Na zdrowie

Wstawaj z łóżka: oto nasze wskazówki, które pomogą Ci szybciej się obudzić

Wstajesz rano, ale nadal nie czujesz się obudzony? Nie jesteś sam. Czasami kawa i inne napoje pobudzające też nie pomagają. Co zatem zrobić, aby szybciej się obudzić i rozpocząć dzień w dobrym nastroju? Na wszystkie poranne zrzędy zebraliśmy kilka pomocnych wskazówek dotyczących wstawania, które sprawią, że poranek będzie bardziej znośny. Niektóre z nich mogą również pomóc Ci obudzić się i nie zasnąć w pracy na co dzień.

Najlepsze wskazówki dotyczące wstawania rano

jak szybko obudzić się rano Porady

Jak się budzisz? Najbardziej znana odpowiedź na to pytanie brzmi – z kawą. Kofeina działa pobudzająco i pobudza krążenie. Jednak nowe badania pokazują, że w niektórych przypadkach kawa może sprawić, że będziesz ospały, a nawet nieskoncentrowany, a nie żywy. Na szczęście istnieją inne sposoby na pobudkę, które możesz wypróbować przed wypiciem pierwszej porannej kawy.

Zacznij mały

wskazówki dotyczące wstawania po alarmie natychmiast wstawaj

Dobra wiadomość dla wszystkich nocnych marków i wszystkich, którzy nie wyskakują z łóżka o wschodzie słońca: możesz nauczyć się kochać poranek. Nawet niewielkie zmiany w Twojej rutynie mogą poprawić nastrój i energię. Kilka sztuczek i metod może również pomóc szybciej i łatwiej zasnąć wieczorem. W końcu wstawanie, gdy jesteś dobrze wypoczęty, nie jest zazwyczaj tak wielką walką. Zacznij więc skromnie, ale celowo, próbując zmienić swoje nawyki.

Wykonaj te 10 pozycji jogi przed snem, aby zrelaksować umysł i ciało!

Afirmacje przed zaśnięciem: 30 pozytywnych i uspokajających myśli

Jaki zapach do pokoju pomoże Ci zasnąć? Najlepsze mieszanki dyfuzorów zapewniające spokojny sen

Ustaw alarm poza zasięgiem

Przenieś budzik poza zasięg. Wskazówka obudź się

Spójrzmy prawdzie w oczy, jeśli nie możesz spać przez kolejną godzinę lub dwie, naciśnięcie przycisku drzemki tak naprawdę nie pomoże ci poczuć się mniej zmęczonym. Ale jest jeszcze jeden powód, aby wstać, gdy po raz pierwszy usłyszysz ten denerwujący dźwięk. Wstawanie i chodzenie do łóżka o tej samej porze każdego dnia synchronizuje wewnętrzny zegar organizmu. To sprawia, że ​​jesteś bardziej rozbudzony rano i bardziej śpiący wieczorem.

Niezależnie od tego, czy korzystasz ze smartfona, czy klasycznego budzika, jeśli alarm jest poza Twoim zasięgiem, jest większa szansa, że ​​wstaniesz, aby go wyłączyć. Jednak po wstaniu nie możesz wrócić do łóżka.

Aby się obudzić, wybierzemy odpowiedni dźwięk alarmu

Wskazówki, jak szybciej wstawać rano

Budzik to pierwsza rzecz, którą słyszymy w ciągu dnia, dlatego dźwięk budzika należy dobierać ostrożnie. Powinno być na tyle głośne, żebyśmy wstali, ale jednocześnie niezbyt denerwujące. Eksperci zalecają, aby obudzić się przy ulubionej piosence. W ten sposób zaczynasz dzień z pozytywnym odczuciem.

Nie zapominaj, że drzemka po prostu nie ma żadnych pozytywnych skutków. Wręcz przeciwnie – im bardziej naciśniesz przycisk drzemki i odkładasz wstawanie, tym bardziej będziesz się czuła zmęczona. Wstawanie natychmiast po uruchomieniu alarmu również pomoże Ci szybciej się obudzić później.

Słuchaj muzyki, aby cię rozweselić

Wskazówki dotyczące szybkiego wstawania Słuchaj muzyki po wstaniu

Jeśli obawiasz się, że ulubiona piosenka jako dźwięk alarmu szybko sprawi, że go znienawidzisz, ustaw klasyczny sygnał dźwiękowy jako alarm i posłuchaj muzyki zaraz po wstaniu. Bo z muzyką wszystko idzie lepiej, także szare poranki. Wybierz świetną playlistę, która Cię rozweseli, podgłośnij muzykę i przygotuj się na cały dzień przy akompaniamencie muzycznym. Dzięki temu szybciej się obudzisz, poprawisz nastrój i zwiększysz motywację.

