z niepełnosprawnymi dziećmi. Ta praca zainspirowała ją i wkrótce zaczęła rozwijać własną metodę pedagogiczną. Metoda wywołała sensację w jej rodzinnym kraju i szybko stała się popularna w innych krajach, w tym w Niemczech. Obecnie jest on nadal wdrażany w ponad 600 żłobkach w całych Niemczech w ich codziennych kontaktach z dziećmi. Abyś mógł uzyskać lepszy pomysł, podajemy dla Ciebie najważniejsze podstawowe zasady edukacji Montessori:

Dom łóżko dla dzieci zestaw miętowy dywan serce girlanda poduszka na siedzenie skórzana pomarańczowa złota fioletowa poduszka do rzucania

1. Swoboda dziecka do poznawania świata jest fundamentalną częścią koncepcji. Rodzice powinni stwarzać maluchom różne możliwości samodzielnej nauki i samodzielnego promowania ich rozwoju. Ostatecznie dziecko uczy się samodzielnie rozwiązywać problemy i ciągle próbuje czegoś nowego.

2. Dziecko ma pełną swobodę wyboru i może samodzielnie decydować, jakim tematem chce się zajmować, co chce wypróbować i czy ktoś powinien je wspierać. Na przykład dziecko może wybrać partnera podczas zabawy.

3. Dobrze przygotowane środowisko dostosowane do poziomu rozwoju dziecka. Wszystkie zabawki, materiały do ​​nauki, książki i inne materiały są przejrzyście rozmieszczone w pokoju. Są również w zasięgu ręki, dzięki czemu dziecko zawsze może je zabrać samodzielnie i przywieźć z powrotem.

Łóżeczko dla dzieci pomysły na bliźniaki projekt dekoracji ścian Montessori

4. Pokój jest podzielony na kilka obszarów: plac zabaw, miejsce do nauki, miejsce do spania, miejsce do czytania.

5. W pokoju dziecięcym obowiązują jasne zasady: rodzice zaprojektowali pokój tak, aby był przyjazny dziecku, ale dziecko musi przestrzegać tej kolejności i zawsze przynosić wszystkie zabawki, dokumenty itp. na swoje miejsce.

Zasadniczo zasady Montessori mówią, że rodzice powinni stworzyć bezpieczne środowisko dla dzieci, a następnie dać im swobodę samodzielnego odkrywania go. I dlatego łóżko domowe stało się nieodłączną częścią pokoju dziecięcego Montessori: umożliwia poruszanie się w pokoju bez barier.

Łóżko domowe dla dzieci: konstrukcja, umiejscowienie w pokoju, funkcje

Łóżko domowe dla dzieci ciemnobrązowe ciemnozielone kwiaty naklejki ścienne nowoczesny zestaw do pokoju dziecięcego Montessori

Budowa: Łóżko domowe dla dzieci wykonane jest z litego drewna, najczęściej sosnowego lub brzozowego. Sama konstrukcja jest bardzo prosta. Rodzice z umiejętnościami rzemieślniczymi również sami poradzą sobie z tym zadaniem. Jeśli nie czujesz się wystarczająco pewnie, możesz również zamówić łóżko. W takim przypadku będziesz musiał samodzielnie złożyć go na miejscu. Łóżeczko dziecięce jest dostępne w kilku wersjach: z zabezpieczeniem przed upadkiem lub bez oraz ze stelażem lub bez. Ochrona przed upadkiem jest wymagana tylko dla małych dzieci w wieku od 1 do 2 lat, w przeciwnym razie można się bez niej obejść. To, czy zdecydujesz się na łóżeczko ze stelażem z listewek, zależy bardziej od tego, czy dziecko naprawdę będzie spało co noc w łóżku, czy też będzie ono służyło głównie jako domek do zabawy. Jeśli łóżko domowe ma stelaż z listew, dostosowuje się do ciężaru ciała dziecka i może również wspierać elastyczność materaca. Kratka zwijana to oszczędzająca miejsce alternatywa dla rodziców, którzy używają łóżka domowego jako domku do zabawy i chcą je przekształcić w łóżko dla gości tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Jeśli materac leży bezpośrednio na podłodze, mogą się na niego wspinać nawet małe dzieci i niemowlęta. Materac należy wietrzyć co najmniej dwa do trzech razy w tygodniu, w przeciwnym razie istnieje ryzyko rozwoju pleśni.

Łóżko do domu dla dzieci Montessori w stylu boho w pastelowych zielonych kolorach

Jeśli chodzi o dekorację, masz również kilka opcji do wyboru: możesz zdecydować się na baldachim lub ozdobić łóżko domowe girlandą. Lampki bajkowe można również owinąć wokół dachu.

Pozycjonowanie w przestrzeni: Łóżko domowe dla dzieci można porównać do łóżka z baldachimem. Zajmuje dodatkową przestrzeń, a jeśli zdecydujesz się to zrobić, będziesz musiał zrezygnować z półek i szaf nad łóżkiem. Nadaje się również tylko częściowo do pokoi dziecięcych ze skośnymi sufitami. Ważne jest również, aby nie stawiać łóżka przy ścianie zewnętrznej i unikać przeciągów.

Łóżeczko dla dzieci Montessori przedszkole dziewczyna księżniczka domek dla lalek różowe kropki tapety maluchy

Łóżko do domu dla dzieci może pełnić kilka funkcji:

1. Jako miejsce do spania. Gdy tylko się obudzą, dzieci mogą na nowo odkrywać świat, bawić się i swobodnie poruszać po pokoju. Ważnym warunkiem jest jednak, aby reszta pokoju była zaprojektowana tak, aby była zabezpieczona przed dziećmi.

2. Jako dodatkowe miejsce do spania dla rodziców, jeśli dziecko zachoruje, lub dla innych dzieci, które są gośćmi i zostaną z Tobą.

3. Jako przytulny kącik do czytania lub leżanka, gdzie najmłodsi mogą wygodnie usiąść lub położyć się i kartkować ulubione książki.

4. Jako domek do zabawy, jeśli jest odpowiednio udekorowany. W takim przypadku możesz ustawić dom w rogu.

Dom łóżko dla dzieci żółty ciemnoniebieski baldachim do łóżka duch poduszka księżyc chmury LED kinkiet chłopcy pokój dziecięcy Montessori

Zalety i wady łóżka domowego w skrócie:

Zalety łóżka domowego dla dzieci:

+ Promuje kreatywność, niezależność i umożliwia swobodne poruszanie się w przestrzeni.

+ Nie ma ryzyka upadku, jak to ma miejsce w przypadku łóżek na poddaszu. Wypadków można zatem łatwo uniknąć, pod warunkiem, że dzieci nie będą używać dachu jako placu zabaw.

+ Można ozdobić tkaniną, girlandami, przytulankami i zabawkami.

+ Idealnie nadaje się również do projektu DIY. Konstrukcja jest niezwykle prosta i można ją szybko zmontować i zdemontować.

+ Praktycznie rośnie wraz z dzieckiem, nie trzeba go odbudowywać.

Łóżeczko dla dzieci szare poduszki półki ścienne tapety leśne przedszkole Montessori

Wady łóżka domowego dla dzieci:

– Zwłaszcza w przypadku małych dzieci cały pokój powinien być zabezpieczony przed dziećmi. Oznacza to, że szafy, komody i wszystkie większe meble lepiej przymocować do ściany. Rodzice powinni również zawsze uważać, aby maluchy nie wychodziły z pokoju bez opieki i nie okaleczały się.

– Zajmuje dużo miejsca, mniej nadaje się do małych pokoi dziecięcych.

– Ponieważ dziecko leży prawie bezpośrednio na podłodze, rodzice powinni zapewnić dodatkowe ogrzewanie. Musisz także unikać przeciągów.

– Jeśli materac leży bezpośrednio na podłodze, istnieje ryzyko, że z czasem nagromadzi się pleśń.

Udekoruj łóżko domowe dla dzieci

Łóżko domowe dla dzieci Małe przedszkole z pomysłami Montessori

Jeśli jesteś już zafascynowany łóżkiem domowym dla dzieci i chciałbyś wdrożyć koncepcję umeblowania Montessori we własnych czterech ścianach, służymy pomocą z kilkoma wskazówkami dotyczącymi dekoracji. Pod tym względem Twoja wyobraźnia nie ma granic. W purystycznych lub skandynawskich pokojach dziecięcych można złożyć łóżko i pozostawić drewnianą powierzchnię bez obróbki. Połącz go z innymi drewnianymi meblami, zamontuj półki ścienne na książki dla dzieci. Udekoruj łóżko girlandą z tkaniny, kolorową kołdrą i kilkoma milutkimi poduszkami w różnych kształtach i kolorach. W ten sposób stworzysz pokój dziecięcy neutralny płciowo, w którym maluchy będą mogły się swobodnie rozwijać. Jest to również idealny pokój dla bliźniaków lub w przypadku, gdy rodzeństwo musi dzielić pokój.