Wpuść światło

jak szybko obudzić się rano otwarte zasłony światło

Jak tylko się obudzisz, otwórz zasłony lub rolety. Lub wyjdź bezpośrednio na zewnątrz, na przykład na balkon. Naturalne światło pobudza mózg i utrzymuje prawidłowy zegar biologiczny. Jeśli jest pochmurno i ponuro, włącz światła. Pomóc może też świecący budzik. I może to być mniej irytujące niż głośny alarm. Jeśli zmagasz się z zawrotami głowy lub sezonową depresją, wypróbuj lampę do terapii światłem. Może poprawić nastrój i pomóc Ci szybciej się obudzić.

Daj się rozpieszczać rano

Porady i sposoby na budzenie się rano rozpieszczą

Aby ograniczyć chęć pozostania pod kołdrą, zaplanuj coś, na co czekasz każdego ranka. Na przykład możesz przeczytać swoją ulubioną stronę internetową przy pysznym śniadaniu lub wybrać się na spacer po parku. Wybieraj tylko rzeczy, których nie mógłbyś zrobić, gdybyś zbyt długo leżał w łóżku. Wszystko, co cię podnieca lub uszczęśliwia, pomoże obudzić mózg i sprawi, że będziesz mniej senny.

Wykonuj ćwiczenia, aby Cię obudzić

Ćwicz, aby obudzić się rano rozciągając

Podskoki lub energiczny spacer mogą pobudzić krążenie krwi i ożywić układ nerwowy. Od razu poczujesz się bardziej rozbudzony – a także kilka godzin później. Ćwiczenia wcześnie rano ułatwią Ci zaśnięcie wieczorem (w porównaniu do ćwiczeń później). Postaraj się to zrobić przynajmniej kilka godzin przed snem – im szybciej, tym lepiej. Jeśli wykonujesz tylko wieczorny trening, możesz mieć trudności z zaśnięciem. Jeśli jest to wieczorny trening, spróbuj jogi, ponieważ łagodzi bezsenność.

Ćwiczenia i aktywność fizyczna, które szybko Cię budzą:

 • zrobić stanie na rękach
 • Wykonuj ćwiczenia rozciągające rano zaraz po wstaniu
 • Wykonuj przysiady, pompki i wypady
 • Bieganie lub jazda na rowerze
 • Masz basen? Wtedy na pewno obudzisz się na 5-10 minut pływania

Naładuj baterie na cały dzień

Wskazówki, jak się obudzić, zjedzą rano śniadanie

Brak apetytu? Mimo to postaraj się zjeść mały posiłek rano. Nawet coś lekkiego, jak jajko z kawałkiem tostów pełnoziarnistych lub mała miska jogurtu i jagód, może dać Twojemu ciału energię potrzebną do rozpoczęcia pracy. Śniadanie pomaga też lepiej się skoncentrować.

Prysznic rano, aby szybciej się obudzić

Wskazówki i porady dotyczące wstawania i brania zimnego prysznica

Aby szybciej się obudzić, spraw, aby codzienny prysznic stał się częścią porannej rutyny. Dla jeszcze lepszego efektu, aby rano obudzić się szybciej, prysznic powinien być zimny. Ciepła woda działa odprężająco i nie robi nic dla tych, którzy są w złym humorze rano, jak tylko wzmaga senność. Dlatego: utrzymuj wodę na poranny prysznic tak zimną, jak to możliwe. Lub weź prysznic z naprzemiennie ciepłą i zimną wodą. Trzy minuty w zupełności wystarczą, aby ożywić duchy i obudzić ciało.

Kopie świeżości w łazience

Wskazówki, jak wstać rano rutyna myć zęby świeżość

Po wstaniu większość z nas w naturalny sposób idzie do łazienki. Jeśli zimny prysznic to dla Ciebie za dużo, nie powinieneś rezygnować z zimnej wody jako dzwonka na pobudkę. Wystarczy umyć twarz i wypłukać usta naprawdę zimną wodą. Aby uzyskać dodatkową świeżość, podczas mycia zębów używaj mocnej, miętowej pasty do zębów i odpowiedniego płynu do płukania ust.

Wyłącz przed snem

wyłącz wieczorem, światła nie przyciemniają urządzeń elektronicznych

Jasne światła w nocy mogą obniżyć poziom melatoniny (hormonu, który pomaga Ci odczuwać senność). I to nie tylko oświetlenie w pokoju sprawia, że ​​leżysz w łóżku licząc owce. Niebieskie światło z telefonów komórkowych, komputerów i telewizorów również spowalnia produkcję melatoniny. Rozwiązanie: przyciemnij światła w domu i wyłącz wszystkie ekrany przynajmniej na godzinę przed pójściem spać.

Spać po lewej stronie łóżka

Spanie na lewym boku powinno pomóc Ci wstać

Według jednego z badań strona łóżka, na której śpimy, odgrywa rolę w jakości snu. Osoby śpiące po lewej stronie łóżka są rano w lepszym nastroju i w zasadzie bardziej optymistyczne. Więc nie zaszkodzi przetestować to twierdzenie samemu.

Wykorzystaj cykle snu na swoją korzyść

Wskazówki dotyczące wstawania rano

Czy miałeś jeden z tych dni, kiedy wstałeś wcześnie, ale w ogóle nie czułeś się senny lub zmęczony? Możesz łatwo ponownie zasnąć, ale możesz też łatwo wstać i zacząć dzień. Czuje się dobrze, prawda??

Jestem pewien, że znasz też inne poranki. Poranki, kiedy wstajesz wcześnie, są okropne: ani ciało, ani umysł nie chcą wychodzić z ciepłego łóżka i czujesz się, jakbyś potrącił Cię samochód.

Różnica między tymi dwoma przypadkami wynika z cykli snu. Kiedy śpimy w nocy, doświadczamy pewnych cykli, przez które przechodzi nasze ciało. Każdy cykl przechodzi przez różne fazy – od głębokiego snu do snu REM, który jest najbliższy czuwaniu. Jeśli alarm włączy się podczas snu REM, poczujesz się lepiej i szybciej się obudzisz. Jeśli natomiast faza głębokiego snu zostanie przerwana sygnałem dźwiękowym, to z pewnością będziesz miał problemy ze wstawaniem.

Użyj narzędzia do śledzenia snu, aby obliczyć fazę snu REM

A jak możesz wykorzystać cykle snu na swoją korzyść? Dowiedz się, o której godzinie rano jesteś we śnie REM. Możesz na przykład użyć do tego urządzenia do śledzenia snu. Lub spróbuj ustawić alarm o różnych porach, aż znajdziesz optymalny czas, który znacznie ułatwi Ci wstawanie.

Gdy znajdziesz idealny czas, możesz cofnąć budzik o 10 do 15 minut i odłożyć cykle snu, aż osiągniesz pożądany czas pobudki.

Jednak to podejście działa tylko wtedy, gdy masz stałe pory snu. Jeśli zmieniasz pory snu o 1 do 2 godzin dziennie, cykle snu również się zmienią i możesz nie znaleźć tej stabilności rano.

Wskazówki dotyczące budzenia się w życiu codziennym

pobudka w biurze sztuczki metody

Nie tylko rano, ale także w ciągu dnia czasami czujesz się śpiący. W biurze iw pracy typowe jest zmęczenie, zwłaszcza po południu. Więc co możesz zrobić ze zmęczeniem? Oto kilka sztuczek, które pomogą Ci obudzić się i nie zasnąć rano, a także w innych codziennych sytuacjach.

Wskazówki, jak obudzić Cię w ciągu 5 minut olejku miętowego w dyfuzorze

Tak to działa w 5 minut:

 • Wypij duży łyk wody, a nawet całą szklankę.
 • Mrugnij kilka razy oczami, gdy twoje spojrzenie zacznie wędrować w kosmos.
 • Masuj szyję i skronie odrobiną olejku miętowego, wlej trochę olejku miętowego do dyfuzora lub popijaj herbatę miętową.

Obudź się za 15 minut:

 • Ruch szybko Cię budzi. Zrób sobie krótką przerwę i udaj się na krótki spacer, aby odzyskać koncentrację i skupić się na pracy.
 • Świeże powietrze i słońce to najlepsze stymulanty. Nawet 15 minut na słońcu może obudzić Cię podczas nudnego dnia w biurze.

Wskazówki, jak nie zasnąć w pracy Zrób sobie przerwę, ciesz się słońcem

Wskazówki, gdy masz 30 minut:

 • Prawidłowo wykonana medytacja budzi ciało i duszę oraz wprawia w dobry nastrój na resztę dnia.
 • Jeśli potrzebujesz przerwy od ekranu, możesz obudzić się z dobrą starą książką. Ale tylko jeśli książka jest naprawdę ciekawa i ekscytująca.
 • Interakcja towarzyska z przyjaciółmi lub współpracownikami może Cię obudzić skuteczniej niż filiżanka kawy. Aby uzyskać optymalny efekt, musisz jednak zmienić lokalizację i nie wolno przebywać w biurze podczas tej przerwy.

wskazówki dotyczące budzenia się w biurze interakcji społecznych