Łóżko domowe dla dzieci dziewczyny Montessori przedszkole dla dzieci dekorowanie malowanie ścian fioletowy różowy miętowy oświetlenie wianek;

Czasami dekoracja ścienna robi różnicę: przy odrobinie umiejętności możesz zmienić pokój w pokój zabawnej dziewczyny. Dzięki gotowemu szablonowi i farbie motywy fal można w mgnieniu oka przymocować do ściany. Baldachim, przytulna narzuta ze sztucznego futra, różowy lekki łańcuszek i kilka dekoracyjnych poduszek z motywami syreny dopełniają koncepcję umeblowania. Wybierz jasne pastelowe kolory. Na przykład seledynowa zieleń, róż, lawenda i lawenda tworzą efektowny zestaw.

Łóżko domowe dla dzieci kolorowe tapety balony różowa rama łóżka dziewczyny poduszki na łóżko dla gości

Tapeta, półki ścienne i liczne obrazki mogą dodać dodatkowego uroku dziewczęcemu pokojowi. Jeśli łóżko w domu jest wyższe, warto pomyśleć o zabezpieczeniu przed upadkiem. A jeśli surowe drewno nie pasuje do kolorystyki w pokoju dziecięcym, możesz po prostu pomalować drewno lub pomalować je specjalnym kolorem drewna.

Łóżko domowe dla dzieci Montessori dekoracja ścienna do pokoju dziecięcego imiona dla dzieci kwiaty dziewczyna pomysł na dekorację!

Rodzice z umiejętnościami rzemieślniczymi mogą również sami zbudować łóżko. W takim przypadku łóżeczko może stanowić dodatkowy plac zabaw dla najmłodszych. Z baldachimem szybko zamienia się w zamek lub namiot do zabawy.

Łóżko domowe dla dzieci, jako element wyposażenia pokoju dziecięcego Montessori, oferuje maluchom możliwość odkrywania świata we własnym tempie. Czy jako przytulny kącik do czytania, namiot do zabawy czy łóżko dziecięce: ten wielofunkcyjny mebel ma wiele zastosowań. Łóżko może być również pomysłowo udekorowane: girlandy z tkaniny, bajkowe lampki, półki ścienne, przytulanki i tym podobne w blasku reflektorów. Konstrukcja jest bardzo prosta, może być pomalowana na zamówienie i może być idealnie dostosowana do potrzeb dzieci. Dzięki temu łóżko rośnie razem z Tobą i w przeciwieństwie do łóżek na antresoli i innych łóżek dziecięcych nie wymaga przebudowy. W poniższej galerii zdjęć znajdziesz dalsze przykłady tego, jak skutecznie zainscenizować wszechstronne urządzenie. Niech to Cię zainspiruje!

Łóżko domowe dla dzieci szara rama łóżka różowy okrągły dywan dziewczęcy przedszkole Montessori

Łóżeczko dla dzieci Montessori – porady dotyczące dekorowania przedszkola

Łóżko domowe dla dzieci oświetlenie girlanda LED przytulanki zabawki rzucanie poduszkami kosz na zabawki zielone zasłony

Łóżko domowe dla dzieci pomysły na przedszkole Montessori czarny biały zielony nastoletnie dzieci w wieku szkolnym rosną razem z tobą

Łóżko domowe dla dzieci, młodzieży, młodzieży nowoczesny design

Łóżko domowe dla dzieci Montessori dekoracja ścienna z ryb morskich wieloryb pomysły na dekoracje mobilne

Łóżko domowe dla dzieci Montessori purystyczne naturalne materiały ustawiły pokój dziecięcy całkowicie białe meble

Łóżko domowe dla dzieci owca zabawka łóżko z baldachimem z organzy tapeta z tkaniny pokój dziewczyn!

Łóżko domowe dla dzieci chmury dekoracje ścienne HM przestrzeń do przechowywania poduszka rattanowy kosz zabawki Montessori pokój dziecięcy!

Łóżko domowe dla dzieci Montessori przedszkole antracytowo-szare lustro ścienne poduszki ze skóry wielbłąda zabawki!